Як козацькі землі стали ранговими дачами: історія села Мотронівка, що поблизу Вільногірська

Анастасія Гришкова 13:00, 16 Травня 2025
Будинок у Мотронівці зліва / фото Вільногірськ IN.UA

Село Мотронівка, що нині входить до територіальної громади Вільногірська, має давню і маловідому історію, пов’язану з козацтвом, імперськими реформами та дворянськими родами.

Історію про село Мотронівка розповів краєзнавець Володимир Смирнов.

Село назвали на честь дворяни

У XVIII столітті землі вздовж річок Самоткань і Домоткань належали козацьким землівникам. Проте наприкінці століття, згідно з указами царського уряду, ці території почали вилучати в козаків і роздавати в користування наближеним до імператриці чиновникам. Зокрема, частину земель отримав фаворит Катерини ІІ — Григорій Потьомкін.

Згодом ці землі стали так званими ранговими дачами — наділами, які передавалися за службу військовим і дворянам. Одна з таких дач дала початок поселенню Вовчі Байраки, що з часом трансформувалося в сучасну Мотронівку.

На початку ХІХ століття ці землі були продані дворянці Матріоні Бистровій.

Після її смерті маєток успадкував син — полковник Бистров, який і перейменував село на Мотронівку на честь своєї матері, увічнивши її ім’я у назві поселення.

На території Мотронівки й досі збереглася занедбана дворянська садиба XIX століття. Хоча точні відомості про її власників втрачено, в архівах останні згадки про родину Бистрових датуються 1898 роком.

Читайте також:

Підписуйтесь

Учасник бойових дій з Вільногірська потребує допомоги

Анастасія Гришкова 17:30, 16 Травня 2025
Вільногірцю потрібна допомога/ ілюстративне фото, Rexels

Сергій Володимирович Черниш — 63-річний мешканець Вільногірська, учасник бойових дій в Афганістані, потребує допомоги небайдужих людей.

Про це Сергій Черниш розповів редакція Вільногірськ IN.UA.

Через ускладнення зі здоров’ям, спричинені пораненням, отриманим під час служби, Сергій втратив можливість самостійно пересуватись і наразі потребує колісного крісла.

Родина не має змоги самостійно придбати його, а вартість становить близько 7 тисяч гривень.

Сергій Володимирович — з 1979 по 1982 рік він проходив службу у прикордонних військах в Афганістані. За відвагу нагороджений державними відзнаками.

Сергій Черниш під час служби в Афганістані / фото з архіву Сергія Черниша
Сергій Черниш під час служби в Афганістані / фото з архіву Сергія Черниша

Після повернення до мирного життя багато років працював на благо рідного міста: спочатку у Виконавчому комітеті Вільногірської міської ради, а згодом понад двадцять років заступником директора місцевого технікуму.

Сьогодні Сергій не втрачає сили духу, але потребує допомоги небайдужих людей. Якщо у вас є можливість підтримати його — фінансово або надати колісне крісло — це стане для Сергія великим полегшенням у повсякденному житті.

Варто зазначити, що Сергій вказав свої параметри: зріст — 185 см, вага — 110 кг, тож крісло має бути розраховане на відповідне навантаження.

Це буде безцінною підтримкою для людини, яка все життя присвятила служінню державі та громаді.

Реквізити для допомоги: Черниш Сергій Володимирович Картка “ПриватБанк” 5168 7456 9415 5885

Люди яким встановлено інвалідність мають пройти повторний огляд: кого стосується

Анастасія Гришкова 15:00, 16 Травня 2025
Людина в кріслі колісному / ілюстративне фото, Rexels

З 1 квітня 2025 року окремі категорії людей обов’язково мають пройти оцінювання повсякденного функціонування. Це стосується тих, хто отримав інвалідність ще до впровадження нової системи й з поважних причин не пройшов повторний огляд у встановлений час.

Про це повідомили на сайті Урядового порталу.

Хто має пройти повторний медичний огляд

Чоловіки віком від 25 до 60 років, які мають другу або третю групу інвалідності, так які мали пройти повторний огляд у 2022-2024 роках, але з різних обставин не пройшли його, проходять оцінювання в період з 1 квітня до 1 листопада 2025 року.

Інші люди, які також мали пройти повторний огляд, але не проходили його під час воєнного стану, мають зробити це до 1 квітня 2026 року.

Це не стосується:

  • людей, яким інвалідність була встановлена пізніше — вже у 2025 році — і строк її перегляду ще не настав;
  • людей з безстроковим статусом інвалідності;
  • військовослужбовців, осіб цивільного захисту — для них діють окремі підходи.

Також серед винятків люди, які перебувають на територіях, де ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих територіях;пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання).

Читайте також:

Підписуйтесь

Учасник бойових дій з Вільногірська потребує допомоги

Сергій Володимирович Черниш — 63-річний мешканець Вільногірська, учасник бойових дій в Афганістані, потребує допомоги небайдужих людей. Про це Сергій Черниш розповів редакція Вільногірськ IN.UA. Через […]

Люди яким встановлено інвалідність мають пройти повторний огляд: кого стосується

З 1 квітня 2025 року окремі категорії людей обов’язково мають пройти оцінювання повсякденного функціонування. Це стосується тих, хто отримав інвалідність ще до впровадження нової системи […]

Річку Саксагань на Дніпропетровщині можуть відновити — Міндовкілля

Через підрив росіянами греблі Каховської ГЕС та активне водозабезпечення Кривого Рогу з річки, Макортівське водосховище майже повністю висохло. Нині його наповнення становить лише 19,6 мільйонів […]

Новини

Вільногірський ліцей придбає комп’ютерні симулятори для управління дронами на суму понад 400 тисяч гривень

Вільногірський ліцей №2 придбає сучасне обладнання для предмета “Захист України”. У рамках закупівлі заклад придбає комп’ютерні симулятори та апаратні частини до нього для управління дронами. […]

Жінкам пропонують опанувати професію операторки верстатів

Українським жінкам пропонують освоїти одну з технічних спеціальностей — операторку верстатів з програмним керуванням. Про це повідомили в Кам’янській філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості. Професії, […]