Етнографія: побутові речі українських селян 19-20 століття у П’ятихатському музеї

Наталія Філоненко 09:00, 10 Березня 2024
Побутові речі
Побутові речі 19-20 століть/ фото Олег Адабаш

У другому залі історико-краєзнавчого музею у П’ятихатках відвідувачі можуть побачити побутові речі, якими раніше користувалися жителі сіл Комісарівка, Лихівка, Троїцьке та Саксагань. Ткацький верстат, жіночий одяг та інформацію про обряд подарунка.  

Завісу у музейний зал журналістам Вільногірськ IN.UA відчинив директор музею Олег Адабаш.

Зал етнографії у музеї П’ятихаток

Ткацький верстат для прядіння рядна, прядки, гребні великі та малі, різноманітний гончарний посуд, як-то глечики, макітри та миски. 

Ще самовари, дерев’яне корито для замішування тіста, рубель з качалкою для прасування одягу, чавунні праски, жіночий одяг та прикраси.

Центром уваги є набивний килим ручної роботи «Козак з козачкою», який виготовили вкінці ХІХ століття. Його музею подарувала родина з Дніпропетровщини Горбань-Зубовських. 

«Прядка була цінним подарунком: батько дарував її доньці, наречений – нареченій, чоловік – дружині. У деяких місцях, за звичаєм, наречений повинен був виготовити прядку власноруч, а стару чи батьківську зламати в знак заручин», — розповідає директор музею Олег Адабаш.

Прядіння і ткацтво були найтрудомісткішим з усіх видів робіт, які виконували селянки. Майже п’ять місяців у році, з листопада до березня, жінки пряли. Ручне прядіння було дуже повільним. Оброблене лляне або полотняне волокно прив’язували до верхньої частини прядки гребня. Пряха обережно витягувала з куделі нитку, скручуючи її за допомогою веретена. 

Верстат
Макет жінки, яка працює на ткацькому верстаті/ фото Олег Адабаш

Витягували нитку достатньої довжини, пряха змотувала її на веретено і повторювала все спочатку. Наймайстерніша пряха працюючи від зорі до зорі, могла напрясти вдень не більше 300 метрів пряжі. 

Продуктивність прядки була набагато вищою ніж від веретена, тому до другої половини ХІХ століття вона майже повністю його замінила. Прядка в основному складається з точних деталей і її добротність та краса залежить від майстерності токаря. 

Для виготовлення токарських деталей використовують добре висушену деревину берези. Прядка складається з трьох основних вузлів: станини, колеса і рогача. Старі майстри дбали не тільки про те, щоб прядка була зручною і працювала справно, а і радувала око, була окрасою житла.

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – FacebookTelegramInstagram

Мешканці Дніпра можуть отримати фінансову допомогу: умови

Анастасія Гришкова 13:00, 9 Липня 2025
фінансова допомога / ілюстративне фото, Rexels

Благодійна організація “БФ Карітас Донецьк” у місті Дніпро відкрила реєстрацію на отримання грошової допомоги для родин з дітьми та родин уразливих категорій.

Про це повідомили у Telegram “Карітас Донецьк” у місті Дніпро.

Як отримати компенсацію

Допомога надається в межах проєкту “Комплексна гуманітарна допомога постраждалим від конфлікту жителям України та громадянам третіх країн в Україні, Польщі, Румунії та Молдові”.

Перед реєстрацією організатори закликають уважно ознайомитися з критеріями відбору та категоріями вразливості, які підпадають під програму підтримки.

умови отримання допомоги / фото”Карітас Донецьк”

Представники “Карієс Донецьк” наголошують, що реєстрація не гарантує автоматичного отримання допомоги.

У разі, якщо ваша заявка відповідатиме критеріям і буде відібрана, ви отримаєте смс-повідомлення.

Читайте також:

Підписуйтесь

63 родини ветеранів з Дніпропетровщини отримали сертифікати на житло

Анастасія Гришкова 11:00, 8 Липня 2025
Ветерани отримали сертифікати на покупку житла / фото, Дніпропетровська ОВА

На Дніпропетровщині 63 ветерани, ветеранки та родини полеглих захисників отримали сертифікати на придбання житла.

Про це повідомляє Міністерство у справах ветеранів.

Житло для ветеранів

“Кожен сертифікат — це не просто документ, це — стабільність, спокій, можливість знову будувати майбутнє. Ми вдячні кожному, хто захищав Україну. І завдання держави — підтримувати ветеранів і родини полеглих не лише словами, а й конкретними діями”, — міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова.

Програма реалізується в межах ініціативи Президента Володимира Зеленського “Політика Героїв” за фінансової підтримки Європейського Союзу. Обласний бюджет Дніпропетровщини вже отримав на ці цілі майже 150,5 мільйонів гривень.

Ветерани самі обирають, яке саме житло їм підходить — квартиру чи будинок, у якому регіоні — вирішують самостійно.

Серед тих, хто отримав сертифікат — Олексій Грейман з Лиману, що на Донеччині , який після поранення під час повномасштабного вторгнення змушений був переїхати до Дніпропетровської області. Через бойові дії чоловік не може повернутися додому.

Читайте також:

Підписуйтесь

Мешканці Дніпра можуть отримати фінансову допомогу: умови

Благодійна організація “БФ Карітас Донецьк” у місті Дніпро відкрила реєстрацію на отримання грошової допомоги для родин з дітьми та родин уразливих категорій. Про це повідомили […]

63 родини ветеранів з Дніпропетровщини отримали сертифікати на житло

На Дніпропетровщині 63 ветерани, ветеранки та родини полеглих захисників отримали сертифікати на придбання житла. Про це повідомляє Міністерство у справах ветеранів. Житло для ветеранів “Кожен […]

Платники податків Дніпропетровщини поповнили держбюджет на понад 22 мільярди гривень з початку року

З початку 2025 року платники податків Дніпропетровської області спрямували до загального фонду державного бюджету майже 22,2 мільярда гривень податків, зборів та обов’язкових платежів. Про це […]

Як нараховується пеня за несплату аліментів

Якщо платник аліментів затримує виплати більше ніж на місяць, одержувач має право вимагати пеню — 1% від суми боргу за кожен день прострочки. Про це […]

У Дніпрі рятують сокола, який, ймовірно, збив ворожий дрон

До Дніпра з Запоріжжя доправили сокола, який отримав травму, атакуючи російський дрон. Про це повідомила зооволонтерка Вероніка Конькова на своїй сторінці у Facebook. За її […]