Річка Саксагань, що на Дніпропетровщині обміліла через російські обстріли

Наталія Філоненко 12:20, 30 Серпня 2024
Річка Саксагань
Річка Саксагань до обмілу / Фото Вільногірськ IN.UA

Довжина річки складає понад 140 кілометрів. До того ж у басейні нараховують понад 300 ставків та водосховищ. Одна з причин обміління – підрив російськими військами Каховської ГЕС та зникнення Каховського водосховища.

Більше в матеріалі Вільногірськ IN.UA

Причини обміління

Річка Саксагань сьогодні обміліла з частковим пересиханням русла, що пов’язане з процесами випаровування та фільтрації води у літній час.

Цьогоріч у липні на території області спостерігалась спекотна погода з температурами повітря в середньому на 3,0-4,9°C вище місячної норми. Також і не було опадів. Через це знизився рівень води в колодязях та свердловинах, які для мешканців прилеглих територій є головним джерелом водопостачання, особливо в літній період.

Обміліла річка Саксагань
Обміліла річка Саксагань / Фото Вільногірськ IN.UA

«Ще вплив на річку має період половодності. Коли природно знижується рівень води  в річках. В даному питанні ми маємо розуміти, які режими роботи в тих водосховищах що на річці Саксагань. Бо коли є регуляція води, то гіпотетично може бути перекрито зверху. Тому важко спрогнозувати коли повернеться вода», –  ділиться еколог громадської організації Михайло.

Але найголовнішою проблемою обміління стало знищення росіянами Каховського водосховища, коли значна кількість водоспоживачів опинилась без водопостачання. Для розв’язання цієї проблеми в області влаштували будівництво водогонів – «Карачунівське водосховище –Кривий Ріг – Південне водосховище» та «Марганець – Нікополь – Хортиця ДВС 2».

Під час будівництва залучили тимчасову схему подачі води в Південне водосховище шляхом її транспортування з Кресівського водосховища, що розташоване на річці Саксагань. В означеній схемі, згідно з режимом, із Макортівського водосховища здійснювалось поповнення Кресівського.

Рівень води у Саксагані знизився через забір з Макортівського водосховища для потреб криворіжців. Водосховище розташоване вище за течією. Разом з водою зі сховища, пішла й річна. 

Подальша доля річки

У Департаменті екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОВА дали відповідь на звернення ГО «Бахмутська Фортеця» щодо обмілі річки Саксагань, яке відбулося влітку цьогоріч.

«Русло річки Саксагань відновиться за умов сніготанення в зимовий період, опадів, та за рахунок, як правило, поповнення водоносних горизонтів, що гідравлічно пов’язані з відновленням русла», – зазначає заступниця начальника Департаменту екології Ольга Чехун.

На повернення нормального рівня води піде близько двох років. Відповідно чинного законодавства України державний облік поверхневих вод здійснюється центральним органом виконавчої влади, що спостерігає за кількісними і якісними характеристиками поверхневих вод.

Офіційні дані з державного водного кадастру річки Саксагань

Саксагань належить до середніх річок і має довжину 144 кілометри, а площу водозбору – 2025 кілометрів квадратних.

В басейні річки Саксагань обліковується 349 ставків і водосховищ загальною площею водного дзеркала 3,0 тисячі гектар та об’ємом – 95,9 мільйона метрів кубічних. А також 7 водосховищ з площею водного дзеркала – 1,9 тисяча гектарів, об’ємом – 79,3 мільйона метрів кубічних. 

Читайте також:

Підписуйтесь

Єгор Цівка: шлях до 2 місця на олімпіаді з інформаційних технологій(ОНОВЛЕНО)

Єва Буянова 16:40, 17 Квітня 2025
Єгор Цівка/ фото з особистого архіву героя

Учень 10-Б класу Вільногірського ліцею №4 Єгор Цівка виборов ІІ місце на IV етапі Х Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій, що стала для нього не лише інтелектуальним викликом, а й можливістю для особистого розвитку та нових вражень.

Деталі читайте на Вільногірськ.IN.UA

Підготовку до олімпіади Єгор розпочав разом із вчителькою Тетяною Ярославівною:

“Ми з нею зустрічалися, виконували завдання, готувалися. Вона досить багато зробила для моєї перемоги в олімпіаді”, – розповідає хлопець. 

Після успішного проходження міського та обласного турів, Єгор вирушив на наступний етап:

“Потім я пройшов міський тур, обласний, і поїхав на наступний з одним з вчителів. Ми жили в гуртожитку, ходили до університету писати завдання”, – згадує переможець. 

Завдання олімпіади виявилися досить складними:

“Завдання були досить складними, я б сказав, дуже складними”, – зізнається Єгор Цівка. 

Єгор висловив побажання, щоб завдання були більш практичними:

“Простішими, реалістичнішими і практичнішими, тому що завдання дуже складні і важко уявити, як їх можна застосувати у повсякденному житті”, – наголошує хлопець. 

Олімпіада стала для учня не лише інтелектуальним викликом, а й можливістю подорожувати:

“Я думаю, ця олімпіада досить хороша можливість для подорожування, тому що зараз воєнний стан, це не дуже безпечно і просто так виїхати кудись відпочивати це досить складно. А тут надаються всі умови для цього і, звичайно, олімпіада дала цю можливість”, – розповідає Єгор. 

IV етап Х Всеукраїнської учнівської олімпіади з інформаційних технологій/фото з особистого архіву героя

Його улюбленим предметом у школі є інформатика:

“Напевно, це інформатика, тому що мені там все загалом зрозуміло. Але мені всі предмети потроху подобаються”, – ділиться учень. 

Щодо майбутнього, Єгор планує вступати на графічний дизайн:

“Я б хотів вступити на графічний дизайн, але поки що конкретних університетів я не знаю. Ми ще шукаємо і обираємо, в які. Потихеньку готую портфоліо, щоб вже були якісь роботи для цього”, – зізнається учень. 

Підготовку до іспитів він планує розпочати з літа:

“Поки що ні, але буду поступово також готуватися, починаючи з літа”, – розповідає Єгор. 

На даний момент він навчається самостійно:

“Поки що до репетиторів я не ходжу”, – каже хлопець. 

Особливою мотивацією для участі в олімпіаді стала підтримка вчительки, яка відіграла важливу роль у виборі Єгором цього шляху:

“Для мене ця олімпіада — це можливість відкрити для себе нові міста та знайти нових знайомих. Звичайно, це новий, безцінний для мене досвід. На моє остаточне рішення щодо участі в олімпіаді вплинула Івашина Тетяна Ярославівна, бо для неї важливо, щоб учні не тільки володіли предметом, а й показували результати праці вчителя. Тому для мене це була велика відповідальність — не підвести вчительку і школу в цілому,” — зізнається Єгор.

Ця історія демонструє, як наполегливість, підтримка вчителів та власна мотивація можуть привести до значних досягнень у навчанні та відкриття нових можливостей для самореалізації.

Оновлено: у попередній версії матеріалу було допущено неточність та вжито словосполучення “здобув перемогу” та “шлях до перемоги”, цю неточність було виправлено. Згідно редакційної політики ми не видаляємо матеріали, а усуваємо недоліки.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Дніпрі розширюють доступ до реабілітаційних послуг для дітей і дорослих

Анастасія Гришкова 14:30, 17 Квітня 2025
Реабілітовані послуги / ілюстративне фото, міська рада Дніпра

У Дніпрі ще один із центрів первинної медико-санітарної допомоги підписав договір з Національною службою здоров’я України за пакетами “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних умовах” та “Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно табо хворими, протягом перших трьох років життя”.

Про це йдеться у повідомленні міської ради Дніпра.

Які послуги можна отримати

До переліку послуг входять фізична терапія, мовна терапія, ерготерапія, фізіопроцедури та психологічна підтримка.

Реабілітаційні послуги надають лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, логопеди, психологи, лікарі-неврологи, у тому числі дитячі.

Відділення оснащене сучасним реабілітаційним обладнанням:

  • тренажерами;
  • реабілітаційними брусами;
  • балансирами;
  • засобами для розвитку побутових, соціальних та ігрових навичок,
  • вертикалізаторами.

Заступниця директора департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міськради Тетяна Прибиток підкреслила: “Через повномасштабну війну потреба у реабілітаційній допомозі зростає. У Дніпрі такі послуги надають дев’ять міських закладів. У них працюють кваліфіковані фахівці, які допомагають пацієнтам відновити функції та повернутися до активного життя”.

Отримати реабілітаційні послуги можна за електронним направленням від сімейного або лікуючого лікаря, з яким укладена декларація.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Дніпрі розширюють доступ до реабілітаційних послуг для дітей і дорослих

У Дніпрі ще один із центрів первинної медико-санітарної допомоги підписав договір з Національною службою здоров’я України за пакетами “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям в амбулаторних […]

Актуальні новини

Масована атака дронів на Дніпропетровщину: є загиблі та поранені

У ніч на 17 квітня ворог здійснив масовану атаку безпілотниками по Дніпропетровській області. Сили протиповітряної оборони знищили 10 ворожих БпЛА над регіоном. Про це повідомляє […]

Підприємці прифронтових регіонів Дніпропетровщини зможуть отримати до 500 тисяч гривень гранту за програмою “Власна справа”

Підприємці з прифронтових регіонів зможуть отримати до 500 тисяч гривень гранту за програмою “Власна справа”. Про це повідомили в Міністерстві економіки України. Хто може отримати […]

На Дніпропетровщині голову благодійної організації визнали винним у загибелі дитини

Керівник благодійного фонду організував відпочинок для дітей у наметовому таборі біля водойми. Проте одна з дітина, залишившись без нагляду, зайшла у воду та потонула, оскільки […]