Жінка з Вільногірська першою в Україні створила оливковий колір скла

Наталія Філоненко 17:40, 16 Серпня 2024
Галина Щекодіна створила оливковий колір скла
Галина Щекодіна створила оливковий колір скла/ фото архів Галини Щекодіної

Від скловиробниці до головної технологині проходив шлях Галини Щекодіної. Жінка дала старт розвитку скляного заводу у Вільногірську. У 2003 році створила оливковий колір скла на експериментальній печі. Формулою винаходу користуються й далі не один завод країни. Вже на пенсії жінка надихається родиною та затишком власної дачі.

Більше — у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Шлях від скловиробниці до головної технологині

Галина Щекодіна все життя присвятила скловиробництву. У 23-річному віці жінка пішла працювати на місцевий скляний завод, де промайнули її перші 10 років кар’єри. Згодом Галина переїхала в Артемівськ Донецької області. Наразі це місто зветься Бахмут. Там на заводі вона виготовляла склотару й додала до своєї діяльності виготовлення художнього скла: вази, склянки, стопки. Жінка разом колегами перетворювала звичайні форми скла на фігурні з малюнками. Галина постійно експериментувала, тому мала гарні результати в роботі, ділиться вона.

«Мені подобалась моя професія, це була справа всього мого життя», – каже скловиробниця Галина Щекодіна.

У 2001 році Галину Щекодіну керівництво Вільногірського скляного заводу запросило до співпраці. Не вагаючись, жінка знову змінила місце проживання та поїхала за сотні кілометрів від рідної домівки. У Вільногірську почала працювати вже на керівній посаді — головною технологинею скляного заводу.

Галина, разом з колективом виробництва, фактично дала старт для розвитку та популяризації Вільногірського скляного заводу, де тоді майже за добу випускали десятки тисяч пляшок. На початку скловарна піч в цеху була лише одна. Інші — допомагала проєктувати та будувати Галина. Так за 16 років її роботи побудували сім печей.

Галина з колегами під час ремонту скловарної печі
Галина з колегами під час ремонту скловарної печі \ фото архів Галини Щекодіної

«Як головна технологиня я відповідала за технологію виробництва скла.  Водночас займалася печами — будівництвом нових та ремонтом старих печей склозаводу», — ділиться головна технологиня Галина.

Співпраця заводу була з фірмами різних країн.  Успішні мільйонні проєкти, через які місто Вільногірськ знали не лише на теренах України, а й за її межами.

Виробництво тари на склоформувальній машині
Виробництво тари на склоформувальній машині/ фото архів Галини Щекодіної

Створення першого в Україні оливкового скла

Задля розвитку скляного заводу, Галина вперше винайшла оливковий колір скла. Згодом інші заводи перейняли цю формулу та почали використовувати її у своєму виробництві. Але Вільногірськ був першим саме в Україні, ділиться Галина Щекодіна.

«Ми побудували невеличку експериментальну піч. Підбирали рецепти хімікатів. Це не просто хімічні та фізичні процеси, треба ще було правильно регулювати піч, режим і багато процесів треба було спробувати для того, щоб вийшло кольорове оливкове скло», — ділиться технологиня.

Тоді жінка не запатентувала свій винахід, бо не думала про те, що він стане популярним.

Наразі Галина Щекодіна на пенсії, займається улюбленою справою — доглядає за дачею та домашніми тваринами. Надихає її родина.

Галина Щекодіна з родиною на святі Першого дзвоника в Бахмуті
Галина Щекодіна з родиною на святі Першого дзвоника в Бахмуті/ фото архів Галини Щекодіної

«Для мене бабуся не є типовою стереотипною «бабусею». З самого дитинства я пам’ятаю, що вона завжди багато працювала та подорожувала. Вона дуже сильна та незалежна жінка, яка досягала всього чого хотіла. Бабуся була та є для мене прикладом. І звісно ж я завжди можу прийти до неї за порадою, поспілкуватися та просто чудово провести час», – розповідає про Галину її онука Анастасія.

Повідомляємо, що героїня матеріалу – Галина Щекодіна, є матір’ю чоловіка нашої співробітниці – керівниці проєкту Альони Щекодіної. Ми даємо цей матеріал виходячи не з родинних зв’язків, а вкладу, який героїня зробила у розвиток економіки Вільногірська та країни в цілому.

Читайте також:

Підписуйтесь

“Дивіться на Україну як на землю своїх дітей” — вільногірка про важливість сортування сміття

Буянова Єва 12:30, 16 Листопада 2024
Таміла Антонова/ фото з особистого архіву героя

Таміла Антонова, мешканка Вільногірська, вже кілька років активно займається сортуванням сміття. Вона розповіла, що стало поштовхом для такого звичаю і чому вважає це важливим для майбутніх поколінь.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Ідея сортувати сміття: мотивація та початок

Таміла почала сортувати сміття близько 8-10 років тому. Спочатку вона збирала макулатуру та пластикові пляшки, а з часом зʼявилася ідея відносити компост на дачу.

“Мене надихнула цитата Святослава Вакарчука: «Дивіться на Україну як не на землю своїх батьків, а як на землю своїх дітей». Ця думка глибоко зачепила мене і стала тією мотивацією, яка допомогла зрозуміти, що я маю залишити своїм дітям чисту землю. Це мене підштовхнуло почати”, — згадує Таміла.

Складнощі на початку

Таміла зазначає, що спочатку було важко організувати процес сортування. Вона ділиться, що важливо було переконати домашніх підтримати таку ініціативу.

“Починалося все складно, бо навіть пояснити родині, чому балкон зайнятий не корисними речами, а сміттям — було непросто. Спочатку чоловік не дуже зрозумів, але з часом вдалося його переконати”, — розповідає Таміла.

Сортування сміття як звичка

Таміла говорить, що сортування сміття стало для неї такою ж звичкою, як і будь-яка інша побутова справа. Вона не витрачає багато часу на цей процес, адже робить це автоматично.

«Наприклад, коли варю борщ: очищую картоплю, моркву, цибулю, буряк, і замість того, щоб викинути ці відходи в загальне сміттєве відро, я складаю їх окремо. Потім відношу компост на дачу», — пояснює жінка.

Сортування у Вільногірську: реалії та можливості

У Вільногірську є пункт прийому вторсировини, який розташований біля автостоянки на вулиці Центральній. Там приймають макулатуру, скляні пляшки, металеві банки, а пластикові пляшки можна викидати в спеціальні сіткові контейнери, які є в кожному дворі. Однак, на думку Таміли, важливим елементом для більш ефективного сортування залишаються тетрапаки — наразі їх не приймають.

“Можливості для сортування сміття є, але на жаль, не всі готові цим скористатися. Мотивація, на мою думку, має бути не тільки у вигляді зручних умов, а й в усвідомленні, яку планету ми залишимо своїм дітям”, — впевнена Таміла.

Рекомендації для тих, хто хоче почати сортувати сміття

Таміла планує й надалі залучати інших людей до сортування, адже це не так складно, як здається на перший погляд. Для початку вона радить кожному почати з сортування хоча б одного виду сміття.

“Мене досі дивує, коли виносять у сміттєву машину картон або пластикові пляшки, це виглядає дуже нелогічно. Це проста справа, яка має стати звичкою”, — ділиться жінка.

Підписуйтесь

Скорбота у Вільногірську: Пам’ять про Володимира Костюшина

Наталія Москаленко 16:24, 12 Листопада 2024
Володимир Костюшин
Володимир Костюшин / фото Вільногірськ IN.UA

Сьогодні було людно біля ПКіС «Металург». Вільногірці зібралися на Церемонію прощання з Володимиром Костюшиним. Багато жителів прийшли, щоб провести його в останню путь, висловлюючи вдячність за його мужність і звитягу.

Більше на Вільногірськ IN. UA 

Звістка про загибель військового надійшла до Вільногірська цими вихідними. Володимир Костюшкин — житель села Кринички. 

Під час Церемонії прощання виступив секретар міської ради Вільногірська Антон Боклаг, який вшанував пам’ять загиблого героя та висловив співчуття рідним і близьким Володимира. Після виступу священник провів молитви за упокій душі, і на обличчях присутніх відобразилися горе та скорбота за великим втраченим героєм.

Старший солдат Володимир Костюшин мобілізувався до війська на початку вересня 2024 року. А загинув 1 листопада 2024 року під час бойового завдання у районі населеного пункту Шипилівка Сєвєродонецького району Луганської області, залишившись вірним Україні до останнього подиху.

ЖИТТЄВИЙ ШЛЯХ ВІЙСЬКОВОГО 

Володимир народився 16 вересня 1970 року в селі Кринички. Після закінчення Вільногірської середньої школи №1 та місцевого технікуму, він пройшов армійську підготовку і розпочав свою трудову діяльність у ТОВ «Вільногірське скло». Більшу частину життя він присвятив праці у сфері ЖКГ, де його знали як висококласного слюсаря та гарного спеціаліста.

Вдома Володимира згадують як люблячого батька і чоловіка. Він любив сільське життя, природу і риболовлю. Його пам’ятатимуть як оптимістичну і добру людину. У Володимира залишилися дружина Наталя, та син Владислав. 

Редакція Вільногірськ IN.UA  приносить свої співчуття рідним та друзям загиблого. Вічна пам’ять нашому герою та захиснику.

Читайте також:

Підписуйтесь

“Дивіться на Україну як на землю своїх дітей” — вільногірка про важливість сортування сміття

Таміла Антонова, мешканка Вільногірська, вже кілька років активно займається сортуванням сміття. Вона розповіла, що стало поштовхом для такого звичаю і чому вважає це важливим для […]

12:30, 16.11.2024 Буянова Єва

Скорбота у Вільногірську: Пам’ять про Володимира Костюшина

Сьогодні було людно біля ПКіС «Металург». Вільногірці зібралися на Церемонію прощання з Володимиром Костюшиним. Багато жителів прийшли, щоб провести його в останню путь, висловлюючи вдячність […]

У Вільногірську провели благодійний концерт на підтримку ЗСУ: зібрали понад 8500 гривень

Благодійний захід ініціювала Стася Милославська, дружина військового. Її чоловік виконує бойові завдання на Курському напрямку. Всі зібрані кошти підуть на купівлю автомобіля для наших захисників.  […]

Як війна змінила життя вільногірського музиканта: історія митця

Максим Антонов — талановитий виконавець і композитор з Вільногірська, який активно сприяє розвитку музичної культури нашого міста. Він регулярно виступає на благодійних концертах на підтримку […]

Виставка мотанок у Вільногірську: традиції в новому світлі

У Вільногірську відбулася виставка мотанок, створених талановитою майстринею Світланою. Ця подія триватиме близько місяця, і Світлана сподівається, що відвідувачі зацікавляться її витворами та українською культурою, […]