День пам’яті померлих від СНІДу: що треба знати про хворобу й де пройти тестування у Вільногірську

Олександра Зоз 12:24, 16 Травня 2024
ВІЛ та СНІД
ВІЛ та СНІД – День пам’яті померлих від хвороби/ ілюстративне фото з відкритих джерел

У третю неділю травня, цьогоріч це 19 число, світ згадуватиме людей, які померли від СНІДу. Цю хворобу викликає вірус імунодефіциту людини. На початок 2024 року, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні зареєстрували 2756 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найвищі показники захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Дніпропетровській, Одеській, Київській, Кіровоградській та Чернігівській областях. У МОЗ зазначають, третина із загальної кількості всіх захворілих не знають, що є носіями ВІЛ-інфекції. Контролювати здоров’я допоможе тестування.

Про тестування на ВІЛ Вільногірськ IN.UA розповіла медична директорка медичного Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Тестування на ВІЛ та СНІД у Вільногірську

Щоб контролювати стан здоров’я, необхідно робити текстування на виявлення ВІЛ-інфекції, розповідає медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Для цього вільногірцям необхідно звернутися до сімейного лікаря. Той дасть направлення на тестування. Швидкі тести безплатні.

«Якщо в когось позитивний результат, тоді сімейний лікар повинен скерувати пацієнта на консультацію до інфекціоніста. Там вже буде більш ретельне обстеження», — каже Головянко.

Існує доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції.

«Наприклад, якщо медична сестра вкололась голкою або поранилася, та знає, що потрапила кров ВІЛ-інфікованої людини, то потрібно одразу звернутися до інфекціоніста, призначається постконтактна профілактика на період 28 днів — людина приймає антиретровірусну терапію. Постконтактна профілактика розпочинається в перші години, але не пізніше 72 годин після «аварії», — розповідає лікарка.

ВІЛ-інфікованим людям приймати антиретровірусну терапію необхідно протягом всього життя. Її не можна переривати, постійне приймання препаратів збереже від ускладнень хвороби та подовжить життя.

«Якщо дитина народжується від ВІЛ-інфікованої матері, то не 100%, що вона буде інфікованою. Тому дитині не можна грудне вигодовування. Там іде контроль аналізів за схемою та антиретровірусна терапія. Якщо новонароджена дитина, то тричі робиться тест, а потім береться більш поглиблений аналіз. Якщо дитина не інфікована, то за нею спостерігають і веде вона нормальний спосіб життя. Якщо виявляється позитивний тест, то йде індивідуальне призначення терапії», — каже Головянко.

Вікторія Головянко
Медична директорка КП медичного Центру Вільногірського ПМСД Вікторія Головянко/ фото Вільногірськ IN.UA

ВІЛ та СНІД: що треба знати

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих. Проте про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих. Загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Як передається ВІЛ

 • через кров — при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від ВІЛ-інфікованої до здорової людини. Частіше це відбувається при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
 • статевим шляхом — під час незахищених статевих стосунків;
 • від матері до дитини під час вагітності, пологів та годуванні грудьми.

ВІЛ не передається:

 • при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
 • у лазні та сауні;
 • під час поцілунків;
 • обіймах та рукостисканні;
 • при чханні та кашлі;
 • через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
 • при укусах комарів чи інших комах.

Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає з такими симптомами:

 • лихоманка;
 • слабкість;
 • підвищення температури;
 • біль у суглобах.

В інших — цей період проходить непомітно.

ВІЛ викликає СНІД

Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років. У цей час здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя. Проте періодично можуть збільшуватися лімфовузли, часто з’являтися простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ.

Вірус вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення бактерій та вірусів. У здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мілілітрі крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче, порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання.

Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД. Його проявами можуть бути герметична інфекція, грибкові ураження шкіри та слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз.

ВІЛ та СНІД
ВІЛ-інфекція/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Підписуйтесь

Як батькам змінити прізвище дитини: алгоритм дій

Олександра Зоз 11:29, 14 Червня 2024
Батьки можуть подати заяву про зміну прізвища дитини
Батьки можуть подати заяву про зміну прізвища дитини/ фото istock

Відомо, що прізвище дитині присвоюється під час державної реєстрації народження. Відповідно до статті 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Проте, якщо мати й батько мають різні прізвища, то прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Присвоєне при народженні прізвище можна змінити.

Про це повідомляє Міністерство юстиції України.

Батьки можуть змінити прізвище своєї дитини

Підстави для зміни прізвища дитини батьками визначені статтею 148 Сімейного кодексу, а саме:

 • у разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років. Якщо ж дитина досягла семи років, то прізвище змінюється за її згодою;
 • у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років;
 • за заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків;
 • якщо один із батьків проти зміни прізвища дитини, то спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Куди звертатися для зміни прізвища дитини

Батьки, які хочуть змінити прізвище дитині, мають звернутися у відділ державної реєстрації актів цивільного стану.

Українці, а також іноземці та особи без громадянства, які проживають за кордоном, можуть подати заяву до дипломатичного представництва або консульства.

Для внесення змін до актових записів цивільного стану потрібно подати такі документи:

 • заяву про зміну прізвища малолітньої дитини;
 • паспорт;
 • свідоцтво про народження;
 • судові чи нотаріальні документи (у разі наявності та необхідності).

У Мінюсті зазначають, що вищезазначені органи управління не можуть відмовити людині в прийнятті та розгляді заяви про зміну прізвища малолітньої дитини.

Строки розгляду заяви на зміну прізвища

Заяву можуть розглядати до трьох місяців, з дня її подання.

За наявності поважних причин цей строк може подовжитися ще на три місяці, з письмового дозволу керівника відділу ДРАЦС.

Дипломатичним представництвом або консульством таке питання розглядається у шестимісячний строк з дня подання заяви.

Скільки коштує зміна прізвища

За видачу свідоцтва зі зміною прізвища доведеться сплатити державне мито у розмірі 0,02 неоподатковуваного мінімуму, а це 0,34 гривні.

Проте у Міністерстві юстиції зазначають, що відповідно до ч.3 статті 20 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану громадян», відділи ДРАЦС можуть надавати платні послуги.

Читайте також:

Підписуйтесь

В Дії запустили послугу е-Підприємець: що це та для кого

Олександра Зоз 18:39, 13 Червня 2024
е-Підприємець
е-Підприємець/ фото Мінцифра

Відтепер замовляти необхідні послуги для ведення власного бізнесу, змінювати чи розширювати сферу діяльності можна через портал Дія з послугою е-Підприємець.

Про це повідомляється на сайті Міністерства цифрової трансформації.

е-Підприємець — сервіс для спрощення ведення бізнесу

Тепер підприємці можуть оформити онлайн 10 послуг за однією заявою. На це знадобиться 15-40 хвилин.

Наразі доступні такі послуги:

 1. Державна реєстрація ФОП.
 2. Державна реєстрація змін до відомостей про ФОП, що містяться в ЄДР.
 3. Реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки.
 4. Державна реєстрація потужностей операторів ринку харчових продуктів.
 5. Державна реєстрація створення ТОВ на підставі модельного статуту.
 6. Державна реєстрація переходу ТОВ на діяльність на підставі модельного статуту.
 7. Подання вакансій.
 8. Реєстрація/перехід на спрощену систему оподаткування.
 9. Реєстрація платником податку на додану вартість.
 10. Відкриття банківського рахунку.

Читайте також:

Підписуйтесь

Зміна прізвище

Як батькам змінити прізвище дитини: алгоритм дій

Відомо, що прізвище дитині присвоюється під час державної реєстрації народження. Відповідно до статті 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Проте, якщо […]

е-Підприємець

В Дії запустили послугу е-Підприємець: що це та для кого

Відтепер замовляти необхідні послуги для ведення власного бізнесу, змінювати чи розширювати сферу діяльності можна через портал Дія з послугою е-Підприємець. Про це повідомляється на сайті […]

Вступ 2024

Вступ 2024: як діяти абітурієнтам з ТОТ чи прифронтових територій

Вступ із тимчасово окупованих та прифронтових територій можливий, навіть якщо відсутній документ про повну загальну середню освіту.  Про це повідомляє МОН України. Вступ 2024 з […]

«муніципальна няня»

Уряд розширив категорії родин, які можуть користуватися послугою «муніципальна няня»: що це та для кого

Кабінет Міністрів України розширив категорії родин з дітьми, на яких поширюватиметься послуга «муніципальна няня». На це посприяв аналіз потреб громадян, викликаних повномасштабним вторгненням.  Більше про […]

ФЕЙК

«Військова поліція пропонує співпрацю»: росіяни поширюють фейки на території України

За даними МВС України, соцмережами поширюється інформація, що начебто «військова поліція» пропонує українцям винагороду за співпрацю у виявленні ухилянтів. Це фейк. А «військової поліції» в […]