Цифровізація медицини для вагітних та породіль: що відомо

Олександра Зоз 09:56, 23 Липня 2024
Цифровізація медицини для вагітних
Цифровізація медицини для вагітних/ фото istock

Вагітні та породіллі можуть самостійно обирати період декретної відпустки, дистанційно отримувати соціальні послуги та контролювати стан здоров’я майбутньої дитини.

Про це йдеться на сайті МОЗ України. 

Цифровізація медицини: 5 основних можливостей для жінок

1.Дистанційне відкриття лікарняного для вагітної, яка перебуває за кордоном

На час воєнного стану МОЗ спростило процедуру формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність, у тому числі вагітним та породіллям, які вимушено залишили територію країни. Зокрема, це можна зробити без особистого прийому в українського лікаря.

Лікарі можуть формувати висновок для вагітних пацієнток, які перебувають за кордоном, без проведення особистого огляду.

На період дії воєнного стану медичний висновок про тимчасову непрацездатність у категорії «Вагітність та пологи» формується на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують факт вагітності або пологів у жінки. 

З 30-го тижня вагітності жінка може звернутися до свого українського лікаря, який і сформує їй відповідний медичний висновок про тимчасову непрацездатність, а далі – якщо жінка є в реєстрі застрахованих осіб – їй буде сформовано у Пенсійному фонді України електронний лікарняний. При цьому не має значення, чи перебувала жінка на обліку у гінеколога в Україні. 

Дистанційне відкриття лікарняного
Дистанційне відкриття лікарняного/ фото istock

2.Самостійне обрання вагітною дати початку відпустки

Жінка може продовжити працювати й після 30-го тижня вагітності, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно, нараховуватимуться соціальні виплати. Для цього жінка має подати своєму лікареві заяву із зазначенням дати, з якої вона хоче розпочати відпустку. 

Якщо пологи стануться до зазначеної в заяві дати, медвисновок буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість непрацездатності та відпустки відповідно. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.

3.Контроль стану плода за допомогою телемедичних пристроїв

Телемедична платформа System Carebits за допомогою переносних портативних апаратів тококардіографії Sigmafon дозволяє на відстані проводити діагностику стану плода. 

На телефон встановлюється програмне забезпечення, за допомогою технології бездротового звʼязку підключається девайс і відбувається визначення стану плода вагітної пацієнтки. 

Результати діагностики аналізує лікар за допомогою свого смартфона або ж за допомогою вебверсії телемедичної платформи. Працівники аналітичного відділу постачальника програмно-апаратного комплексу завдяки штучному інтелекту проводять аналіз отриманих діагностичних показників життєдіяльності плода та формують окремий аналітичний звіт із понад 30 параметрів.

Телемедична платформа дає можливість вагітним жінкам не з’являтися фізично на прийом до лікаря, а безбар’єрно віддалено контролювати стан здоров’я майбутньої дитини.

Портативний апарат
Портативний апарат/ фото МОЗ

4.Дослідження з неонатального скринінгу новонароджених малюків

Обстеження дозволяє виявити спадкову та вроджену патологію у немовляти. 

Раніше в Україні малюків перевіряли лише на чотири хвороби, з осені 2022 року тестування розширили до 21 рідкісного захворювання.

Вірогідність, що малюк має орфанне захворювання (схильність до таких недуг і дозволяє виявити скринінг), на щастя, доволі низька. Тож батьків інформують про результати лише у випадку, якщо результат позитивний, тобто існує загроза здоров’ю дитини.

У такому випадку вкрай важливо розпочати лікування до того моменту, коли в організмі дитини розпочнуться невідворотні зміни. Для ефективного лікування більшість рідкісних хвороб потрібно виявити протягом 10 днів. Це дозволяє застосувати терапію, яка дозволить зупинити розвиток хвороби та навіть повністю нівелювати її прояви.

Неонатальний скринінг
Неонатальний скринінг/ фото ЛОВА

5.Сервіс «єМалятко» для породіль

Сервіс дозволяє батькам новонародженої дитини за однією заявою отримати до девʼяти державних послуг. 

Після появи дитини на світ лікар пологового будинку формує медичний висновок про народження. Цей електронний документ підтверджує факт народження дитини жінкою. 

Матері дитини відразу надходить смс на телефон – з номером медичного висновку про народження, який використовується під час подачі заяви на комплексну послугу «єМалятко» або для реєстрації дитини в ДРАЦС.  

Далі мати або батько дитини самостійно на порталі «Дія» або за допомогою адміністратора послуги в пологовому будинку, або в ЦНАП, або особисто в органах ДРАЦС подає заяву на отримання комплексної послуги «єМалятко», у тому числі обираючи зручний спосіб отримання свідоцтва про народження дитини. 

Отримання соціальних виплат можна оформити або через комплексну послугу «єМалятко» (потрібно тільки вказати номер свого рахунку), або подати заявку онлайн на ресурсі Мінсоцполітики. 

єМалятко
єМалятко/ фото Мінюст

Читайте також:

Підписуйтесь

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 12:00, 22 Листопада 2024
фото офіційне видання Президента України

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного правопорядку, а також тих, хто виправдовує окупацію України або підтримує агресора. До списку увійшли 34 діяча.

Про це повідомляє Президент України Володимир Зеленський.

У списку присутні колишні урядовці, народні депутати, керівники СБУ, прокурори, а також артисти й діячі культури, політики та релігії з Росії. Всі вони безстроково втратили українські державні нагороди.

До десяти осіб застосували максимальний пакет санкцій, що включає 21 вид обмежень. Окрім позбавлення нагород, санкції передбачають блокування активів, анулювання ліцензій, дозволів і повне припинення торгівельних операцій.

Для семи осіб санкції були введені вперше. Серед них — колишній перший заступник лідера «Партії регіонів» Олександр Єфремов, який мав кілька орденів «За заслуги» та орден «князя Ярослава Мудрого». Також під санкції потрапив екс-заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, нагороджений орденами та почесним званням «Заслужений юрист України».

Позбавлено нагород і вісьмох осіб, які вже перебувають під іншими санкціями, серед яких:

  • Віктор Медведчук, колишній народний депутат, що мав численні нагороди, включаючи ордени «За заслуги» та князя Ярослава Мудрого.
  • Дмитро Табачник, ексміністр освіти, відзначений орденами та званням «Заслужений діяч науки і техніки».
  • Микола Азаров, ексголова уряду, нагороджений орденами та званням «Заслужений економіст України».
  • Віктор Пшонка, колишній Генпрокурор, та Андрій Деркач, ексдепутат, які теж мали державні нагороди.

Також звання «Народний артист України» втратили російські виконавці Микола Басков, Філіп Кіркоров, Олександр Малінін, композитор Ігор Крутой, а співачки Ані Лорак і Таїсія Повалій — ще й звання «Заслужений артист України».

Читайте також:

Підписуйтесь

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 09:30, 22 Листопада 2024
фото ілюстративне / Pexels

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець.

Про це повідомляє видання oboz.ua 

Законопроєкт, розроблений Кабінетом Міністрів, передбачає низку нововведень, які мають на меті спростити процедуру виконання судових рішень та оптимізувати процес стягнення боргів. 

Серед основних положень:

  • Автоматичний арешт коштів боржників у банках, з обов’язковим підключенням фінансових установ до системи взаємодії;
  • Звернення стягнення на депозитні рахунки боржників, що тепер регламентуватиметься окремим порядком;
  • Інтеграція виконавчого провадження з системою обліку цінних паперів, що дозволить блокувати активи боржників;
  • Взаємодія Єдиного реєстру боржників з іншими реєстрами, щоб запобігти відчуженню майна боржниками;
  • Автоматизоване виключення з реєстру боржників та зняття арешту з рахунків після повного погашення заборгованості.

У Міністерстві юстиції позитивно оцінили ініціативу, наголошуючи, що її реалізація дозволить скоротити строки виконання дій, підвищити їхню ефективність та збільшити надходження до бюджету шляхом стягування боргів.

“При цьому реалізація проєкту Закону … слугуватиме збільшенню надходжень до нього за рахунок стягнутих із боржників коштів”, – зазначили у міністерстві.

Законопроєкт також спрощує процедуру повторного пред’явлення виконавчих документів і виключає дублювання записів у реєстрі боржників.

Читайте також:

Підписуйтесь

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного […]

12:00, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець. Про це […]

09:30, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Як отримати допомогу військовим, звільненим з полону, та їх рідним у Вільногірську: інструкція

Послуги надаються як у центрах реінтеграції чи закладах охорони здоров’я, так і після повернення до місця проживання. Родини звільнених отримують підтримку як під час полону […]

17:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Нові житлові права для ВПО та реформування МСЕК: що ухвалила Верховна Рада

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що розширює житлові права для внутрішньо переміщених осіб. Документ передбачає створення бази нерухомості, придатної для проживання, а також можливість оренди невикористаних […]

14:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Ветерани війни з Вільногірська пройдуть безплатний курс з розмінування (ОНОВЛЕНО)

З 2 по 19 грудня ветерани війни проходитимуть спеціалізований курс з механізованого розмінування. Програма передбачає як теоретичні знання, так і практичні навички, необхідні для роботи […]

09:45, 20.11.2024 Бойцун Дмитро