Важливо

Як ВПО у Вільногірську отримати тимчасове житло

Марія Макарович 17:00, 5 Липня 2024
Житло
Житло/ фото Вільногірськ IN.UA

Станом тільки на середину 2023 року, понад 3,5 мільйона українців втратили своє житло через повномасштабну війну, яку розпочала росія. Ці цифри тільки збільшуються. Близько 26% території країни окуповано, десятки міст вщент знищені, а ворог продовжує руйнувати цивільну інфраструктуру навіть на тилових територіях. Тому питання житла для українців зараз стоїть дуже гостро. Необхідність мати місце проживання є базовою потребою людини. Оскільки повноцінна відбудова України поки неможлива через активні бойові дії, у державі існує механізм надання переселенцям тимчасового житла. Місто Вільногірськ прийняло до себе багато людей, які вимушені були тікати від війни. Редакція Вільногірськ IN.UA поспілкувалася з адвокатом ГО «Платформа прав людини» Євгеном Воробйовим, дослідила питання надання такого прихистку переселенцям в місті.

Деталі у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Тимчасове житло для переселенців

В Україні існують різні законодавчі механізми надання тимчасово житла людям, які втратили власну домівку. Втім, з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ця проблема здобула ще більшу актуальність. Поки процес виплати компенсацій за зруйноване житло досі запускається, людям необхідно десь жити. Тому наразі існує можливість отримати тимчасове житло з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, поза межами їхньої юрисдикції. Цей процес регламентується законодавством та постановами КМУ. Зокрема Постановою від 29.04.2022 № 495. Згідно із цим документом місцева рада формує перелік приміщень, які відповідають вимогам до проживання та можуть фінансуватися з державного, місцевого бюджетів, коштом міжнародних донорів чи внесками благодійників. 

Процес надання житла для ВПО у Вільногірську

Редакція Вільногірськ IN.UA запитала у міської ради про кількість переселенців, які подали заяви на отримання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання та кількість тих, хто по факту його отримало. У своїй відповіді міська рада повідомила, що у цьому списку на першочерговому порядку перебуває 5 людей. Крім того, для поселення ВПО, радою виділено 6 кімнат за двома адресами, які наразі частково заповнені. Також, з 2016 року у громаді існує соціальний гуртожиток для ВПО, який розрахований на проживання 32 людей та наразі є повністю заповнений. 

Міська рада у своїй відповіді посилається на Житловий Кодекс України, без згадок спеціалізованого законодавства, яке регламентує надання житла внутрішньо переміщеним особам.

«Законодавство щодо отримання житла ВПО поділяється на загальне та спеціальне. До загального можна віднести той же Житловий кодекс України, на який посилається  Вільногірська міська рада. Однак, як відомо, не тільки згаданим кодексом врегульовано питання отримання житла ВПО, є ще спеціальне законодавство, тому правильним є також посилання на інші чинні норми права»

Євген Воробйов // адвокат ГО «Платформа прав людини»

Як приклад адвокат наводить ст. 86 Кодексу цивільного захисту щодо забезпечення житлом постраждалих, житло яких стало непридатним для проживання внаслідок надзвичайної ситуації, здійснюється місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання. Також в Україні існує спеціальне законодавство для ВПО: Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». В ньому ст. 9 визначено право внутрішньо переміщених осіб на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено).

Право на тимчасове житло для переселенців
Право на тимчасове житло для переселенців/ фото pexels

Хто має право на першочергове отримання житла

Під час визначення того, яка група громадян має право на першочергове отримання тимчасового житла, Вільногірська міська рада також посилається на Житловий Кодекс, а саме на ст. 45. В цій статті вказані «Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, а також особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» усіх трьох ступенів», як одна з багатьох пріоритетних груп. У Порядку КМУ №495 акцент спрямований на багатодійних чи неповних сім’ях та інших вразливих категорій осіб саме з-поміж ВПО. Однак, Євген пояснює, що ст. 45 не регламентує питання пріоритетності під час надання житла саме переселенцям. 

«Так, дійсно заплутатись дуже легко. Тому є два обліки: перший облік осіб визначених ст. 45, 46 Житлового кодексу, їм видають квартири в порядку та за документами передбаченими ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення. Якщо ми говоримо про ВПО, то вони в іншому обліку, це ст. 132-1, 132-2 Житлового кодексу. Їм надають житло для тимчасового проживання згідно з Порядком затвердженому постановою КМУ № 495 від 29.04.2022. Таким чином, Герої СРСР та ВПО не конкурують за житло, кому першому з них надати»

Євген Воробйов // адвокат

Ймовірно, вибір 5 людей, які очікують на надання тимчасового приміщення у першочерговому порядку, був сформований згідно зі статтею 45 Житлового Кодексу, яка не відповідає за внутрішньо переміщених осіб. 

Що робити людям, якщо їх право на тимчасове житло не реалізовують

Редакція також запитала адвоката про план дій у випадку, якщо людина має право на отримання тимчасового житла з житлового фонду, але її заявку відхилили або не розглядають. Перед тим варто пам’ятати, що необхідний пакет документів для подання такої заявки складається з: 

  • копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
  • копія довідки внутрішньо переміщеної особи про взяття на облік в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та копії відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);
  • копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
  • копія реєстраційного номера облікової картки платника податків 
  • копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень із фонду. Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання

Якщо всі ці документи зібрані та подані правильно, але місцева рада відхилила заявку, то Євген каже, що можна звертатися до суду задля захисту своїх прав. 

«Якщо житло є і його не виділяють, тобто відмовляють або не розглядають заяву, то можна пробувати оскаржити бездіяльність через суд, для цього треба звернутись до окружного адміністративного суду за місцем знаходження відповідного органу місцевого самоврядування»

Євген Воробйов // адвокат ГО «Платформа прав людини»

Також адвокат наголошує, що за загальним правилом, державний бюджет України та місцеві бюджети на кожний рік повинні закладати у своїх бюджетах кошти на формування згаданих фондів житла. 

Втім, згідно з відповіддю Вільногірської міської ради, у громаді наразі відсутні житлові приміщення, на базі яких можливе створення такого фонду. Ще на початку лютого цього року редакція Вільногірськ.IN.UA писала про плани місцевої ради створити чергу з ВПО на отримання тимчасового житла, розробити Положення щодо створення фонду житла та взяття у комунальну власність недобудову комбінату. Втім, редакція не змогла знайти підтверджень активних дій в цьому напрямку, що підтверджується відповіддю міської ради на запит. 

Читайте також:

Підписуйтесь

Як захистити свою шкіру взимку: поради

Буянова Єва 16:40, 24 Листопада 2024
Як захистити свою шкіру взимку/фото Freepik

Як захистити свою шкіру взимку, коли холод, вітер і сухе повітря можуть спричинити сухість, подразнення та втрату еластичності? Зима вимагає особливого підходу до догляду за шкірою, щоб зберегти її зволоженою, здоровою та захищеною від впливу суворих погодних умов. У цій статті ми розповімо про прості, але ефективні поради, які допоможуть вашій шкірі пережити зиму без стресу.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Зимовий крем для обличчя

У морозну погоду замість бази під макіяж використовуйте щільний зимовий крем для обличчя, який живить шкіру та захищає від холоду. Обирайте засоби перевірених брендів, адже неякісна косметика може пошкодити шкіру.

Нанесення крему і косметики за годину до виходу

За цей час засоби повністю вберуться в шкіру й почнуть діяти, захищаючи її від морозу.

Використання скрабів, пілінгів та масок тільки ввечері

Очищення шкіри обличчя краще проводити, коли ви не плануєте виходити на вулицю. Найкращий час для цього — вечір після зняття макіяжу. Використання маски чи пілінгу безпосередньо перед виходом на мороз може призвести до обмороження шкіри.

Використання олії для зволоження

Для зволоження, захисту від холоду та заспокоєння шкіри після морозу використовуйте косметичні олії. Вони особливо корисні для сухої та дуже сухої шкіри. Чудовий вибір — олії жожоба, авокадо, каріте та інші.

Слідкуйте за харчуванням

Уникайте гострої їжі та алкоголю. Використовуйте зволожувачі повітря та термальну воду протягом дня в приміщенні. Також важливо пити 1,5-2 літри води щодня.

Закриття відкритих ділянок шкіри

У морозну погоду закривайте відкриті ділянки шкіри. Носіть рукавички з натуральних матеріалів і прикривайте голову шапкою. Це особливо важливо, якщо у вас є проблема з випадінням волосся.

Використання бальзаму для губ

Зимою, окрім живильного та захисного крему для обличчя, вам також знадобиться зволожувальний бальзам для губ. Він допоможе уникнути сухості та тріщин, повертаючи губам привабливий вигляд. Наносьте бальзам вранці, ввечері та перед виходом на вулицю. Для боротьби з лущенням використовуйте м’який скраб, який очистить губи від ороговілих частинок.

Читайте також:

Підписуйтесь

Історія адвент-календаря

Буянова Єва 14:00, 24 Листопада 2024
Історія адвент-календаря/ фото Freepik

Історія адвент-календаря дуже довга. Адвент-календар — це не лише святковий атрибут, а й багатовікова традиція, яка допомагає відчути магію очікування Різдва. Його історія бере початок у XIX столітті, а сьогодні він став символом тепла та радості, додаючи кожному дню грудня трохи святкового настрою.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Адвент-календар — це спеціальний календар для відліку днів до Різдва, зазвичай із 1 по 24 грудня. Його основна мета — створити атмосферу очікування свята через щоденні маленькі сюрпризи, завдання чи подарунки.

Історія адвент-календарів почалася в Німеччині в середині XIX століття. Спочатку батьки малювали 24 лінії або вішали 24 картини, щоб діти могли відстежувати дні до Різдва, стираючи лінії щодня. У скандинавських країнах використовували свічку, поділену на 24 частини, або прикрашали ялинку, додаючи іграшки чи біблійні вірші.

Перший фабричний адвент-календар створив Герхард Ланг у 1908 році, а раніше його мати виготовила картонний календар зі смаколиками. У 1920 році з’явилися календарі з дверцятами, за якими ховалися сюрпризи.

Сучасні адвент-календарі майже втратили релігійне значення, залишивши лише відлік днів до Різдва. Вони стали універсальними, підходять для будь-якого віку та формату, а також перетворилися на популярний інструмент маркетингу.

Види адвент-календарів:

  • смачні;
  • косметичні;
  • парфумерні;
  • інтерʼєрні;
  • із корисними речами;
  • із завданнями 

Читайте також:

Підписуйтесь

Як захистити свою шкіру взимку

Як захистити свою шкіру взимку: поради

Як захистити свою шкіру взимку, коли холод, вітер і сухе повітря можуть спричинити сухість, подразнення та втрату еластичності? Зима вимагає особливого підходу до догляду за […]

16:40, 24.11.2024 Буянова Єва
Історія адвент-календаря

Історія адвент-календаря

Історія адвент-календаря дуже довга. Адвент-календар — це не лише святковий атрибут, а й багатовікова традиція, яка допомагає відчути магію очікування Різдва. Його історія бере початок […]

14:00, 24.11.2024 Буянова Єва
«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги»

«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги»: новий сезон

«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги» — масштабні учнівські змагання, ініційовані президентом Володимиром Зеленським, стартували в спортивному комплексі «Прометей» у Кам’янському. Гасло ліг: «Разом переможемо». Про це […]

12:30, 24.11.2024 Буянова Єва
Яке сьогодні свято

Яке сьогодні свято: 25 листопада – 1 грудня

Яке сьогодні свято? З 25 листопада по 1 грудня світ святкує низку важливих подій, які об’єднують традиції, культуру та історію різних країн. Ці дні приносять […]

11:05, 24.11.2024 Буянова Єва
Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу: деталі

Із 15 грудня Укрзалізниця запустить нові поїзди з Дніпра та Кривого Рогу у напрямку Харкова та Карпат. Також буде внесено зміни до вже наявних маршрутів.  […]

09:05, 24.11.2024 Буянова Єва