Етнографія: побутові речі українських селян 19-20 століття у П’ятихатському музеї

Наталія Філоненко 09:00, 10 Березня 2024
Побутові речі
Побутові речі 19-20 століть/ фото Олег Адабаш

У другому залі історико-краєзнавчого музею у П’ятихатках відвідувачі можуть побачити побутові речі, якими раніше користувалися жителі сіл Комісарівка, Лихівка, Троїцьке та Саксагань. Ткацький верстат, жіночий одяг та інформацію про обряд подарунка.  

Завісу у музейний зал журналістам Вільногірськ IN.UA відчинив директор музею Олег Адабаш.

Зал етнографії у музеї П’ятихаток

Ткацький верстат для прядіння рядна, прядки, гребні великі та малі, різноманітний гончарний посуд, як-то глечики, макітри та миски. 

Ще самовари, дерев’яне корито для замішування тіста, рубель з качалкою для прасування одягу, чавунні праски, жіночий одяг та прикраси.

Центром уваги є набивний килим ручної роботи «Козак з козачкою», який виготовили вкінці ХІХ століття. Його музею подарувала родина з Дніпропетровщини Горбань-Зубовських. 

«Прядка була цінним подарунком: батько дарував її доньці, наречений – нареченій, чоловік – дружині. У деяких місцях, за звичаєм, наречений повинен був виготовити прядку власноруч, а стару чи батьківську зламати в знак заручин», — розповідає директор музею Олег Адабаш.

Прядіння і ткацтво були найтрудомісткішим з усіх видів робіт, які виконували селянки. Майже п’ять місяців у році, з листопада до березня, жінки пряли. Ручне прядіння було дуже повільним. Оброблене лляне або полотняне волокно прив’язували до верхньої частини прядки гребня. Пряха обережно витягувала з куделі нитку, скручуючи її за допомогою веретена. 

Верстат
Макет жінки, яка працює на ткацькому верстаті/ фото Олег Адабаш

Витягували нитку достатньої довжини, пряха змотувала її на веретено і повторювала все спочатку. Наймайстерніша пряха працюючи від зорі до зорі, могла напрясти вдень не більше 300 метрів пряжі. 

Продуктивність прядки була набагато вищою ніж від веретена, тому до другої половини ХІХ століття вона майже повністю його замінила. Прядка в основному складається з точних деталей і її добротність та краса залежить від майстерності токаря. 

Для виготовлення токарських деталей використовують добре висушену деревину берези. Прядка складається з трьох основних вузлів: станини, колеса і рогача. Старі майстри дбали не тільки про те, щоб прядка була зручною і працювала справно, а і радувала око, була окрасою житла.

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – FacebookTelegramInstagram

У Кам’янському працівник вкрав КАМАЗ та таємно його продав на Київщині

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 18:02, 26 Березня 2025
Вантажівка / фото Національна поліція

У Кам’янському 34-річний чоловік незаконно заволодів вантажівкою роботодавця та продав його в іншому регіоні.

Про це повідомляє Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Ще у січні керівник попрохав працівника відігнати КАМАЗ на СТО для планового техогляду та ремонту. Однак чоловік, скориставшись відсутністю контролю з боку роботодавця, доручення не виконав, а вантажівку продав у Київській області.

Після цього чоловік на роботу не повернувся, але й це не допомогло. Зрештою правоохоронці розшукали викрадений транспортний засіб та повернули власнику.

Фігуранту повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 289 (незаконне заволодіння транспортним засобом) Кримінального кодексу України.

Читайте також:

Підписуйтесь

З 1 квітня на Дніпропетровщині заборонено ловити рибу

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 12:00, 26 Березня 2025
Рибалка / фото ілюстративне, Pexels

З 1 квітня в Дніпропетровській області стартує нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. Це щорічний захід, спрямований на збереження рибних запасів під час їхнього розмноження.

Про це повідомляє Дніпропетровський рибоохоронний патруль.

Зміна правил для рибалок з 1 квітня

Дозволяється лише любительська риболовля з використанням вудок з не більше ніж двома гачками на одного рибалку або спінінгів з однією штучною приманкою. Рибалити можна тільки з берега та за межами спеціально визначених місць для нересту. Список цих місць можна знайти за посиланням.

Забороняється будь-який інший спосіб риболовлі, окрім зазначеного вище. Також не можна перевищувати дозволену добову норму вилову, яка становить 3 кілограми риби та 1 штуку.

Крім того, заборонено використовувати будь-які транспортні засоби, включаючи човни з моторами, у заборонених місцях та на нерестовищах протягом періоду нересту. Виняток становлять лише судна, які використовуються рибоохоронними органами та іншими державними установами.

Тривалість заборони відрізняється залежно від водойми:

  • з 1 квітня до 10 червня – у всіх водосховищах;
  • з 1 квітня по 20 травня – у всіх інших річках та їх кореневих водах;
  • з 1 квітня по 30 червня – в придаткових водах.

Крім того, відповідно до Правил промислового рибальства у рибогосподарських водних об’єктах України забороняється добування водних живих ресурсів.

Порушення правил рибальства карається як накладенням штрафів, так і притягненням до кримінальної відповідальності.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Кам’янському працівник вкрав КАМАЗ та таємно його продав на Київщині

У Кам’янському 34-річний чоловік незаконно заволодів вантажівкою роботодавця та продав його в іншому регіоні. Про це повідомляє Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області. Ще […]

18:02, 26.03.2025 Дмитро Бойцун

З 1 квітня на Дніпропетровщині заборонено ловити рибу

З 1 квітня в Дніпропетровській області стартує нерестова заборона на вилов водних біоресурсів. Це щорічний захід, спрямований на збереження рибних запасів під час їхнього розмноження. […]

12:00, 26.03.2025 Дмитро Бойцун

У Кам’янському судитимуть шахраїв, які пропонували неіснуючі дрова та послуги

Двоє мешканців Кам’янського постануть перед судом за підозрою у шахрайстві. Зловмисники обманювали громадян, пропонуючи послуги з продажу дров та ремонту квартир. Про це повідомляє Головне […]

10:45, 26.03.2025 Дмитро Бойцун

Грип та ГРВІ йдуть на спад: епідемічна ситуація на Дніпропетровщині

За останній тиждень у Дніпропетровській області зафіксували зменшення захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції – кількість хворих зменшилась на 19,6% і становить 15,9 тисячі осіб. […]

09:30, 26.03.2025 Дмитро Бойцун

У Дніпропетровській області за тиждень виявили майже 600 тисяч гривень збитків від незаконного рибальства

За тиждень інспектори Дніпропетровського рибоохоронного патруля зафіксували 57 порушень у сфері рибальства, завдавши збитків на суму понад 590 тисяч гривень. Протягом семи днів виведено з […]