Історія давнини у П’ятихатському музеї: що відомо

Наталія Філоненко 12:37, 4 Березня 2024
П'ятихатський район
Карта П’ятихатського району – історія/ фото Олег Адабаш

Перша зала народного історико-краєзнавчого музею у П’ятихатках зустрічає давньою історією про життя перших поселень людей та козацтва на Дніпропетровщині. Крім того, там розміщені відомості про кам’яні статуї, зокрема Половецькі баби, які є пам’ятками мистецтва IX-XIII століття.

Історичними фактами з Вільногірськ IN.UA поділився директор музею Олег Адабаш.

Перші поселення у пам’ятках П’ятихатського музею

Олег Адабаш розповідає, у старовинному козацькому селі Комісарівка Кам’янського району були стоянки первісних людей. Підтвердженням цього є кам’яні сокири, періоду палеоліту IV-III ст. до н.е., які знайшли неподалік села. А в селі Чистопіль, що на Нікопольщині, знайшли зуб мамонта.

Зуб мамонта та кам'яна сокира
Експонати у П’ятихатському музеї/ фото Олег Адабаш

У 1992 році експозицію музею поповнили дві Половецькі кам’яні баби, які привезли з села Долинське. Одна з них стала окрасою музею біля входу. 

Половці або кипчаки та кумани — кочовий тюркський народ, у XI ст. прийшли в українські степи з Центральної Азії. Розмовляли половецькою мовою, займалися скотарством. Займалися різьбою по каменю. 

Половецькі баби, кам’яні статуї, пам’ятки мистецтва IX-XIII ст. символізували предків, їх ставили у спеціально споруджених для них святилищах на вершинах високих курганів або пагорбів. Святилища з бабами були місцем для поминального культу предків не пов’язаного з похованнями. 

Українське козацтво: історія, що збереглася у музеї

Наприкінці XVI століття на території міста П’ятихатки з’явилися козацькі зимівники та поселення. Найбільші з них Жовте, Комісарівка, Лихівка та Саївка. Осідлі козаки в мирний час займалися землеробством, рибальством, бджолярством, скотарством та поставляли провізію на Запорізьку Січ. 

1648 рік став початком Національно-визвольної війни за незалежність під проводом гетьмана Запорізької Січі Б. Хмельницького та роком трьох переможних битв: Жовтоводської, Корсунської та під Пилявцями.

Богдан Хмельницький
Погруддя Богдана Хмельницького/ фото Олег Адабаш

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – FacebookTelegramInstagram

У Кам’янському районі мешканці 7 сіл залишаться без газу

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 17:30, 22 Жовтня 2024
Припинення газопостачання
фото ілюстративне / Pexels

Задля уникнення перебоїв з опаленням у зимовий період, припинення газопостачання та планові роботи на газорозподільних мережах проведуть раніше. Вони почнуться сьогодні та триватимуть до 25 жовтня.

Про це повідомляє Дніпропетровська філія “Газмережі”.

Буде припинено газопостачання у селах Кам’янського району:

  • Саксагань;
  • Саївка;
  • Терно-Лозуватка;
  • Іванівка;
  • Чумаки;
  • Тернувате;
  • Долинське.

Припинення газопостачання має тимчасовий характер. У філії “Газмережі” звернулись до мешканців громад з проханням надати необхідний доступ до газорозподільчого обладнання.

“Прохання до споживачів блакитного палива даних сіл перекрити крани на вводах та перед газовими приладами. Просимо забезпечити доступ працівникам Дніпропетровської філії «Газмережі» до приміщень та територій, де розташоване газове обладнання, для проведення комплексу робіт з відновлення газопостачання.”, – зазначили в “Газмережі”.

Читайте також:

Підписуйтесь

Майже 85% шкіл Дніпропетровщини перевели в офлайн та змішаний формати

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 14:00, 22 Жовтня 2024
Організація навчального процесу
засідання ОВА / фото Сергій Лисак

До Дніпропетровської ОВА завітав міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Основною темою засідання була організація навчального процесу в умовах війни.

Про це повідомляє голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

На засіданні також були присутні очільники громад регіону. Як вважає очільник ОВА, вони допоможуть реалізувати майбутні освітні проекти. Основне направлення таких проектів — будівництво укриттів, альтернативні джерела живлення та шкільні автобуси.

“Втім, на цих показниках не зупиняємося. Бо розуміємо, працюючі садочки, ліцеї чи гімназії, профтехи, виші – не тільки про знання дітей. Це зміцнення впевненості у завтрашньому дні для мільйонів людей.”, – наголосив голова ОВА Сергій Лисак.

Обговорили також реформування галузі, зарплатні вчителів. Організація навчального процесу направлена на збереження наявного потенціалу та його примноженні.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Кам’янському районі мешканці 7 сіл залишаться без газу

Задля уникнення перебоїв з опаленням у зимовий період, припинення газопостачання та планові роботи на газорозподільних мережах проведуть раніше. Вони почнуться сьогодні та триватимуть до 25 […]

17:30, 22.10.2024 Бойцун Дмитро

Майже 85% шкіл Дніпропетровщини перевели в офлайн та змішаний формати

До Дніпропетровської ОВА завітав міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Основною темою засідання була організація навчального процесу в умовах війни. Про це повідомляє голова […]

14:00, 22.10.2024 Бойцун Дмитро

У Дніпрі затримали підприємця який торгував трофейною зброєю ворога

Він вивозив трофейну зброю з районів колишніх боїв на східному фронті, щоб продати криміналітету. Для прихованого зберігання зброї, чоловік обладнав схрон на території своєї СТО. […]

09:31, 22.10.2024 Бойцун Дмитро

Кривий ріг знову під російським ударом: наслідки

На місці продовжують працювати слідчо-оперативні групи поліції, криміналістична лабораторія, медики та ДСНС. Правоохоронці збирають речові докази та документують наслідки воєнних злочинів ворога в Кривому розі […]

09:28, 21.10.2024 Бойцун Дмитро
Пораненого парамедика лікують на Дніпропетровщині 

Пораненого парамедика рятують на Дніпропетровщині 

Пораненого парамедика рятують на Дніпропетровщині після важкого поранення, отриманого на фронті. Медики місцевої лікарні роблять усе можливе, щоб стабілізувати його стан, адже отримані травми потребують […]

14:00, 20.10.2024 Буянова Єва