День пам’яті померлих від СНІДу: що треба знати про хворобу й де пройти тестування у Вільногірську

Олександра Зоз 12:24, 16 Травня 2024
ВІЛ та СНІД
ВІЛ та СНІД – День пам’яті померлих від хвороби/ ілюстративне фото з відкритих джерел

У третю неділю травня, цьогоріч це 19 число, світ згадуватиме людей, які померли від СНІДу. Цю хворобу викликає вірус імунодефіциту людини. На початок 2024 року, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні зареєстрували 2756 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найвищі показники захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Дніпропетровській, Одеській, Київській, Кіровоградській та Чернігівській областях. У МОЗ зазначають, третина із загальної кількості всіх захворілих не знають, що є носіями ВІЛ-інфекції. Контролювати здоров’я допоможе тестування.

Про тестування на ВІЛ Вільногірськ IN.UA розповіла медична директорка медичного Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Тестування на ВІЛ та СНІД у Вільногірську

Щоб контролювати стан здоров’я, необхідно робити текстування на виявлення ВІЛ-інфекції, розповідає медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Для цього вільногірцям необхідно звернутися до сімейного лікаря. Той дасть направлення на тестування. Швидкі тести безплатні.

«Якщо в когось позитивний результат, тоді сімейний лікар повинен скерувати пацієнта на консультацію до інфекціоніста. Там вже буде більш ретельне обстеження», — каже Головянко.

Існує доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції.

«Наприклад, якщо медична сестра вкололась голкою або поранилася, та знає, що потрапила кров ВІЛ-інфікованої людини, то потрібно одразу звернутися до інфекціоніста, призначається постконтактна профілактика на період 28 днів — людина приймає антиретровірусну терапію. Постконтактна профілактика розпочинається в перші години, але не пізніше 72 годин після «аварії», — розповідає лікарка.

ВІЛ-інфікованим людям приймати антиретровірусну терапію необхідно протягом всього життя. Її не можна переривати, постійне приймання препаратів збереже від ускладнень хвороби та подовжить життя.

«Якщо дитина народжується від ВІЛ-інфікованої матері, то не 100%, що вона буде інфікованою. Тому дитині не можна грудне вигодовування. Там іде контроль аналізів за схемою та антиретровірусна терапія. Якщо новонароджена дитина, то тричі робиться тест, а потім береться більш поглиблений аналіз. Якщо дитина не інфікована, то за нею спостерігають і веде вона нормальний спосіб життя. Якщо виявляється позитивний тест, то йде індивідуальне призначення терапії», — каже Головянко.

Вікторія Головянко
Медична директорка КП медичного Центру Вільногірського ПМСД Вікторія Головянко/ фото Вільногірськ IN.UA

ВІЛ та СНІД: що треба знати

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих. Проте про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих. Загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Як передається ВІЛ

  • через кров — при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від ВІЛ-інфікованої до здорової людини. Частіше це відбувається при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевим шляхом — під час незахищених статевих стосунків;
  • від матері до дитини під час вагітності, пологів та годуванні грудьми.

ВІЛ не передається:

  • при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
  • у лазні та сауні;
  • під час поцілунків;
  • обіймах та рукостисканні;
  • при чханні та кашлі;
  • через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
  • при укусах комарів чи інших комах.

Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає з такими симптомами:

  • лихоманка;
  • слабкість;
  • підвищення температури;
  • біль у суглобах.

В інших — цей період проходить непомітно.

ВІЛ викликає СНІД

Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років. У цей час здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя. Проте періодично можуть збільшуватися лімфовузли, часто з’являтися простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ.

Вірус вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення бактерій та вірусів. У здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мілілітрі крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче, порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання.

Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД. Його проявами можуть бути герметична інфекція, грибкові ураження шкіри та слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз.

ВІЛ та СНІД
ВІЛ-інфекція/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Підписуйтесь

Розмір плати за дозволи на працю іноземців у 2025 році: деталі для роботодавців

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 13:31, 13 Січня 2025
Працівник виконує роботу / фото ілюстративне, Pexels

З 1 січня розмір плати за дозволи на працю іноземних громадян та осіб без громадянства визначається на основі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на 1 січня 2025 року становить 3028 гривень. Такі зміни стосуються як видачі, так й продовження дозволів.

Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості.

Розмір плати за дозволи на працю іноземців у 2025

Відтепер розмір плати за продовження дозволів зменшили на один прожитковий мінімум від вартості видачі дозволу на відповідний строк.

Тарифи на видачу дозволів у 2025 році:

  • до 6 місяців — 9 084 грн;
  • від 6 місяців до 1 року — 15 140 грн;
  • від 1 року до 2 років — 24 224 грн;
  • від 2 до 3 років — 30 280 грн.

Тарифи на продовження дозволів:

  • до 6 місяців — 6 056 грн;
  • від 6 місяців до 1 року — 12 112 грн;
  • від 1 року до 2 років — 21 196 грн;
  • від 2 до 3 років — 27 252 грн.

Якщо у вас виникли питання або потрібна консультація, звертайтеся до фахівців відділу з питань застосування праці іноземців та осіб без громадянства Дніпропетровського обласного центру зайнятості за телефоном: (056) 233-58-61.

Читайте також:

Підписуйтесь

Хмарно та без опадів: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 09:31, 13 Січня 2025
Вільногірськ / фото Вільногірськ IN.UA

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 13 до 19 січня, небо буде хмарним та без опадів. Температура протягом тижня коливатиметься від -5 до +3 градуси.

Прогноз погоди у Вільногірську

Згідно з даними метеорологічного сайту Sinoptik.ua, у понеділок 13 січня ранок у Вільногірську буде похмурим. Хмари вкриють небо до самого вечора.

Погода у понеділок / скриншот сайту Sinoptik.ua

У вівторок 14 січня попри те, що вранці небо вкриють хмари, день та вечір у Вільногірську обіцяють бути ясними.

Погода у вівторок / скриншот сайту Sinoptik.ua

У середу 15 січня ранок у Вільногірську буде безхмарним, і до кінця дня небо лишатиметься ясним.

Погода у середу / скриншот сайту Sinoptik.ua

У четвер 16 січня у Вільногірську сонце в цей день буде рідко з’являтися з-за хмар.

Погода у четвер / скриншот сайту Sinoptik.ua

У п’ятницю 17 січня протягом усього дня у Вільногірську буде триматися хмарна погода.

Погода у п’ятницю / скриншот сайту Sinoptik.ua

У суботу 18 січня у Вільногірську хмарна погода буде триматися до самого вечора.

Погода у суботу / скриншот сайту Sinoptik.ua

У неділю 19 січня з ранку до самого вечора у Вільногірську небо буде вкрите хмарами.

Погода у неділю / скриншот сайту Sinoptik.ua

Читайте також:

Підписуйтесь

Розмір плати за дозволи на працю іноземців у 2025 році: деталі для роботодавців

З 1 січня розмір плати за дозволи на працю іноземних громадян та осіб без громадянства визначається на основі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на […]

13:31, 13.01.2025 Бойцун Дмитро
Погода

Хмарно та без опадів: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 13 до 19 січня, небо буде хмарним та без опадів. Температура протягом тижня коливатиметься від -5 […]

09:31, 13.01.2025 Бойцун Дмитро
Новини тижня
Актуальні новини

Дайджест новин: цікаве у Вільногірську протягом з 6 по 12 листопада

Скільки коштів виділять на благоустрій і підтримку житлового фонду у Вільногірський громаді у 2025 році, понад 160 людей з числа ВПО у Вільногірську отримали допомогу […]

14:00, 12.01.2025 Буянова Єва
Одяг для дитини

Як одягати дитину взимку: поради від сімейного лікаря

Лікар ділиться порадами, як правильно підібрати одяг для дитини взимку, щоб вона почувалася комфортно, не переохолоджувалася і не перегрівалася. Дотримання простих рекомендацій допоможе зберегти здоров’я […]

12:30, 12.01.2025 Буянова Єва
Догляд за тваринами

Як доглядати за домашніми тваринами взимку: поради

Взимку домашні тварини потребують особливого догляду, адже холодна погода та зовнішні чинники можуть впливати на їхнє здоров’я. Догляд за тваринами: ось кілька рекомендацій, як забезпечити […]

11:00, 12.01.2025 Буянова Єва