Минуло 38 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка розташована на території України. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики. Вона спричинена тепловими вибухами та руйнуванням четвертого енергоблока. Тоді, 26 квітня 1986 року, радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів сучасної України та суміжних країн отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. З населених пунктів евакуювали понад 100 тисяч людей, зона зараження стала безлюдною та відчуженою.
Більше про пам’ятну дату та події у Чорнобилі — на Вільногірськ IN.UA
Аварія на Чорнобильській АЕС 1986 рік
В ніч на 26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. Відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Через це виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблока.
Тодішня радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Майже два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували у Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до москви із вимогою надати пояснення.
Відомо, що тоді, щоб показати світові, що нічого не сталося, у радіоактивному Києві 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей з дітьми.
Ні 26, ні 27 квітня влада не попередила й населення про небезпеку, не надали жодних порад про те, як слід поводитися, щоби зменшити вплив радіоактивного опромінення. Перше офіційне повідомлення зробили на телебаченні лише 28 квітня під тиском обставин та міжнародної спільноти, проте містило повідомлення дуже мало інформації.
Того ж дня, 28 квітня, евакуювали людей з Прип’яті. Вже на 3 травня евакуювали населення 10-кілометрової зони, а до 6 травня вивезли людей з населених пунктів у 30 кілометрах.
Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС накрили спеціальним «саркофагом», який збудували сотні тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію.
Пожежі та аварії у 1991 та 1996 роках призвели до зупинення другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був зупинили останній третій реактор. Так Чорнобильська АЕС припинила свою роботу.
Відомо, що новий чорнобильський саркофаг почали будувати у 2012 році, у 2019 його поставили. Він має прослужити до 2120 року.
У ліквідації аварії на ЧАЕС брали участь понад 500 тисяч людей. День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС в Україні відзначають 14 грудня.
Читайте також: