Йодна профілактика на випадок радіаційної загрози: інструкція для мешканців Вільногірська

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 15:14, 27 Грудня 2024
Медичні препарати / фото ілюстративне, Pexels

Вільногірська міська рада нагадує про важливість йодної профілактики у разі радіаційної небезпеки та правильні дії при термічних опіках, що допоможуть зменшити шкоду для здоров’я в екстрених ситуаціях.

Про йодну профілактику та допомогу при термічних опіках розповіла Вільногірську міська рада.

Йодна профілактика у разі радіаційної небезпеки

Йодна профілактика застосовується для зменшення впливу радіоактивного йоду на щитоподібну залозу. Важливо: калію йодид слід приймати лише після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність профілактики, згідно з регламентом Міністерства охорони здоров’я України.

Препарат для йодної профілактики — калію йодид. Оптимальний ефект досягається при прийманні препарату за 6 годин до і до 6 годин після надходження радіоактивної хмари. Приймати його після 24 годин вже не ефективно.

Як приймати калію йодид?

У разі аварії, місцевими органами влади будуть визначені пункти видачі препарату, найближчі до місць проживання людей. Препарат потрібно приймати в таких дозах:

  • діти до 1 місяця – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
  • діти від 12 років, дорослі до 40 років, вагітні – 125 мг.

Людям старшим за 40 років калій йодид не призначають, оскільки щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод.

Протипоказання: наявність (у том числі в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи; фурункульоз; токсична аденома; підвищена чутливість до йоду; герпетиформний дерматит Дюринга; гіпокомплементемічний васкуліт; геморагічний діатез; кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія.

Домедична допомога при термічних опіках

Термічний опік – невідкладний стан, спричинений дією високих температур, в результаті чого виникає пошкодження шкіри та м’яких тканин. Опіки поділяються на 4 ступені:

  • І ступінь (еритема) — почервоніння шкіри, набряк і біль;
  • ІІ ступінь (утворення пухирів) — сильний біль, почервоніння, міхури з рідиною;
  • ІІІ ступінь — пошкодження всіх шарів шкіри, утворення щільного струпа;
  • IV ступінь (обвуглення) — пошкодження всіх шарів шкіри, м’язів, сухожилків і кісток.

Алгоритм дій при термічному опіку:

  • Переконайтеся в безпеці для себе і постраждалого;
  • Припиніть дію високої температури (зніміть тліючий одяг, прикраси);
  • Зателефонуйте за номером 103 і дотримуйтеся інструкцій диспетчера;
  • Охолоджуйте місце опіку водою кімнатної температури протягом 20 хвилин;
  • Накладіть стерильну марлеву пов’язку (без тиску);
  • Якщо опік більше 20% у дорослих або 10% у дітей — накрийте постраждалого термопокривалом;
  • Не залишайте постраждалого до приїзду медиків.

Ці рекомендації можуть значно зменшити негативні наслідки опіків і допомогти швидше надати необхідну допомогу.

Читайте також:

Підписуйтесь

Страсний тиждень 2025: опис по днях, традиції та заборони

Єва Буянова 14:00, 12 Квітня 2025
Страсний тиждень/ фото ілюстративне, Pexels

Страсний тиждень — це останній тиждень Великого посту перед Великоднем, що починається в понеділок і триває до суботи. У 2025 році Страсний тиждень розпочинається 14 квітня і завершується 19 квітня.

Страсний тиждень 2025 – читайте на Вільногірськ.IN.UA

Страсний тиждень по днях

Цей тиждень особливий для християн, адже він присвячений спогадам останніх днів життя Ісуса Христа, його страждань, смерті та поховання. Кожен день Страсного тижня має свої обряди та символічні значення:

  1. Великий понеділок — День покаяння та очищення. Це перший день Страсного тижня, коли віряни через молитву та покаяння відновлюють свій дух і починають духовний шлях очищення.

  2. Великий вівторок — День прощення та милосердя. В цей день віряни намагаються примиритися з іншими та проявляють милосердя, піклуючись про нужденних і очищуючи душу від гріхів.

  3. Велика середа — День зради Юди. Згадка про зраду апостола Юди, який продав Ісуса, змушує вірян задуматися про прощення та духовне очищення.

  4. Великий четвер — Вечеря Господня. День, коли Ісус встановив Таїнство Євхаристії. Віряни моляться за духовне збагачення та вірність Христу, а також згадують обряд умивання ніг, який символізує служіння і покору.

  5. Велика п’ятниця — День страждань і розп’яття Христового. Це день скорботи, коли віряни згадують страждання Ісуса. Дотримуються суворого посту та утримуються від веселощів.

  6. Велика субота — Час очікування і молитви. Цей день присвячений перебуванню тіла Ісуса в гробі, а в ніч з суботи на неділю відбувається Великоднє богослужіння та освячення пасхальних продуктів.

  7. Неділя — Великдень, день святкування Воскресіння Христового. Це кульмінація Страсного тижня, що символізує перемогу життя над смертю, світла над темрявою.

Традиції та заборони

  • протягом Страсного тижня віряни моляться більше, намагаючись очистити своє серце від гріхів: 
  • віряни беруть участь у богослужіннях, зокрема на Страсну пʼятницю та Велику суботу; 
  • в ніч з суботи на неділю освячується великодній кошик
  • під час Страсного тижня не можна їсти мʼясо та молочні продукти, а також святкування та розваги, аби зберігати атмосферу скорботи та молитви. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як святкують Великдень в різних країнах

Єва Буянова 12:30, 12 Квітня 2025
Великдень в різних країнах/ фото ілюстративне, Pexels

Великдень — це свято, яке святкується по-різному в різних країнах світу. Від мовчання церковних дзвонів у Франції до яскравих карнавальних танців у Мексиці.  

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала традиції святкування Великодня з різних куточків світу. 

Франція

Основною традицією святкування Великодня у Франції є мовчання церковних дзвонів у період від Чистого четверга до Страсної суботи — на згадку про страждання Ісуса Христа. У неділю ж дзвони знову лунають, сповіщаючи про Воскресіння, і в цей момент французи вітають одне одного поцілунками й обіймами.

Іспанія

В Іспанії Великдень супроводжується унікальними традиціями. Однією з найпоширеніших є Великий хід, під час якого хлопчики несуть пальмове гілля, а дівчата — прикрашені цукерками пальмові гілочки. По завершенні ходи священник благословляє всіх дітей. Найвідоміший такий хід проходить у Севільї.

Румунія 

Від Чистого четверга у Румунії припиняються роботи та жінки стають до приготування традиційних страв, а саме паски, випеченого калача та великоднього ягняти. Також не забувають і про крашанки та писанки: існує схожа з Україною традиція створювати яйця з орнаментом. 

Бразилія

У цій країні на Великдень заведена традиція щодо дарування один одному шоколадних яєць з іграшками всередині, що загорнені в блискуче пакування. Тобто на святковий стіл обовʼязково ставлять солодке, а головною стравою є паска у формі хреста зі шматочками фруктів. 

Мексика

В Мексиці свято Великодня триває цілих 14 днів – Страснтй та Великодній тижні. Тут зазвичай проводять яскраві карнавали з вуличними танцями, феєрверками та святковими розвагами.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як святкують Великдень в різних країнах

Великдень в різних країнах

12:30, 12.04.2025 Єва Буянова

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської […]

18:00, 11.04.2025 Дмитро Бойцун

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з […]

09:30, 10.04.2025 Дмитро Бойцун