Новини

Код нації: вишиванка Вільногірська, яка береже традиції

Анастасія Гришкова 09:00, 15 Травня 2025
Вишиті рушники / фото, Вільногірськ IN.UA

Українська вишивка має глибоке коріння, однак точно визначити, коли саме вона з’явилася, неможливо. Ще давньогрецький історик Геродот згадував про вишивку у своїх працях, що свідчить про її існування ще до нашої ери. Якщо поглянути на зображення одягу скіфів, то можна побачити перші прообрази орнаментів, схожих на вишивку.

До Міжнародного дня вишиванки у секторі національних цінностей і спадщини Вільногірського Центру культурних послуг відкрили виставку, присвячену українській вишивці. Про унікальні вишиті сорочки з музейної колекції розповів краєзнавець Володимир Смирнов.

Історія вишиванки

Як культурне надбання, українська вишивка почала привертати увагу дослідників у середині XIX століття. У Західній Європі вишивка також була популярною, і перші зразки європейської вишивки, які почали вивчати, датуються саме XIX століттям. У цей період українська вишивка стала об’єктом зацікавлення етнографів, істориків та культурологів.

Поступово в Україні почали створювати музеї, де були представлені зразки народної вишивки. Вона переважно побутувала в сільській місцевості, де панувало натуральне господарство. Селяни самі виготовляли одяг, прикрашаючи його власноруч вишитими орнаментами.

“Починалося все з нитки. Це — самопрядка, це — перші веретена. Усе це — з нашого краю, ці предмети подаровані нашими земляками. Саме за допомогою самопрядки виготовляли нитки та мотки. У нашій колекції зберігаються також окремі частини ткацьких верстатів, на яких виготовляли полотно. З цього полотна українці шили одяг, рушники та все необхідне для дому. Передусім жінки прикрашали вишивкою як свій одяг, так і одяг своїх чоловіків. У нашій колекції є три жіночі строї, які вже становлять історичну цінність” — розповідає краєзнавець.

Також Володимир Смирнов продемонстрував один із народних нарядів. Спідниця — сучасна, це найпростіший одяг нашої дівчинки. Натомість кофта — вишита, старовинна, має особливу історію. Її передали в дар Бронніковій Анні Георгіївні. Колись ця кофта належала хрещеній матері її мами.

Сучасна вишиванка / фото Вільногірськ IN.UA

“Сьогодні Ані Георгіївні понад 70 років. Вона — вільногірка, мешкає у Вільногірську від самого заснування міста. Саме вона подарувала нам цю вишиту кофту.Ми можемо бачити, якою була вишивка на початку ХХ століття. Перед вами — жіночий святковий наряд, вишитий майстринею з міста Вільногірськ”, — пояснює Володимир Смирнов.

Він додав, що її власниця сказала, що це вишито в 1996 році. Але немає більше інформації: ні прізвища, ні імені цієї майстрині з Вільногірська.

Зі слів Володимира Смирнова, серед експонатів — жіночий наряд початку ХХ століття, що належав Василісі Ануфріївні Саватєєвій, бабусі колишнього мера Вільногірська Олександра Волощука.

Зліва вишиванка Василіси Сватєєвої / фото, Вільногірськ IN.UA

Одяг, переданий родиною, включає вишиту сорочку, фартух, спідницю та жилетку. Представлено й унікальні рушники — весільні, обрядові, кілкові та побутові, які відображають побут і світогляд українців.

Також виставка демонструє серветки та декоративні подушки, вишиті у 1950–1970-х роках, а ще — копію старовинного рушника з текстом народної пісні, що свідчить про вплив європейської культури на вишивку ХХ століття.

Вишити рушники / ілюстративне фото, Rexels

“На жаль, традиційна вишивка поступово втрачалася під впливом індустріалізації, але сьогодні ми бачимо її відродження. Сучасна вишивка змінюється: з’являються нові символи, як-от зброя на сорочці президента Зеленського, але суть залишається — це мистецтво, яке об’єднує покоління” , — зазначив він.

Українські рушники — це не лише елемент побуту, а й оберіг кожної родини, символ усього життя. Життєвий шлях кожного українця був тісно пов’язаний із рушником — від народження і до останніх днів.

“Коли народжувалась дитина, її загортали в білий рушник — крижму, з якою несли немовля до церкви. Під час весілля використовували весільні рушники. Кожна дівчина з дитинства готувала собі посаг, обов’язковою частиною якого були рушники. Їх вишивали у великій кількості — у деяких дівчат приданого налічувалося десятки рушників, створених вручну на полотні”, — пояснює краєзнавець.

Весільні рушники / фото, Вільногірськ IN.UA

За його словами, у таких рушниках зберігалися традиції української вишивки. Кожна квітка чи орнамент мали символічне значення. Наприклад, лілея — символ краси, ніжності, дівочості. Обов’язковими елементами весільних рушників були вишиті голуби — символи любові та злагоди. Також вишивали обручки, хрестики, що символізували нове життя в шлюбі.

“У нашій колекції є весільні рушники, зокрема рушник під весільний коровай, оздоблений голубами. Ці рушники — справжні витвори народного мистецтва. Ними також прикрашали портрети видатних постатей, як-от Тараса Шевченка чи козака Мамая, надаючи їм особливого сакрального значення”, — додав Володимир Смирнов.

Володимир Смирнов розповів про рушники, що зберігаються в колекції — вишиті майстринями з навколишніх сіл — зокрема з Посуньків та Криничок. Це місцеві рушники, і це добре видно за орнаментами та технікою вишивки. Також є рушники з інших регіонів — зокрема з Кіровоградської області, а також із південних районів України. Усі вони є унікальними зразками народної вишивки, кожен зі своїми характерними рисами.

Вишитий Т.Шевченко / фото, Вільногірськ IN.UA

“До колекції надходять експонати з різних регіонів України — люди охоче дарують нам свої речі. Ми ніколи не відмовляємося, адже кожен експонат — це частина нашої культурної спадщини”, — пояснює Володимир Смирнов.

Сучасна вишиванки змінюється

За його словами, традиція української вишивки поступово втрачається. Наприклад, декілька рушників в експозиції вже суттєво відрізняються один від одного, і це свідчить про втрату єдиної традиції вишивання. Цей процес почався ще на початку ХХ століття, коли поширення набула так звана бракарівська або “милова” вишивка.

Володимир Смирнов каже: українська вишивка — справжня чарівність, вона надзвичайно красива. І сьогодні ми спостерігаємо, як вона стає модною у всьому світі — не лише в Європі, а й далеко за її межами: в Америці, особливо в Канаді. Вишитий одяг перетворюється на справжній бренд — він стає популярним серед жінок у багатьох країнах.

Вишитий рушник / фото, Вільногірськ IN.UA

Відповідаючи на питання журналістів Вільногірськ IN.UA, що традиції повертаються Володимир Смирнов роз’яснив: — Я би сказав, що сучасна вишивка не зовсім повторює традиції. Вона змінюється, модернізується. З’являються нові елементи, нові наративи. Наприклад, у чоловічому одязі, як у президента України Володимира Зеленського, на вишиванці можна побачити зображення зброї, танків. Це вже відображення нашого часу.

Краєзнавець підсумував, що сучасна українська вишивка поєднує традиційні орнаменти з новими символами: квітами, трояндами, ліліями, елементами сучасної культури. Варто пам’ятати, що в кожному регіоні України існувала своя символіка, притаманна саме тій місцевості. На Заході Україні, наприклад, це проявлялося і в особливих орнаментах, і в колористиці — навіть за кольорами можна було відрізнити один регіон від іншого.

Підписуйтесь

Як нараховується пеня за несплату аліментів

Анастасія Гришкова 13:00, 1 Липня 2025
Пеня за несплату аліментів / ілюстративне фото, Rexels

Якщо платник аліментів затримує виплати більше ніж на місяць, одержувач має право вимагати пеню — 1% від суми боргу за кожен день прострочки.

Про це повідомила Наталія Чернявська, завідувач сектора “Вільногірське бюро правничоїдопомоги”.

Як отримати пеню за несплату аліментів

Пеня за несплату аліментів в Україні передбачена статтею 196 Сімейного кодексу України. Вона є одним із способів впливу на боржника для стимулювання своєчасної сплати аліментів.

Умови для нарахування пені:

  1. Наявність заборгованості зі сплати аліментів.
  2. Заборгованість перевищує один місяць.

Розмір пені становить 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, але не більше 100% від загальної суми заборгованості.

Приклад розрахунку: сума заборгованості — 10 000 гривень, кількість днів прострочення — 20. Розмір пені становить: 10 000 гривень × 1% × 20 = 2 000 гривень.

Пеня не нараховується автоматично — лише за рішенням суду. Таким чином одержувач аліментів повен звертатися до суду про стягнення мені за несплату аліментів.

Пеня не нараховується автоматично — вона стягується лише за рішенням суду. Тому одержувач аліментів повинен звернутися до суду з позовом про стягнення пені за прострочення виплат.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Дніпрі рятують сокола, який, ймовірно, збив ворожий дрон

Анастасія Гришкова 11:00, 1 Липня 2025
Сокіл / ілюстративне фото, Rexels

До Дніпра з Запоріжжя доправили сокола, який отримав травму, атакуючи російський дрон.

Про це повідомила зооволонтерка Вероніка Конькова на своїй сторінці у Facebook.

За її словами, під час бойового чергування на одному з напрямків фронту військові помітили, як дикий сокіл кинувся на ворожий безпілотник.

Сокіл / фото, Вероніка Конькова

Імовірно, птах допоміг збити дрон або принаймні вивести його з ладу, однак сам під час атаки зламав крило.

Зараз сокіл, якого волонтерка назвала Шрайком, проходить обстеження у Дніпрі. Попереду консультація з хірургом — фахівці спробують врятувати йому крило.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як нараховується пеня за несплату аліментів

Якщо платник аліментів затримує виплати більше ніж на місяць, одержувач має право вимагати пеню — 1% від суми боргу за кожен день прострочки. Про це […]

У Дніпрі рятують сокола, який, ймовірно, збив ворожий дрон

До Дніпра з Запоріжжя доправили сокола, який отримав травму, атакуючи російський дрон. Про це повідомила зооволонтерка Вероніка Конькова на своїй сторінці у Facebook. За її […]

У Верхівцевській громаді чоловік кинув гранату в людей — загинула жінка, є постраждалі

Інцидент стався 28 червня близько 23:00 на території Верхівцевської громади. Внаслідок вибуху загинула 50-річна жінка. Ще четверо людей, серед яких 15-річна дівчина, отримали тілесні ушкодження. […]

Вільногірськ наближається до забезпечення житлом переселенців

Ще у квітні 2022 року Уряд ухвалив постанову № 495 про створення фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. У документі визначили, як формувати […]

У Вільногірську підрядник відмовився ремонтувати частину доріг: деталі

У Вільногірську мали б виконати поточний ремонт центральних доріг — на це з бюджету виділили майже 500 тисяч гривень. Виконавцем робіт через тендер обрали приватне […]