Близько 15 років тому Вільногірська громада запровадила елементи роздільного збору сміття. Тоді у місті почав працювати приватний підприємець «ФОП Белей М.А». Власник підприємства встановив у Вільногірську залізні трикутники для викидання пластикових пляшок, а його співробітники випорожнювали контейнери, сортували сміття та відправляли на переробку до спеціалізованих заводів.
Як система роздільного збору сміття продовжує працювати у Вільногірську — у матеріалі Вільногірськ IN.UA
Як працює роздільний збір сміття у Вільногірську
Приватний підприємець «ФОП Белей М.А» по договору з «Жилкомсервіс», безоплатно збирає пластикові та скляні пляшки у спеціальні металеві накопичувальні контейнери, які розташовані на прибудинкових територіях Вільногірська.
«В сучасних умовах бізнесом це можна назвати умовно, бо якби за право оренди місць збору мені довелося платити кошти, я б відмовився від цього бізнесу. Адже якщо порахувати всі витрати — податки, зарплата працівникам, витрати на паливо, ремонт та амортизація авто, контейнерів для збору та іншого допоміжного обладнання, оренду землі, де я зберігаю зібране сміття, то виходить не дуже великий прибуток», — розповідає власник ФОПу.
Пляшки, які збирають у Вільногірську, сортують та зберігають у приміщенні власника бізнесу. А раз на два-три місяці відправляють великі партії сортованого та пресованого у тюки по 100 кілограмів пластику до заводу з переробки.
«Сортується все, навіть по кольору. Ми перебираємо та пресуємо пляшки. А потім це відправляється на переробку. А вже на фабриці з переробки їх миють спеціальними розчинами, дрібнять та перетворюють на гранулу, яка і є сировиною. Її надалі використовують у виробництві», — розповідає працівник приватного підприємства Віталій.
Як вільногірці поводяться із системою роздільного збору сміття
Відношення містян до культури роздільного збору сміття залишається на низькому рівні, розповідає підприємець.
«Ці контейнери у Вільногірську псують та крадуть. Коли псують, то ще пів біди — ремонтуємо. Колись було таке, що за тиждень вкрали 10 штук. У пунктах з прийомки металу запевнили, що таке не приймають. Якось у приватних бесідах містяни повідомляли про чутки, що піраміди беруть люди з приватного сектору прилеглих до міста сіл, щоб вдома зберігати качани кукурудзи», — приватний підприємець.
Співробітники підприємства наголошують, піраміди у Вільногірську призначені лише для збору пластикових пляшок. Цього правила сортування дотримуються не всі. Водій машини для збору сміття Віталій каже: люди часто викидають у контейнери для пластику побутові відходи.
«Люди пакет сміття пхають у піраміду, бо лінь викинуть у сміттєзбиральну машину, яка їздить кожен день. То яйця повикидають, то шкурки з-під картоплі», — ділиться водій.
Частіше контейнери зі збору пляшок наповнюються влітку, бо саме в спекотну пору року збільшується попит на різноманітні напої. Відповідно, взимку ця тенденція значно знижується, розповідає підприємець.
«Ціни на цей вид вторсировини не стабільні, а особливо після повномасштабного вторгнення росіян. Тож буває, що термін накопичення та очікування сприятливої ціни триває до пів року й більше. Інакше це не має розумного сенсу», — каже власник ФОПу.
Вартість виготовлення одного контейнера-піраміди варіюється від 2 до 3 тисяч гривень. Раніше у Вільногірську їх було 100, наразі пірамід для збирання пластикових пляшок менше.
«Крім Вільногірська, як експеримент, почали обслуговувати сусідні з містом громади. З ініціативою роздільного збору сміття до мене звернулися самі жителі та органи дотичні до управління цих громад», — каже підприємець.
Читайте також:
- Системи збору твердих побутових відходів: у Вільногірську діятиме змішана
- На Дніпропетровщині планують створити кластерні полігони: один з них може бути поряд з Вільногірськом
Підписуйтесь