Київський міжнародний інститут соціології з 2 по 17 грудня 2024 року провів всеукраїнське опитування громадської думки. За його результатами відсоток людей, які готові терпіти війну “стільки, скільки буде потрібно”, знизився вже вдруге від початку повномасштабного вторгнення.
Опитування охопило 985 респондентів з усіх регіонів України, за винятком тимчасово окупованих територій і осіб, що виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Згідно з результатами, рівень готовності терпіти війну знизився в порівнянні з початком 2024 року. Якщо раніше 71-73% респондентів заявляли, що готові терпіти “стільки, скільки буде потрібно”, то до грудня цей показник впав до 57%.
Це дослідження свідчить про складний баланс між оптимізмом та реаліями війни, де фактори, окрім матеріальних, значною мірою впливають на громадську думку.
Російське військове командування, ймовірно, змістило основний акцент своїх наступальних операцій на південний та південно-західний напрямки від Покровська Донецької області, тимчасово зосереджуючи сили на просуванні до кордону з Дніпропетровщиною, а не на захопленні самого міста.
Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW) від 3 січня.
Ворог наближається до Дніпропетровщини
За інформацією українського військового оглядача Костянтина Машовця, на яку посилаються в Інституті вивчення війни, росіяни перекидають підрозділи зі сходу від Покровська на південь і південний захід. Зокрема, 433-й мотострілецький полк і 55-а мотострілецька бригада просуваються в напрямку Котліні, намагаючись перерізати важливу трасу Т-04−06 Покровськ-Межова. Додатково, на південь від Покровська зосереджені елементи 90-ї танкової дивізії, а також частини 80-го і 239-го танкових полків і 228-го мотострілецького полку, які наступають вздовж лінії Нововасилівка — Новоєлізаветівка в напрямку Успенівки та Надіївки.
Російські війська також зміцнили позиції на північ від Новогродівки, а також вздовж траси Т-05−15 Покровськ-Новотроїцьке, на північний схід від селища Шевченко. І хоча деякі російські джерела повідомляють про захоплення Звірова і просування в напрямку Воздвиженки та Вовкового, ці заяви не отримали підтвердження від ISW.
У перші дні січня, зокрема 2 та 3 числа, російські війська продовжували активні бойові дії у самому Покровську та його околицях, зокрема в районах:
Водяного Другого;
Баранівки;
Миролюбівки;
Лисівки;
Шевченка;
Зелені;
Нової Праці;
Піщаного;
Звірова;
Солоного;
Котлиного;
Успенівки;
Нововасилівки.
На Покровському напрямку діяли підрозділи спецпризначенців російського підрозділу “Вега” (24-а бригада Головного розвідувального управління Генштабу РФ), що свідчить про високу інтенсивність операцій.
ISW також повідомляє про просування російських сил поблизу Курахового. Машовець зазначає, що українські війська, ймовірно, нещодавно залишили Курахівську ТЕС, а російські війська захопили Шевченко. Однак інформація про захоплення Слов’янки, яка знаходиться на північний захід від Курахового, залишається непідтвердженою.
Згідно з аналітиками, російські війська також продовжують наступ на північний захід від Вугледара в напрямку селищ Розлив, Янтарне та Костянтинополь. Операції на південь від Великої Новосілки тривають, але без суттєвих досягнень.
Обмін полоненими відбувся 30 грудня між Україною і Росією. В ході великого обміну вдалось повернути додому 189 людей.
Про це повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими.
Обмін полонених напередодні Нового року
У координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими розповіли, що в Україну повернулося:
87 військових ЗСУ (з них 17 – ТрО);
43 нацгвардійці;
33 прикордонники;
24 представники військово-морських сил;
2 цивільних.
Серед військових звільнено 173 рядових й сержантів та 14 офіцерів.
Як заявив Президент України Володимир Зеленський, країна працює над тим, щоб звільнити з російського полону кожного й кожну.
“Це військові – захисники “Азовсталі” та Маріуполя, ЧАЕС, острова Зміїного, із різних напрямків фронту. Серед них солдати, сержанти, офіцери. Це нацгвардійці, у тому числі “азовці”, прикордонники, тероборонівці, воїни Військово-Морських та Збройних Сил. І також двоє цивільних, які були захоплені в Маріуполі.”
Володимир Зеленський // Президент України
Крім того, дружина морпіха і захисника Маріуполя Романа Борщ розповіла, що він перебував у російському полоні 33 місяці. За цей час Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими неодноразово подавав його на обмін, проте Росія постійно відмовляла.
“Після 33 місяців перебування у ворожому полоні мій чоловік Захисник Маріуполя Роман Борщ повернувся додому в Україну. Дякую усім за підтримку нашої сім’ї!”
Російське військове командування, ймовірно, змістило основний акцент своїх наступальних операцій на південний та південно-західний напрямки від Покровська Донецької області, тимчасово зосереджуючи сили на просуванні до […]
Обмін полоненими відбувся 30 грудня між Україною і Росією. В ході великого обміну вдалось повернути додому 189 людей. Про це повідомляє Координаційний штаб з питань […]
Щороку 6 грудня Україна відзначає День Збройних сил України — свято, що символізує силу, мужність і відданість наших військових. Цей день присвячений тим, хто щодня […]
Нацполіція розкрила масштабну корупційну схему із закупівлі понад мільйона комплектів військової форми у 2022 році, за завищеною на 10 мільйонів доларів ціною. Фігурантами злочинної змови […]
Сьогодні набув чинності Закон України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України». Тепер українці зможуть привласнити, задекларувати та зберігати знайдену зброю для самозахисту. Про […]