Забудьте про тривоги: поради та вправи від вільногірського психолога для очищення думок

Наталія Москаленко 15:18, 10 Жовтня 2024
Всесвітній день психічного здоров'я
Всесвітній день психічного здоров’я / фото getty images

Щороку, починаючи з 1992 року, у світі відзначають Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day). Це свято нагадує людям про важливість відновлення власних ресурсів, особливо в умовах війни. Психічне здоров’я – це не психіатрія, а й загальний стан добробуту, що вимагає уваги та підтримки.

Детальніше про це на Вільногірськ IN.UA розповів психолог з Вільногірська Олександр Зінченко.

За словами пана Олександра, психічне здоров’я – це не психіатрія і не психічні відхилення. Він підкреслює, що це нормальна поведінка і здорова реакція на різні життєві обставини. Підтримка з боку близьких є найголовнішим ресурсом у цьому процесі.

Відновлення психічного здоров’я не вимагає складних вправ чи витрат на дорогі курси. Простими, але ефективними діями можна досягти значних результатів, зміцнюючи своє благополуччя та покращуючи якість життя.

Топ порад від психолога Олександра Зінченко для відновлення ресурсу: 

  • Тілесний: фізичні вправи, Напруження та розслаблення, масаж, Прогулянки на природі;
  • Зоровий: фільми, пейзажі, картини, театри;
  • Ментальний: медитація;
  • Духовний: релігія, або віра у щось;
  • Слуховий: музика, приємні звуки, Чути приємні речі про себе;
  • Смакові (відноситься до тілесного, але я вирішив виділити як окремий): тістечка, смачні блюда, улюблені напої.

“Прокидаючись раніше, ви отримуєте можливість без стресу і поспіху розпочати день, що значно підвищує настрій і продуктивність протягом всього дня. Цим способом я користуюсь давно і можу запевнити – це працює,” – додав психолог Олександр Зінченко.

Топ порад щодо підтримки психічного здоров’я дітей та підлітків: 

  • **Спілкування**: Заохочуйте відкриті розмови про почуття. Дайте зрозуміти, що важливо ділитися емоціями без страху засудження. 
  • **Розвивайте емоційну грамотність**: Допоможіть дітям називати та розуміти свої емоції. Це може включати обговорення того, як вони відчувають, коли знаються на належності, страху, радості тощо.
  • **Створення безпечного середовища**: Забезпечте стабільний домашній простір, де ваша дитина може відчувати себе комфортно і зручно.
  • **Фізична активність**: Залучайте дітей до фізичної активності, адже рух допомагає знижувати рівень стресу і покращує настрою. 
  • **Регулярний рутин**: Допоможіть організувати день, включаючи час для навчання, відпочинку і розваг. Спосіб, у який дитина розпоряджається часом, може впливати на її психічний стан. 
  • **Навчання навичкам подолання стресу**: Діти можуть отримати користь від навчання технік релаксації, таких як дихальні вправи чи медитація. 
  • **Показуйте приклад**: Вашу реакцію на стрес, емоції та проблеми діти можуть сприймати як приклад. Використовуйте здорові стратегії подолання, аби показати, як справлятися з труднощами.
  • **Залучення до творчості**: Мистецтво, музика та інші творчі хобі можуть стати відмінним виходом для самовираження. 
  • **Спостереження за змінами**: Звертайте увагу на зміни в поведінці або настрої дитини, адже це може бути сигналом про її потреби. 

У наших реаліях багато сил витрачається на тривожні думки щодо війни. Тому Олександр Зінченко поділився кількома порадами та вправами, які допоможуть позбавитися негативних думок. Ці методи він перевірив на власному досвіді.

Поради для відновлення ментального здоров’я від психолога

“Сьогодні я хочу поділитися порадою, на яку надихнув мене мій кіт Максим. Наша тривожність підсилюється, коли ми чуємо вибухи або читаємо тривожні новини. Але що ж допомагає моєму коту залишатися спокійним? Він не читає новини. Максим реагує лише на реальні загрози, такі як похід до ветеринара чи пробігаючий повз пес. Він піклується в першу чергу про себе”, – розповідає Олександр Зінченко. 

Таким чином, перебуваючи в гарному фізичному та психологічному стані, ви зможете зробити більше. 

“Його світ обмежений нашою квартирою. Чуючи вибух, Максим перевіряє, чи не руйнується його маленький світ. Якщо нічого поганого не сталося, він знову лягає спати спокійно. Зменшивши свій світ до розміру квартири, ви зможете зменшити тривоги”, – додає психолог. 

Ось три прості пункти:

  1. Позитивний ранок. Мати гарний настрій зранку дуже просто. Вставайте раніше, ніж зазвичай. Наповніть ранок приємними моментами без поспіху. Якщо ви любите каву, дайте собі час насолодитися нею. Налаштуйтеся на позитивні події – уявіть, як вони наповнюють ваш день. За бажанням використовуйте афірмації.
  2. Заспокойтесь. Тут допоможуть дихальні практики. Важливо оцінити ситуацію: зрозуміти, де ви, що відбувається навколо, що роблять інші та що ви можете зробити. Розвивайте своє поле зору, щоб краще орієнтуватися в ситуації.
  3. Прийняття рішення і дія. Коли ви усвідомите обставини, важливо прийняти рішення та діяти відповідно до них.

Ці прості стратегії можуть допомогти вам зберегти спокій та зміцнити ментальне здоров’я в складні часи, – підкреслив психолог з Вільногірська Олександр Зінченко.

Вправи для відновлення ментального здоров’я від психолога

Розвиток поля зору

“Поле зору з психологічної точки зору є дуже важливим. Воно допомагає бачити ситуацію ширше, помічати деталі, які інші можуть не помітити, і спостерігати за ситуацією з іншого кута. Розвиток поля зору – це щоденна практика, яку можна виконувати без великих зусиль і навіть у грі. Якщо у вас є діти, ви можете практикуватися разом з ними. Ці вправи допоможуть зайняти дитину під час подорожі або в черзі,” – зазначає психолог Олександр Зінченко.

Перша вправа дуже проста. Станьте прямо, поставте дві долоні боком перед собою. Направте погляд вперед і зафіксуйте його. Поступово розводьте руки в боки, не зрушуючи погляд, і намагайтеся бачити свої руки боковим зором.

Друга вправа трішки веселіша, але й складніша. Стоячи в черзі або на зупинці, очікуючи автобус, зафіксуйте погляд перед собою. Намагайтеся сфокусуватися на боковому зорі та порахувати, наприклад, людей із речами червоного кольору.

Практикуйте ці дві вправи, і через приблизно місяць ви почнете помічати, що бачите набагато більше деталей і подій, ніж раніше.

Читайте також:

Підписуйтесь

Топ-5 книжок для зимових вечорів: підбірка

Буянова Єва 14:00, 23 Листопада 2024
Топ-5 книжок для зимових вечорів/фото Freepik

Топ-5 книг для зимових вечорів — це ідеальний вибір для тих, хто хоче зануритися в атмосферу затишку та захопливих історій. Ми зібрали добірку, яка подарує тепло навіть у найхолодніші дні, надихне на роздуми й допоможе поринути у світ літератури.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

«Ожинова зима» Сара Джіо

Сіеттл, 1933. Самотня мати Віра Рей цілує свого трирічного сина Даніеля, вкладає спати й вирушає на роботу в нічну зміну в місцевий готель. Вона повертається, щоб виявити, що травнева хуртовина вкрила місто снігом, а її хлопчик зник. На замерзлій вулиці Віра знаходить його улюбленого іграшкового ведмедика, а сніг замітає будь-які сліди її сина чи злочинця.
Сіеттл, 2010. Репортер «Сіеттл Ґеральд» Клер Олдрідж отримує завдання написати про першотравневу «ожинову зиму» (пізнє весняне похолодання) і її двійника з минулого. Вона дізнається про викрадення, яке так і залишилося нерозкритим, і присягається віднайти правду. Виявляється, що між життями цих двох жінок існує багато несподіваних паралелей…

«Різдво з червоним кардиналом» Фенні Флеґґ

Живеш, плануєш, відкладаєш гроші на відпустку, а тоді… Невтішний діагноз ставить крапку в планах. Від свого лікаря Освальд дізнається, що жити йому лишається небагато. Буденні проблеми враз стають смішними й неважливими. Освальд вирішує: до дідька похмурий Чикаго! Попереду — Різдво. Останнє для Освальда. І зустріти його він планує в чарівному віддаленому містечку під назвою Лост-Ривер. Здається, що навіть час забув про це місце. Тут листоноші пересуваються човнами, а місцеві жінки — членкині таємничої спільноти, яка підпільно робить добрі справи. Люди неспішні й загадкові, і в повітрі витає аромат лимонного пирога. Одного дня Освальд зазирає до місцевої крамнички, у якій мешкає пташка. Маленька червона пташка на ім’я Джек. Та це лише одне з див, які чекають на Освальда в Лост-Ривері. Усе-таки він опинився тут зовсім не випадково…

«Поцілунок у Нью-Йорку» та «Поцілунок у Парижі» Кетрін Райдер

Це дві книги про підлітків, що волею випадку, зруйнованих планів, невдач чи то пак волею долі зустрічають одне одного напередодні Різдва і проводять цей передсвятковий час разом посеред Нью-Йорка в першій частині і Парижа в другій. До яких пригод приведе та чим закінчиться їхнє знайомство дізнаєтеся з цих книжок. Якщо вам хочеться чогось легкого, ненав’язливого, романтичного й атмосферного на один вечір, то ці історії для вас!

«Різдвяна історія» Чарльз Діккенс

Опублікований у середині грудня 1843 року шеститисячний наклад «Різдвяної пісні» розійшовся ще до Різдва, та й наступні наклади розкупили дуже швидко. Внутрішній «поштовх» дав англійцям Чарльз Діккенс своєю «Різдвяною піснею» – саме вона внесла в святкування потужний животворний дух морального й духовного очищення, доброчинності та єднання всіх людей у любові до Спасителя. Своєю повістю Діккенс заклав основи своєрідної «різдвяної філософії», яка культивується відтоді не лише в Англії, а й у всьому Західному світі.

«Твій милий Скрудж» Меґан Квін

Хіба можна не любити той різдвяний час, коли скрізь мерехтять гірлянди, кружляють сніжинки, пахне печивом і пряниками, коли хочеться одягатися в кумедні светри з дзвіночками, а святковий настрій, здається, витає в повітрі? Але Нола точно знає, як це — ненавидіти свята. Вона розійшлася зі своїм хлопцем і повернулась у рідне містечко, де почала ремонт у батьківському домі. Нола намагається уникати святкової метушні, та головне для неї — уникати зустрічей із Калебом, який багато років тому розбив її серце. Проте дівчина й не підозрює, що Калеб досі її кохає. Одного дня Нола отримує лист від загадкового Скруджа, який так само ненавидить Різдво, і починає листуватися з незнайомцем. Але чи можна закохатися у того, кого зовсім не знаєш?

Читайте також:

Підписуйтесь

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 12:00, 22 Листопада 2024
фото офіційне видання Президента України

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного правопорядку, а також тих, хто виправдовує окупацію України або підтримує агресора. До списку увійшли 34 діяча.

Про це повідомляє Президент України Володимир Зеленський.

У списку присутні колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ, прокурори, а також артисти й діячі культури, політики та релігії з Росії. Всі вони безстроково втратили українські державні нагороди.

До десяти осіб застосували максимальний пакет санкцій, що включає 21 вид обмежень. Окрім позбавлення нагород, санкції передбачають блокування активів, анулювання ліцензій, дозволів і повне припинення торгівельних операцій.

Для семи осіб санкції були введені вперше. Серед них — колишній перший заступник лідера «Партії регіонів» Олександр Єфремов, який мав кілька орденів «За заслуги» та орден «князя Ярослава Мудрого». Також під санкції потрапив екс-заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, нагороджений орденами та почесним званням «Заслужений юрист України».

Позбавлено нагород і вісьмох осіб, які вже перебувають під іншими санкціями, серед яких:

  • Віктор Медведчук, колишній народний депутат, що мав численні нагороди, включаючи ордени «За заслуги» та князя Ярослава Мудрого.
  • Дмитро Табачник, ексміністр освіти, відзначений орденами та званням «Заслужений діяч науки і техніки».
  • Микола Азаров, ексголова уряду, нагороджений орденами та званням «Заслужений економіст України».
  • Віктор Пшонка, колишній Генпрокурор, та Андрій Деркач, ексдепутат, які теж мали державні нагороди.

Також звання «Народний артист України» втратили російські виконавці Микола Басков, Філіп Кіркоров, Олександр Малінін, композитор Ігор Крутой, а співачки Ані Лорак і Таїсія Повалій — ще й звання «Заслужений артист України».

Читайте також:

Підписуйтесь

Топ-5 книжок для зимових вечорів

Топ-5 книжок для зимових вечорів: підбірка

Топ-5 книг для зимових вечорів — це ідеальний вибір для тих, хто хоче зануритися в атмосферу затишку та захопливих історій. Ми зібрали добірку, яка подарує […]

14:00, 23.11.2024 Буянова Єва

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного […]

12:00, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець. Про це […]

09:30, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Як отримати допомогу військовим, звільненим з полону, та їх рідним у Вільногірську: інструкція

Послуги надаються як у центрах реінтеграції чи закладах охорони здоров’я, так і після повернення до місця проживання. Родини звільнених отримують підтримку як під час полону […]

17:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Нові житлові права для ВПО та реформування МСЕК: що ухвалила Верховна Рада

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що розширює житлові права для внутрішньо переміщених осіб. Документ передбачає створення бази нерухомості, придатної для проживання, а також можливість оренди невикористаних […]

14:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро