Загроза сказу у Вільногірську: лисиця наблизилася до дітей

Наталія Москаленко 17:46, 21 Листопада 2024
Загроза сказу
Загроза сказу / фото Вільногірськ IN.UA.

У Вільногірську місцеві мешканці занепокоєні через лисиць, які вільно пересуваються містом і не бояться контакту з людьми. Нещодавно одна з них підійшла до дітей, що викликало хвилю обговорень у соціальних мережах.

Більше на Вільногірськ IN.UA.

Інцидент із лисицею

Мешканці поділилися відео, на якому лисиця підійшла до дітей, не завдавши їм шкоди. Тварина швидко розглядалася навколо і зникла. Її подальший маршрут невідомий, проте випадок викликає занепокоєння через можливість розповсюдження сказу.

Статистика випадків сказу на Дніпропетровщині

Ми звернулися до Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб, щоб дізнатися кількість постраждалих від укусів потенційно інфікованих тварин.

“Цього року вже зафіксовано 5400 постраждалих на Дніпропетровщині, тоді як торік таких випадків було 4700. Причина в збільшенні кількості безпритульних тварин та лисиць, які можуть їх вкусити”, — зазначила завідувачка відділення особливо-небезпечних інфекцій Дніпропетровського обласного ЦКПХ.

Що кажуть лісівники?

У П’ятихатському лісництві журналістам Вільногірськ IN.UA розповіли, що вони звертають увагу на збільшення популяції тварин-носіїв сказу, зокрема через заборону полювання в умовах воєнного стану. Це сприяло зростанню чисельності лисиць та шакалів, які також є потенційними переносниками хвороби.

“Лісівники застосовують вакциновані таблетки, які розкидаються у мисливських угіддях. На кожному квадратному кілометрі має бути не менш ніж 25 доз”, — пояснив єгер П’ятихатського лісництва Дмитро.

Після місяця від розповсюдження вакцин планується відстріл тварин для дослідження їхнього стану. Аналізуватимуть кров, мозок і щелепи, щоб перевірити, чи з’їла тварина вакцину та як вона подіяла.

Лісівники нагадують: не варто чіпати вакциновані препарати, якщо їх знайдено на землі. Таблетки призначені виключно для тварин і мають залишатися на місці.

Що таке сказ? 

Сказ – це смертельно небезпечне вірусне захворювання, яке уражає нервову систему людини та тварин. Воно передається переважно через укуси інфікованих тварин. Без своєчасної медичної допомоги сказ у людини практично завжди призводить до смерті, але захворювання можна запобігти за допомогою вакцинації.

Причини та шляхи передачі

Збудником сказу є рабдовіруси, які потрапляють в організм людини через слину зараженої тварини. 

Основні шляхи передачі:

 • Укус інфікованої тварини. Найбільш поширений спосіб зараження.

 • Подряпини або рани. Навіть незначний контакт із зараженою слиною через пошкоджену шкіру може призвести до інфікування.

 • Контакт зі слизовими оболонками. Рідкісний, але можливий шлях.

Серед основних переносників сказу – бездомні собаки, коти, кажани, а також дикі тварини, такі як лисиці, вовки та єноти.

Симптоми сказу

Перші ознаки можуть з’явитися через 1-3 місяці після зараження, хоча інкубаційний період може бути як коротшим (7 днів), так і тривалішим (до року). 

Симптоми розвиваються у три стадії:

 1. Продромальна стадія (перші симптоми):

  •  ◦ Підвищена температура тіла.
  •  ◦ Головний біль, слабкість, дратівливість.
  •  ◦ Біль або поколювання в місці укусу.

 2. Стадія збудження:

  •  ◦ Інтенсивний страх води (гідрофобія).
  •  ◦ Судоми м’язів горла під час спроби ковтнути.
  •  ◦ Збудженість, агресивність, галюцинації.

 3. Паралітична стадія:

  •  ◦ Параліч м’язів.
  •  ◦ Втрата свідомості.
  •  ◦ Смерть через зупинку серця або дихання.

Діагностика та лікування

Діагностика сказу в ранній стадії ускладнена через неспецифічність симптомів. У випадку укусу тварини важливо негайно звернутися до лікаря.

Лікування:

 • Обробка рани. Місце укусу потрібно негайно промити водою з милом і обробити антисептиком.

 • Профілактичне щеплення. Якщо є ризик зараження, проводять серію ін’єкцій антирабічної вакцини.

 • Антирабічний імуноглобулін. Вводиться разом із вакциною для нейтралізації вірусу.

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Вона надається кожному безплатно, необхідно лише звернутися до лікарень населеного пункту.  

На жаль, якщо симптоми вже розвинулися, специфічного лікування немає. У таких випадках терапія спрямована лише на полегшення стану.

Профілактика

 1. Вакцинація:

  •  ◦ Для домашніх тварин – регулярні щеплення проти сказу.
  •  ◦ Для людей, які працюють із тваринами або подорожують до регіонів із високим ризиком.

 2. Контроль над бездомними тваринами.

 3. Уникнення контакту з дикими або невідомими тваринами.

Пам’ятайте, що швидке реагування на укус або контакт із підозрілою твариною може врятувати життя. Бережіть себе та своїх близьких!

Читайте також:

Підписуйтесь

Історія адвент-календаря

Буянова Єва 14:00, 24 Листопада 2024
Історія адвент-календаря/ фото Freepik

Історія адвент-календаря дуже довга. Адвент-календар — це не лише святковий атрибут, а й багатовікова традиція, яка допомагає відчути магію очікування Різдва. Його історія бере початок у XIX столітті, а сьогодні він став символом тепла та радості, додаючи кожному дню грудня трохи святкового настрою.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Адвент-календар — це спеціальний календар для відліку днів до Різдва, зазвичай із 1 по 24 грудня. Його основна мета — створити атмосферу очікування свята через щоденні маленькі сюрпризи, завдання чи подарунки.

Історія адвент-календарів почалася в Німеччині в середині XIX століття. Спочатку батьки малювали 24 лінії або вішали 24 картини, щоб діти могли відстежувати дні до Різдва, стираючи лінії щодня. У скандинавських країнах використовували свічку, поділену на 24 частини, або прикрашали ялинку, додаючи іграшки чи біблійні вірші.

Перший фабричний адвент-календар створив Герхард Ланг у 1908 році, а раніше його мати виготовила картонний календар зі смаколиками. У 1920 році з’явилися календарі з дверцятами, за якими ховалися сюрпризи.

Сучасні адвент-календарі майже втратили релігійне значення, залишивши лише відлік днів до Різдва. Вони стали універсальними, підходять для будь-якого віку та формату, а також перетворилися на популярний інструмент маркетингу.

Види адвент-календарів:

  • смачні;
  • косметичні;
  • парфумерні;
  • інтерʼєрні;
  • із корисними речами;
  • із завданнями 

Читайте також:

Підписуйтесь

«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги»: новий сезон

Буянова Єва 12:30, 24 Листопада 2024
«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги»/ фото Андрій Білоусов

«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги» — масштабні учнівські змагання, ініційовані президентом Володимиром Зеленським, стартували в спортивному комплексі «Прометей» у Кам’янському. Гасло ліг: «Разом переможемо».

Про це повідомляє Sobitie. 

Цього року сезон набирає неабиякої маштабності: 1200 унів і 39 начальних закладів. Діти змагатимуться у семи видах спорту: баскетболі, волейболі, футзалі, спортивному орієнтуванні, чирлідингу, а також у нових дисциплінах – регбі-5 і гандболі.

Мер Камʼянського, Андрій Білоусов, привітав учасників із початком змагань. Він сказав, що впевнений у гарних результатах і підтримує наших дітей. 

Попереду в учасників 10 місяців змагань, що проходитимуть на різних рівнях. Для школярів це не лише спорт, а й можливість знайти нових друзів.

Читайте також:

Підписуйтесь

Історія адвент-календаря

Історія адвент-календаря

Історія адвент-календаря дуже довга. Адвент-календар — це не лише святковий атрибут, а й багатовікова традиція, яка допомагає відчути магію очікування Різдва. Його історія бере початок […]

14:00, 24.11.2024 Буянова Єва
«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги»

«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги»: новий сезон

«Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги» — масштабні учнівські змагання, ініційовані президентом Володимиром Зеленським, стартували в спортивному комплексі «Прометей» у Кам’янському. Гасло ліг: «Разом переможемо». Про це […]

12:30, 24.11.2024 Буянова Єва
Яке сьогодні свято

Яке сьогодні свято: 25 листопада – 1 грудня

Яке сьогодні свято? З 25 листопада по 1 грудня світ святкує низку важливих подій, які об’єднують традиції, культуру та історію різних країн. Ці дні приносять […]

11:05, 24.11.2024 Буянова Єва
Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу: деталі

Із 15 грудня Укрзалізниця запустить нові поїзди з Дніпра та Кривого Рогу у напрямку Харкова та Карпат. Також буде внесено зміни до вже наявних маршрутів.  […]

09:05, 24.11.2024 Буянова Єва
«Громада на всі 100»

«Громада на всі 100»: 4 громади Дніпропетровщини стали фіналістами

«Громада на всі 100» — всеукраїнський конкурс, у якому визначають найкращі ініціативи місцевого самоврядування. Цього року чотири громади Дніпропетровщини увійшли до числа фіналістів, продемонструвавши успішні […]

16:40, 23.11.2024 Буянова Єва