Етнографія: побутові речі українських селян 19-20 століття у П’ятихатському музеї

Наталія Філоненко 09:00, 10 Березня 2024
Побутові речі
Побутові речі 19-20 століть/ фото Олег Адабаш

У другому залі історико-краєзнавчого музею у П’ятихатках відвідувачі можуть побачити побутові речі, якими раніше користувалися жителі сіл Комісарівка, Лихівка, Троїцьке та Саксагань. Ткацький верстат, жіночий одяг та інформацію про обряд подарунка.  

Завісу у музейний зал журналістам Вільногірськ IN.UA відчинив директор музею Олег Адабаш.

Зал етнографії у музеї П’ятихаток

Ткацький верстат для прядіння рядна, прядки, гребні великі та малі, різноманітний гончарний посуд, як-то глечики, макітри та миски. 

Ще самовари, дерев’яне корито для замішування тіста, рубель з качалкою для прасування одягу, чавунні праски, жіночий одяг та прикраси.

Центром уваги є набивний килим ручної роботи «Козак з козачкою», який виготовили вкінці ХІХ століття. Його музею подарувала родина з Дніпропетровщини Горбань-Зубовських. 

«Прядка була цінним подарунком: батько дарував її доньці, наречений – нареченій, чоловік – дружині. У деяких місцях, за звичаєм, наречений повинен був виготовити прядку власноруч, а стару чи батьківську зламати в знак заручин», — розповідає директор музею Олег Адабаш.

Прядіння і ткацтво були найтрудомісткішим з усіх видів робіт, які виконували селянки. Майже п’ять місяців у році, з листопада до березня, жінки пряли. Ручне прядіння було дуже повільним. Оброблене лляне або полотняне волокно прив’язували до верхньої частини прядки гребня. Пряха обережно витягувала з куделі нитку, скручуючи її за допомогою веретена. 

Верстат
Макет жінки, яка працює на ткацькому верстаті/ фото Олег Адабаш

Витягували нитку достатньої довжини, пряха змотувала її на веретено і повторювала все спочатку. Наймайстерніша пряха працюючи від зорі до зорі, могла напрясти вдень не більше 300 метрів пряжі. 

Продуктивність прядки була набагато вищою ніж від веретена, тому до другої половини ХІХ століття вона майже повністю його замінила. Прядка в основному складається з точних деталей і її добротність та краса залежить від майстерності токаря. 

Для виготовлення токарських деталей використовують добре висушену деревину берези. Прядка складається з трьох основних вузлів: станини, колеса і рогача. Старі майстри дбали не тільки про те, щоб прядка була зручною і працювала справно, а і радувала око, була окрасою житла.

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – FacebookTelegramInstagram

У Кам’янському районі мешканці 7 сіл залишаться без газу

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 17:30, 22 Жовтня 2024
Припинення газопостачання
фото ілюстративне / Pexels

Задля уникнення перебоїв з опаленням у зимовий період, припинення газопостачання та планові роботи на газорозподільних мережах проведуть раніше. Вони почнуться сьогодні та триватимуть до 25 жовтня.

Про це повідомляє Дніпропетровська філія “Газмережі”.

Буде припинено газопостачання у селах Кам’янського району:

  • Саксагань;
  • Саївка;
  • Терно-Лозуватка;
  • Іванівка;
  • Чумаки;
  • Тернувате;
  • Долинське.

Припинення газопостачання має тимчасовий характер. У філії “Газмережі” звернулись до мешканців громад з проханням надати необхідний доступ до газорозподільчого обладнання.

“Прохання до споживачів блакитного палива даних сіл перекрити крани на вводах та перед газовими приладами. Просимо забезпечити доступ працівникам Дніпропетровської філії «Газмережі» до приміщень та територій, де розташоване газове обладнання, для проведення комплексу робіт з відновлення газопостачання.”, – зазначили в “Газмережі”.

Читайте також:

Підписуйтесь

Майже 85% шкіл Дніпропетровщини перевели в офлайн та змішаний формати

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 14:00, 22 Жовтня 2024
Організація навчального процесу
засідання ОВА / фото Сергій Лисак

До Дніпропетровської ОВА завітав міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Основною темою засідання була організація навчального процесу в умовах війни.

Про це повідомляє голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

На засіданні також були присутні очільники громад регіону. Як вважає очільник ОВА, вони допоможуть реалізувати майбутні освітні проекти. Основне направлення таких проектів — будівництво укриттів, альтернативні джерела живлення та шкільні автобуси.

“Втім, на цих показниках не зупиняємося. Бо розуміємо, працюючі садочки, ліцеї чи гімназії, профтехи, виші – не тільки про знання дітей. Це зміцнення впевненості у завтрашньому дні для мільйонів людей.”, – наголосив голова ОВА Сергій Лисак.

Обговорили також реформування галузі, зарплатні вчителів. Організація навчального процесу направлена на збереження наявного потенціалу та його примноженні.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Кам’янському районі мешканці 7 сіл залишаться без газу

Задля уникнення перебоїв з опаленням у зимовий період, припинення газопостачання та планові роботи на газорозподільних мережах проведуть раніше. Вони почнуться сьогодні та триватимуть до 25 […]

17:30, 22.10.2024 Бойцун Дмитро

Майже 85% шкіл Дніпропетровщини перевели в офлайн та змішаний формати

До Дніпропетровської ОВА завітав міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Основною темою засідання була організація навчального процесу в умовах війни. Про це повідомляє голова […]

14:00, 22.10.2024 Бойцун Дмитро

У Дніпрі затримали підприємця який торгував трофейною зброєю ворога

Він вивозив трофейну зброю з районів колишніх боїв на східному фронті, щоб продати криміналітету. Для прихованого зберігання зброї, чоловік обладнав схрон на території своєї СТО. […]

09:31, 22.10.2024 Бойцун Дмитро

Кривий ріг знову під російським ударом: наслідки

На місці продовжують працювати слідчо-оперативні групи поліції, криміналістична лабораторія, медики та ДСНС. Правоохоронці збирають речові докази та документують наслідки воєнних злочинів ворога в Кривому розі […]

09:28, 21.10.2024 Бойцун Дмитро
Пораненого парамедика лікують на Дніпропетровщині 

Пораненого парамедика рятують на Дніпропетровщині 

Пораненого парамедика рятують на Дніпропетровщині після важкого поранення, отриманого на фронті. Медики місцевої лікарні роблять усе можливе, щоб стабілізувати його стан, адже отримані травми потребують […]

14:00, 20.10.2024 Буянова Єва