Державні гранти на навчання у виші: що відомо про новий законопроєкт

Олександра Зоз 13:06, 8 Лютого 2024
Грант на навчання
Фінансування здобуття вищої освіти/ фото Вільногірськ IN.UA

З вересня 2024 року в Україні запрацює грантова система оплати навчання в університетах. Про це йдеться у законопроєкті «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який наразі перебуває на розгляді Верховної Ради України.

Яким передбачається фінансування здобуття вищої освіти – пояснює Вільногірськ IN.UA.

Грант на навчання

Планується, що з нового навчального року, 2024-2025, більше студентів будуть здобувати освіту за співфінансуванням. Держава частково сплачуватиме навчання через гранти або пільгові кредити.

Сума гранту залежатиме від результатів ЗНО чи НМТ, надходитимуть кошти в електронному вигляді, на кшталт «єПідтримки», яка надходила під час ковідної пандемії. Гроші можна буде використати лише на оплату навчання, пояснив у коментарі Укрінформ заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Грант на навчання покриватиме тільки частину його вартості. За даними Винницького, сума варіюватиметься від 15 до 55 тисяч гривень на рік.

Що буде з державним замовленням

У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Наразі відомо, що обсяг державного замовлення встановлюватиметься щорічно Міністерством економіки України відповідно до потреб держави. 

Держзамовлення охопить всі або майже всі спеціальності. Залежно від потреб на різних спеціальностях пропонуватимуть різну кількість місць. Потреби держави можуть змінюватися — перелік спеціальностей теж.

Хто має право на отримання гранту

Розраховувати на грантове фінансування навчання від держави можуть студенти, які:

  • вперше вступатимуть до вищого навчального закладу;
  • не навчалися на бюджеті;
  • відшкодують кошти за період навчання за держзамовленням, для продовження навчання за грантовою системою.

Якщо студента відрахують, то він втратить джерело фінансування. Проте повертати використані кошти буде не потрібно.

Грант на навчання видаватимуть на 4 роки. Сума індексуватиметься до інфляції, тобто в разі збільшення вартості навчання, збільшиться й сума гранту.

Пільгові кредити та державне замовлення

Вступники, які не зможуть оплатити частину навчання, яку не покриває грант, матимуть змогу скористатися пільговими кредитами (із мінімальним відсотком) через державні банки.

Пільги для вступників вразливих категорій й надалі залишаються дійсними.

Також вступник може обрати здобувати вищу освіту за державним замовленням. Таким випускникам держава гарантуватиме перше робоче місце.

Студенти, які навчатимуться за державні гранти або власні кошти, не матимуть зобов’язань щодо відпрацювань.

Авторка тексту: Катерина Палій

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 13:15, 2 Квітня 2025
Обмін досвідом між молоддю / фото ілюстративне, Pexels

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між урядами України та Литви про створення Комітету Ради обмінів молоддю.

Про це повідомляє Міністерство молоді та спорту України.

Програма обміну

Головною метою обміну є активізація співпраці між молоддю обох країн задля зміцнення дружніх відносин. До участі у конкурсі запрошуються неприбуткові організації, що працюють з молоддю, серед яких:

  • інститути громадянського суспільства;
  • заклади освіти;
  • комунальні установи.

Один проєкт може тривати не менше п’яти та не більше десяти календарних днів, не враховуючи дні приїзду і від’їзду учасників підготовчого етапу та підготовчого візиту.

Участь у проєктах можуть брати особи віком від 14 до 35 років. Кількість учасників проєкту має становити не менше 10 та не більше 15 осіб з кожної країни, у тому числі принаймні один супроводжуючий чи керівник групи.

Заявки приймаються до 20 квітня 2025 року. Детальна інформація про умови конкурсу доступна за посиланням. Додаткові питання можна поставити, звернувшись до управління молодіжної політики Мінмолодьспорту за телефоном: 044 246 62 36.

Читайте також:

Підписуйтесь

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 10:45, 2 Квітня 2025
обмеження
Переказ коштів / фото ілюстративне, Pexels

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку.

Про це повідомляє Національний банк України.

Як зазначили в НБУ, ці обмеження стимулювали роботу над комплексними рішеннями, які були спрямовані на мінімізацію використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності. За час дії обмежень:

  • зменшилась кількість підозрілих переказів ;
  • банки приділили більшу увагу до проблеми так званих “дропів” — людей, які за гроші дозволяють використовувати свої рахунки для сумнівних операцій;
  • банки створили власні правила безпеки.

“Минулого року ми фіксували аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень, комунікації НБУ, що звернула увагу ринку на проблему дропів, та впровадження Меморандуму”, – зазначили фахівці НБУ.

Читайте також:

Підписуйтесь

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між […]

13:15, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку. Про це […]

10:45, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Україна отримала €3,5 млрд від ЄС у рамках “Ukraine Facility”: на що підуть гроші?

Україна отримала 3,5 млрд євро від Європейського Союзу в межах інструменту “Ukraine Facility”. Транш складається з пільгового фінансування у розмірі 3,1 мільярда євро та грантової […]

09:30, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Зростання ВВП України у 2024 році: які галузі стали рушійною силою економіки

За підсумками 2024 року валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 2,9% порівняно з попереднім роком. Номінальний ВВП за рік склав 7658,7 мільярда гривень. Про це повідомляє […]

10:39, 01.04.2025 Дмитро Бойцун
Погода

Перші дні квітня: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 31 березня до 6 квітня, погода обіцяє бути хмарною, з частими опадами. Температура протягом тижня коливатиметься […]

09:30, 31.03.2025 Дмитро Бойцун