Річка Саксагань, що на Дніпропетровщині обміліла через російські обстріли

Наталія Філоненко 12:20, 30 Серпня 2024
Річка Саксагань
Річка Саксагань до обмілу / Фото Вільногірськ IN.UA

Довжина річки складає понад 140 кілометрів. До того ж у басейні нараховують понад 300 ставків та водосховищ. Одна з причин обміління – підрив російськими військами Каховської ГЕС та зникнення Каховського водосховища.

Більше в матеріалі Вільногірськ IN.UA

Причини обміління

Річка Саксагань сьогодні обміліла з частковим пересиханням русла, що пов’язане з процесами випаровування та фільтрації води у літній час.

Цьогоріч у липні на території області спостерігалась спекотна погода з температурами повітря в середньому на 3,0-4,9°C вище місячної норми. Також і не було опадів. Через це знизився рівень води в колодязях та свердловинах, які для мешканців прилеглих територій є головним джерелом водопостачання, особливо в літній період.

Обміліла річка Саксагань
Обміліла річка Саксагань / Фото Вільногірськ IN.UA

«Ще вплив на річку має період половодності. Коли природно знижується рівень води  в річках. В даному питанні ми маємо розуміти, які режими роботи в тих водосховищах що на річці Саксагань. Бо коли є регуляція води, то гіпотетично може бути перекрито зверху. Тому важко спрогнозувати коли повернеться вода», –  ділиться еколог громадської організації Михайло.

Але найголовнішою проблемою обміління стало знищення росіянами Каховського водосховища, коли значна кількість водоспоживачів опинилась без водопостачання. Для розв’язання цієї проблеми в області влаштували будівництво водогонів – «Карачунівське водосховище –Кривий Ріг – Південне водосховище» та «Марганець – Нікополь – Хортиця ДВС 2».

Під час будівництва залучили тимчасову схему подачі води в Південне водосховище шляхом її транспортування з Кресівського водосховища, що розташоване на річці Саксагань. В означеній схемі, згідно з режимом, із Макортівського водосховища здійснювалось поповнення Кресівського.

Рівень води у Саксагані знизився через забір з Макортівського водосховища для потреб криворіжців. Водосховище розташоване вище за течією. Разом з водою зі сховища, пішла й річна. 

Подальша доля річки

У Департаменті екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОВА дали відповідь на звернення ГО «Бахмутська Фортеця» щодо обмілі річки Саксагань, яке відбулося влітку цьогоріч.

«Русло річки Саксагань відновиться за умов сніготанення в зимовий період, опадів, та за рахунок, як правило, поповнення водоносних горизонтів, що гідравлічно пов’язані з відновленням русла», – зазначає заступниця начальника Департаменту екології Ольга Чехун.

На повернення нормального рівня води піде близько двох років. Відповідно чинного законодавства України державний облік поверхневих вод здійснюється центральним органом виконавчої влади, що спостерігає за кількісними і якісними характеристиками поверхневих вод.

Офіційні дані з державного водного кадастру річки Саксагань

Саксагань належить до середніх річок і має довжину 144 кілометри, а площу водозбору – 2025 кілометрів квадратних.

В басейні річки Саксагань обліковується 349 ставків і водосховищ загальною площею водного дзеркала 3,0 тисячі гектар та об’ємом – 95,9 мільйона метрів кубічних. А також 7 водосховищ з площею водного дзеркала – 1,9 тисяча гектарів, об’ємом – 79,3 мільйона метрів кубічних. 

Читайте також:

Підписуйтесь

Росіяни вдарили по Кривому Рогу: що відомо про наслідки та травмованих

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 15:30, 21 Листопада 2024
росіяни вдарили по Кривому Рогу
постраждалі від удару / фото ДСНС

Вдень росіяни вдарили по Кривому Рогу. Внаслідок атаки пошкоджено адміністративну будівлю та житлові будинки. Наразі відомо про 17 постраждалих, серед яких 2 дітей. Десятеро з них вже госпіталізували.

Про це повідомляє голова Ради оборони Кривого Рогу Олександр Вілкул.

Очільник Ради оборони міста підкреслив, що в адміністративну будівлю влучила ракета. Аварійно-рятувальна операція триває.

У місті, окрім адмінбудівлі, пошкоджені 10 багатоквартирних будинків, 2 мікроавтобуси, легковик.

“Штаб допомоги людям розгортається. Людям постраждалих будинків видаватимуться необхідні будматеріали, комунальні бригади. Якщо необхідно – допомога з розселенням, приймаються заяви на матеріальну допомогу від міста”, – розповів Олександр Вілкул.

Внаслідок того, що росіяни вдарили по місту, 10 травмованих госпіталізовано до лікарні. Медики надають всю необхідну допомогу. Серед пацієнтів – жінка у «важкому» стані. У неї різані рани голови.

На місці працюють всі необхідні служби, зокрема психологи ДСНС надають постраждалим необхідну допомогу та підтримку.

Читайте також:

Підписуйтесь

«Павло, попаси короову»: перша виставка художника з Кам’янського у Дніпрі

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 12:30, 21 Листопада 2024
Богдан Бучковський / фото Kamenskoe.city

Виставка «Павло, попаси короову» Богдана Бучковського проходить у дніпровській галереї «Артсвіт» і представляє роботи, створені після початку війни. Вона висвітлює процес відновлення творчості митця та його пошуки нової візуальної мови.

Про це повідомляє видання Kamenskoe.city

Богдан Бучковський акцентує увагу на ручній праці, застосовуючи такі техніки, як вишивка, вибійка, колажі та вирізання елементів із дерева. Серія «Павло, попаси корову» створена без попередніх ескізів — безпосередньо на полотні, а назви картин митець залишав незмінними, прагнучи зберегти їхню простоту та теплоту.

У своїй роботі художник експериментував із різними матеріалами: вирізаним полотном («Човни»), фанерою («Вікно»), палітрою («Голос землі») та картоном («Дім»). Важливим відкриттям для нього стала поезія Михайля Семенка, зокрема поезомалярство — синтез візуальної та вербальної мов, який ліг в основу його творчості.

“Вірш Семенка «Павло, попаси короову!» став кредо художника, нагадуванням діяти попри все”, — зазначила кураторка виставки Олександра Шовкун.

Виставку можна відвідати в галереї «Артсвіт» у Дніпрі за адресою: Крутогірний узвіз, 21а. Роботи будуть представлені до 11 січня 2025 року.

Життєвий шлях митця

Богдан Бучковський родом із Кам’янського, де народився у 1990 році. Він здобув освіту в Дніпропетровському фаховому мистецько-художньому коледжі культури. Нині митець працює у жанрі фігуративного живопису, досліджуючи автентичні образи рідного краю. Сьогодні Богдан Бучковський живе і творить у Дніпрі.

Читайте також:

Підписуйтесь

Росіяни вдарили по Кривому Рогу: що відомо про наслідки та травмованих

Вдень росіяни вдарили по Кривому Рогу. Внаслідок атаки пошкоджено адміністративну будівлю та житлові будинки. Наразі відомо про 17 постраждалих, серед яких 2 дітей. Десятеро з […]

15:30, 21.11.2024 Бойцун Дмитро

«Павло, попаси короову»: перша виставка художника з Кам’янського у Дніпрі

Виставка «Павло, попаси короову» Богдана Бучковського проходить у дніпровській галереї «Артсвіт» і представляє роботи, створені після початку війни. Вона висвітлює процес відновлення творчості митця та […]

12:30, 21.11.2024 Бойцун Дмитро

Ексгравець “Дніпра-1” може продовжити кар’єру в іспанській “Жироні”

Український воротар Владислав Крапивцов, який раніше грав за СК Дніпро-1, може продовжити свою кар’єру в іспанській «Жироні». 19-річний футболіст наразі проходить перегляд у команді, до […]

11:00, 21.11.2024 Бойцун Дмитро

Ранковий ракетний удар по Дніпропетровщині: є влучання та збиття

Сьогодні вперше російські війська завдали удару міжконтинентальною балістичною ракетою по Дніпру (поки що невідомого зразка) з району Астраханської області. Ворог завдав удару в промислове підприємство […]

09:30, 21.11.2024 Бойцун Дмитро

Помста обернулась кримінальною відповідальністю та строком до 10 років

Слідчі Кам’янського відділення поліції повідомили про підозру 35-річній жінці, яка підпалила автомобіль свого знайомого. Таким чином вона намагалася помститися чоловікові після словесної суперечки, причини якої […]