Людям в окупації та їх рідним варто приділяти посилену увагу до власної безпеки. Зокрема, це стосується цифрової безпеки. Уряд нагадав основні правила того, як залишатися на зв’язку з рідними в окупації та захистити себе й свої дані.
Мінреінтеграції нагадує про правила безпеки в окупації.
Правила цифрової безпеки в окупації
Альтернативні оператори. Якщо ваша мобільна мережа недоступна, варто під’єднатися до інших українських операторів. Також, треба пам’ятати, що до мереж російських операторів ворог має прямий доступ.
Телефонні розмови. Телефоном варто обговорювати лише нейтральні теми. Важливо уникати тих тем, які можуть нашкодити.
Месенджери. Краще підтримувати зв’язок через месенджери та не зберігати в телефоні чи комп’ютері дані, що можуть бути небезпечними. Після видалення інформації варто додатково очищати кошик.
Зберігання даних. Цінну інформацію варто зберігати на зовнішніх носіях або в хмарному сховищі. Після завантаження даних потрібно видалити застосунок, вийти зі свого облікового запису та створіть новий акаунт.
Паролі та логіни. Потрібно запам’ятовувати або передавати паролі та логіни рідним на вільній території. Людям в окупації також рекомендують видаляти повідомлення та очищати історію браузера, закладки й чати в месенджерах.
Нейтральний контент. Рекомендується тримати на телефоні нейтральні застосунки та фото. Адже порожній телефон може викликати підозру в росіян. За можливості, потрібно знайти запасний мобільний, який можна віддати на вимогу окупантів.
Соціальні мережі. Варто переглянути підписки в соцмережах та відписатися від сторінок, які можуть викликати підозру в окупантів. Також рекомендується видалити особисту інформацію з акаунтів, обговорення політики, бойових дій та засудження росії.
Фото та контакти. Важливо не зберігати фото військової техніки, руйнувань, скриншоти з новин та меми про ворога. Краще перейменувати контакти людей, які беруть участь в опорі, на реалістичні імена.
Безпека пристроїв. Людям в окупації варто блокувати девайси за допомогою паролю чи відбитків пальців, вимикати доступ до геолокації та користуватися VPN, щоб уникнути відстеження та мати доступ до заблокованих українських сайтів і телебачення онлайн.
Українське радіо. У випадку проживання недалеко від лінії розмежування та, якщо є така можливість, варто слухати українське радіо на звичайних приймачах.
Читайте також:
- «Військова поліція пропонує співпрацю»: росіяни поширюють фейки на території України
- Гроші за «лайки»: шахрайські схеми в інтернеті
Підписуйтесь