Зміниться фінансування оплати праці вчителів шкіл із малою кількістю учнів. За рішенням Уряду зміни запровадять з 2025 року. Варто зазначити, що з 1 вересня 2016 року з освітньої субвенції не фінансують школи, у яких навчаються менш як 25 учнів.
Про це повідомляє Міністерство освіти у науки України.
Які школи не отримуватимуть фінансування
З 1 вересня 2025 року коштом освітньої субвенції не фінансуватимуть заробітну плату вчителів у школах із кількістю менше ніж 45 учнів.
А з 1 вересня 2026 року — менш як 60 учнів. Це рішення не стосується початкових шкіл і діятиме тільки для освіти на рівні 5-11 класів.
У МОН зазначають, що місцеві органи самоврядування мають вирішити: чи довозити учнів цих шкіл у найближчу більшу школу, або оплачувати працю вчителів малих шкіл із місцевих бюджетів.
Чому Уряд прийняв таке рішення
«У школах І-ІІІ ступенів, у яких навчаються менш як 45 учнів, в одному класі вчаться 5-6 учнів. Через брак можливості сформувати клас діти вчаться на індивідуальній формі або в зʼєднаних класах початкової школи, які обʼєднують дітей різного віку. Це призводить до того, що діти не отримують належного рівня взаємодії одне з одним, не навчаються одне в одного й не бачать прикладів для наслідування», — пояснюють в МОН.
Крім того, за даними МОН, зазвичай такі школи не забезпечені вчителями повною мірою. Вчителі не можуть набрати достатню кількість годин зі свого профільного предмета, щоб отримувати достатню зарплату. Через це у деяких школах віддають викладання деяких предметів непрофільним вчителям.
Рішення Уряду має стимулювати місцеві органи самоврядування довозити дітей у більші школи, які укомплектовані вчителями та технічно забезпечені.
Про що каже міжнародне дослідження PISA
Згідно з міжнародним дослідженням якості освіти PISA-2022, учні із сіл за рівнем навчальних результатів відстають від своїх однолітків із міст на 4,5 роки.
Подібні результати показує ЗНО (НМТ):
- минулого року середній бал учнів із сіл з української мови був на понад 6 балів менше, ніж учнів із міст;
- з математики — на понад 8 балів менше;
- з історії України — майже на 3 бали.
Результати учнів із сіл з інших предметів теж нижчі.
Проте, попри нижчу якість освіти, сільські школи обходяться державі дорожче, зазначають в МОН. На освіту одного учня із села держава в середньому на рік витрачає 30,4 тисячі гривень, а в місті — 24,4 тисячі гривень. У деяких селах вартість навчання одного учня сягає понад 51 тисячу гривень.
Це повʼязано з потребою утримувати й виплачувати зарплату працівникам великої кількості шкіл, у яких навчається мало учнів.
«Освіта в селах коштує дорожче, але не виправдовує ці кошти якістю», — зазначають в Міносвіти.
Читайте також: