Підвищення обізнаності в українській мові: що подивитись та почитати

Єва Буянова 15:30, 2 Листопада 2024
Підвищення обізнаності в українській мові/ фото Freepik

Українська мова є ключовим елементом української культури та ідентичності. Її знання допомагає зрозуміти культурні традиції, літературу та мистецтво України. 

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала список фільмів та літератури, які допоможуть більше дізнатися про українську мову. 

Комплект книг Ольги Дубчак «Мова-тверда криниця»

Ці книги допомагають усвідомити мову як динамічний процес, що виходить за межі літературних норм, включаючи діалект, жаргон та просторіччя. Вони містять безліч ресурсів і порад для тих, хто сумнівається в переході на українську мову. Тут також порушуються питання прихованих страхів: страх перед суржиком, побоювання неправильно говорити, а також страх насмішок чи критики.

«Мова-меч: як говорила радянська імперія» Євгенія Кузнєцова

Ця книга є спробою дати відповіді на запитання:

Чому наші стосунки з мовами мають саме таку форму?

Чому ми часом відчуваємо сором за наші рідні діалекти?

Чому деякі люди досі вважають, що мова є нейтральним явищем, і що незнання мови своєї країни — це цілком прийнятно?

«Мова-меч» у ста коротких розділах аналізує мовну реальність СРСР. Читати цю книгу можна, починаючи з будь-якого розділу.

Документальний фільм «Соловей співає. Доки голос має»

«Соловей співає. Доки голос має» — це фільм, який розкриває міфи про українську мову. Автори аналізують мовне питання в Україні, порівнюючи його з досвідом інших країн, зокрема Білорусі та Ізраїлю, і досліджують не лише поверхневі, а й глибинні причини та наслідки конфліктів, пов’язаних з українською мовою.

Документальний фільм «Як українці українською заговорили»

Цей просвітницький фільм присвячений виникненню, розвитку, занепаду, переслідуванням і відродженню української мови. У ньому розповідається про те, як мова формувалася, змінювалася, насичувалася запозиченими словами та створювала власні неологізми. Ведучий, актор театру і кіно Олексій Гнатковський, проведе глядачів через різні історичні етапи. Він просто, чітко та з часткою гумору розкриє, як наша мова розвивалася в умовах її становлення, поширення, у часи запеклих конфліктів та суворих заборон.

YouTube-канал «Твоя Підпільна Гуманітарка»

Тут ви зможете переглянути захоплюючі відео на різноманітні гуманітарні теми від відомих філологів та перекладачів Остапа Українця та Євгена Ліра. Теми охоплюють все: від витоків української мови та відомих фразеологізмів до вживання нецензурної лексики.

Читайте також: 

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 18:00, 11 Квітня 2025
Власна справа / фото ілюстративне, Pexels

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”.

Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської філії Дніпропетровського ОЦЗ.

Молодіжний мікрогрант у розмірі до 150 тисяч гривень надається без обов’язкової вимоги створення робочих місць. Учаснику достатньо зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП). Через три роки можлива повторна участь у програмі з можливістю отримання до 250 тисяч гривень, за умови створення щонайменше двох нових робочих місць.

Грантові кошти можна використати на:

  • закупівлю обладнання;
  • оренду приміщення;
  • інші стартові витрати для запуску бізнесу.

Щоб взяти участь у програмі, необхідно пройти кілька етапів:

  • підготувати заяву та бізнес-план;
  • подати документи через портал “Дія”;
  • пройти співбесіду в регіональному центрі зайнятості;
  • дочекатися рішення від Державної служби зайнятості — повідомлення з’явиться в особистому кабінеті “Дії”;
  • укласти договір на мікрогрант та відкрити рахунок.

Детальну інформацію про програму можна знайти за посиланням. За допомогою в підготовці документів та написанні бізнес-плану можна звернутися до Кам’янського офісу “Зроблено в Україні”за адресою: вулиця Медична, 6.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 09:30, 10 Квітня 2025
Військовий бізнесмен / фото ілюстративне, Pexels

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з 3 по 16 березня 2025 року, було визначено 78 переможців, які загалом отримають понад 38 мільйонів гривень на розвиток бізнесу.

Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської філії Дніпропетровського ОЦЗ.

Серед переможців — четверо представників Дніпропетровської області, які реалізують різноманітні підприємницькі ініціативи.

У селі Новоселівка Кам’янського району ветеран відкриє сімейне фермерське господарство з вирощування овочів і фруктів у теплицях. Проєкт стане не лише шляхом адаптації до мирного життя, а й джерелом екологічно чистої продукції для громади.

У Кривому Розі один із переможців планує запустити виробництво крафтових ковбас та м’ясних виробів. Окрім того, в місті з’явиться кав’ярня формату “Coffee to go”, яку відкриє дружина учасника бойових дій.

Ще один ветеран зі Слобожанського Дніпровського району отримає фінансування на створення станції з обслуговування вантажного транспорту, сільськогосподарської техніки та спецтехніки — зокрема, з ремонту двигунів внутрішнього згоряння.

Нагадаємо, що в рамках програми “Власна справа”, яку реалізує Міністерство економіки України та Державна служба зайнятості, діють декілька напрямків фінансової підтримки:

  • мікрогрант до 150 тисяч гривень для молоді віком 18–25 років;
  • грант до 250 тисяч гривень для започаткування або розширення бізнесу;
  • грант до 1 мільйон гривень для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та їх подружжя.

Детальну інформацію можна отримати у фахівців регіонального офісу “Зроблено в Україні”, який діє на базі Кам’янської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості за адресою: вулиця Медична 6.

Читайте також:

Підписуйтесь

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської […]

18:00, 11.04.2025 Дмитро Бойцун

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з […]

09:30, 10.04.2025 Дмитро Бойцун

Пенсії працюючим пенсіонерам перерахували автоматично: хто отримав підвищення з квітня

З 1 квітня 2025 року в Україні відбувся автоматичний перерахунок пенсій для пенсіонерів, які продовжують працювати. Про це повідомляє Вільногірська міська рада. Перерахунок стосувався тих […]

12:03, 09.04.2025 Дмитро Бойцун

Ветерани зможуть знайти роботу на онлайн-ярмарку вакансій: деталі

Ветерани та ветеранки з усієї України зможуть отримати нові кар’єрні перспективи під час онлайн-ярмарку вакансій “Нові можливості після служби”, який відбудеться 17 квітня. Учасники зможуть […]

09:30, 09.04.2025 Дмитро Бойцун

Підприємці з Дніпропетровщини зможуть отримати вдвічі більші гранти в рамках “Власної справи”

Підприємці прифронтових регіонів, зокрема й Дніпропетровської області, тепер мають можливість отримати розширені гранти на розвиток бізнесу в рамках програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський […]

10:45, 08.04.2025 Дмитро Бойцун