Близько місяця тому Володимир Кліницький почав фіксувати порушення законів, які стосуються використання мови у публічному просторі. Проходячи містом, він щоразу натрапляв на вивіски, написані російською мовою — мовою країни-агресора.
Більше на Вільногірськ IN.UA
Вільногірець переймається мовним питанням
Володимир прийшов до редакції Вільногірськ IN.UA, щоб поділитися своєю стурбованістю мовною ситуацією в місті. Він не обмежується лише фотографуванням проблеми, а активно спілкується з власниками магазинів та сервісів, де досі можна побачити вивіски російською мовою.
За його словами, він обійшов уже кілька десятків торгових точок і на кожному кроці стикається з порушеннями. Коли Володимир звертається до підприємців, більшість з них реагують спокійно та готові змінити вивіски. Проте трапляються й випадки агресивної реакції. Володимир зазначає, що робить це він не просто так, адже згідно зі статтею 32 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та статтею 6 Закону України «Про рекламу», усі рекламні повідомлення мають бути розміщені лише державною мовою.
“Мовну проблему можна викласти трьома словами: ідентичність, безпека, оборона”, — наголосив Володимир.
Володимир вважає, що зміна вивісок не повинна бути результатом лише адміністративних санкцій чи примусу, а повинна відбуватись через усвідомлення необхідності будувати український простір у громаді.
«Людям бракує усвідомлення власної національної ідентичності. Люди не розуміють та не памʼятають, або не хочуть памʼятати нашу історію. Те, як наш народ роками цькували за українську мову, викорінювали її. Це відбувається і досі, тому ми маємо боротися», – додав Володимир Кліницький.
За його словами, для багатьох власників бізнесів використання російської мови на вивісках — це звичка, з якою вони не готові розлучитися. Вони не усвідомлюють, наскільки важливо позбутися символів країни-агресора, особливо в умовах війни, коли кожен крок до українізації має велике значення для національної гідності та незалежності.
«Нас так вчили в школі, ми звикли до цього. Відповідали мені люди», – розповів активіст Володимир Кліницький.
Ще однією причиною залишати старі російськомовні вивіски, на думку Володимира, є небажання витрачати додаткові кошти і час на зміну вивісок. Водночас вони не враховують, що цей крок є не лише підтримкою національної ідентичності, але й сигналом до того, що їх бізнес є частиною сучасної української реальності.
Звернення до місцевої влади
Активіст також звернувся до керівництва міської ради. Він направив своє прохання до начальника управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Ростислава Варницького. Володимир сподівається, що через офіційні канали можна швидше вирішити проблему.
Володимир також планує зустрітися з головним архітектором міста Владиславою Перепечкіною, щоб обговорити можливості розв’язання цього питання.
Читайте також:
- 10 мільйонів гривень дотації виділили Павлограду, який обстріляли росіяни
- «Військова поліція пропонує співпрацю»: росіяни поширюють фейки на території України
Підписуйтесь