Мешканець Вільногірська бореться за те, щоб всі вивіски в місті були українською (ОНОВЛЕНО)

Наталія Москаленко 13:48, 27 Листопада 2024
Вивіски / фото Вільногірськ IN.UA
Вивіски / фото Вільногірськ IN.UA

Близько місяця тому Володимир Кліницький почав фіксувати порушення законів, які стосуються використання мови у публічному просторі. Проходячи містом, він щоразу натрапляв на вивіски, написані російською мовою — мовою країни-агресора.

Більше на Вільногірськ IN.UA

Вільногірець переймається мовним питанням

Володимир прийшов до редакції Вільногірськ IN.UA, щоб поділитися своєю стурбованістю мовною ситуацією в місті. Він не обмежується лише фотографуванням проблеми, а активно спілкується з власниками магазинів та сервісів, де досі можна побачити вивіски російською мовою.

За його словами, він обійшов уже кілька десятків торгових точок і на кожному кроці стикається з порушеннями. Коли Володимир звертається до підприємців, більшість з них реагують спокійно та готові змінити вивіски. Проте трапляються й випадки агресивної реакції. Володимир зазначає, що робить це він не просто так, адже згідно зі статтею 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та статтею 6 Закону України «Про рекламу», усі рекламні повідомлення мають бути розміщені лише державною мовою.

“Мовну проблему можна викласти трьома словами: ідентичність, безпека, оборона”, — наголосив Володимир.

Володимир вважає, що зміна вивісок не повинна бути результатом лише адміністративних санкцій чи примусу, а повинна відбуватись через усвідомлення необхідності будувати український простір у громаді.

«Людям бракує усвідомлення власної національної ідентичності. Люди не розуміють та не памʼятають, або не хочуть памʼятати нашу історію. Те, як наш народ роками цькували за українську мову, викорінювали її. Це відбувається і досі, тому ми маємо боротися», – додав Володимир Кліницький. 

За його словами, для багатьох власників бізнесів використання російської мови на вивісках — це звичка, з якою вони не готові розлучитися. Вони не усвідомлюють, наскільки важливо позбутися символів країни-агресора, особливо в умовах війни, коли кожен крок до українізації має велике значення для національної гідності та незалежності.

«Нас так вчили в школі, ми звикли до цього. Відповідали мені люди», – розповів активіст Володимир Кліницький.

Ще однією причиною залишати старі російськомовні вивіски, на думку Володимира, є небажання витрачати додаткові кошти і час на зміну вивісок. Водночас вони не враховують, що цей крок є не лише підтримкою національної ідентичності, але й сигналом до того, що їх бізнес є частиною сучасної української реальності.

Звернення до місцевої влади

Активіст також звернувся до керівництва міської ради. Він направив своє прохання до начальника управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Ростислава Варницького. Володимир сподівається, що через офіційні канали можна швидше вирішити проблему.

Володимир також планує зустрітися з головним архітектором міста Владиславою Перепечкіною, щоб обговорити можливості розв’язання цього питання.

Читайте також:

Підписуйтесь

Благодійний збір: психолог Олександр Зінченко збирає кошти на капці для дітей

Тесленко Катерина 17:25, 3 Грудня 2024
Психолог Олександр Зінченко організував збір / фото надане героєм

Практичний психолог Олександр Зінченко, який працює у Вільногірську, організовує збір коштів на капці для дітей та їх матерів, які були вимушені залишити свої домівки через війну. Зараз вони перебувають у прихистку в Дніпрі.

Олександр Зінченко розповів деталі збору для Вільногірськ IN.UA 

Збір для мам

За словами Олександра Зінченка, він вирішив організувати збір, щоб допомогти людям, які все втратили через війну. Зокрема, ця допомога спрямована на дітей. Часто вони не мають необхідного одягу та взуття, пояснює чоловік. За кошти, які збирає Олександр, закуплять капці для дітей та їх мам. Допомогу передадуть в прихисток, який розташований в Дніпрі.

«Забезпечення їх базовими речами, такими як капці, підвищує їхній комфорт та психоемоційний стан. Це особливо важливо, оскільки діти в умовах евакуації та нестачі гігієнічних засобів можуть зіткнутися з проблемами здоров’я», — розповів Олександр Зінченко. 

Попередні збори

Зазначимо, що раніше Олександр вже проводив збір коштів. Тоді волонтер збирав донати на шкарпетки, колготки та спідню білизну. В результаті минулого збору було зібрано 1 600 гривень, які витратили на ці потреби.

«Звісно, що багато волонтерів також надають все необхідне. Але такі речі завжди були першою необхідністю. Тож я вирішив допомогти з цим людям», — каже Олександр Зінченко. 

Як долучитися до збору

Долучитися до збору можна за посиланням. Наразі вже зібрано 600 гривень. Олександр у коментарі додав, що не має конкретних очікувань, але дуже вдячний кожному, хто підтримує ініціативу.

На питання про те, як люди можуть побачити результати своєї допомоги, волонтер відповів, що він регулярно робить скриншоти банківських виписок та звітує про закупівлю на зібрані кошти. Усі звіти він публікує у своїх соціальних мережах.

Редакція Вільногірськ IN.UA закликає всіх небайдужих долучитися до збору Олександра Зінченка, аби підтримати тих, хто зараз потребує допомоги.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як пройти безоплатну діагностику онкозахворювань у Вільногірську: детальний гід для пацієнтів

Наталія Москаленко 16:32, 3 Грудня 2024
Безоплатна діагностика онкозахворювань у Вільногірську
Безоплатна діагностика онкозахворювань у Вільногірську / фото Pexels

Жителі Вільногірська, зокрема внутрішньо переміщені особи, мають можливість безоплатно проходити діагностику для раннього виявлення онкозахворювань завдяки Програмі медичних гарантій. Своєчасне обстеження підвищує шанси на успішне лікування та рятує життя.

Про це повідомляє Вільногірська міська рада.

Що входить у програму діагностики?

Обстеження для раннього виявлення онкозахворювань включають шість основних напрямків:

  • мамографія – рентген молочних залоз;
  • гістероскопія – обстеження порожнини матки;
  • езофагогастродуоденоскопія – діагностика верхніх відділів шлунково-кишкового тракту;
  • колоноскопія – огляд товстої кишки;
  • цистоскопія – перевірка сечового міхура;
  • бронхоскопія – обстеження дихальних шляхів.

Для проведення процедур потрібне направлення від сімейного лікаря або спеціаліста.

Де пройти обстеження у Вільногірську?

Обстеження можна пройти у закладах охорони здоров’я, які уклали договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Перевірити наявність потрібної послуги у Вільногірську можна за допомогою гарячої лінії 16-77 або через аналітичну панель НСЗУ на їхньому офіційному сайті.

Які послуги доступні безплатно?

  • Консультації лікаря перед і після дослідження.
  • Проведення обстежень та анестезії (за потреби).
  • Забір матеріалу для біопсії та оформлення результатів.

Для пацієнтів старше 40 років доступні мамографія та колоноскопія, для інших видів обстеження — з 50 років.

Як подати скаргу?

Якщо відмовляють у безоплатній послузі або вимагають оплату, вам варто звернутися на гарячу лінію:

  1. Зателефонуйте на гарячу лінію НСЗУ: 16-77.

Подайте скаргу через сайт НСЗУ: розділ “зворотний зв’язок” або за посиланням.

Читайте також:

Підписуйтесь

Благодійний збір: психолог Олександр Зінченко збирає кошти на капці для дітей

Практичний психолог Олександр Зінченко, який працює у Вільногірську, організовує збір коштів на капці для дітей та їх матерів, які були вимушені залишити свої домівки через […]

Як пройти безоплатну діагностику онкозахворювань у Вільногірську: детальний гід для пацієнтів

Жителі Вільногірська, зокрема внутрішньо переміщені особи, мають можливість безоплатно проходити діагностику для раннього виявлення онкозахворювань завдяки Програмі медичних гарантій. Своєчасне обстеження підвищує шанси на успішне […]

Бюджет Дніпропетровщини на 2025 рік: на що підуть гроші

9,3 мільярда гривень — саме стільки становить попередній обсяг фінансування бюджету Дніпропетровської області на 2025 рік. Про це повідомляє голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. […]

15:00, 03.12.2024 Бойцун Дмитро

Ремонт будинків, сантехніка та бензин: що купляли для “Жилкомсервісу” за останні місяці

З 17 вересня 2024 року по 3 грудня 2024 року вільногірське комунальне підприємство “Жилкомсервіс” витратило близько 2,4 мільйона гривень на тендери за різними напрямками. У […]

13:07, 03.12.2024 Бойцун Дмитро

Росіяни атакували Криворізький район: чи є поранені

У результаті обстрілу Криворізького району, який стався надвечір 2 грудня, постраждали двоє людей: 85-річного чоловіка госпіталізували в стані середньої тяжкості, а 53-річному надано медичну допомогу […]