Історія давнини у П’ятихатському музеї: що відомо

Наталія Філоненко 12:37, 4 Березня 2024
П'ятихатський район
Карта П’ятихатського району – історія/ фото Олег Адабаш

Перша зала народного історико-краєзнавчого музею у П’ятихатках зустрічає давньою історією про життя перших поселень людей та козацтва на Дніпропетровщині. Крім того, там розміщені відомості про кам’яні статуї, зокрема Половецькі баби, які є пам’ятками мистецтва IX-XIII століття.

Історичними фактами з Вільногірськ IN.UA поділився директор музею Олег Адабаш.

Перші поселення у пам’ятках П’ятихатського музею

Олег Адабаш розповідає, у старовинному козацькому селі Комісарівка Кам’янського району були стоянки первісних людей. Підтвердженням цього є кам’яні сокири, періоду палеоліту IV-III ст. до н.е., які знайшли неподалік села. А в селі Чистопіль, що на Нікопольщині, знайшли зуб мамонта.

Зуб мамонта та кам'яна сокира
Експонати у П’ятихатському музеї/ фото Олег Адабаш

У 1992 році експозицію музею поповнили дві Половецькі кам’яні баби, які привезли з села Долинське. Одна з них стала окрасою музею біля входу. 

Половці або кипчаки та кумани — кочовий тюркський народ, у XI ст. прийшли в українські степи з Центральної Азії. Розмовляли половецькою мовою, займалися скотарством. Займалися різьбою по каменю. 

Половецькі баби, кам’яні статуї, пам’ятки мистецтва IX-XIII ст. символізували предків, їх ставили у спеціально споруджених для них святилищах на вершинах високих курганів або пагорбів. Святилища з бабами були місцем для поминального культу предків не пов’язаного з похованнями. 

Українське козацтво: історія, що збереглася у музеї

Наприкінці XVI століття на території міста П’ятихатки з’явилися козацькі зимівники та поселення. Найбільші з них Жовте, Комісарівка, Лихівка та Саївка. Осідлі козаки в мирний час займалися землеробством, рибальством, бджолярством, скотарством та поставляли провізію на Запорізьку Січ. 

1648 рік став початком Національно-визвольної війни за незалежність під проводом гетьмана Запорізької Січі Б. Хмельницького та роком трьох переможних битв: Жовтоводської, Корсунської та під Пилявцями.

Богдан Хмельницький
Погруддя Богдана Хмельницького/ фото Олег Адабаш

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – FacebookTelegramInstagram

Унікальна будівля у Дніпрі: в чому особливість

Буянова Єва 15:30, 9 Листопада 2024
Унікальна будівля у Дніпрі/ фото Дніпро Регіон

Унікальна будівля у Дніпрі, якій понад 114 років, має дуже цікаву та довгу історію.

Про це повідомляє Дніпро Регіон. 

Будинок Синайського було зведено на проспекті Дмитра Яворницького, 77, на початку 1910-х років. У 1920-х тут розміщувалися «Губсельбанк» і фойє з проходом до кінотеатру «Комінтерн» (раніше — «Колізей», пізніше — «Перемога»), сам кінотеатр знаходився за будівлею. Після війни до кінотеатру зробили окремий вхід. У 1943 році будівля постраждала від пожежі, а після відновлення отримала новий вигляд: її перебудували у стилі радянського неокласицизму, збільшивши кількість поверхів із трьох до чотирьох. У 1970-х роках кінозал всередині було знесено. У цьому будинку також працювали друкарня Л. І. Сатановського та пивна «Ланцюга».

Читайте також:

Підписуйтесь

Отруєння чадним газом на Дніпропетровщині: подробиці

Буянова Єва 12:30, 9 Листопада 2024
Отруєння чадним газом на Дніпропетровщині/ фото Dnepr.info

На Дніпропетровщині мати та її діти потрапили до лікарні через отруєння чадним газом. Інцидент стався в житловому будинку, і лікарі борються за їхнє життя. Обставини отруєння встановлюються, а місцева влада закликає мешканців до обережності.

Про це повідомляє Dnepr.info.

Інцидент стався в одному із сіл Самарівського району. Постраждала ціла родина: 37-річна мати та двоє неповнолітніх дітей 7 та 10 років. 

Приводом до виклику поліції стали судоми та те, що дитина не прокинулася вперше. Приїхавши, медики натрапили на дітей з порушенням свідомості та мати, у якої також були ознаки отруєння чадним газом. 

Ймовірною причиною отруєння стало пічне опалення будинку. При зниженні температури повітря зростає кількість використання населенням альтернативних джерел опалення та кількість нещасних випадків від цього, якщо порушується техніка безпеки.

Постраждалим була надана медична допомога. 

Отруєння чадним газом дедалі збільшуються. Містян закликають бути обережними. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Унікальна будівля у Дніпрі

Унікальна будівля у Дніпрі: в чому особливість

Унікальна будівля у Дніпрі, якій понад 114 років, має дуже цікаву та довгу історію. Про це повідомляє Дніпро Регіон.  Будинок Синайського було зведено на проспекті […]

15:30, 09.11.2024 Буянова Єва
Отруєння чадним газом на Дніпропетровщині

Отруєння чадним газом на Дніпропетровщині: подробиці

На Дніпропетровщині мати та її діти потрапили до лікарні через отруєння чадним газом. Інцидент стався в житловому будинку, і лікарі борються за їхнє життя. Обставини […]

12:30, 09.11.2024 Буянова Єва
Актуальні новини

Дайджест актуальних новин у Вільногірську за тиждень з 4 по 9 листопада

Сміття у центрі міста, вивіски російською, чотири депутати зайшли до складу ради, як відбувалося голосування за складання депутатських повноважень, виставка мотанок, опалення у школах та […]

Аудіовізуальна студія для розвитку молоді від міжнародних партнерів для Дніпропетровщини: що це таке

На Дніпропетровщина з’явилась третя мобільна студія для роботи зі звуком та відео — KONTENTA. Вона дає можливість проводити індивідуальну студійну роботу, групові освітні та культурні […]

15:29, 08.11.2024 Бойцун Дмитро

Міський голова Вільногірська увійшов до складу Конгресу місцевих та регіональних влад

На засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, яке відбулося у Дніпрі, підсумували роботу 2024. Також обрали нову делегацію, яка представлятиме Дніпропетровщину на всеукраїнському засіданні.  Серед […]

14:00, 08.11.2024 Бойцун Дмитро