У яких випадках можна докупити страховий стаж для виходу на пенсію

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 11:24, 21 Січня 2025
Пенсіонери / фото ілюстративне, Pexels

У 2025 році вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію збільшуються, що вплине на пенсійні виплати та інші соціальні послуги. Відповідно до нових правил, для призначення пенсії у 60 років необхідно мати не менше 32 років стажу. Також існують варіанти доплат до стажу та можливість дострокового виходу на пенсію для осіб, які працювали в екстремальних умовах.

Про це повідомляє Вільногірська міська рада.

Умови страхового стажу

Щорічно вимоги до страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію у 60 років, збільшуються на 12 місяців. У 2025 році право на пенсію за віком матимуть ті, хто досяг 60 років, за умови наявності не менше 32 років страхового стажу. Для осіб, яким виповнилося 63 роки, вимога щодо стажу знижується до 22 років, а для 65-річних — до 15 років.

Важливо зазначити, що для тих, хто досяг 60, 63 та 65 років у 2024 році, мінімальний страховий стаж для пенсії у 2025 році становить 31,21 та 15 років відповідно.

Обчислення страхового стажу, набутих після 1 січня 2004 року, здійснюється на основі даних реєстру застрахованих осіб, а до цього часу — за записами в трудовій книжці та інших документах.

Як сплачувати страхові внески для зарахування повного місяця стажу?

Щоб місяць роботи був зарахований до страхового стажу, необхідно сплатити мінімальний страховий внесок, який складає 22% від мінімальної заробітної плати. Наприклад, при мінімальній зарплаті 8 000 грн внесок має становити 1 760 грн.

Якщо заробітна плата є меншою за мінімальну, але внесок доплачено до мінімуму, такий місяць також зараховується до стажу.

Щоб перевірити кількість нарахованого страхового стажу та суму внесків, можна скористатися електронним сервісом Пенсійного фонду України за посиланням.

Як здійснити доплату до страхового стажу?

Якщо ви працювали неповний робочий час або перебували у відпустці без збереження заробітної плати, ви можете доплатити необхідну суму для зарахування повного місяця стажу. Для цього потрібно подати заяву до Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії.

Після обробки вашої заяви Пенсійний фонд надасть повідомлення з розрахунком суми доплати. У разі доплати, ви повинні підтвердити внесок, подавши відомості про суми доплат та періоди, за які вони були здійснені.

Зазначимо, що доплати здійснюються лише за місяці, коли не було нараховано страхових внесків.

Чи можна вийти на пенсію раніше 60 років?

Для певних категорій громадян передбачено вихід на пенсію до досягнення 60 років. Це стосується осіб, які працювали в умовах, що є особливо шкідливими чи небезпечними для здоров’я, зокрема:

  • робота у шкідливих умовах (високий рівень шуму, токсичні речовини, радіація);
  • підземні роботи (шахти, метрополітен);
  • екстремальні кліматичні умови (Північ, високогір’я);
  • військова служба в умовах бойових дій або на особливо небезпечних завданнях;
  • робота на флоті, що передбачає довготривалі рейси;
  • ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій;
  • медична робота в умовах високого ризику.

Для виходу на пенсію за пільговими умовами потрібно надати до Пенсійного фонду стверджувальні документи, такі як трудова книжка, довідки від роботодавця та інші необхідні документи.

Читайте також:

Підписуйтесь

В Дія з’явиться нова послуга: можна буде повідомити про початок будівельних робіт

Анастасія Гришкова 15:00, 23 Червня 2025
Нова послуга в Дія / фото ілюстративне/ Rexels

Відтепер власники будинків і господарських споруд можуть подавати повідомлення про початок будівництва та реєструвати готовність будинку прямо у застосунку Дія.

Про це повідомили на сайті державних послуг Дія.

В Дія з’явиться нова послуга

Раніше послуга була доступна лише на порталі Дія або в ЦНАПі. У застосунку оформлення документів стане простішими, а дані підтягуватимуться з реєстрів автоматично.

Дія одразу покаже, якщо щось не так, і підкаже, як виправити. А ще — надсилатиме push-сповіщення, коли документ відправлено, розглянуто чи прийнято на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕСББ).

Для чого потрібно подавати повідомлення про початок будівництва

Якщо плануєте зводити власний житловий будинок до 500 м² до двох поверхів і без мансарди та господарські споруди — гараж, сарай або літню кухню, ви маєте отримати будівельний паспорт — на порталі Дія або через ЦНАП.

Будпаспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог, яких ви повинні дотримуватися під час будівництва. Після видачі будівельного паспорта необхідно подати повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Читайте також:

Підписуйтесь

Хто має право на відстрочку від мобілізації у 2025 році

Анастасія Гришкова 09:00, 20 Червня 2025
Наталія Чернявська — завідувач сектора “Вільногірське бюро правничої допомоги”

У 2025 році в Україні чоловікам призовного віку більше не потрібно повторно подавати документи для продовження відстрочки від мобілізації. Якщо відстрочка вже є, її автоматично оновлять у системі “Резерв+”.

Про це повідомила редакції Вільногірськ IN.UA Наталія Чернявська — завідувач сектора “Вільногірське бюро правничої допомоги”.

Хто має право на відстрочку у 2025 році

  • чоловіки з інвалідністю або тимчасово непридатні за станом здоров’я;
  • батьки трьох і більше дітей, одинокі батьки, а також ті, хто доглядає за людьми з інвалідністю, якщо немає інших родичів, здатних це робити;
  • студенти денної або дуальної форми навчання, аспіранти, докторанти (до 25 років, лише на першу освіту);
  • педагоги, які працюють на постійній основі (до 1 січня 2025 року);
  • працівники важливих сфер — медицини, енергетики, оборони, держслужби тощо;
  • ветерани, родичі загиблих, колишні військовополонені.

Що змінилося у 2025 році

– Призовний вік знизили з 27 до 25 років.
– Студентам більше не потрібно підтверджувати статус кожного кварталу — дані перевіряють автоматично.
– Ті, хто отримує другу чи третю освіту одного рівня після 25 років, уже не мають права на відстрочку.
– Медичним інтернам стало простіше оформити відстрочку — достатньо довідки з місця практики.

Як це працює

  1. Якщо ви маєте офіційну відстрочку за чинними підставами – її автоматично продовжують в електронному реєстрі, без подання нових документів.
  2. 2. Якщо ж ви тільки плануєте оформити відстрочку – треба звернутися в ТЦК з відповідними паперами (довідки, свідоцтва, підтвердження освіти, праці тощо). Комісія має 7 днів на розгляд.
  3. 3.Перевірку статусу можна зробити через додаток Резерв+, який показує оновлені дати дії вашої відстрочки.

Також слід переконатися, що ваша інформація в ЄДЕБО або в реєстрі працівників критичних галузей актуальна, стежити за датами — якщо ви отримуєте відстрочку як студент чи педагог, то вам має бути до 25 років і бути лише перший диплом, а також перевіряти статус у “Резерв+”, щоб упевнитися, що ТЦК внесли оновлення автоматично.

Читайте також:

Підписуйтесь

В Дія з’явиться нова послуга: можна буде повідомити про початок будівельних робіт

Відтепер власники будинків і господарських споруд можуть подавати повідомлення про початок будівництва та реєструвати готовність будинку прямо у застосунку Дія. Про це повідомили на сайті […]

Хто має право на відстрочку від мобілізації у 2025 році

У 2025 році в Україні чоловікам призовного віку більше не потрібно повторно подавати документи для продовження відстрочки від мобілізації. Якщо відстрочка вже є, її автоматично […]

Держава виплачує компенсацію на житло ветеранам та родинам загиблих захисників

Держава надає грошову компенсацію на придбання житла для окремих категорій ветеранів, а також членів сімей загиблих, зниклих безвісти чи померлих Захисників і Захисниць. Ця допомога […]

У Вільногірську надають безоплатну правничу допомогу: хто має право і як її отримати

У Вільногірську мешканці можуть безкоштовно отримати правову допомогу — консультації, роз’яснення, допомогу з документами та навіть представництво в суді. Про це редакції Вільногірськ IN.UA повідомила […]

Українці, яким встановлено інвалідність через війну, можуть отримати одноразову грошову допомогу — до 1 мільйона гривень

Допомога надається працівникам об’єктів критичної інфраструктури, державні службовці та посадовці місцевого самоврядування, які постраждали внаслідок збройної агресії росії. Про це повідомляє Пенсійний фонд України. Розмір […]