Участь народу у правосудді: хто такі присяжні та скільки їх у Вільногірську

Олександра Зоз 17:01, 8 Серпня 2024
Суд присяжних
Суд присяжних/ фото istock

Суд присяжних — один з найбільш демократичних інститутів судової системи, що втілює принцип безпосередньої участі народу у здійсненні правосуддя. Класичний суд присяжних складається з присяжних засідателів — колегії з 12, 9, 8 або 6 людей.

Більше про присяжних читайте у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Конституція України декларує права присяжних

Правовим підґрунтям суду присяжних в Україні є Конституція. Так у статті 124 зазначається про участь народу у здійсненні правосуддя через присяжних. Стаття 127 наголошує, що у визначених законом випадках правосуддя здійснюється за участю присяжних. А в статті 128 зазначено, що Судочинство провадиться суддею одноособово, колегією суддів чи судом присяжних.

Статус присяжних регулюється спеціальним Законом «Про судоустрій та статус суддів». У статті 65 прописані вимоги до присяжного, а саме:

  • присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку та постійно мешкає в межах юрисдикції відповідного суду;
  • присяжними стають за власним бажанням.

Присяжними НЕ можуть стати люди, які: 

  • визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
  • мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
  • мають незняту чи непогашену судимість;
  • народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів, військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
  • люди, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
  • старші 65 років;
  • не володіють державною мовою.

Обов’язки присяжних

Відомо, що суд залучає присяжних до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік. Інколи продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатої за їхньою участю.

При розгляді справ у суді присяжні зобов’язані:

  • справедливо, безсторонньо та своєчасно розглядати та вирішувати судові справи відповідно до закону з дотриманням засад і правил судочинства;
  • дотримуватися правил суддівської етики;
  • виявляти повагу до учасників процесу;
  • не розголошувати відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом, у тому числі таємницю нарадчої кімнати та закритого судового засідання;
  • виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Суд присяжних
Присяжні у суді/ фото istock

Присяжні у Вільногірську: хто входить до колегії

Рішенням Вільногірської міської ради від 09 лютого 2023 року затвердили список присяжних міського суду. 

Присяжними Вільногірського суду стали 9 людей:

  • Тетяна Данилюк;
  • Наталія Савчук;
  • Юлія Чолак;
  • Олена Копильченко;
  • Микола Кулик;
  • Олександра Пітлік;
  • Світлана Мельніченко;
  • Олександр Толкачов;
  • Ірина Клинецька.

Відомо, що у червні 2024 року Юлія Чолак написала заяву про виключення зі списку присяжних Вільногірського міського суду, через призначення її на посаду держслужбовця. 20 червня 2024 року рішення прийняли.

Читайте також:

Підписуйтесь

Яке сьогодні свято: 25 листопада – 1 грудня

Буянова Єва 11:05, 24 Листопада 2024
Яке сьогодні свято/ фото Freepik

Яке сьогодні свято? З 25 листопада по 1 грудня світ святкує низку важливих подій, які об’єднують традиції, культуру та історію різних країн. Ці дні приносять не лише урочисті моменти, а й можливість глибше поринути у багатство святкових традицій. Від міжнародних днів пам’яті до національних свят — кожне з цих свят нагадує про важливі моменти у житті людства. 

Більше на Вільногірськ.IN.UA

25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками

Його оголосила Генеральна Асамблея ООН ще 1999 року. Відтоді уряди багатьох країн світу та різноманітні організації привертають увагу до цієї проблеми з метою боротьби проти такого явища як насильство.

26 листопада – Всесвітній день оливок

Всесвітній день оливи, проголошений ЮНЕСКО у 2019 році, щорічно відзначається 26 листопада. Оливкова гілка здавна символізує мир, мудрість і гармонію, що робить це дерево значущим для всього світу. ЮНЕСКО закликає відзначати цей день через дебати, конференції, семінари та культурні заходи, підкреслюючи соціальну, культурну й екологічну цінність оливок.

27 листопада – День шпильок і голок

День шпильок та голок, який відзначається щорічно 27 листопада, має подвійне значення. Це день пам’яті історичного пролетарського бродвейського мюзиклу, а також нагадування про поширені фізичні відчуття, відомі як “поколювання”. Це унікальне поєднання культури та обізнаності про здоров’я дає можливість замислитися як над питаннями соціальної справедливості, так і над особистим добробутом. 

28 листопада – Всесвітній день милосердя

28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя, присвячений цінностям ненасильства й співчуття, що беруть початок у релігійній спадщині Індії. Заснований поетом і активістом Прітішем Нанді, цей день спонукає замислитися над цими принципами та надихає на зміни у світі.

29 листопада – Всесвітній день мурахоїдів

29 листопада відзначають Всесвітній день мурахоїдів і таманду. Ці унікальні ссавці з незвичайними мордочками та пухнастими хвостами заслуговують уваги через свою екологічну роль і загрози, які їм загрожують.

30 листопада – Міжнародний день спідниці

Цей день вважається неофіційним святом дизайнерів і всіх, хто працює у світі моди. Його ідея виникла як реакція на обмеження, показані у фільмі La Journée de la jupe. Тоді навіть звернулися до міністра освіти Франції з проханням дозволити носити спідниці у школах.

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) — це пізня стадія інфекції, спричиненої вірусом ВІЛ, який послаблює імунну систему, роблячи її вразливою до інфекцій і пухлин. За своєчасного лікування СНІД можна уникнути, проте ВІЛ і досі вражає мільйони: зараз у світі налічується близько 38 мільйонів інфікованих. Щороку 1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, нагадують про важливість боротьби з цією епідемією та підвищують обізнаність людей.

Підписуйтесь

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу: деталі

Буянова Єва 09:05, 24 Листопада 2024
Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу/ фото Укрзалізниця

Із 15 грудня Укрзалізниця запустить нові поїзди з Дніпра та Кривого Рогу у напрямку Харкова та Карпат. Також буде внесено зміни до вже наявних маршрутів. 

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Поїзд № 33/34 Кривий Ріг – Ясіня

Потяг суттєво покращить транспортне сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах. 

Вагони відправлятимуться з Кривого Рогу через станції ім. Т. Шевченка (Сміла), Фастів, Козятин, Шепетівку, Красне, Львів, Івано-Франківськ, Делятин, Татарів до Ясіні.

Поїзд № 61/62 Дніпро – Рахів (через день)

Нове сполучення істотно збільшить пропозицію місць пасажирів, які подорожують із Придніпровʼя до Львова та Карпат.

Вагони відправлятимуться з Дніпра через станції ім. Т. Шевченка (Сміла), Фастів, Козятин, Вінницю, Хмельницький, Тернопіль, Красне, Львів, Івано-Франківськ, Делятин, Татарів до Рахова.

Поїзд № 165/166 Харків – Черкаси (через день)

Забезпечить транспортний звʼязок для жителів Харкова, Дніпра, Черкас та інших станцій нового маршруту. 

Відправлятиметься із Харкова через Лозову, станції Павлоград-1 та Синельникове-2, Дніпро, Знам’янку, станцію ім. Т. Шевченка (Сміла) до Черкас.

Регіональний поїзд № 823/824 Харків -Дніпро

Розширить наявні варіанти доїзду між двома містами-мільйонниками. 

Поїзд № 85/86 Запоріжжя – Львів

Розширить доступ до рекреаційних зон Карпат. Маршрут подовжено до станції Рахів. 

Поїзд № 39/40 Запоріжжя – Солотвино

Змінено час відправлення: 16:17 замість 7:12. Це дозволить проводити більше часу в дорозі вночі. Також поїзд пришвидшений. 

Поїзд № 3/4 Запоріжжя – Ужгород

Пришвидшений на 41 хвилину з Ужгорода до Запоріжжя. Є зупинки у Дніпрі та Камʼянському.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Яке сьогодні свято

Яке сьогодні свято: 25 листопада – 1 грудня

Яке сьогодні свято? З 25 листопада по 1 грудня світ святкує низку важливих подій, які об’єднують традиції, культуру та історію різних країн. Ці дні приносять […]

11:05, 24.11.2024 Буянова Єва
Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу: деталі

Із 15 грудня Укрзалізниця запустить нові поїзди з Дніпра та Кривого Рогу у напрямку Харкова та Карпат. Також буде внесено зміни до вже наявних маршрутів.  […]

09:05, 24.11.2024 Буянова Єва
«Громада на всі 100»

«Громада на всі 100»: 4 громади Дніпропетровщини стали фіналістами

«Громада на всі 100» — всеукраїнський конкурс, у якому визначають найкращі ініціативи місцевого самоврядування. Цього року чотири громади Дніпропетровщини увійшли до числа фіналістів, продемонструвавши успішні […]

16:40, 23.11.2024 Буянова Єва
Дніпровський академічний театр драми та комедії

Дніпровський академічний театр драми та комедії: які вистави можна переглянути протягом тижня

Дніпровський академічний театр драми та комедії запрошує глядачів поринути у світ мистецтва та емоцій. Протягом тижня на сцені театру можна побачити захопливі вистави для поціновувачів […]

15:30, 23.11.2024 Буянова Єва
Топ-5 книжок для зимових вечорів

Топ-5 книжок для зимових вечорів: підбірка

Топ-5 книг для зимових вечорів — це ідеальний вибір для тих, хто хоче зануритися в атмосферу затишку та захопливих історій. Ми зібрали добірку, яка подарує […]

14:00, 23.11.2024 Буянова Єва