Чорнобильська катастрофа: Міжнародний день пам’яті, події, факти

Олександра Зоз 10:51, 26 Квітня 2024
Аварія на Чорнобильській АЕС
Аварія на Чорнобильській АЕС/ фото з відкритих джерел

Минуло 38 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка розташована на території України. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики. Вона спричинена тепловими вибухами та руйнуванням четвертого енергоблока. Тоді, 26 квітня 1986 року, радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів сучасної України та суміжних країн отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. З населених пунктів евакуювали понад 100 тисяч людей, зона зараження стала безлюдною та відчуженою. 

Більше про пам’ятну дату та події у Чорнобилі — на Вільногірськ IN.UA

Аварія на Чорнобильській АЕС 1986 рік

В ніч на 26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. Відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Через це виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблока. 

Катастрофа на ЧАЕС
Катастрофа на ЧАЕС/ фото з відкритих джерел

Тодішня радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Майже два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували у Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до москви із вимогою надати пояснення. 

Відомо, що тоді, щоб показати світові, що нічого не сталося, у радіоактивному Києві 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей з дітьми. 

Ні 26, ні 27 квітня влада не попередила й населення про небезпеку, не надали жодних порад про те, як слід поводитися, щоби зменшити вплив радіоактивного опромінення. Перше офіційне повідомлення зробили на телебаченні лише 28 квітня під тиском обставин та міжнародної спільноти, проте містило повідомлення дуже мало інформації.

Того ж дня, 28 квітня, евакуювали людей з Прип’яті. Вже на 3 травня евакуювали населення 10-кілометрової зони, а до 6 травня вивезли людей з населених пунктів у 30 кілометрах.

Евакуація
Евакуація населенння із заражених зон/ фото з відкритих джерел

Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС накрили спеціальним «саркофагом», який збудували сотні тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію.

Пожежі та аварії у 1991 та 1996 роках призвели до зупинення другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був зупинили останній третій реактор. Так Чорнобильська АЕС припинила свою роботу.

Відомо, що новий чорнобильський саркофаг почали будувати у 2012 році, у 2019 його поставили. Він має прослужити до 2120 року.

Купол над реактором у Чорнобилі
Купол над реактором у Чорнобилі/ фото з відкритих джерел

У ліквідації аварії на ЧАЕС брали участь понад 500 тисяч людей. День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС в Україні відзначають 14 грудня.

Ліквідатори Чорнобильської катастрофи
Ліквідатори Чорнобильської катастрофи/ фото з відкритих джерел

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу: деталі

Буянова Єва 09:05, 24 Листопада 2024
Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу/ фото Укрзалізниця

Із 15 грудня Укрзалізниця запустить нові поїзди з Дніпра та Кривого Рогу у напрямку Харкова та Карпат. Також буде внесено зміни до вже наявних маршрутів. 

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Поїзд № 33/34 Кривий Ріг – Ясіня

Потяг суттєво покращить транспортне сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах. 

Вагони відправлятимуться з Кривого Рогу через станції ім. Т. Шевченка (Сміла), Фастів, Козятин, Шепетівку, Красне, Львів, Івано-Франківськ, Делятин, Татарів до Ясіні.

Поїзд № 61/62 Дніпро – Рахів (через день)

Нове сполучення істотно збільшить пропозицію місць пасажирів, які подорожують із Придніпровʼя до Львова та Карпат.

Вагони відправлятимуться з Дніпра через станції ім. Т. Шевченка (Сміла), Фастів, Козятин, Вінницю, Хмельницький, Тернопіль, Красне, Львів, Івано-Франківськ, Делятин, Татарів до Рахова.

Поїзд № 165/166 Харків – Черкаси (через день)

Забезпечить транспортний звʼязок для жителів Харкова, Дніпра, Черкас та інших станцій нового маршруту. 

Відправлятиметься із Харкова через Лозову, станції Павлоград-1 та Синельникове-2, Дніпро, Знам’янку, станцію ім. Т. Шевченка (Сміла) до Черкас.

Регіональний поїзд № 823/824 Харків -Дніпро

Розширить наявні варіанти доїзду між двома містами-мільйонниками. 

Поїзд № 85/86 Запоріжжя – Львів

Розширить доступ до рекреаційних зон Карпат. Маршрут подовжено до станції Рахів. 

Поїзд № 39/40 Запоріжжя – Солотвино

Змінено час відправлення: 16:17 замість 7:12. Це дозволить проводити більше часу в дорозі вночі. Також поїзд пришвидшений. 

Поїзд № 3/4 Запоріжжя – Ужгород

Пришвидшений на 41 хвилину з Ужгорода до Запоріжжя. Є зупинки у Дніпрі та Камʼянському.

Читайте також: 

Підписуйтесь

«Громада на всі 100»: 4 громади Дніпропетровщини стали фіналістами

Буянова Єва 16:40, 23 Листопада 2024
«Громада на всі 100»/фото Nikopol News

«Громада на всі 100» — всеукраїнський конкурс, у якому визначають найкращі ініціативи місцевого самоврядування. Цього року чотири громади Дніпропетровщини увійшли до числа фіналістів, продемонструвавши успішні проєкти розвитку та інноваційного підходу до вирішення локальних проблем.

Про це повідомляє голова ДОР Микола Лукашук. 

Головний приз – 100 тисяч доларів на реалізацію проєкту фіналіста. Троїцька, Покровська, Зеленодольська та Слобожанська громади стали фіналістами другого етапу конкурсу серед понад 260 учасників. 

Кожна з громад представила інноваційні проєкти для розвитку стійкості в умовах війни, такі як впровадження екзопротезування, облаштування фізіотерапевтичного кабінету тощо. Організатором конкурсу є Starlight Media спільно з Українським кризовим медіацентром за підтримки USAID DOBRE.

Читайте також:

Підписуйтесь

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу

Поїзди з Дніпра та Кривого Рогу: деталі

Із 15 грудня Укрзалізниця запустить нові поїзди з Дніпра та Кривого Рогу у напрямку Харкова та Карпат. Також буде внесено зміни до вже наявних маршрутів.  […]

09:05, 24.11.2024 Буянова Єва
«Громада на всі 100»

«Громада на всі 100»: 4 громади Дніпропетровщини стали фіналістами

«Громада на всі 100» — всеукраїнський конкурс, у якому визначають найкращі ініціативи місцевого самоврядування. Цього року чотири громади Дніпропетровщини увійшли до числа фіналістів, продемонструвавши успішні […]

16:40, 23.11.2024 Буянова Єва
Дніпровський академічний театр драми та комедії

Дніпровський академічний театр драми та комедії: які вистави можна переглянути протягом тижня

Дніпровський академічний театр драми та комедії запрошує глядачів поринути у світ мистецтва та емоцій. Протягом тижня на сцені театру можна побачити захопливі вистави для поціновувачів […]

15:30, 23.11.2024 Буянова Єва
Топ-5 книжок для зимових вечорів

Топ-5 книжок для зимових вечорів: підбірка

Топ-5 книг для зимових вечорів — це ідеальний вибір для тих, хто хоче зануритися в атмосферу затишку та захопливих історій. Ми зібрали добірку, яка подарує […]

14:00, 23.11.2024 Буянова Єва
День памʼяті жертв Голодомору

День памʼяті жертв Голодомору

День памʼяті жертв Голодомору — це нагадування про одну з найстрашніших трагедій в історії України, яка забрала мільйони життів. Щороку в четверту суботу листопада українці […]

12:30, 23.11.2024 Буянова Єва