Державні гранти на навчання у виші: що відомо про новий законопроєкт

Олександра Зоз 13:06, 8 Лютого 2024
Грант на навчання
Фінансування здобуття вищої освіти/ фото Вільногірськ IN.UA

З вересня 2024 року в Україні запрацює грантова система оплати навчання в університетах. Про це йдеться у законопроєкті «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який наразі перебуває на розгляді Верховної Ради України.

Яким передбачається фінансування здобуття вищої освіти – пояснює Вільногірськ IN.UA.

Грант на навчання

Планується, що з нового навчального року, 2024-2025, більше студентів будуть здобувати освіту за співфінансуванням. Держава частково сплачуватиме навчання через гранти або пільгові кредити.

Сума гранту залежатиме від результатів ЗНО чи НМТ, надходитимуть кошти в електронному вигляді, на кшталт «єПідтримки», яка надходила під час ковідної пандемії. Гроші можна буде використати лише на оплату навчання, пояснив у коментарі Укрінформ заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Грант на навчання покриватиме тільки частину його вартості. За даними Винницького, сума варіюватиметься від 15 до 55 тисяч гривень на рік.

Що буде з державним замовленням

У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Наразі відомо, що обсяг державного замовлення встановлюватиметься щорічно Міністерством економіки України відповідно до потреб держави. 

Держзамовлення охопить всі або майже всі спеціальності. Залежно від потреб на різних спеціальностях пропонуватимуть різну кількість місць. Потреби держави можуть змінюватися — перелік спеціальностей теж.

Хто має право на отримання гранту

Розраховувати на грантове фінансування навчання від держави можуть студенти, які:

  • вперше вступатимуть до вищого навчального закладу;
  • не навчалися на бюджеті;
  • відшкодують кошти за період навчання за держзамовленням, для продовження навчання за грантовою системою.

Якщо студента відрахують, то він втратить джерело фінансування. Проте повертати використані кошти буде не потрібно.

Грант на навчання видаватимуть на 4 роки. Сума індексуватиметься до інфляції, тобто в разі збільшення вартості навчання, збільшиться й сума гранту.

Пільгові кредити та державне замовлення

Вступники, які не зможуть оплатити частину навчання, яку не покриває грант, матимуть змогу скористатися пільговими кредитами (із мінімальним відсотком) через державні банки.

Пільги для вступників вразливих категорій й надалі залишаються дійсними.

Також вступник може обрати здобувати вищу освіту за державним замовленням. Таким випускникам держава гарантуватиме перше робоче місце.

Студенти, які навчатимуться за державні гранти або власні кошти, не матимуть зобов’язань щодо відпрацювань.

Авторка тексту: Катерина Палій

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Українці можуть подати заявку до Реєстру збитків про втрату нежитлової нерухомості

Анастасія Гришкова 17:00, 16 Травня 2025
Нежитлове приміщення / ілюстративне фото, Дніпропетровська ОВА

Відтепер українці, чиє нежитлове майно постраждало внаслідок збройної агресії рф, можуть офіційно зафіксувати збитки в міжнародному Реєстрі.

Про це повідомили на сторінці державних послуг Дія у Fecebook.

Заявку можна подати в Дія

У застосунку та на порталі “Дія” запрацювала нова послуга — подання заяви А3.2 “Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна”.

Йдеться про гаражі, склади, прибудинкові споруди та інші об’єкти нежитлової нерухомості.

“Навіть якщо ваше майно розташоване в зоні бойових дій або ви не маєте всіх документів — варто подати заяву. Кожен зафіксований випадок посилює позиції України на міжнародному рівні й наближає майбутні компенсації”, — йдеться в повідомленні.

Подати заяву можна за посиланням.

Читайте також:

Підписуйтесь

Україців, які продають товари через інтернет можуть змусити платити податки

Анастасія Гришкова 13:04, 9 Травня 2025
Податки / ілюстративне фото, Rexels

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує громадян, що продаж товарів через інтернет із метою отримання прибутку підлягає оподаткуванню. Якщо така діяльність носить системний характер, вона розцінюється як підприємницька, а отже, вимагає реєстрації як суб’єкта господарювання.

Про це повідомили на сторінці Вільногірської міської ради.

У яких випадках треба реєструватися як ФОП

Зазначається, що важливо розрізняти поодинокий продаж вживаних речей, який не є об’єктом податкового контролю, та регулярну торгівлю однорідним асортиментом товарів через платформи на кшталт OLX, Prom.ua або соціальні мережі.

У разі здійснення підприємницької діяльності, громадяни зобов’язані:

  • зареєструватися як ФОП;
  • використовувати зареєстровані РРО/ПРРО для розрахунків;
  • дотримуватись вимог податкового законодавства.

Підписуйтесь

Українці можуть подати заявку до Реєстру збитків про втрату нежитлової нерухомості

Відтепер українці, чиє нежитлове майно постраждало внаслідок збройної агресії рф, можуть офіційно зафіксувати збитки в міжнародному Реєстрі. Про це повідомили на сторінці державних послуг Дія […]

Україців, які продають товари через інтернет можуть змусити платити податки

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує громадян, що продаж товарів через інтернет із метою отримання прибутку підлягає оподаткуванню. Якщо така діяльність носить системний характер, […]

Переробні підприємства можуть отримти грант на суму 8 мільйонів гривень

Мінекономіки схвалило нову хвилю фінансування в межах програми “Гранти для переробних підприємств”. Гранти загальною сумою понад 100 мільйонів гривень отримають 21 компанія, яка працює або […]

Травень у винограднику: як правильно доглядати за лозою, щоб зібрати щедрий врожай

Травень — один із найважливіших місяців для догляду за виноградом. Саме в цей період формується основа майбутнього врожаю: рослина активно нарощує зелену масу, закладає суцвіття […]

Коли садити полуницю навесні для врожаю

З приходом весни тисячі українців вирушають на дачі й городи, аби розпочати новий сезон вирощування ягід, овочів і зелені. Як правильно обрати час для весняної […]