Сучасна українська література: що почитати вільногірцям

Буянова Єва 14:42, 8 Вересня 2024
Книги
Книги / фото getty images

Читання сучасної української літератури набуває все більшої популярності, відкриваючи нові голоси та теми, які відображають реалії сьогодення. Книги українських авторів не лише зачіпають важливі соціальні й культурні питання, але й сприяють формуванню національної ідентичності, залучаючи до діалогу читачів різних поколінь.

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала топ творів сучасної української літератури.

Книги сучасної української літератури

Ілларіон Павлюк «Я бачу вас цікавить пітьма»

Київського кримінального психолога Андрія Гайстера відправляють консультантом у богом забуте селище Буськів Сад. Зимової ночі там зникла маленька дівчинка. А ще там водиться Звір — серійний маніяк, убивств якого тамтешні мешканці воліють не помічати… У цьому проклятому селищі, де все по колу і всі живуть життям, яке ненавидять, розслідування постійно заходить у глухий кут. Андрій вірить, що загублена дівчинка, попри все, жива і він її знайде. Але нікому, крім нього, це не потрібно.

Андрій Семʼянків «Танці з кістками»

Проста, на перший погляд, історія про патологоанатома-невдаху. Северина не цінують на роботі й мало платять, з особистим життям чоловіка відбувається щось незрозуміле, самооцінка на нулі. Тож перебуваючи практично на дні, він одразу ж хапається за можливість трохи заробити. Крок за кроком, рішення за рішенням патологоанатом змінюється, трансформується — так в усіма зневаженого чоловіка на межі алкоголізму спершу проростає впевненість у собі, а за нею і безпринципність. Скоївши один злочин, він набагато легше вчиняє інший, а за ним і наступний. Те, що вчора Северин вважав неприпустимим, стає новою нормою. Та й узагалі виникає питання: чи здатен він тепер зупинитися і як далеко може зайти?

Тамара Горіха Зерня «Доця»

Ця книга про любов. Події роману розгортаються навесні-влітку чотирнадцятого року у Донецьку. Донбас – це точка обнуління, місце сили, де прозвучали найважливіші запитання. І тільки там заховані потрібні відповіді. Та де все починалося, там все і завершиться, коли історія пройде чергове коло, і вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст. Саме тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії – і саме тут зібрала уламки життя заново, віднайшла новий смисл і нову опору.

Люко Дашвар «РАЙ.центр»

Чи можна досягти успіху, не зрадивши себе?

Люба впевнена, що так. Вона вчиться, працює в заможній родині і навіть змогла приборкати нахабну господиню. Але несподівано перед дівчиною постає вибір — залишатися гордою і самотньою чи бути поруч з коханим хлопцем, мати якого — та сама жінка, в якої вона працювала…

Сергій Жадан «Інтернат»

Одного разу, прокинувшись, ти бачиш за вікном вогонь. Ти його не розпалював. Але гасити його доведеться й тобі… Січень 2015 року. Донбас. Паша, вчитель однієї зі шкіл, спостерігає, як лінія фронту неухильно наближається до його дому. Стається так, що він змушений цю лінію перетнути. Щоби потім повернутись назад. І для цього йому щонайменше потрібно визначитись, на чиєму боці його дім…

Цей топ-5 книжок неабияк зацікавить молодь.

Читайте також:

Підписуйтесь

Відключати світло взимку можуть по 20 годин на день: дві умови

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 12:30, 5 Листопада 2024
світло взимку
фото ілюстративне / Pexels

Такий сценарій може реалізуватися, якщо температура повітря падатиме нижче -10 градусів. Також враховується можливість виведення з ладу українських АЕС ворогом, що підвищить шанси відключити світло взимку. 

Про це повідомляє американське видання Politico.

Такий сценарій розвитку подій виданню Politico озвучив виконавчий директор Центру досліджень енергетики та радник українського уряду з питань енергетики Олександр Харченко. Наразі подібна ймовірність існує.

ризик відключень / фото Politico

Водночас, це не обов’язковий варіант для українців. Мова йде саме про наслідки холодів та атак по енергетичним (у тому числі ядерним об’єктам). 

Якщо температура повітря буде зберігатися на більш прийнятливому рівні, а оборонцям вдасться захистити найважливіші об’єкти енергетичної інфраструктури – світло взимку можна зберегти. 

Читайте також:

Підписуйтесь

Розстріляне Відродження: трагічна історія злету та загибелі української інтелігенції 

Буянова Єва 15:30, 3 Листопада 2024
Розстріляне Відродження/ фото Національна бібліотека України імені Вернадського

Розстріляне Відродження — символ епохи, коли українська культура досягла небувалих висот, але була жорстоко придушена радянським режимом. Хто такі представники Розстріляного Відродження і чому їхня спадщина важлива для України сьогодні? 

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Епоха Розстріляного Відродження — це період 1920–1930-х років в українській історії, коли розквіт національної культури, літератури та мистецтва був жорстоко придушений радянським режимом. Багато талановитих українських митців, письменників і науковців було репресовано, ув’язнено або розстріляно за їхню творчість та ідеї. Цей період став символом трагічної втрати цілого покоління української інтелігенції.

Найвідоміші представники Розстріляного Відродження: 

Микола Хвильовий

Микола Хвильовий — письменник, публіцист, один із лідерів культурного руху 1920-х. Відстоював ідею «психологічної Європи» для України, прагнув зробити українську літературу самобутньою. Покінчив життя самогубством як акт протесту проти репресій.

Лесь Курбас

Лесь Курбас — театральний режисер, реформатор українського театру, засновник театру “Березіль”. Створював новаторські вистави, що поєднували європейські театральні течії з українським духом. Був репресований і розстріляний.

Микола Куліш

Микола Куліш — драматург, автор соціально-політичних п’єс, що гостро критикували суспільні проблеми. Його твори, такі як “Народний Малахій” і “Мина Мазайло”, стали знаковими для української драматургії. Був репресований і загинув.

Валерʼян Підмогильний

Валер’ян Підмогильний — письменник, прозаїк, один з основоположників модерністської прози в Україні. Його роман “Місто” вважається класикою української літератури, що порушує теми людської самотності та духовних пошуків. Був розстріляний.

Михайль Семенко

Михайль Семенко — поет, засновник українського футуризму. Розробляв нові поетичні форми, експериментував із мовою та віршем, підтримував ідею розвитку модерного українського мистецтва. Був репресований і розстріляний.

Епоха “Розстріляного Відродження” та її представники мають важливе значення для України сьогодні, оскільки їхня творчість і прагнення до національної ідентичності стали основою сучасної української культури. Ці митці показали силу українського слова та мистецтва, а їхня трагічна доля нагадує про ціну, яку Україна заплатила за право бути собою. Їхня спадщина надихає українців зберігати та розвивати національну культуру й пам’ять про тих, хто відстоював її, навіть під загрозою смерті.

Підписуйтесь

Відключати світло взимку можуть по 20 годин на день: дві умови

Такий сценарій може реалізуватися, якщо температура повітря падатиме нижче -10 градусів. Також враховується можливість виведення з ладу українських АЕС ворогом, що підвищить шанси відключити світло […]

12:30, 05.11.2024 Бойцун Дмитро
Розстріляне Відродження

Розстріляне Відродження: трагічна історія злету та загибелі української інтелігенції 

Розстріляне Відродження — символ епохи, коли українська культура досягла небувалих висот, але була жорстоко придушена радянським режимом. Хто такі представники Розстріляного Відродження і чому їхня […]

15:30, 03.11.2024 Буянова Єва
Польський кінофестиваль

Польський кінофестиваль: українські фільми, які будуть представлені 

На 32-му міжнародному кінофестивалі EnergaCamerimage у Польщі презентують спеціальну програму, присвячену українському кінематографу. Глядачі зможуть ознайомитися з роботами українських режисерів, що розкривають унікальність та багатогранність […]

12:30, 03.11.2024 Буянова Єва
Підвищення обізнаності в українській мові

Підвищення обізнаності в українській мові: що подивитись та почитати

Українська мова є ключовим елементом української культури та ідентичності. Її знання допомагає зрозуміти культурні традиції, літературу та мистецтво України.  Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала список фільмів та […]

15:30, 02.11.2024 Буянова Єва

Армія+ версія 2.0: нові послуги для військових від держави

Відтепер застосунку Армія+ доступні 5 нових електронних рапортів. Крім того, Міноборони внесло зміни у правила речового забезпечення військовослужбовців. Зокрема, спрощено повернення військовослужбовцями інвентарного майна. Про […]

09:31, 31.10.2024 Бойцун Дмитро