Довжина річки складає понад 140 кілометрів. До того ж у басейні нараховують понад 300 ставків та водосховищ. Одна з причин обміління – підрив російськими військами Каховської ГЕС та зникнення Каховського водосховища.
Більше в матеріалі Вільногірськ IN.UA
Причини обміління
Річка Саксагань сьогодні обміліла з частковим пересиханням русла, що пов’язане з процесами випаровування та фільтрації води у літній час.
Цьогоріч у липні на території області спостерігалась спекотна погода з температурами повітря в середньому на 3,0-4,9°C вище місячної норми. Також і не було опадів. Через це знизився рівень води в колодязях та свердловинах, які для мешканців прилеглих територій є головним джерелом водопостачання, особливо в літній період.
«Ще вплив на річку має період половодності. Коли природно знижується рівень води в річках. В даному питанні ми маємо розуміти, які режими роботи в тих водосховищах що на річці Саксагань. Бо коли є регуляція води, то гіпотетично може бути перекрито зверху. Тому важко спрогнозувати коли повернеться вода», – ділиться еколог громадської організації Михайло.
Але найголовнішою проблемою обміління стало знищення росіянами Каховського водосховища, коли значна кількість водоспоживачів опинилась без водопостачання. Для розв’язання цієї проблеми в області влаштували будівництво водогонів – «Карачунівське водосховище –Кривий Ріг – Південне водосховище» та «Марганець – Нікополь – Хортиця ДВС 2».
Під час будівництва залучили тимчасову схему подачі води в Південне водосховище шляхом її транспортування з Кресівського водосховища, що розташоване на річці Саксагань. В означеній схемі, згідно з режимом, із Макортівського водосховища здійснювалось поповнення Кресівського.
Рівень води у Саксагані знизився через забір з Макортівського водосховища для потреб криворіжців. Водосховище розташоване вище за течією. Разом з водою зі сховища, пішла й річна.
Подальша доля річки
У Департаменті екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОВА дали відповідь на звернення ГО «Бахмутська Фортеця» щодо обмілі річки Саксагань, яке відбулося влітку цьогоріч.
«Русло річки Саксагань відновиться за умов сніготанення в зимовий період, опадів, та за рахунок, як правило, поповнення водоносних горизонтів, що гідравлічно пов’язані з відновленням русла», – зазначає заступниця начальника Департаменту екології Ольга Чехун.
На повернення нормального рівня води піде близько двох років. Відповідно чинного законодавства України державний облік поверхневих вод здійснюється центральним органом виконавчої влади, що спостерігає за кількісними і якісними характеристиками поверхневих вод.
Офіційні дані з державного водного кадастру річки Саксагань
Саксагань належить до середніх річок і має довжину 144 кілометри, а площу водозбору – 2025 кілометрів квадратних.
В басейні річки Саксагань обліковується 349 ставків і водосховищ загальною площею водного дзеркала 3,0 тисячі гектар та об’ємом – 95,9 мільйона метрів кубічних. А також 7 водосховищ з площею водного дзеркала – 1,9 тисяча гектарів, об’ємом – 79,3 мільйона метрів кубічних.
Читайте також:
- На Дніпропетровщині обміліла річка Саксагань (ФОТО)
- На Дніпропетровщині знову діють екстрені відключення
Підписуйтесь