Протягом 2023-2024 року у Вільногірській міській територіальній громаді завершили навчання понад 2 тисяч учнівта учениць.
Про це повідомив відділ освіти Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради у відповідь на запит редакції.
Випускники у Вільногірську
У 2023-2024 навчальний рік у Вільногірській міській територіальній громаді закінчило 2 146 учнів, серед них:
11-х класів – 121 учень;
9-х – 229 учнів.
Крім того, за дистанційною формою навчання здобували освіту 42 учні, які навчалися у 9 класі, та 20 учнів, які навчалися в 11 класі. Ще один учень 9 класу завершив навчання за екстернатною формою навчання, та за аналогічним форматом завершили навчання 2 учні – 11 класу.
7 вільногірців, які навчалися в 11-х класах отримали золоті медалі “За високі досягнення у навчанні”.
Також цьогоріч 106 випускників 11-х класів зареєструвалися та взяли участь у сесіях НМТ, ще 5 дітей складали мультипредметний тест закордоном.
У Вільногірську живе майстриня, яка створює писанки в різних техніках. Вона почала займатися цим ще в школі й не полишає справу до сьогодні. У її колекції вже 71 писанка, і вона не планує зупинятися.
Про улюблену техніку та натхнення Світлана Борщ розповіла в інтерв’ю для Вільногірськ IN. UA
Колекція, що зберігає традиції
Світлана Борщ власноруч розписує писанки в різних техніках і вже має значну колекцію. Вона розповідає, що зацікавилася писанкарством ще в школі. У 1993 році вона натрапила на журнал для підлітків, де були спеціальні вкладки-брошури, які потрібно було вирізати та складати вдома. Саме це стало першим поштовхом до захоплення.
Згодом вона почала розширювати свої знання, купуючи нові матеріали та пробуючи різні техніки. Писанки вона розписує в основному на Великдень, хоча іноді протягом року працює з дерев’яними заготовками, коли виникає натхнення.
“Кожна писанка — це не просто малюнок, а особливий символ, що має свою історію”, — каже Світлана Борщ.
Її колекція містить роботи, створені в різних стилях. Деякі з них відтворюють класичні орнаменти, притаманні певним регіонам України, а інші — авторські експерименти з кольорами й візерунками.
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Різні техніки й улюблені мотиви
Майстриня застосовує кілька технік розпису. Вона працює як у традиційній восковій техніці, так і з використанням сучасних матеріалів. Одна з найулюбленіших технік — крашанки з елементами гравіювання.
“Гравіювання дозволяє створювати дуже тонкі й детальні візерунки, які складно отримати за допомогою фарб”, — пояснює Світлана.
За словами Світлани, важливо не лише правильно обрати техніку, а й розуміти значення символів. Кожен елемент орнаменту несе певний зміст: хвилясті лінії символізують воду, ромби — землю, а кола — сонце.
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Процес створення писанки
Створення однієї писанки може займати від кількох годин до кількох днів. Спочатку яйце потрібно підготувати — видалити вміст, висушити й обробити поверхню. Далі наноситься малюнок за допомогою воску, після чого яйце поетапно фарбується у кілька шарів.
“Іноді доводиться працювати над однією писанкою кілька днів, особливо якщо використовуєш складні техніки з багатьма шарами фарби”, — розповідає майстриня.
Ескізи для писанок / фото Вільногірськ IN.UA
За її словами, найскладніше в роботі — збереження рівномірності ліній і точності візерунку. Навіть найменша помилка може змінити всю композицію.
Власний писачок, інструмент, без якого неможливо створити традиційний восковий орнамент, Світлана виготовила сама . Вона розповідає, що зробити його було не так складно, як може здаватися на перший погляд. Такий саморобний інструмент служить їй багато років і дозволяє наносити тонкі лінії, створюючи складні візерунки.
Писачки, зроблені власноруч Світланою / фото Вільногірськ IN.UA
Писанка як частина культури
Світлана Борщ переконана, що писанкарство — це не просто хобі, а важливий елемент української культури.
“Це наша історія, і її потрібно зберігати. Якщо ми не передаватимемо ці вміння дітям, вони можуть загубитися”, — наголошує Світлана.
Хоча Світлана має багаторічний досвід у розписі писанок, майстер-класів вона поки не планує проводити. На її думку, для викладання потрібні особливі навички, яких вона не має.
“Зараз є дуже багато відеоуроків у вільному доступі, тож кожен може навчитися цього самостійно”, — пояснює Світлана.
Окрім того, для створення писанки необхідна зосередженість і спокійна атмосфера, що не завжди можливо в умовах групового навчання.
“Це кропітка робота, яка потребує уваги до деталей”, — додає майстриня.
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Писанки Світлани Борщ / фото з власного архіву Світлани Борщ
Писанки на виставці “Берег_ти”
Майстриня зізнається, що вона вкладає у свої писанки не лише майстерність, а й частинку душі. Писанки Світлани Борщ можна буде побачити на виставковому просторі “Берег_ти”. Виставка відбудеться у суботу, 5 березня, і стане чудовою нагодою ознайомитися з її унікальними роботами.
Безоплатні консультації психолога у Вільногірську / ілюстративне фото, depositphotos
Комунальне некомерційне підприємство “Центр надання соціальних послуг” Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в рамках всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” запрошує мешканців міста на безоплатні індивідуальні консультації з психологами Людмилою Краснощок та Іриною Сміяненко.
Консультації будуть корисні всім, хто відчуває психологічний дискомфорт, емоційну втому чи просто потребує підтримки. Фахівці допоможуть розібратися у складних ситуаціях, знайти шляхи подолання стресу та навчитися ефективно справлятися з труднощами.
У сучасному світі психологічне здоров’я не менш важливе, ніж фізичне. Постійний стрес, емоційне вигорання, тривожність або складні життєві обставини можуть значно впливати на самопочуття та якість життя. Саме тому у Вільногірську працює Центр життєстійкості, де кожен може отримати підтримку фахівців.
Які питання можна обговорити?
Психологічна підтримка в кризових ситуаціях;
Робота зі стресом і тривожністю;
Відновлення емоційного стану;
Пошук ресурсів для життєстійкості.
Психологи допоможуть визначити причини емоційного напруження, знайти внутрішні ресурси для відновлення та дадуть практичні поради для поліпшення психоемоційного стану.
Як записатися?
Телефони для запису: +380679145182, +380967835845
Адреса: м. Вільногірськ, вул. Юрія Устенка, 29
Консультації проводяться в атмосфері довіри та повної конфіденційності. Не відкладайте турботу про себе на потім – звертайтеся за підтримкою, адже ваше психологічне здоров’я має значення!
Комунальне некомерційне підприємство “Центр надання соціальних послуг” Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в рамках всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” запрошує мешканців міста на безоплатні […]
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про виділення 128 мільйонів гривень Міністерству оборони з метою реалізації заходів, пов’язаних із формуванням армійських корпусів у складі Збройних сил […]
Вранці, 4 квітня, у місті Дніпро стався вибух автомобіля, внаслідок якого поранення отримали місцевий посадовець та його дружина. Згодом чоловік помер у лікарні. Подію кваліфіковано […]
Редакція Вільногірськ IN.UA продовжує серію публікацій про майно та доходи посадовців Вільногірської міської ради. У цьому матеріалі журналісти зібрали інформацію про майно та доходи секретаря […]