Цифровізація медицини для вагітних та породіль: що відомо

Олександра Зоз 09:56, 23 Липня 2024
Цифровізація медицини для вагітних
Цифровізація медицини для вагітних/ фото istock

Вагітні та породіллі можуть самостійно обирати період декретної відпустки, дистанційно отримувати соціальні послуги та контролювати стан здоров’я майбутньої дитини.

Про це йдеться на сайті МОЗ України. 

Цифровізація медицини: 5 основних можливостей для жінок

1.Дистанційне відкриття лікарняного для вагітної, яка перебуває за кордоном

На час воєнного стану МОЗ спростило процедуру формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність, у тому числі вагітним та породіллям, які вимушено залишили територію країни. Зокрема, це можна зробити без особистого прийому в українського лікаря.

Лікарі можуть формувати висновок для вагітних пацієнток, які перебувають за кордоном, без проведення особистого огляду.

На період дії воєнного стану медичний висновок про тимчасову непрацездатність у категорії «Вагітність та пологи» формується на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують факт вагітності або пологів у жінки. 

З 30-го тижня вагітності жінка може звернутися до свого українського лікаря, який і сформує їй відповідний медичний висновок про тимчасову непрацездатність, а далі – якщо жінка є в реєстрі застрахованих осіб – їй буде сформовано у Пенсійному фонді України електронний лікарняний. При цьому не має значення, чи перебувала жінка на обліку у гінеколога в Україні. 

Дистанційне відкриття лікарняного
Дистанційне відкриття лікарняного/ фото istock

2.Самостійне обрання вагітною дати початку відпустки

Жінка може продовжити працювати й після 30-го тижня вагітності, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно, нараховуватимуться соціальні виплати. Для цього жінка має подати своєму лікареві заяву із зазначенням дати, з якої вона хоче розпочати відпустку. 

Якщо пологи стануться до зазначеної в заяві дати, медвисновок буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість непрацездатності та відпустки відповідно. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.

3.Контроль стану плода за допомогою телемедичних пристроїв

Телемедична платформа System Carebits за допомогою переносних портативних апаратів тококардіографії Sigmafon дозволяє на відстані проводити діагностику стану плода. 

На телефон встановлюється програмне забезпечення, за допомогою технології бездротового звʼязку підключається девайс і відбувається визначення стану плода вагітної пацієнтки. 

Результати діагностики аналізує лікар за допомогою свого смартфона або ж за допомогою вебверсії телемедичної платформи. Працівники аналітичного відділу постачальника програмно-апаратного комплексу завдяки штучному інтелекту проводять аналіз отриманих діагностичних показників життєдіяльності плода та формують окремий аналітичний звіт із понад 30 параметрів.

Телемедична платформа дає можливість вагітним жінкам не з’являтися фізично на прийом до лікаря, а безбар’єрно віддалено контролювати стан здоров’я майбутньої дитини.

Портативний апарат
Портативний апарат/ фото МОЗ

4.Дослідження з неонатального скринінгу новонароджених малюків

Обстеження дозволяє виявити спадкову та вроджену патологію у немовляти. 

Раніше в Україні малюків перевіряли лише на чотири хвороби, з осені 2022 року тестування розширили до 21 рідкісного захворювання.

Вірогідність, що малюк має орфанне захворювання (схильність до таких недуг і дозволяє виявити скринінг), на щастя, доволі низька. Тож батьків інформують про результати лише у випадку, якщо результат позитивний, тобто існує загроза здоров’ю дитини.

У такому випадку вкрай важливо розпочати лікування до того моменту, коли в організмі дитини розпочнуться невідворотні зміни. Для ефективного лікування більшість рідкісних хвороб потрібно виявити протягом 10 днів. Це дозволяє застосувати терапію, яка дозволить зупинити розвиток хвороби та навіть повністю нівелювати її прояви.

Неонатальний скринінг
Неонатальний скринінг/ фото ЛОВА

5.Сервіс «єМалятко» для породіль

Сервіс дозволяє батькам новонародженої дитини за однією заявою отримати до девʼяти державних послуг. 

Після появи дитини на світ лікар пологового будинку формує медичний висновок про народження. Цей електронний документ підтверджує факт народження дитини жінкою. 

Матері дитини відразу надходить смс на телефон – з номером медичного висновку про народження, який використовується під час подачі заяви на комплексну послугу «єМалятко» або для реєстрації дитини в ДРАЦС.  

Далі мати або батько дитини самостійно на порталі «Дія» або за допомогою адміністратора послуги в пологовому будинку, або в ЦНАП, або особисто в органах ДРАЦС подає заяву на отримання комплексної послуги «єМалятко», у тому числі обираючи зручний спосіб отримання свідоцтва про народження дитини. 

Отримання соціальних виплат можна оформити або через комплексну послугу «єМалятко» (потрібно тільки вказати номер свого рахунку), або подати заявку онлайн на ресурсі Мінсоцполітики. 

єМалятко
єМалятко/ фото Мінюст

Читайте також:

Підписуйтесь

У Вільногірську проведуть безоплатну нейрографічну практику для залучення фінансового потоку

Анастасія Гришкова 09:00, 16 Липня 2025
Залучення фінансових потоків / ілюстративне фото Rexels

У середу, 16 липня, у Вільногірську відбудеться трансформаційна практика нейрографіки на тему “Залучення фінансових потоків”.

Про це повідомили на сторінці у Facebook Життєстійкості Вільногірськ.

Учасники матимуть змогу

  • активувати нові нейронні зв’язки, пов’язані з фінансовим достатком;
  • пропрацювати авторський алгоритм “Фінансовий потік”;
  • пройти емоційне оновлення та змінити власне ставлення до грошей.

Практику проведуть психологи Людмила Краснощок та Ірина Сміяненко. Участь у заході безоплатна, але потребує попередньої реєстрації.

Захід пройде в офлайн-форматі за адресою: вул. Юрія Устенка, 29. Початок о 17:15.

Для запису телефонуйте:+38 (067) 914-51-82+38 (096) 783-58-47.

Підписуйтесь

Україна гарантує спрощений вступ до вишів для молоді з тимчасово окупованих територій

Анастасія Гришкова 10:05, 15 Липня 2025
Вступ абітурієнтів / ілюстративне фото, Rexels

Держава забезпечує безпечну та безкоштовну можливість вступу до українських закладів вищої освіти для молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ).

Про це йдеться на платформі Abitly.org.

Для абітурієнтів з ТОТ діють спрощені умови вступу

Зокрема, не обов’язково мати сертифікати ЗНО чи НМТ, а за відсутності українського паспорта достатньо свідоцтва про народження.

Подати документи та скласти вступні іспити (у форматі співбесіди) можна онлайн.

Молодим людям, які виїхали з ТОТ, держава гарантує:

  • анонімність та супровід під час вступної кампанії;
  • безкоштовне проживання у студентському гуртожитку;
  • допомогу в оформленні українських документів;
  • щомісячну соціальну або академічну стипендію (за успішне навчання).

Як це працює

Спочатку треба оберти університет або коледж, у якому хочете навчатися. Далі зверніться до Освітнього центру “Крим-Україна” чи “Донбас-Україна”, що працює при цьому закладі. Центри функціонують з 1 червня до 30 вересня.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Вільногірську проведуть безоплатну нейрографічну практику для залучення фінансового потоку

У середу, 16 липня, у Вільногірську відбудеться трансформаційна практика нейрографіки на тему “Залучення фінансових потоків”. Про це повідомили на сторінці у Facebook Життєстійкості Вільногірськ. Учасники […]

Україна гарантує спрощений вступ до вишів для молоді з тимчасово окупованих територій

Держава забезпечує безпечну та безкоштовну можливість вступу до українських закладів вищої освіти для молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ). Про це йдеться на платформі Abitly.org. […]

Як військовим отримати житло від держави: покрокова інструкція

Ветерани, родини загиблих захисників і захисниць, а також внутрішньо переміщені особи можуть отримати житло від держави. Для цього необхідно стати на квартирний облік. Про це […]

Як внутрішнім переселенцям вирахувати суму субсидії на оренду житла

Внутрішньо переміщені особи (ВПО), які орендують житло, можуть самостійно дізнатися, на яку суму субсидії можуть розраховувати від держави. Мінсоцполітики запустило два онлайн-калькулятори, що дозволяють швидко […]

Як українці можуть змінити ім’я та прізвище: деталі

В Україні діє чіткий порядок зміни прізвища, імені чи по батькові — як для дорослих, так і для підлітків. Про це повідомляє Міністерство юстиції України. […]