Чи можна повернути або обміняти подарунки

Гришкова Анастасія 16:31, 2 Січня 2025
Як обміняти товар / фото ілюстративне, Pexels

Придбали новорічний подарунок, але він не підійшов або придбана сукня на святкування перестала подобатися на наступний день? Такі товари можна обміняти або повернути продавцю.

Про це повідомили у Координаційному центрі з надання правової допомоги.

Обмін та повернення товару належної якості

Товар можна обміняти протягом 14 днів у того продавця, в якого він був придбаний. Пояснювати причину не потрібно. Обміняти товар можна тільки якщо він не був у використанні і збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також чек.

Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право:

  • придбати будь-які інші товари з наявного асортименту;
  • одержати назад гроші;
  • здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов’язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача.

Якщо бажаєте саме повернути товар, то гроші мають повернути у той самий день або в інший строк за домовленістю з продавцем, але не пізніше 7 днів. Гроші повернуть у тому розмірі, що зазначено на чеку. Тобто, якщо в магазині акція і товар коштує дешевше, вам все одно повернуть повну суму.

Повернення товару без чека

Якщо немає чека, то повернути або обміняти товар буде складніше, проте це можливо. Деякі магазини мають свій алгоритм дій на цей випадок. Зазвичай потрібно написати заяву про отримання копії товарного чека на ім’я директора закладу. Магазини, що використовують розрахунково-касові апарати, зобов’язані зберігати стрічки з даними про продаж товарів, тому зможуть зробити дублікат.

Крім того, замість чека можна пред’явити будь-який інший документ, який підтверджує оплату. Це може бути гарантійний талон, інструкція з експлуатації, квитанція, техпаспорт, штрих код на пакуванні тощо. Головне, щоб у документі була вказана інформація щодо продавця (організації, що продала товар), дата здійснення покупки, назва товару і його ціна.

Обмін та повернення товару неналежної якості

У разі виявлення протягом гарантійного строку недоліків споживач має право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

Якщо були виявлені істотні недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця) маєте право вимагати:

1) повернення сплачених за товар коштів;

2) заміни товару на такий же або аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Під час заміни товару з недоліками на аналогічний товар належної якості, ціна на який змінилася, перерахунок вартості не провадиться.

Великий товар (понад 5 кг) доставляється продавцю або виробнику за його рахунок. При ремонті товару недоліки повинні бути усунуті протягом 14 днів з дня його пред’явлення або за згодою сторін в інший строк. Поки річ в ремонті, маєте право на товар аналогічної марки, але для цього необхідно письмово оформити цю вимогу до продавця.

Це стосується:

  • телевізора;
  • мікрохвильової печі;
  • кухонної машини;
  • холодильника (морозильника);
  • праски;
  • пральної машини;
  • телефону;
  • комп’ютеру та комплектуючих до нього апаратури для відеозапису та відтворення зображення і звуку;
  • електрочайника, електрокавоварки;
  • фену.

За кожний день затримки виконання вимоги про надання товару аналогічної марки та за кожний день затримки усунення недоліків понад чотирнадцять днів споживачеві виплачується неустойка в розмірі 1 % вартості товару.

Вимоги споживача про обмін товару або повернення коштів не підлягають задоволенню, якщо продавець чи виробник доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання. Споживач має право брати участь у перевірці якості товару особисто або через представника.

Які товари не можна обміняти

Не підлягають обміну такі товари належної якості:

  • лікарські препарати та предмети сангігієни;
  • фотоплівки, фотографічний папір;
  • парфюмерно-косметичні вироби;
  • пір’яно-пухові вироби;
  • дитячі іграшки м’які та гумові надувні;
  • зубні щітки;
  • апарати для гоління;
  • розчіски, гребенці та щітки масажні;
  • перуки;
  • рукавички;
  • тканини;
  • килимові вироби;
  • натільна та постільна білизнапанчішно-шкарпеткові вироби;
  • друковані видання;
  • пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник), плитніматеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера) і скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем;
  • товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки для годування тощо);
  • інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо);
  • ювелірні вироби.

Якщо товар був куплений в кредит

Обміняти чи повернути товар належної якості, придбаний у кредит, можна протягом 14 днів з дня купівлі.

Для цього необхідно спочатку звернутися до кредитора із заявою про відмову від договору про споживчий кредит, а вже потім до продавця із заявою про повернення товару.

Куди звертатися, у разі порушення прав споживача

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Контакти: Поштова адреса: 01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка, 1.

Електронна адреса: [email protected].Цілодобова Гаряча лінія (Call-центр) (050) 230 04 28 або (044) 364 77 80

Або до суду за захистом порушених прав.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як стати рятівником для безпритульних тварин взимку

Буянова Єва 14:10, 4 Січня 2025
Безпритульні тварини/ фото ілюстративне, Pexels

Безпритульні тварини особливо потребують допомоги взимку. Допомогти їм можна не лише через притулки, але й простими, але важливими діями, які можуть врятувати життя.

Як допомогти безпритульним тваринам

Тепла їжа та тепла вода

Теплі каші чи легкий суп стануть чудовим варіантом для годування. Сухий корм також можна використовувати, попередньо розмочивши його гарячою водою. У морозну погоду вода в мисках швидко перетворюється на лід, тому важливо наливати теплу воду та регулярно стежити за її станом. Завдяки цьому тварина матиме доступ до пиття і зможе трохи зігрітися.

Дозвіл на вхід у підʼїзд

Забезпеч простір для вільного входу та виходу, щоб тварини могли сховатися від холоду та виходити за потребою. 

Бродячий пес/ фото ілюстративне, Pexels

Перевірка авто перед поїздкою

Зимою тепло від двигуна приваблює тварин, зокрема котів. Вони часто шукають укриття під капотом, під машиною або лягають на шини. Якщо поїхати, не перевіривши, чи немає тварини, це може призвести до травм або навіть загибелі.

Знайти дім

Найкраща допомога для безпритульних тварин – надання домівки. Можна допомогти інформаційно, що пришвидшить цей процес. Притулок- ще один варіант не дати травинам замерзнути. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Поради для відновлення режиму сну після свят

Буянова Єва 12:30, 4 Січня 2025
Режим сну/ фото ілюстративне, Pexels

Після святкових безсонних ночей повернути нормальний режим сну може бути складно. Проте кілька простих порад допоможуть швидше відновити біологічний ритм, щоб почуватися бадьорими та продуктивними вже з перших робочих днів.

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала поради для відновлення режиму після свят. 

Як відновити режим

Освітлення та температура

Щоб відновити режим сну, важливо звернути увагу на освітлення у приміщенні. Наш організм реагує на природний цикл дня і ночі: ми активні за яскравого світла і відчуваємо сонливість у темряві. Цей процес регулюється гормонами мелатоніном і кортизолом. У темряві мелатонін виробляється інтенсивніше, тоді як рівень кортизолу знижується, що допомагає тілу налаштуватися на відпочинок. 

Також важливим фактором є температура. Людина краще засинає в прохолодному приміщенні, а ідеальною вважається температура від 15 до 19 градусів.

Прокидання в один і той самий час

Складно контролювати час, в який ви по-справжньому заснете, але можна контролювати прокидання. Дотримуйтеся певного графіка, щоб налаштувати внутрішній біологічний годинник і почати прокидатися бадьорим.

Будильник/ фото ілюстративне, Pexels

Уникнення денного сну

Спати вдень не завжди корисно, адже це може порушити природний добовий ритм організму. Надмірний денний сон знижує потребу у нічному відпочинку, що ускладнює засинання ввечері. Крім того, короткий сон вдень, тривалістю понад 20–30 хвилин, може призвести до “сонної інерції” — стану млявості та дезорієнтації після пробудження. Якщо вам потрібен відпочинок, краще обмежитися коротким “енергетичним” сном у першій половині дня.

Зменшення використання гаджетів перед сном

Уникайте екранів за 1–2 години до відпочинку, щоб не порушувати вироблення мелатоніну. Натомість для розслаблення медитація, читання та тепла ванна допоможуть зняти напругу та підготуватися до відпочинку. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Безпритульні тварини

Як стати рятівником для безпритульних тварин взимку

Безпритульні тварини особливо потребують допомоги взимку. Допомогти їм можна не лише через притулки, але й простими, але важливими діями, які можуть врятувати життя. Як допомогти […]

14:10, 04.01.2025 Буянова Єва

Поради для відновлення режиму сну після свят

Після святкових безсонних ночей повернути нормальний режим сну може бути складно. Проте кілька простих порад допоможуть швидше відновити біологічний ритм, щоб почуватися бадьорими та продуктивними […]

12:30, 04.01.2025 Буянова Єва
Тайм-менеджмент

Техніки тайм-менеджменту для початку року

Новий рік — це чудовий час, щоб упорядкувати свій графік і зробити життя продуктивнішим. Тайм-менеджмент та його техніки допоможуть краще планувати час, уникати стресу та […]

11:05, 04.01.2025 Буянова Єва
Кінопремʼєри

Що подивитися у кіно в січні: підбірка

Січень – ідеальний час для кіноподорожей, адже кінотеатри пропонують захопливі прем’єри на будь-який смак. Найцікавіші фільми, які варто побачити цього місяця – читайте на Вільногірськ.IN.UA […]

09:05, 04.01.2025 Буянова Єва

Субсидії на оренду житла для переселенців: хто може отримати допомогу від держави у 2025 році

У 2025 році деякі внутрішньо переміщені особи (ВПО) зможуть отримати від держави допомогу у вигляді субсидії на оренду житла. Ця програма розрахована на сім’ї, які […]