День святого Миколая: історія, традиції та коли святкувати

Єва Буянова 11:05, 1 Грудня 2024
День святого Миколая/ фото Freepik

Щороку 6 грудня українці відзначають День святого Миколая — свято доброти, щедрості та віри в диво. Зі століттями цей день став символом благодійності, коли Миколай, покровитель дітей та мандрівників, приносить подарунки малечі та нагадує дорослим про важливість милосердя. Історія святого сягає глибокого минулого, а сучасні традиції переплітаються з давніми обрядами, зберігаючи дух родинного тепла і турботи про ближніх.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Історія свята 

Святий Миколай народився у 280 році в Патарі (Мала Азія) в родині заможних і благочестивих батьків. Ще з дитинства його вражала бідність людей, тому він таємно допомагав нужденним, залишаючи подарунки біля їхніх дверей. Після смерті батьків Миколай роздав усе майно бідним і присвятив своє життя служінню Богові.

Ставши єпископом міста Міри, він відзначився доброчинністю, рятував людей від бід, зцілював хворих і навіть втихомирив бурю, врятувавши моряків. За його життя і після смерті люди вважали Миколая святим.

Згідно з легендою, Святий Миколай щороку в грудні спускається з небес, щоб обдарувати слухняних дітей, а за непослух може залишити різочку. Його образ асоціюється з доброчесністю, щедрістю та любов’ю до ближніх.

Святий Миколай залишається одним із найшанованіших святих в Україні, а його образ нагадує, що світ змінюється завдяки доброті, любові та щирим вчинкам.

Традиції

Традиція святкувати День святого Миколая виникла в середньовічній Німеччині, де діти отримували від батьків подарунки — одяг, солодощі, іграшки та шкільне приладдя. Щоб створити відчуття дива, дорослі залишали подарунки таємно, вночі. Згодом цей звичай поширився на сусідні країни, зокрема Польщу, а звідти прийшов і на Правобережну Україну, що тоді входила до складу Речі Посполитої.

Одна з головних традицій в Україні, коли батьки дарують своїм дітям солодощі, іграшки чи інші приємні сюрпризи. Їх обов’язково кладуть під подушку. 

Зміна дати святкування в Україні

Раніше в Україні це свято припадало на 19 грудня, проте після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар його дата змістилася. 

2024 року День Святого Миколая в Україні відзначають 6 грудня, і цього року свято припадає на п’ятницю.

Читайте також: 

Підписуйтесь

В Україні ветерани можуть отримати до 1,6 мільйона гривень на власну справу

Анастасія Гришкова 18:00, 2 Липня 2025
Власна справа / фото, Мінветеранів

В Україні ветерани та ветаранки, а також родини загиблих захисників можуть отримати фінансування на власну справу. Це стало доступним за програмою “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”. Учасники мають змогу отримати від 600 тисяч до 1,6 мільйона гривень.

Про це повідомляє Міністерство у справах ветеранів.

Хто може взяти участь у конкурсі

  • ветерани, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і захисниць України, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці;
  • дружина або чоловік ветерана, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці, у разі, якщо проєкти спрямовані на реінтеграцію ветеранів до активного суспільного життя, забезпечення збереження та відновлення їх фізичного та психічного здоров’я;
  • юридичні особи (крім громадських та благодійних організацій), зареєстровані не пізніше ніж за рік до подання заявки на участь у конкурсному відборі, серед засновників яких є ветерани, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих)

Для участі в програмі необхідно до 20 липня надіслати перелік документів через сайт Українського ветеранського фонду Мінветеранів.

До пакета документів входять

  1. Проєктна заявка.
  2. Кошторис.
  3. Термін реалізації.
  4. Рішення керівних органів про участь у конкурсному відборі проєктів (якщо статутом юридичної особи передбачено, що такі рішення приймаються вищими органами управління).
  5. Гарантійний лист про відсутність фактів незаконного одержання та/або нецільового використання бюджетних коштів.
  6. Гарантійний лист від особи (осіб), яка (які) має (мають) намір здійснити часткове фінансування (співфінансування).

Підписуйтесь

У Вільногірській ЦМЛ відтепер приймає лікар-ендокринолог

Анастасія Гришкова 15:13, 2 Липня 2025
лікарка-ендокринолог / фото, скріншот з відео

У Вільногірській центральній міській лікарні тепер працює лікарка-ендокринолог — Лариса Коваль.

Про це йдеться у сюжеті Вільногірської міської ради.

Лікар-ендокринолог приймає в ЦМЛ

“У своїй практиці я використовую індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Лікую за міжнародними протоколами та доказовими схемами. Постійно підвищую свій професійний рівень, відвідую курси, майстер-класи, конференції з ендокринології”, — розповідає лікарка.

Лариса Коваль займається діагностикою та лікуванням таких захворювань:

  • цукровий діабет 1 і 2 типу, гестаційний та нецукровий діабет;
  • метаболічний синдром;
  • ожиріння;
  • гіперпролактинемія;
  • захворювання наднирникових залоз;
  • синдром полікістозних яєчників;
  • патології щитоподібної та паращитоподібних залоз;
  • дефіцитні стани — нестача вітамінів та мікроелементів.

Прийом відбувається з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 12:00 у Вільногірській ЦМЛ.
Запис у реєстратурі за телефоном: 068-268-01-16.

Нагадаємо, раніше редакція Вільногірськ IN.UA повідомляла, що у ЦМЛ пацієнти можуть отримати низку безкоштовних медичних послуг у межах Програми медичних гарантій. Більше про перелік платних послуг читайте у нашому матеріалі.

Читайте також:

Підписуйтесь

В Україні ветерани можуть отримати до 1,6 мільйона гривень на власну справу

В Україні ветерани та ветаранки, а також родини загиблих захисників можуть отримати фінансування на власну справу. Це стало доступним за програмою “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”. […]

У Вільногірській ЦМЛ відтепер приймає лікар-ендокринолог

У Вільногірській центральній міській лікарні тепер працює лікарка-ендокринолог — Лариса Коваль. Про це йдеться у сюжеті Вільногірської міської ради. Лікар-ендокринолог приймає в ЦМЛ “У своїй […]

З 1 липня Пенсійний фонд буде відповідальний за оформлення і контроль виплат соціальних допомог

З 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України почне адмініструвати соціальні виплати. Для отримувачів нічого не зміниться — всі, хто мав право на допомогу, й […]

Як ветеранам отримати слуховий апарат: інструкція

Ветерани й ветеранки війни та військовослужбовці, які мають порушення слуху, можуть безоплатно отримати слухові апарати, навіть якщо їм не встановлено інвалідність. Україна вже закупила понад […]

Як нараховується пеня за несплату аліментів

Якщо платник аліментів затримує виплати більше ніж на місяць, одержувач має право вимагати пеню — 1% від суми боргу за кожен день прострочки. Про це […]