У сучасному світі найшвидшим та найлегшим способом отримати інформацію є інтернет. Зараз майже у кожної місцевої ради є офіційний сайт, який є засобом поширення інформації про її діяльність. Втім, не всі такі вебсторінки є зручними у використанні або містять всю необхідну для громадян інформацію. Редакція Вільногірськ.IN.UA вирішила проаналізувати сайт міста, щоб зрозуміти, яку інформацію можуть там знайти мешканці про громаду.
Вільногірська міська рада: сайт
Після початку повномасштабної війни багато публічної інформації з сайтів було приховано або видалено з метою безпеки. Така ситуація спостерігалася не тільки у регіонах, що знаходяться або межують із зоною бойових дій, але й в глибокому тилу. Тоді це був великою мірою виправданий крок. Втім, коли лінія фронту більш-менш стабілізувалася, держава та місцеві громади вже мають два з половиною роки досвіду життя в умовах воєнного стану, інформація почала повертатися на сайти. Оскільки зараз немає чітких роз’яснень щодо необхідності публікувати або приховувати велику кількість інформації, міські ради переважно наповнюють свої сайти на власний розсуд та з урахуванням безпекової ситуації у громаді.
Закон щодо прозорості
У травні 2024 року Президент підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування», що визначає обов’язковий доступ громадськості до наступних даних:
- трансляції сесій місцевих рад;
- проєкти порядку денного постійних депутатських комісій ради, висновки й рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань;
- Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування та додатки до них;
- започатковується Реєстр об’єктів права комунальної власності з усіма даними про об’єкти права комунальної власності громади.
У місцевих рад України є три місяці на виконання цих вимог. На сайті та на YouTube каналі Вільногірської міської ради трансляції сесій та засідань комісій публікують ще з серпня минулого року. Тобто, це була ініціативою Вільногірську. Крім того, з липня цього, року у Розпорядженнях голови громади, містяни зможуть знайти розклад засідань сесій та дізнатися про їх графік заздалегідь.
Депутат міської ради Вільногірська Антон Боклаг розповів про ініціювання практики проведення онлайн-трансляцій у міській раді: читайте більше у матеріалі.
Втім, іншої інформації, доступ громадян до якої регламентує новий Закон, поки на сайті немає. Наприклад, інформацію про комунальне майно громади можна знайти в окремих рішенням. Але вона не повна.
Петиції: послуги для громадян
На сайті Вільногірської міської ради також є можливість подати петицію через власну систему або направити звернення до міського голови. Це швидкий та зручний спосіб комунікації мешканців із місцевою владою. Втім, сайт не має розділу або окремої вкладки, з поясненнями для мешканців щодо методів та інструментів заявити про свої права, проблеми або пропозиції.
Це суттєво ускладнює шлях людини до активної участі у житті громади. Адже мешканці можуть не знати про деталі формування запитів, звернень, петицій та механізмів їх подання та розгляду. Для прикладу, Ірпінська міська рада на своєму сайті детально пояснює містянам та всім зацікавленим особам, як потрібно сформувати запит на інформацію, куди подавати, скільки чекати та багато інших деталей. Сайт Кам’янської громади розповідає про деталі щодо направлення звернень громадян. Ці вкладки легкодоступні на стартовій сторінці вебпорталів та створюють додаткову зручність для мешканців та гостей міст.
Так само, на сайті відсутній окремий розділ з публічною інформацією для громадян. Частково цю інформацію, як регуляторна політика, бюджет, щодо запобігання корупції тощо, можна знайти на різних вкладках. Але це також є елементом, який ускладнює пошук для мешканця міста, який має право на швидке отримання необхідної інформації.
Якщо людину зацікавлять дані про об’єкти комунальної власності громади, які можна орендувати або щодо яких прийнято рішення про приватизацію, то вона навряд чи зможе отримати її на сайті ради. Така інформація є в окремих рішеннях. Втім її складно знайти.
Подібні дані можуть цікавити бізнеси, які планують релокацію або відкриття нових точок чи потужностей. Тому наявність швидкого та легкого доступу до них є важливим фактором для перспектив розвитку громади. Наприклад, Кам’янська міська рада має на своєму сайті перелік таких об’єктів, який доступний для перегляду приватним та юридичним особам, що шукають можливості для приватизації або оренди майна у громаді.
Відкритість представників Вільногірської міської ради
На сайті Вільногірської міської ради можна знайти контактну інформацію виконавчих органів громади, тобто служб та департаментів та їх керівників. Тобто, людина може використати ці дані для отримання консультації та запитати про графік роботи, адже останнього на сайті немає.
Натомість вільногірці з легкістю можуть знайти проєкти та рішення міської ради чи виконкому. Місцева влада публікує як актуальні документи, так і зберігає архів. Тому мешканці за бажанням можуть слідкувати за діяльністю органів місцевого самоврядування та за рішеннями, які вони готують чи приймають.
Склад виконавчого комітету
Мешканцям Вільногірську буде важко знайти склад виконавчого комітету. Це виконавчий орган міської ради, який реалізує прийняті рішення та забезпечує їх виконання. Він працює під керівництвом міського голови й виконує адміністративні, управлінські та виконавчі функції. Крім того, комітет має право приймати рішення обов’язкові до виконання та формувати проєкти бюджету та його програм для міської ради.
Тобто розуміння того, хто є членами цього комітету, буде корисним для містян, які беруть або хочуть активно брати участь у житті міста. При детальному пошуку можливо знайти Рішення міської ради від 2021 року зі списком осіб, що входять до складу комітету. Втім, з того часу відбулося багато змін. Тобто, хоч цю інформацію й можна знайти, але вона не може вважатися легкодоступною. Редакція вже зробила запит на інформацію щодо цього питання та напише згодом про те, що нам відповіли у міській раді.
Це може бути пов’язано з тим, що така інформація вважається потенційно чутливою в період воєнного стану. Водночас на сайті можна легко знайти таку ж потенційно чутливу інформацію, до якої можна зарахувати бюджет громади з додатками та депутатський корпус з прив’язкою до округів та номерами телефонів. Також існує приклад Кам’янської громади, де на сайті міської ради розмістили не тільки повний склад виконавчого комітету, але й контакти його членів. З меншою кількістю деталей, але список з іменами членів комітету можна знайти й на сайті Марганецької міської ради, яка знаходиться у безпосередній близькості до бойових дій.
У Вільногірської міської ради ще є час, щоб доповнити сайт інформацією, яку вимагає нове законодавство. Крім обов’язкових даних, важливо додавати на сайт розділи, функції та вкладки, які б полегшували пошук базової та більш детальної інформації для мешканців громади. Відкритість влади позитивно впливає на довіру до неї. А прості та зрозумілі способи комунікації мешканців з міською радою впливають на ефективність співпраці влади та громади.
Читайте також:
- Мільйони гривень: яку суму витратили на доброустрій Вільногірського парку
- Вільногірськ виділив 2 мільйони гривень ЗСУ: що відомо
Підписуйтесь