Екскурс в історію: що можна побачити у вільногірському історико-краєзнавчому музеї

Олександра Зоз 12:21, 5 Лютого 2024
Іван Сірко
Експозиція в історико-краєзнавчому музеї у Вільногірську / фото Вільногірськ IN.UA

У музеї вільногірського ліцею №5 одна з експозицій втілює історії козацтва. Відомо, що п’ять з восьми Запорозьких Січей знаходилися на території сучасної Дніпропетровщини.

Про те, як виглядають експонати музею, дізнавайтесь в матеріалі Вільногірськ IN.UA.

Козацтво та Дніпропетровщина

Про козацтво розповідається в історико-краєзнавчому музеї. Експозиція має назву «Краю мій козацький — рідна сторона». Вона невелика за розміром. Там можна побачити карбівку портрета непереможного кошового Івана Сірка. Її зробив за фотознімком з музею Яворницького вільногірський художник Володимир Гребен.

Іван Сірко — кошовий отаман Запорозької Січі та усього Війська Запорозького Низового, який здобув перемогу у 65 боях. Герой багатьох українських пісень та казок. 

Книга про битву / фото Вільногірськ IN.UA

Також у музеї є книга присвячена битві під Жовтими Водами. Вільногірський ліцей отримав її на відкритті пам’ятника на Богданів кургані. У книзі залишили автографи та благословення патріарх Київський Філарет та голова українського козацтва Володимир Мулява. 

Експонат / фото Вільногірськ IN.UA
Фотографії / фото Вільногірськ IN.UA

Петриківський розпис: що об’єднує козацтво та мистецтво

Один з розділів у музеї присвячений петриківському розпису. Це народне малярство, яке зародилося на Дніпропетровщині у селищі Петриківка. Звідси походить назва цього виду мистецтва. Його особливість у яскравих орнаментах із візерунками переважно квітів та птахів. А також створення фантастичних, небувалих у природі форм квітів, в основі яких лежить спостереження місцевої флори, наприклад «цибульки» або «кучерявки». Характерним для розпису є візерунки за мотивами садових, лугових квітів та ягід калини, полуниці, винограду.

Петриківський розпис / фото Вільногірськ IN.UA

Саме козацтво та заселення Дніпропетровщини вихідцями з Полтавщини, Слобожанщини та Поділля у 18 та першій половині 19 столітті, пов’язують з походження петриківського розпису.

У вільногірському музеї можна побачити картини та посуд, розписані петриківкою. У 1950-1960 роках тарілки та скриньки створювали з пресованої тирси, яку вкривали чорною фарбою. На цьому фоні вимальовували розпис, переважно червоною, зеленою, жовтою та білою фарбами.

Петриківський орнамент став художньою візитівкою України.🇺🇦 Вважається, що він походить від селянського хатнього стінопису. Зовнішні стіни хат було прийнято розмальовувати наново кожної весни або двічі на рік.

Музейні картини / фото Вільногірськ IN.UA

Наразі на Дніпропетровщині діє Центр народного мистецтва «Петриківка», який об’єднує близько 40 майстрів петриківського розпису. До повномасштабного вторгнення рф в Україну діти Вільногірська відвідували майстер-класи відомого розпису.

5 грудня 2013 року петриківський розпис внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Краэзнавчий музей / фото Вільногірськ IN.UA

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

У вільногірському ліцеї № 5 діє єдиний у місті історико-краєзнавчий музей: що відомо

Олександра Зоз 13:35, 2 Лютого 2024
Стенди історико-краєзнавчого музею / фото Вільногірськ IN.UA

Понад 30 років у Вільногірську працює історико-краєзнавчий музей, який створили вчителі ліцею. У ньому знаходиться експозиція з 14 локацій. Музей не має фінансування, його облаштовують власними силами співробітники ліцею.

Про це Вільногірськ IN.UA розповіла керівниця історико-краєзнавчого музею Альона Шульгань.

Дім історії Вільногірська

Історико-краєзнавчий музей започаткували у вересні 1980 року, коли й почав працювати навчальний заклад. Для відвідувачів музей відкрили через три роки.

До повномасштабного вторгнення рф в Україну, у музеї побували понад 30 тисяч осіб, а це не лише вільногірці, а й гості з різних міст країни, а також громадяни Канади, Швейцарії, Бельгії та США. Свої відгуки відвідувачі залишили у книзі музею. 

У 2008 році історико-краєзнавчому музею Вільногірська дали відзнаку зразкового.

Що можна побачити у музеї

В історичну епоху України занурює етнографічний розділ краєзнавчого музею. Відвідувачів зустрічає селянська хата.

Біла хата, а навколо огорожа сплетена з лози. На імпровізованому паркані висять глиняні глечики. На подвір’ї колодязь, який вважали символом здоров’я і сили. Зліва у хатині стоїть піч, розписаний квітами сволок, а на ньому — колиска для дитини круглої форми. Саме таку колиску ототожнювали з лоном матері. Через це вважали, що вона має магічні властивості. У давнину колиски виготовляли з натурального дерева: для дівчинки — з калини, для хлопчика — з дуба.

На одній зі стін висить шафа для посуду, яку називають мисником. Там можна побачити посуд початку 19 століття. На лавці стоїть відро з ковшем, їх виготовляли вручну.

Експонат / фото Вільногірськ IN.UA

Господарями хатинки є дідусь та бабуся, які пораються по господарству. Вони одягнені у самоткані сорочки, які обов’язково прикрашає вишиванка.

Музей зсередини / фото Вільногірськ IN.UA

Також на виставці можна побачити вишиті рушники. Раніше для українських господинь кожен рушник мав своє призначення, як-от рушник-утирач, рушник для паски та для сватання.

Рушники в музеї / фото Вільногірськ IN.UA

«Музей — знайомство з історією, яка існувала задовго до нас. Ми зобов’язані її знати, щоб уникнути певних помилок у майбутньому. Саме тому завжди раді бачити усіх охочих на наших пізнавальних екскурсіях», — каже керівниця історико-краєзнавчого музею Альона Шульгань.

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Вулиця ім.Ю.М. Устенка

«Відчуття, що він йде поряд зі мною»: чиїм ім’ям назвали одну з вулиць у Вільногірську

У Вільногірську назвали вулицю на честь хірурга Юрія Устенка: що відомо про його життя