Підвищення обізнаності в українській мові: що подивитись та почитати

Буянова Єва 15:30, 2 Листопада 2024
Підвищення обізнаності в українській мові/ фото Freepik

Українська мова є ключовим елементом української культури та ідентичності. Її знання допомагає зрозуміти культурні традиції, літературу та мистецтво України. 

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала список фільмів та літератури, які допоможуть більше дізнатися про українську мову. 

Комплект книг Ольги Дубчак «Мова-тверда криниця»

Ці книги допомагають усвідомити мову як динамічний процес, що виходить за межі літературних норм, включаючи діалект, жаргон та просторіччя. Вони містять безліч ресурсів і порад для тих, хто сумнівається в переході на українську мову. Тут також порушуються питання прихованих страхів: страх перед суржиком, побоювання неправильно говорити, а також страх насмішок чи критики.

«Мова-меч: як говорила радянська імперія» Євгенія Кузнєцова

Ця книга є спробою дати відповіді на запитання:

Чому наші стосунки з мовами мають саме таку форму?

Чому ми часом відчуваємо сором за наші рідні діалекти?

Чому деякі люди досі вважають, що мова є нейтральним явищем, і що незнання мови своєї країни — це цілком прийнятно?

«Мова-меч» у ста коротких розділах аналізує мовну реальність СРСР. Читати цю книгу можна, починаючи з будь-якого розділу.

Документальний фільм «Соловей співає. Доки голос має»

«Соловей співає. Доки голос має» — це фільм, який розкриває міфи про українську мову. Автори аналізують мовне питання в Україні, порівнюючи його з досвідом інших країн, зокрема Білорусі та Ізраїлю, і досліджують не лише поверхневі, а й глибинні причини та наслідки конфліктів, пов’язаних з українською мовою.

Документальний фільм «Як українці українською заговорили»

Цей просвітницький фільм присвячений виникненню, розвитку, занепаду, переслідуванням і відродженню української мови. У ньому розповідається про те, як мова формувалася, змінювалася, насичувалася запозиченими словами та створювала власні неологізми. Ведучий, актор театру і кіно Олексій Гнатковський, проведе глядачів через різні історичні етапи. Він просто, чітко та з часткою гумору розкриє, як наша мова розвивалася в умовах її становлення, поширення, у часи запеклих конфліктів та суворих заборон.

YouTube-канал «Твоя Підпільна Гуманітарка»

Тут ви зможете переглянути захоплюючі відео на різноманітні гуманітарні теми від відомих філологів та перекладачів Остапа Українця та Євгена Ліра. Теми охоплюють все: від витоків української мови та відомих фразеологізмів до вживання нецензурної лексики.

Читайте також: 

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 12:00, 22 Листопада 2024
фото офіційне видання Президента України

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного правопорядку, а також тих, хто виправдовує окупацію України або підтримує агресора. До списку увійшли 34 діяча.

Про це повідомляє Президент України Володимир Зеленський.

У списку присутні колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ, прокурори, а також артисти й діячі культури, політики та релігії з Росії. Всі вони безстроково втратили українські державні нагороди.

До десяти осіб застосували максимальний пакет санкцій, що включає 21 вид обмежень. Окрім позбавлення нагород, санкції передбачають блокування активів, анулювання ліцензій, дозволів і повне припинення торгівельних операцій.

Для семи осіб санкції були введені вперше. Серед них — колишній перший заступник лідера «Партії регіонів» Олександр Єфремов, який мав кілька орденів «За заслуги» та орден «князя Ярослава Мудрого». Також під санкції потрапив екс-заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, нагороджений орденами та почесним званням «Заслужений юрист України».

Позбавлено нагород і вісьмох осіб, які вже перебувають під іншими санкціями, серед яких:

  • Віктор Медведчук, колишній народний депутат, що мав численні нагороди, включаючи ордени «За заслуги» та князя Ярослава Мудрого.
  • Дмитро Табачник, ексміністр освіти, відзначений орденами та званням «Заслужений діяч науки і техніки».
  • Микола Азаров, ексголова уряду, нагороджений орденами та званням «Заслужений економіст України».
  • Віктор Пшонка, колишній Генпрокурор, та Андрій Деркач, ексдепутат, які теж мали державні нагороди.

Також звання «Народний артист України» втратили російські виконавці Микола Басков, Філіп Кіркоров, Олександр Малінін, композитор Ігор Крутой, а співачки Ані Лорак і Таїсія Повалій — ще й звання «Заслужений артист України».

Читайте також:

Підписуйтесь

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 09:30, 22 Листопада 2024
фото ілюстративне / Pexels

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець.

Про це повідомляє видання oboz.ua 

Законопроєкт, розроблений Кабінетом Міністрів, передбачає низку нововведень, які мають на меті спростити процедуру виконання судових рішень та оптимізувати процес стягнення боргів. 

Серед основних положень:

  • Автоматичний арешт коштів боржників у банках, з обов’язковим підключенням фінансових установ до системи взаємодії;
  • Звернення стягнення на депозитні рахунки боржників, що тепер регламентуватиметься окремим порядком;
  • Інтеграція виконавчого провадження з системою обліку цінних паперів, що дозволить блокувати активи боржників;
  • Взаємодія Єдиного реєстру боржників з іншими реєстрами, щоб запобігти відчуженню майна боржниками;
  • Автоматизоване виключення з реєстру боржників та зняття арешту з рахунків після повного погашення заборгованості.

У Міністерстві юстиції позитивно оцінили ініціативу, наголошуючи, що її реалізація дозволить скоротити строки виконання дій, підвищити їхню ефективність та збільшити надходження до бюджету шляхом стягування боргів.

“При цьому реалізація проєкту Закону … слугуватиме збільшенню надходжень до нього за рахунок стягнутих із боржників коштів”, – зазначили у міністерстві.

Законопроєкт також спрощує процедуру повторного пред’явлення виконавчих документів і виключає дублювання записів у реєстрі боржників.

Читайте також:

Підписуйтесь

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного […]

12:00, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець. Про це […]

09:30, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Як отримати допомогу військовим, звільненим з полону, та їх рідним у Вільногірську: інструкція

Послуги надаються як у центрах реінтеграції чи закладах охорони здоров’я, так і після повернення до місця проживання. Родини звільнених отримують підтримку як під час полону […]

17:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Нові житлові права для ВПО та реформування МСЕК: що ухвалила Верховна Рада

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що розширює житлові права для внутрішньо переміщених осіб. Документ передбачає створення бази нерухомості, придатної для проживання, а також можливість оренди невикористаних […]

14:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Ветерани війни з Вільногірська пройдуть безплатний курс з розмінування (ОНОВЛЕНО)

З 2 по 19 грудня ветерани війни проходитимуть спеціалізований курс з механізованого розмінування. Програма передбачає як теоретичні знання, так і практичні навички, необхідні для роботи […]

09:45, 20.11.2024 Бойцун Дмитро