З вересня 2024 року в Україні запрацює грантова система оплати навчання в університетах. Про це йдеться у законопроєкті «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який наразі перебуває на розгляді Верховної Ради України.
Яким передбачається фінансування здобуття вищої освіти – пояснює Вільногірськ IN.UA.
Грант на навчання
Планується, що з нового навчального року, 2024-2025, більше студентів будуть здобувати освіту за співфінансуванням. Держава частково сплачуватиме навчання через гранти або пільгові кредити.
Сума гранту залежатиме від результатів ЗНО чи НМТ, надходитимуть кошти в електронному вигляді, на кшталт «єПідтримки», яка надходила під час ковідної пандемії. Гроші можна буде використати лише на оплату навчання, пояснив у коментарі Укрінформ заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.
Грант на навчання покриватиме тільки частину його вартості. За даними Винницького, сума варіюватиметься від 15 до 55 тисяч гривень на рік.
Що буде з державним замовленням
У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Наразі відомо, що обсяг державного замовлення встановлюватиметься щорічно Міністерством економіки України відповідно до потреб держави.
Держзамовлення охопить всі або майже всі спеціальності. Залежно від потреб на різних спеціальностях пропонуватимуть різну кількість місць. Потреби держави можуть змінюватися — перелік спеціальностей теж.
Хто має право на отримання гранту
Розраховувати на грантове фінансування навчання від держави можуть студенти, які:
- вперше вступатимуть до вищого навчального закладу;
- не навчалися на бюджеті;
- відшкодують кошти за період навчання за держзамовленням, для продовження навчання за грантовою системою.
Якщо студента відрахують, то він втратить джерело фінансування. Проте повертати використані кошти буде не потрібно.
Грант на навчання видаватимуть на 4 роки. Сума індексуватиметься до інфляції, тобто в разі збільшення вартості навчання, збільшиться й сума гранту.
Пільгові кредити та державне замовлення
Вступники, які не зможуть оплатити частину навчання, яку не покриває грант, матимуть змогу скористатися пільговими кредитами (із мінімальним відсотком) через державні банки.
Пільги для вступників вразливих категорій й надалі залишаються дійсними.
Також вступник може обрати здобувати вищу освіту за державним замовленням. Таким випускникам держава гарантуватиме перше робоче місце.
Студенти, які навчатимуться за державні гранти або власні кошти, не матимуть зобов’язань щодо відпрацювань.
Авторка тексту: Катерина Палій
Читайте також:
- Виплати ВПО після 1 березня: хто отримуватиме
- Компенсація за комунальні послуги: хто і як може отримати
Вільногірськ живе тут – підписуйтесь на наш Facebook та Telegram