У музеї вільногірського ліцею №5 одна з експозицій втілює історії козацтва. Відомо, що п’ять з восьми Запорозьких Січей знаходилися на території сучасної Дніпропетровщини.
Про те, як виглядають експонати музею, дізнавайтесь в матеріалі Вільногірськ IN.UA.
Козацтво та Дніпропетровщина
Про козацтво розповідається в історико-краєзнавчому музеї. Експозиція має назву «Краю мій козацький — рідна сторона». Вона невелика за розміром. Там можна побачити карбівку портрета непереможного кошового Івана Сірка. Її зробив за фотознімком з музею Яворницького вільногірський художник Володимир Гребен.
Іван Сірко — кошовий отаман Запорозької Січі та усього Війська Запорозького Низового, який здобув перемогу у 65 боях. Герой багатьох українських пісень та казок.
Також у музеї є книга присвячена битві під Жовтими Водами. Вільногірський ліцей отримав її на відкритті пам’ятника на Богданів кургані. У книзі залишили автографи та благословення патріарх Київський Філарет та голова українського козацтва Володимир Мулява.
Петриківський розпис: що об’єднує козацтво та мистецтво
Один з розділів у музеї присвячений петриківському розпису. Це народне малярство, яке зародилося на Дніпропетровщині у селищі Петриківка. Звідси походить назва цього виду мистецтва. Його особливість у яскравих орнаментах із візерунками переважно квітів та птахів. А також створення фантастичних, небувалих у природі форм квітів, в основі яких лежить спостереження місцевої флори, наприклад «цибульки» або «кучерявки». Характерним для розпису є візерунки за мотивами садових, лугових квітів та ягід калини, полуниці, винограду.
Саме козацтво та заселення Дніпропетровщини вихідцями з Полтавщини, Слобожанщини та Поділля у 18 та першій половині 19 столітті, пов’язують з походження петриківського розпису.
У вільногірському музеї можна побачити картини та посуд, розписані петриківкою. У 1950-1960 роках тарілки та скриньки створювали з пресованої тирси, яку вкривали чорною фарбою. На цьому фоні вимальовували розпис, переважно червоною, зеленою, жовтою та білою фарбами.
Петриківський орнамент став художньою візитівкою України.🇺🇦 Вважається, що він походить від селянського хатнього стінопису. Зовнішні стіни хат було прийнято розмальовувати наново кожної весни або двічі на рік.
Наразі на Дніпропетровщині діє Центр народного мистецтва «Петриківка», який об’єднує близько 40 майстрів петриківського розпису. До повномасштабного вторгнення рф в Україну діти Вільногірська відвідували майстер-класи відомого розпису.
5 грудня 2013 року петриківський розпис внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
Читайте також:
- У вільногірському ліцеї № 5 діє єдиний у місті історико-краєзнавчий музей: що відомо
- «Коли я йду вулицею, яка названа на честь мого батька, відчуття, що він йде поряд зі мною»: чиїм ім’ям назвали одну з вулиць у Вільногірську
Вільногірськ живе тут – підписуйтесь на наш Facebook та Telegram