Як архів у Вільногірську зберігає та поширює історію

Марія Макарович 13:00, 19 Липня 2024
Наталія Кульніч / фото з архіву героїні

«Хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього». Ці слова українського поета Максима Рильського у наш час набувають актуальності. Адже історія має здатність повторюватися, а розуміння своїх коренів підживлюють здатність народу до боротьби. Росіяни протягом століть намагалися не тільки знищити українську націю, але й приховати ці факти. Документи про різні злочини та трагедії приховувалися, вивозилися до росії, переписувалася шкільна програма. Але з моменту відновлення незалежності Україна почала роботу над збором та оприлюдненням цих документів. Редакція Вільногірськ.IN.UA поспілкувалася з начальницею архівного відділу виконавчого комітету Вільногірської міської ради Наталею Кульніч, яка розповіла про діяльність відділу.

Почнемо з історії створення архівного відділу.

Пряма мова Наталі Кульніч: «До 1990 року Вільногірськ мав статус міста районного підпорядкування. 28 березня 1990 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради України   №232, Вільногірськ став містом обласного підпорядкування. Рішенням І сесії Вільногірської міської ради народних депутатів І  скликання були створені відділи міськвиконкому, в тому числі та міський архів.

Перші свої документи архів отримав 27 вересня 1991 року від Верхньодніпровського районного архіву в кількості 411 одиниць. На теперішній час в архівному відділі зберігається 66 фондів. Це близько 11200 справ».

Основні напрямки роботи

Пряма мова Наталі Кульніч: «Архівний відділ Вільногірського міськвиконкому зберігає документи Національного архівного фонду. Це документи:

  • органів місцевого самоврядування;
  • установ освіти;
  • культури;
  • охорони здоров’я;
  • статистики та фінансів;
  • підприємств і організацій міста, які зберігаються постійно.

Також на зберігання до архіву надходять документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих підприємств, які були зареєстровані на території міста Вільногірська. Ці документи в архіві зберігаються протягом 75 років. Їх використовують для підтвердження законних прав та інтересів громадян.

На цьому напрямку роботу виконує головний спеціаліст Юлія Дронова. Вона готує та надає громадянам довідки соціально-правового характеру про:

  • підтвердження трудового та пільгового стажу;
  • розмір заробітної плати;
  • про навчання в учбових закладах тощо.

Усі довідки, копії документів та витяги архівом надаються безоплатно».

Популяризація архівних документів

Пряма мова Наталі Кульніч: «Пріоритетним напрямом в роботі архівного відділу є ознайомлення громадськості міста з архівними документами. Ця робота здійснюється шляхом організації виставок. Виставки архівних документів пов’язуються з визначними подіями у житті держави та міста, видатних державних та громадських діячів.

Наприклад, у 2023 році архівний відділ організував виставки архівних документів до 150-річчя з дня народження Павла Скоропадського, до роковин трагедії Бабиного Яру, до Дня Незалежності України, до Дня Пам’яті загиблих захисників України та до Дня захисників та захисниць України. Цього року також було вже проведено 3 виставки: до Дня Героїв Небесної Сотні, Чорнобильської катастрофи та Дня Конституції України. Архівний відділ співпрацює з відділом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконкому. Разом підготували онлайн-виставку за документами архіву «Вільногірську-65».

У КЗ «Центр профільного навчання та дитячої творчості» був організований для дітей тематичний захід до дня народження Лесі Українки, де ми представили стендову виставку архівних документів з життя видатної письменниці».

Примітка редакції: Робота з архівними документами вимагає уваги, концентрації та обробки великих обсягів інформації у поєднанні із творчим підходом. Результати мешканці можуть побачити на виставках під час візиту до архіву.

Також Наталя розповіла, як вона збирає дані про загиблих на сучасній війні мешканців Вільногірської об’єднаної територіальної громади, щоб зберегти пам’ять про них. Таке збереження сучасної трагічної історії нашої країни дасть можливість новим поколінням вільногірців розуміти те, як українці жили та боролися за свою свободу.

Пряма мова Наталі Кульніч: «Станом на сьогодні, одним з актуальних питань в архівній справі є створення фондів колекцій. Це робота, пов’язана зі збором документів за зазначеною темою, їх упорядкуванням, описом і систематизацією. На даний час за матеріалами відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконкому відібрано документи Національного архівного фонду України, які пов’язані зі збройною агресією російської федерації проти України та документи, що стосуються COVID-19. Також на сайті Вільногірської міськради створено рубрику під назвою «Пам’ятаємо…». Там розміщені світлини загиблих воїнів Вільногірської ОТГ з їх короткою біографією. Архівний відділ за документами сайту формує справу в паперовому вигляді «Мешканці Вільногірської громади, які віддали життя за Україну». Також за матеріалами, взятими з мережі формуються справи «Рік незламності», «Війна. Спогади очевидців». Ми збираємо й колекції фото- та відео документів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, які зберігаються в електронному вигляді».

Як працювати з архівом

Пряма мова Наталі Кульніч: «На сайті Вільногірської міської ради є сторінка «Міський архів». Не виходячи навіть з дому вільногірці мають можливість дізнатися:

  • адресу архівного відділу (електронну та юридичну);
  • графік прийому громадян;
  • перелік, що містить інформацію про архівні фонди, внесені до складу Національного архівного фонду України;
  • список ліквідованих підприємств, які знаходяться на зберіганні в архівному відділі.

Архів проводить планову, систематичну роботу з оцифрування архівних описів, які розміщуються в розділі «Електронний архів». Також розміщена інформація щодо звернень громадян (зразки заяв на отримання довідок соціально-правового характеру, на отримання копій, витягів з документів НАФ тощо)».

Примітка редакції : Наталя Кульніч зауважила, що місцева влада підтримує та уважно ставиться до потреб архівного відділу, надає відділу все необхідне для збереження історії міста, регіону та країни.
Неважливо, як називають себе росіяни в цей період часу: імперією, союзом, демократичною країною тощо. Московити, а, зокрема, їхні керманичі, всіляко намагаються знищити український народ, нашу мову, історію, традиції та звичаї та приховати сліди цього знищення.  У 2020 році голова Державної архівної служби Анатолій Хромов розповів, що в момент здобуття Україною незалежності в 1991 році засекречені архіви колишнього СРСР становили 50% від загальної кількості. Водночас він повідомив, що станом на 2020 рік таких документів залишилося менш як 1%. Тобто українці мають доступ до інформації про злочини, яку так ретельно приховували окупанти.

Читайте також:

Підписуйтесь

Гранти від держави: від 15 тисяч отримають студенти на навчання

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 18:30, 16 Вересня 2024
Державний грант на навчання
фото ілюстративне / Pexels

Цьогоріч абітурієнти, які здобуватимуть вищу освіту на контрактній основі, можуть отримати державний грант, що частково покриває вартість навчання. Що це? Та хто може отримати?

Про це повідомляє Міністерство освіти й науки України.

Такий проєкт — це можливість для абітурієнтів, які здобуватимуть першу вищу освіту за контрактом, отримати від 15 тисяч гривень на рік для покриття частини вартості навчання. 

Зазначимо, умови для вступу на бюджет не змінилися. Держава повністю оплачує навчання.

Для отримання гранту абітурієнт повинен: 

  • Вступати на бакалавра (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • Вступати на денну або дуальну форму навчання на контракт;
  • Мати результати НМТ з будь-яких двох предметів: з оцінками не менше ніж 150 балів (грант першого рівня у розмірі 15 тисяч гривень) або не менше ніж 170 балів (грант другого рівня у розмірі 25 тисяч гривень).

Студенти першого року навчання можуть подати до МОН заяву встановленої форми про надання державного гранту через мобільний застосунок Дія з 15 вересня до 31 жовтня 2024 року.

Що потрібно для отримання грантів? Детальна інструкція:

  • Щоб подати заявку на отримання державного гранту, вступники мають визначитися з пріоритетним закладом освіти та вибрати відповідну освітню програму через свій електронний кабінет вступника. 
  • Якщо вступник/-ця відповідає умовам для отримання гранту, тоді отримає відповідне повідомлення у своєму електронному кабінеті. 
  • Після успішного зарахування на бажану програму, студент/-ка має подати заяву на грант через свій електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації (ЄДЕБО) в період з 15 вересня до 31 жовтня 2024 року. 
  • Обробивши заяву, студента/-ку поінформують про призначення гранту на перший рік навчання із зазначенням відповідної суми. Зазначимо, що грант надається на весь термін навчання, проте виплати проводитимуть двічі на рік.
  • Після схвалення вашої грантової заявки потрібно буде через мобільний застосунок «Дія» пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію; обрати в мобільному застосунку “Дія” послугу з отримання гранту. Далі необхідно відкрити в одному з банків України рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування гранту.
  • Якщо вступник/-ця є неповнолітнім/-ньою, то запит на отримання державного гранту подає один із батьків або законних представників. Кошти, отримані у формі гранту, можуть бути використані лише для оплати навчання в ЗВО, з яким підписано відповідний контракт.

«Нова система фінансування – це про принцип «гроші ходять за студентом». Так абітурієнти отримають більше свободи у виборі майбутньої професії, адже орієнтуватимуться на власні бажання, а не наявність бюджетних місць в університеті. З іншого боку, такий підхід стимулюватиме конкуренцію за вступників між ЗВО. У довгостроковій перспективі це сприятиме покращенню якості освіти, професійному розвитку викладачів, розвитку науки та інновацій. Це революційний крок для української системи вищої освіти», – зазначив Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації.

Крім того, розмір гранту може бути вищий, в залежності від обраної спеціальності та галузі знань. Коефіцієнти для яких надали в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Поки проєкт є тестовим. Його робота дасть можливість запроваджувати державні гранти вже на законодавчому рівні. 

Читайте також:

Підписуйтесь

Горять ліси та бази відпочинку: пожежа у Єлизаветівці, що у Петриківській громаді

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 17:30, 16 Вересня 2024
Триває гасіння пожежі
лісова пожежа / фото ДСНС Дніпропетровщини

Площа пожежі охопила 15,1 гектара лісових масивів. Від вогню також постраждали бази відпочинку неподалік Блакитних озер. На місці працюють рятувальники.

Про це повідомляє головне управління ДСНС у Дніпропетровській області.

На місці продовжують працювати понад 50 рятувальників та залучено 10 одиниць спецтехніки ДСНС. Також на місці й пожежні машини відомчої пожежної охорони філії «Східний Лісовий офіс», де 20 фахівців Курилівського лісництва ліквідовують вогонь. До допомоги долучилася й Національна гвардія України. 

Як повідомили нам у філії “Східного лісового офісу ДП “Ліси України”, причина пожежі – підпал сухої трави на подвір’ї. 

ГУ Національної поліції повідомило, що дорога поблизу села Єлизаветівка перекрита з обох сторін, поки триває гасіння пожежі. Поліціянти забезпечують регулювання дорожнього руху для об’їзду небезпечної ділянки дороги.

До того ж на місці працюють групи швидкого реагування патрульної поліції Петриківського району, працівники відділення поліції № 10 Дніпровського районного управління поліції та поліцейські офіцери громади Дніпропетровщини.

Роботу вогнеборцям ускладнюють сильні пориви вітру, проте, станом на 17:15 вогонь вдалося локалізувати.

Читайте також:

Підписуйтесь

Гранти від держави: від 15 тисяч отримають студенти на навчання

Цьогоріч абітурієнти, які здобуватимуть вищу освіту на контрактній основі, можуть отримати державний грант, що частково покриває вартість навчання. Що це? Та хто може отримати? Про […]

18:30, 16.09.2024 Бойцун Дмитро
Триває гасіння пожежі

Горять ліси та бази відпочинку: пожежа у Єлизаветівці, що у Петриківській громаді

Площа пожежі охопила 15,1 гектара лісових масивів. Від вогню також постраждали бази відпочинку неподалік Блакитних озер. На місці працюють рятувальники. Про це повідомляє головне управління […]

17:30, 16.09.2024 Бойцун Дмитро

Італія допомагатиме відновлювати українську енергетику

На зустрічі з міністром енергетики Германом Галущенко представник міністра закордонних справ Італії Давіде Ла Чечіліа запевнив, що країна буде посилювати підтримку України для відновлення об’єктів […]

15:30, 16.09.2024 Бойцун Дмитро
Тренінг з навичок першої медичної допомоги 

Вивчення алгоритму M.A.R.C.H: вільногірці опановували навички першої медичної допомоги 

На вихідних пройшов тренінг, де жителі міста вчилися надавати першу допомогу у надзвичайних ситуаціях. Практикум показав лікар сімейної медицини Олексій Сєров, а організувала його редакція […]

Змагання Вільногірська

Шквал емоцій, боротьба та перемога: у Вільногірську пройшли змагання з настільного тенісу та боксу

У суботу, 14 вересня, до Дня фізичної культури та спорту України у спортивному комплексі «Авангард» пройшли змагання з боксу та настільного тенісу. На змаганнях побували […]