У Вільногірську чиновниця під час власного прийому відмовляється спілкуватись з журналістами

Катерина Тесленко 13:45, 26 Березня 2025
Журналістка Вільногірськ IN.UA намагається потрапити на прийом до Інни Петруши / фото Вільногірськ IN.UA

25 березня журналістка “Вільногірськ IN.UA”, яка має офіційну акредитацію від Вільногірської міської ради, втретє за три тижні намагалася потрапити на особистий прийом до Інни Петруши, заступниці міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та директорки департаменту соціально-гуманітарної політики. Журналістка планувала отримати відповіді на запитання щодо розподілу бюджетних коштів, роботи медичних закладів та можливості доступу до публічних заходів. Попри законне право на отримання інформації, їй щоразу відмовляли, посилаючись на внутрішні правила. Однак українське законодавство гарантує журналістам безперешкодний доступ до інформації.

Суть ситуації

Спочатку журналістку записали на прийом, але згодом їй відмовили, пояснивши, що зустрічі проводяться лише для громадян. Повторна спроба з’ясувати причини відмови також закінчилася безрезультатно – журналістку знову не прийняли, заявивши, що журналісти повинні надсилати письмові запити.

“Пишіть письмовий запит, вам офіційно буде надана відповідь. Тільки так”, — відповіла посадовиця Оксана Марченко, яка розмовляла із журналісткою останнього разу.

Журналістка розмовляє із посадовицею Оксаною Марченко / фото Вільногірськ IN.UA

Закон України “Про доступ до публічної інформації” (ст. 19, ст. 6) зобов’язує публічні установи забезпечувати доступ до інформації як на письмові, так і на усні запити. У разі відмови журналіст має право оскаржити це у вищих органах або в суді.

Журналістка мала намір отримати коментарі Інни Петруші щодо:

  • можливого перенесення Краєзнавчого музею з ліцею №5  в окреме приміщення та його реєстрації на державному рівні;
  • використання понад 2,5 млн грн з міського бюджету, виділених на лікарню первинної ланки у 2025 році;
  • перелік платних та безоплатних медичних послуги у Центрі первинної медико-санітарної допомоги;
  • умови, в яких перебувають учні та студенти в укриттях;
  • отримання інформації про заходи в освітніх закладах та можливості їх відвідування журналістами.

Що говорить закон?

Українське законодавство зобов’язує посадових осіб забезпечувати відкритість і доступ журналістів, зокрема акредитованих, до публічної інформації. Відповідно до Положення про акредитацію Вільногірської міської ради, журналісти можуть отримувати коментарі та інформацію про заходи. Проте чиновники самі ж порушують встановлені ними правила.

Редакція вже зверталася до міської ради з проханням організувати комунікацію та надати план заходів, проте запит проігнорували. Крім того, саме Положення про акредитацію створене з порушенням законодавства: у ньому вимагають від журналістів вказувати свою освіту, що суперечить Закону України “Про медіа” (стаття 23, частина 3), який чітко визначає, що журналіст – це особа, яка займається професійною діяльністю у сфері медіа, незалежно від наявності спеціальної освіти, а також посилаються на неіснуючу статтю. Юрист підтвердив ці порушення, і після повторного звернення акредитацію редакції все ж надали. Однак у Положення так і не внесли зміни, тобто діюче Положення має вимоги, які порушують законодавство, але міська рада продовжує ним користуватися.

Відповідно до законодавства, посадовці зобов’язані надавати інформацію журналістам, зокрема в усному форматі.

Крім того, право на отримання інформації гарантують такі закони:

  • Закон України “Про інформацію” (ст. 25) гарантує право журналістів, зокрема акредитованих, на отримання інформації та доступ до публічної інформації.
  • Конституція України (ст. 34) гарантує свободу слова та право на отримання і поширення інформації. Органи влади не можуть обмежувати доступ журналістів до публічних подій або посадовців.
  • Закон України “Про місцеве самоврядування” (ст. 10) зобов’язує посадових осіб забезпечувати відкритість і прозорість своєї діяльності.

Згідно з рішенням Вільногірської міської ради, журналісти та працівники медіа “Вільногірськ IN.UA” мають акредитацію, а отже мають право на отримання інформації від посадовців як в письмовому, так і в усному вигляді.

Документ, який підтверджує, що журналісти та працівники Вільногірськ IN.UA є акредитованими / фото Вільногірськ IN.UA

Що далі?

Відмова у прийомі акредитованого журналіста без законних підстав може розглядатися як перешкоджання професійній діяльності, що підпадає під статтю 171 Кримінального кодексу України.

Журналістка, як акредитований представник медіа, має законне право вимагати прийому та отримання інформації без додаткових перешкод. Наша Редакція Вільногірськ IN.UA збирається звернутися із цим питання до міської ради. Якщо це не буде мати ніякого ефекту, тоді звернемося до поліції за перешкоджання журналістській діяльності.

Читайте також:

Підписуйтесь

На Дніпропетровщині рибалки за 3 дні завдали понад 800 тисяч гривень збитків біоресурсам регіону

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 18:00, 3 Квітня 2025
Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Від початку нерестової заборони на вилов водних біоресурсів на Дніпропетровщині зафіксували кілька порушень правил рибальства. Загальна сума збитків, завданих біоресурсам регіону, становить 816 663 гривень.

Про це повідомляє Дніпропетровський рибоохоронний патруль.

Збитки завдані біоресурсам за 3 дні

У перший день заборони, 1 квітня, рейдова група виявила двох чоловіків, які займалися незаконним виловом риби на річці Саксагань у Кривому Розі. Зловмисники використовували заборонені знаряддя лову, зокрема 4 сітки. Вони наловили 25 кілограмів риби. Серед виловлених водних біоресурсів були:

  • 121 екземпляр плітки;
  • 43 карасі сріблясті;
  • 26 окунів;
  • 11 судаків.

Завдані державі збитки оцінили в 378 896 гривень.

Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

На наступний день, 2 квітня, Дніпропетровський рибоохоронний патруль зафіксував порушення правил рибальства на річці Коноплянка біля села Карнаухівка. Чоловік ловив рибу за допомогою 2 сіток. Він незаконно виловив 15 кілограмів риби. Серед виловлених біоресурсів були:

  • 110 карасів сріблястих;
  • 7 плоскирків;
  • 7 краснопірок;
  • 1 окунь;
  • 1 плітка.

Збитки, завдані рибному господарству, становлять 200 532 гривні.

Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Згодом рибоохоронці спільно з водною поліцією зафіксували подібне порушення на Дніпровському водосховищі в Дніпрі. Чоловік також ловив рибу з гумового човна за допомогою 3 сіток. Він незаконно виловив 47 кілограмів риби. Серед виловлених біоресурсів були:

  • 47 карасів сріблястих;
  • 9 судаків;
  • 5 лящів;
  • 2 щуки;
  • 1 окунь;
  • 1 сазан.

Збитки склали 128 639 гривень.

Заборонені знаряддя лову / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Пізніше, 3 квітня, рибпатруль зафіксував порушення на річці Інгулець біля села Кудашівка. Чоловік ловив рибу з гумового човна за допомогою 1 сітки. Він незаконно виловив 26 кілограмів риби. Серед виловлених водних біоресурсів були:

  • 41 плітка;
  • 25 карасів сріблястих;
  • 3 лящі.

Завдані збитки становлять 108 596 гривень.

Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Проти винних осіб складено адміністративні протоколи за частиною 4 статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Матеріали справ готуються для передачі до правоохоронних органів. Розглядається можливість відкриття кримінальних проваджень за статтею 249 Кримінального кодексу України (незаконне заняття рибним промислом). Човни, заборонені знаряддя лову та незаконно виловлені водні біоресурси вилучено слідчими.

Читайте також:

Підписуйтесь

На Дніпропетровщині водій хотів уникнути відповідальності за 5 тисяч гривень

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 16:30, 3 Квітня 2025
Документування факту спроби підкупу / фото Національна поліція

У Дніпрі правоохоронці задокументували спробу підкупу від 21-річного водія, який намагався уникнути адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного спʼяніння.

Про це повідомляє Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Інцидент стався 15 березня в Дніпровському районі міста, коли патрульні зупинили автівку порушника за порушення правил дорожнього руху.

Водій, маючи явні ознаки спʼяніння, запропонував поліцейським хабар у сумі 5 тисяч гривень, намагаючись уникнути відповідальності. Після цього на місце події викликали слідчо-оперативну групу для документування правопорушення.

Слідчі повідомили фігуранту про підозру за частиною 1 статті 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) Кримінального кодексу України. Наразі обвинувальний акт щодо підозрюваного направлено до суду.

Читайте також:

Підписуйтесь

На Дніпропетровщині рибалки за 3 дні завдали понад 800 тисяч гривень збитків біоресурсам регіону

Від початку нерестової заборони на вилов водних біоресурсів на Дніпропетровщині зафіксували кілька порушень правил рибальства. Загальна сума збитків, завданих біоресурсам регіону, становить 816 663 гривень. Про […]

18:00, 03.04.2025 Дмитро Бойцун

На Дніпропетровщині водій хотів уникнути відповідальності за 5 тисяч гривень

У Дніпрі правоохоронці задокументували спробу підкупу від 21-річного водія, який намагався уникнути адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного спʼяніння. Про це повідомляє Головне […]

16:30, 03.04.2025 Дмитро Бойцун

Вільногірська міська рада відкриє аукціон з продажу права оренди земельної ділянки

Право оренди земельної ділянки у Вільногірську площею 3 461 метр квадратний планують продати через аукціон на платформі “Українська універсальна біржа”. Стартова ціна лота складає 67 […]

14:50, 03.04.2025 Дмитро Бойцун

Поліція ліквідувала мережу наркоугруповань на Дніпропетровщині

Правоохоронці передали до суду обвинувальні акти щодо учасників злочинної організації, яка щомісяця виготовляла майже тонну заборонених речовин. Зловмисники діяли у різних областях, використовуючи криптовалютні біржі, […]

13:20, 03.04.2025 Дмитро Бойцун
Новини

Військовослужбовці можуть отримати безкоштовне зубопротезування у Вільногірській ЦМЛ

Українські захисники та захисниці мають право на безкоштовне зубопротезування в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Про це повідомили в […]