Кліщі небезпечні для домашніх тварин: як уберегти улюбленця – поради ветлікаря

Наталія Філоненко 09:00, 21 Травня 2024
Кліщі
Кліщі небезпечні для собак/ ілюстративне фото зьвідкритих джерел

Кліщі небезпечні не лише для людей, але й для тварин. Комахи атакують переважно собак, не лише безпритульних, але й домашніх. У Вільногірську з кінця квітня 2024 року до середини травня захворіли на піроплазмоз після укусу кліща 12 домашніх собак. 

Про це розповів журналістам Вільногірськ IN.UA лікар ветеринарної медицини Валерій Фетісов.

Як кліщі впливають на тварин: комахи переносять небезпечну хворобу

Кліщі переносять небезпечну хворобу для тварин — піроплазмоз. Її ще називають Бабезіоз. Це хвороба, яка вражає внутрішньоклітинними паразитами (бабезіями) кров тварини. 

Пік захворюваності припадає на травень, коли кліщі більш активні, а також на серпень та вересень, залежно від температури навколишнього середовища.

Лікар ветеринарної медицини Валерій Фетісов каже: обробка спреями та пігулками захистить тварин від укусів, а надалі – від тяжкого перебігу хвороби.

«Треба обов’язково обробляти тварин, захищати їх від укусів кліщів. Є пігулки, які відлякують кліща. Вони даються залежно від ваги тварини та діють протягом чотирьох тижнів»,  —  зазначає лікар ветеринарної медицини Валерій Фетісов.

Після прогулянки з твариною на вулиці, її необхідно оглянути. Лікар каже, шукати необхідно кліщів розміром з сірникову головку та навіть квасолини. 

«Якщо вже ви виявили кліща, я раджу звертатися у ветеринарну клініку, щоб не зробити гірше. Часто люди вдома самостійно роблять спробу витягнути кліща. Обривають частину його, друга ж частина залишається у тварині – починається процес запалення. Згодом після укусу місце починає гнити», —  радить лікар.

Кліщ
Кліщ на шкірі тварини/ ілюстративне фото з відкритих джеред

Частіше тварина може підчепити кліща на дачі, лісі або ж біля ставка. Комаха своєю чергою може переносити бабезіоз.

«Він своїм хоботом проколює шкіру тварини, пускає свою слину. Саме з цією слиною йдуть ті мікроорганізми, які й викликають потім хворобу у тварин. Раджу вчасно звертатися до лікарів, аби не нашкодити їй», — розповідає Фетісов. 

Симптомами захворювання на піроплазмоз можуть бути:

  • погіршення загального стану здоров’я тварини;
  • підвищення температури;
  • слабкість;
  • млявість;
  • блідість слизових;
  • анорексія;
  • потемніння сечі.

Ветлікар радить хоча б раз на рік приводити домашнього улюбленця до клініки на обстеження. Робити щеплення від сказу, вітамінізацію та терапію проти глистів. Це зміцнить імунітет тварини.

Читайте також:

Підписуйтесь

Чи треба міняти по батькові дитини, якщо батько змінив ім’я

Анастасія Гришкова 09:30, 29 Квітня 2025
Чи треба міняти по батькові, якщо батько змінив ім’я / ілюстративне фото, Rexels

Зміна по батькові дитини у разі зміни імені батька — не є обов’язковою процедурою. Водночас її рекомендують провести для спрощення підтвердження родинних зв’язків. Якщо зміни не внести, усі наявні документи дитини залишаються чинними, а родинні стосунки підтверджуватимуться додатково — за допомогою свідоцтва про зміну імені батька.

Про це йдеться на сайті Міністерства юстиції України.

Що варто знати при зміні імені батька

Під час подання заяви на зміну імені батька працівник ДРАЦС роз’яснює можливість одночасного внесення змін до актових записів про народження дітей.

Після реєстрації зміни імені батька для оновлення по батькові потрібно подати окрему заяву та отримати нове свідоцтво про народження дитини.

У період дії воєнного стану в Україні подати заяву на зміну імені або зміну по батькові дитини можна до будь-якого відділу ДРАЦС незалежно від місця проживання. Заявнику необхідно мати паспорт громадянина України.

Процедура зміни по батькові залежить від віку дитини:

До 14 років — за спільною заявою обох батьків або одного з них у передбачених законом випадках.

Від 14 до 16 років — дитина може самостійно звернутися із заявою за письмової згоди батьків або одного з них.

Від 16 років — дитина має право самостійно змінити по батькові без згоди батьків.

Для оформлення зміни по батькові потрібно подати відповідний пакет документів, зокрема свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені тощо, фотокартку та квитанцію про сплату державного мита.

Після реєстрації зміни імені особа має протягом місяця звернутися до Державної міграційної служби для обміну паспорта.

Читайте також:

Підписуйтесь

Коли святкують День матері в Україні

Єва Буянова 16:00, 27 Квітня 2025
День матері/ фото ілюстративне, Pexels

Хоча календар зазнав змін, відзначення Дня матері залишиться, як раніше, адже це свято не пов’язане з церковними подіями. Як і раніше, українці вшановуватимуть матерів у другу неділю травня. У 2025 році святкування припадає на 11 травня.

Детальніше про День матері читайте на Вільногірськ.IN.UA

Походження та історія свята

Традиція святкувати День матері має давнє коріння: у різних культурах вшановували богинь-матерів. У Стародавній Греції, наприклад, це була Рея — мати олімпійських богів, а в Римі — богиня Кібела.

Сучасна історія Дня матері нараховує понад сто років. Ідея його заснування належить Анні Джарвіс із Філадельфії, яка прагнула вшанувати свою матір — Анну Марію Рівз-Джарвіс, активістку у сфері охорони здоров’я. Завдяки наполегливості Джарвіс у 1914 році президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом.

День матері швидко набув популярності в багатьох країнах світу. В Україні його почали святкувати у 1929 році за ініціативою української діаспори в Канаді. У 1939-му святкування заборонила радянська влада, однак із початку 2000-х традиція була відновлена.

Цікаві факти 

Щороку в другу неділю травня фіксують рекордну кількість телефонних дзвінків — близько 122 мільйонів, що більше, ніж у будь-який інший день року.

Анна Джарвіс, яка стала ініціаторкою Дня матері, з часом почала виступати проти комерціалізації цього свята. Вона вважала, що продаж квітів, листівок і солодощів спотворює його справжню суть — вшанування матерів особисто. 

Європейська громадська організація МаМа провела дослідження і встановила, що жінка, яка «сидить вдома з дитиною», насправді не сидить без діла, а щодня проходить у середньому 40 кілометрів, виконуючи близько 200 різних завдань.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Чи треба міняти по батькові дитини, якщо батько змінив ім’я

Зміна по батькові дитини у разі зміни імені батька — не є обов’язковою процедурою. Водночас її рекомендують провести для спрощення підтвердження родинних зв’язків. Якщо зміни […]

ТОП-5 фільмів на Netflix сьогодні: підбірка

ТОП-5 фільмів на Netflix сьогодні

14:00, 27.04.2025 Єва Буянова

Солодкий сніданок із засохлої паски: рецепт

Солодкий сніданок із засохлої паски

11:00, 27.04.2025 Єва Буянова