Насильство в сім’ї — розповсюджена проблема в Україні. Можливо, комусь здається дивним, але це явище може виражатися не тільки фізичним та психологічним насиллям, але й також у бездіяльності батьків. Вони можуть призвести тотального непорозуміння у сім’ї, а також до девіантної поведінки дитини в соціумі.
Редакція Вільногірськ IN.UA поспілкувалася з психологом Олександром Зінченко стосовно того, що таке девіантна поведінка дитини та як саме розв’язати цю проблему.
Девіантна поведінка — термін, який не присутній у повсякденному вжитку, але явище, яке присутнє у повсякденному житті кожного. Це поняття означає поведінки, що відхиляється від прийнятих у суспільстві норм та правил. Наприклад, якщо пішохід буде йти через шосе на червоне світло або дитина буде курити, то це можна вважати девіантною поведінкою.
Девіантна поведінка у людей може виникати через дві речі. Перша — це результат певного відхилення, що викликане хворобою. Друга — це результат впливу соціуму та надбання певних негативних звичок. В першу чергу, під соціумом мається на увазі сім’я.
Підлітки — це така категорія населення, яка найбільш схильна до девіантної поведінки. За словами психолога Олександра Зінченка, в підлітковому віці, девіантна поведінка є ознакою бунту проти загального положення у сім’ї та порушенням взаєморозуміння в ній. Діями, які не відповідають нормам суспільства, дитина може непрямо просити про допомогу. Психолог рекомендує не сварити дитину за таке, а спробувати розібратися.
Зробити це можна самостійно. Для цього варто задати собі три питання:
- чи сформовані сімейній цінності та правила у вас? Можливо дитина розгублена, і не розуміє, що від неї очікують;
- чи не забагато правил та вимог виставлені до дитини? Дитина може бути в протесті від великої кількості вимог і втікати від емоційної напруги в деструктивну поведінку;
- чи гарні відносини у вас з дитиною? Можливо потрібно зупинитись і приділити увагу вашим відносинам.
Якщо ви не бачите проблему або не можете самостійно вирішити ситуацію, то варто звернутися за професійною допомогою психолога.
Читайте також:
- МОН запустило гарячу лінію «Школа офлайн»: кому та навіщо звертатися
- Через Дію можна пошерити копії документів: як це зробити
Підписуйтесь