У затишному куточку Кам’янського, у стінах волонтерського хабу “Покрова”, працює майстер, який повертає до життя давні книги. Іван Захарець — інтролігатор, реставратор, художник. Він відновлює старовинні фоліанти, Біблії, рідкісні видання. Для нього ця справа — не просто робота, а покликання, у якому поєдналися мистецтво, ремесло та філософія свободи.
Шлях до ремесла
Іван Захарець народився в Запоріжжі, але вже понад 20 років мешкає в Кам’янському. За освітою він художник — навчався на художньо-графічному факультеті педагогічного інституту в Кривому Розі. У студентські роки займався живописом, ювелірною справою, ковальством. Однак доля привела його до інтролігації — мистецтва переплітання та реставрації книг.
“Я не просто готуюсь морально до роботи — я в ній живу. Це як спитати в артиста, як він готується до виступу. Він вже артист, а я — художник. Все моє життя — це процес творчості”, — розповідає майстер.
Як народжується нове життя книги
Реставрація — це довгий і ретельний процес, який може тривати від кількох місяців до пів року. Спочатку йде етап ескізування та узгодження деталей, потім вибір матеріалів — паперу, шкіри, чорнил.
“Я працюю напряму з виробниками. Знаюся із заводами, обговорюємо технології, вони консультуються зі мною, а я — з ними. Для них авторитетно, якщо їхні матеріали використовують у моїх роботах”, — пояснює Захарець.
Інтролігатор з книгою/ фото Вільногірськ.IN.UA
Рідкісне ремесло та його цінність
За роки своєї роботи Іван Захарець відреставрував тисячі книг. Більшість його замовлень — з усієї України, адже інтролігація — рідкісна професія.
“Щоб зарекомендувати себе, потрібно було багато працювати, виставлятися, знайомитися з людьми. Тепер мене знають. А ця майстерня в храмі — це як моя друга домівка”, — каже він.
Його роботи — це не просто переплетені книги. Це відроджені історії, які ще довго служитимуть людям. Майстер впевнений: він знайшов своє покликання і ні від кого не залежить.
“Я вирішую свої життєві питання. Я вільний. Я керую своїм життям”, — підсумовує Іван Захарець.
Іван Захарець демонструє свої роботи/ фото Вільногірськ.IN.UA
У Кам’янському районі відбулася зустріч волонтерів та представників ЗМІ, присвячена актуальним викликам у сфері гуманітарної допомоги. Запрошені громадські організації та благодійні фонди, які працюють в Камʼянському районі, побачили як працюють місцеві благодійні ініціативи, зокрема кухні, де готують їжу для військових, склади з одягом для переселенців і каплицю, що слугує місцем духовної підтримки для волонтерів.
Слід відмітити, що деякі громадські організації та благодійні фонди, волонтери об’єдналися та працюють разом для досягнення однієї мети – наша перемога. З ініціативою об’єднання виступив міський голова Камянського – Андрій Білоусов, який теж був на зустрічі.
“Сьогодні зібралися найпотужніші волонтерські організації нашого міста та запрошені з району. У нас створена волонтерська рада, яку я очолюю. Ми постійно на прямому зв’язку зі всіма нашими волонтерами. Кожний тиждень ми зустрічаємося, разом їздимо до наших військових, проводимо різні заходи“, – сказав Андрій Білоусов.
З Вільногірська на заході були присутні представники ГО “Масштабуємо добро”, Благодійної організації “Благодійний фонд “Вільногірськ”, ГО “Бахмутська Фортеця”.
Маршрут журналістів: знайомство з волонтерською діяльністю
Під час туру журналісти відвідали кілька локацій, де познайомилися з роботою волонтерів:
• Волонтерський центр ГО “Бджола” “Фонд розвитку Кам’янського”
• БО “БФ ПОКРОВА ХАБ”
• БФ “Карітас Камʼянське”
• Дитячий заклад “Світ дитинства”
• БФ “Осоння України”
Деталі форуму
На вчорашньому форумі волонтерів у Кам’янському районі об’єдналися представники численних волонтерських організацій для обміну досвідом і координації зусиль на підтримку Збройних сил України. Ключовими моментами зустрічі стали не тільки взаємне ознайомлення з проектами, але й наголошення на важливості єдності в умовах війни.
Присутні мали можливість почути виступи лідерів волонтерських ініціатив, серед яких Дмитро Гайдук, Олександр Крутько, Мартін Корона та інших. Вони підкреслювали роль співпраці між організаціями і громадськістю для досягнення спільної мети — підтримки військових, внутрішньо переміщених осіб та інших категорій, які потребують допомоги.
“Кожен із нас, хоч і працює окремо, але разом ми — сила”, — зазначав Максим Чехута голова Кам’янської районної ради, додавши, що історія України, зокрема боротьба з московитами, свідчить про важливість об’єднання задля перемоги.
На заході також виступали представники благодійних організацій, таких як “Карітас” і “Об’єднана поміч Україні”, котрі розповіли про свою роботу в Кам’янському та інших містах. Багато волонтерів, серед яких Тетяна Михайлівна з ГО “Жіноча сотня. З любов’ю”, зокрема, зазначили важливість моральної та матеріальної підтримки, яку надають місцеві органи влади.
Волонтери обговорювали не лише гуманітарні потреби, але й практичні питання, як-то організація доставки необхідного на передову, пошиття одягу для військових і надання медичних засобів.
Цей форум став важливим етапом для зміцнення волонтерського руху в Кам’янському та районі, який продовжує підтримувати армію та цивільних, надаючи їм все необхідне для виживання та боротьби за незалежність України.
Волонтерський центр ГО “Бджола” “Фонд розвитку Кам’янського”
“Кожного дня, окрім суботи та неділі, об 11.00 години ми годуємо всіх нуждених – перші та другі страви. Також у нас є приміщення, де ми проводимо різні заходи, показуємо фільми, жінки-волонтери щодня плетуть сітки, шиють білизну, рушники, подушки військовим на передову. У нашому волонтерському центрі можна отримати психологічну допомогу, працює банк одягу – для дорослих та дітей окремо. Надаємо допомогу медичними препаратами. А також скоро розпочнеться ремонт кімнат для ВПО відразу на декільках поверхах”, – розказав Дмитро Гайдук керівник ГО “Фонд розвитку Кам’янського”.
Волонтерський центр ГО “Бджола” “Фонд розвитку Кам’янського”/ фото Вільногірськ.IN.UA
БО “БФ ПОКРОВА ХАБ”
Наразі в приміщенні минулого дитячого садочку розташувався благодійний фонд та духовний центр Козацької Церкви Пресвятої Покрови ПЦУ – саме тут проводжають військових Кам’янського в останню путь.
“Плани у нас дуже грандіозні – хочемо, щоб в одному місті були – освітній центр для дітей, психолог, юрист, центр реабілітації, конференц зал, студія звукозапису, школа цукрового діабету, книжкова майстерня. Такий собі свій “Ватикан”, – поділився про майбутнє священик отець Феодосій Алісов.
А поки волонтери допомагають військовим, вимушеним переселенцям та місцевим.
Редакція Вільноігрськ. IN.UA мала честь залишити подяку на прапорі для волонтерів/ фото Вільногірськ.IN.UA
В храмі є стіна з іменами всіх загиблих військових Кам’янського/ фото Вільногірськ.IN.UAГості в храмі/ фото Вільногірськ.IN.UAВ храмі є книжковий майстер, який реставрує книги/ фото Вільногірськ.IN.UAПрапор БО «БФ ПОКРОВА ХАБ»/ фото Вільногірськ.IN.UA
БФ “Карітас Камʼянське”
Волонтери БФ “Карітас Камʼянське» напоїли гостей гарячим чаєм, розказали про свої досягнення та волонтерську діяльність, яку здійснюють в багатьох громадах району, про соціальне підприємництво, куди вже влаштували на роботу двох підлітків з інвалідністю, про допомогу військовим.
Каплиця/ фото Вільногірськ.IN.UA
Дитячий заклад “Світ дитинства”
Знаходиться на лівому березі Дніпра. В центрі проводять багато різних занять для дітей – майстер класи, танці, малювання, навчання англійської мови тощо. А коли діти займаються, батьки не просто чекають, а плетуть сітки для військових.
Новий випадок отруєння собак/ фото ілюстративне, Pexels
У Вільногірську зафіксували новий випадок отруєння собаки. Інцидент стався на Садовій вулиці, де раніше вже траплялися подібні випадки. Місцеві мешканці б’ють на сполох, побоюючись, що серія отруєнь може тривати, а винних так і не знайдуть.
Деталі читайте на Вільногірськ.IN.UA
Нове отруєння собаки
Депутатка міської ради Інна Середа підтвердила, що документи для початку офіційного розслідування вже подано. Проте вона скептично ставиться до ідеї запровадження контролю за безпритульними тваринами.
“Я вважаю це марним. Щодо підозрюваних — підозрюю всіх своїх сусідів, оскільки всі випадки сталися на одній Садовій вулиці”, — зазначила депутатка.
Обережно! Чутливий контент!
Отруєна собака/ фото від очевидців
Отруєння 13 лютого
Нагадаємо, що у четвер, 13 лютого, на цій же вулиці перехожі виявили собаку з ознаками отруєння. Журналісти Вільногірськ IN.UA побували на місці події, куди також викликали поліцію та ветеринара.
“З огляду на симптоми – почервонілі слизові оболонки, піна з рота, судоми та почервоніння очей – можна припустити сильне токсичне отруєння. Ймовірно, собака спожила отруту ще з вечора, якщо інтоксикація мала поступовий розвиток. Найвірогідніше, отрута була підмішана в їжу”, — пояснив ветеринар Валерій Фетісов.
Попередні отруєння
Це не перший подібний випадок у місті. Початок 2025 року відзначився жорстоким інцидентом: 5 січня на вулиці Садовій, 17, померла безпритульна собака від отруєння. Наступного дня загинув інший пес на ім’я Льова. Обох собак знайшла місцева волонтерка Інна Середа, яка опікувалася тваринами, стерилізувала їх і створювала для них гідні умови життя на вулиці.
Тим часом містяни вимагають від влади більш рішучих дій, аби зупинити отруєння тварин і знайти винних.
Жінки з Дніпропетровщини та Кіровоградщини створили схему для ухилення від мобілізації. За 15 тисяч доларів США вони формували для призовників “білий квиток” на основі підроблених […]
Дніпрянин організував незаконну діяльність з продажу наркотичних речовин. У злочинну групу він залучив ще 13 осіб, у тому числі й власних родичів. Щомісячний прибуток від […]
Служба безпеки України та поліція затримали мешканця Дніпропетровщини та його спільницю, яких завербували спецслужби рф для організації терактів у Київській області. Про це повідомляє Служба […]