Чорнобильська катастрофа: Міжнародний день пам’яті, події, факти

Олександра Зоз 10:51, 26 Квітня 2024
Аварія на Чорнобильській АЕС
Аварія на Чорнобильській АЕС/ фото з відкритих джерел

Минуло 38 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка розташована на території України. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики. Вона спричинена тепловими вибухами та руйнуванням четвертого енергоблока. Тоді, 26 квітня 1986 року, радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів сучасної України та суміжних країн отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. З населених пунктів евакуювали понад 100 тисяч людей, зона зараження стала безлюдною та відчуженою. 

Більше про пам’ятну дату та події у Чорнобилі — на Вільногірськ IN.UA

Аварія на Чорнобильській АЕС 1986 рік

В ніч на 26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. Відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Через це виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблока. 

Катастрофа на ЧАЕС
Катастрофа на ЧАЕС/ фото з відкритих джерел

Тодішня радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Майже два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували у Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до москви із вимогою надати пояснення. 

Відомо, що тоді, щоб показати світові, що нічого не сталося, у радіоактивному Києві 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей з дітьми. 

Ні 26, ні 27 квітня влада не попередила й населення про небезпеку, не надали жодних порад про те, як слід поводитися, щоби зменшити вплив радіоактивного опромінення. Перше офіційне повідомлення зробили на телебаченні лише 28 квітня під тиском обставин та міжнародної спільноти, проте містило повідомлення дуже мало інформації.

Того ж дня, 28 квітня, евакуювали людей з Прип’яті. Вже на 3 травня евакуювали населення 10-кілометрової зони, а до 6 травня вивезли людей з населених пунктів у 30 кілометрах.

Евакуація
Евакуація населенння із заражених зон/ фото з відкритих джерел

Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС накрили спеціальним «саркофагом», який збудували сотні тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію.

Пожежі та аварії у 1991 та 1996 роках призвели до зупинення другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був зупинили останній третій реактор. Так Чорнобильська АЕС припинила свою роботу.

Відомо, що новий чорнобильський саркофаг почали будувати у 2012 році, у 2019 його поставили. Він має прослужити до 2120 року.

Купол над реактором у Чорнобилі
Купол над реактором у Чорнобилі/ фото з відкритих джерел

У ліквідації аварії на ЧАЕС брали участь понад 500 тисяч людей. День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС в Україні відзначають 14 грудня.

Ліквідатори Чорнобильської катастрофи
Ліквідатори Чорнобильської катастрофи/ фото з відкритих джерел

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

З кранів у Вільногірську тече мутна вода, проте відповідає технічним показникам 

Олександра Зоз 18:00, 16 Травня 2024
Якість води у Вільногірську
Якість води у Вільногірську/ фото Вільногірськ IN.UA

Вода, яку подають у квартири Вільногірська, відповідає всім нормам для її технічного використання, крім мутності.

Про це Вільногірськ IN.UA розповів міський голова Вільногірська Володимир Василенко.

Якість води у Вільногірську

«Вода з крана тече мутна. Для їжі не використовуємо, постійно натираємо в бюветах. Там смачна і добра вода», — розповіла Вільногірськ IN.UA місцева жителька Марина.

Жителі Вільногірська відмічають погану якість води.

«На тиждень я використовую до 50 літрів води, яку постійно замовляю з доставкою. Також син набирає з бювету, що поряд з четвертим ліцеєм. На жаль, там постійно немає води. Не розумію, по якому графіку працює той бювет. Тож, як пощастить. З крана вода жовтуватого кольору, іноді навіть не зовсім приємний запах від неї», — розповіла Вільногірськ IN.UA жителька Вільногірська Світлана. 

«Схема очищення цієї води створювалася у 1960 роки при будівництві комбінату. Тоді вона будувалася враховуючи стан річки Дніпро. А після того річка вже змінила свій склад і значно погіршилася вода. Ймовірно, схема очищення води, яка є у цеху водопостачання, не в змозі доочистити воду до ідеальних показників.», — каже мер.

Запровадити нові схеми очищення води можливо, але це суттєво вплине на тариф для населення. Охочі, можуть встановити додаткову фільтрацію у своїй квартирі або будинку. 

А щоб містяни могли набирати питну воду, у Вільногірську побудували бювети.

«Коли я починав свою діяльність, жодного бювету у місті не було. Я розумів тоді, що вода — стратегічний продукт для міста. На сьогодні це дуже важлива складова для життя міста. Чотири бювети ми побудували. Населення користується водою і, я думаю, задоволені, що можна користуватися цією водою і це безоплатно», — розповідає Володимир Василенко.

Читайте також:

Підписуйтесь

Укрзалізниця економить споживання електроенергії разом з усіма користувачами

Наталія Філоненко 17:17, 16 Травня 2024
Укрзалізниця економить
Укрзалізниця економить/ фото з офіційного каналу Укрзалізниці

В Україні запровадили графіки погодинних відключень електроенергії.  До економії долучилася й Укрзалізниця — на великих вокзалах у пікові години вимикають освітлення.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Укрзалізниця економить

Аби економити електроенергію, Укрзалізниця вимикає підсвітку фасадів та окремих зон найбільших залізничних вокзалів країни. Зокрема, у Дніпрі, а також у Києві, Льві, Одесі та Харкові.

У разі необхідності на вокзалах працюватимуть пункти незламності, де будуть доступні альтернативні джерела живлення.

Також електроенергію вимикатимуть для побутових та промислових споживачів.

Графіки та обмеження можна подивитися у кабінеті споживача. Перевірити поточне відключення за адресою можна тут.

Читайте також:

Підписуйтесь

З кранів у Вільногірську тече мутна вода, проте відповідає технічним показникам 

Вода, яку подають у квартири Вільногірська, відповідає всім нормам для її технічного використання, крім мутності. Про це Вільногірськ IN.UA розповів міський голова Вільногірська Володимир Василенко. […]

Укрзалізниця економить

Укрзалізниця економить споживання електроенергії разом з усіма користувачами

В Україні запровадили графіки погодинних відключень електроенергії.  До економії долучилася й Укрзалізниця — на великих вокзалах у пікові години вимикають освітлення. Про це повідомляє Укрзалізниця. […]

Кондиціонер

Вільногірська ЦМЛ проводить тендер на купівлю кондиціонерів

14 травня ЦМЛ оприлюднила тендер на придбання кондиціонерів для лікарні. Їх вартість складатиме 229 тисяч 900 гривень.  Більше — у матеріалі Вільногірськ IN.UA Кондиціонери для […]

Обмеження електроенергії

Наступна зима буде проходити в режимі обмежень електроенергії — член ради Укренерго

Радник прем’єр-міністра України, член Наглядової ради «Укренерго» Юрій Бойко прогнозує важкий зимовий період 2024-2025 року. Вводитимуть обмеження електроенергії. Про це він зазначив на брифінгу у […]

Прощання з Героєм у Вільногірську

Вільногірці попрощалися з військовослужбовцем Віталієм Бабичем

16 травня на площі перед Палацом культури «Металург» містяни провели в останню путь військовослужбовця Віталія Бабича. Він житель села Доброгорське, 9 серпня 2023 року загинув […]