Культурний спадок Петра Шияна: визначні постаті Вільногірська

Марія Макарович 18:08, 26 Липня 2024
Петро Шиян - Вільногірський митець
Петро Шиян – Вільногірський митець/ фото архів Ганна Кавецька

Петро Шиян відомий вільногірцям митець та педагог, який присвятив своє життя творчості та навчанню нових поколінь художників. На його честь у Вільногірську назвали Дитячу музичну школу, де він багато років працював. Культурний спадок чоловіка продовжує жити та радувати очі містян та гостей міста. Ганна Кавецька, донька митця поділилася з редакцією своїми спогадами про творчий шлях батька, розповівши про його дитинство, навчання та роботу. Адже містянам важливо пам’ятати про людей, які розвивали Вільногірськ та своїми силами створювали культурну спадщину для наступних поколінь. 

Більше — у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Дитинство митця

Петро Шиян народився у селі, в бідній родині. Тоді ніхто не думав, що малювання може бути роботою. Але жага Петра до мистецтва не втихала. Він знаходив способи продовжувати малювати та не втрачав шансу займатися улюбленою справою навіть у таких складних обставинах. 

У нього була вроджена потреба малювати, бо він малював з дитинства, хоча народився в селі, в зовсім незаможній сільській сім’ї, де про малювання ніхто не думав і не знав про це. Він малював завжди, на чому прийдеться і чим прийдеться: дешевими фарбами, олівцями, що потрапляло під руки.

Ганна Кавецька // донька Петра Шияна

Попри складні умови, Петро знайшов шлях до мистецтва. Після закінчення восьмого класу, він вступив до Дніпропетровського художнього училища. Через відсутність художньої освіти, чоловік спочатку навчався на факультеті скульптури, але згодом перевівся на художнє відділення. Так Петро здобув профільну освіту не тільки з малювання, але й зі скульптури. Вже після закінчення училища Петро Шиян вирішив продовжувати навчання за мистецькою спеціальністю та вступив до Київського художнього інституту, де поєднував навчання з роботою.

Робота у Вільногірську

Не зважаючи на досвід життя у Дніпрі та у Києві, Петро після навчання вирішив переїхати до Вільногірська. Ганна розповідає, що його батьки жили на станції Нова Миколаївка, тому він хотів бути ближчим до родини. Потім чоловік зустрів маму Ганни. Так Вільногірськ став йому домом і він продовжив свій професійний шлях у місті. Петро був тоді одним з небагатьох художників-педагогів, що робило його роботу надзвичайно цінною для місцевої громади. 

Перша робота, яку могли знайти художники, це педагогічна. Коли у Вільногірську відкрилось відділення Дніпропетровської художньої школи, його запросили працювати туди. Тоді небагато було педагогів-художників, особливо в маленьких містах. Він тоді працював і в художній школі, і на комбінаті художником був.

Ганна Кавецька //

Вже пізніше Петра запрошували працювати в інші міста, але він вирішив залишитися. Адже поруч були старенькі батьки, родина. Тож, він продовжував працювати та творити у Вільногірську.

Око художника і рука майстра завжди помітні

Петро Шиян за час свого життя створив багато пейзажів, графічних робіт, портретів. У місті відбувалися виставки з його роботами. Зараз його роботи можна побачити на третьому поверсі у другій школі та у бібліотеці Дитячої музичної школи імені Петра Шияна. Дочка передала закладу кілька робіт свого батька. 

Витвір його авторства мій улюблений, і він його багато виставляв на виставках, — це картина «Полільниці». Це досить велика картина, яка подобається багатьом. Там зображені просто жінки, які працюють у полі. Людям, які жили у той період ця вона буде дуже знайома. Це така життєва картина, яка відображає життя тої епохи.

Ганна Кавецька // донька Петра Шияна

Картина «Полільниці» Петра Шияна/ фото архів Ганна Кавецька

Ганна згадує, як її батько майстерно працював з олівцем, створюючи прості, але виразні штрихи, які перетворювалися на завершені роботи. 

Брат художник каже: «Ти розумієш, що значить талановита людина. Кілька штрихів, нескладна якась робота, а ти бачиш, що це вже закінчена картина». Око художника і рука майстра завжди помітні

Ганна //

По стопах батька

Творчі гени у родині Петра передаються з покоління у покоління. Син Петра пішов стопами батька. Сама ж Ганна також обрала для себе творчу професію – музикантка. 

Моя робота з батьковою не пов’язана, оскільки я музикантка, але це теж творча професія. Не знаю, може, тому що тут в сім’ї було вже два художники, тому я вирішила обрати іншу професію.

Ганна Кавецька // донька Петра Шияна

Робота Петра Шияна вплинула не тільки на родину. Він допоміг багатьом талановитим вихованцям поєднати своє життя з мистецтвом. Донька розповідає, що колись давно мала зустрічі з колишніми учнями. Хтось став художником, хтось залишив це заняття як хобі. Учні та колеги Петра Шияна завжди його згадують як старанного вчителя, який ніколи не кричав і у якого завжди на уроках була ідеальна дисципліна.

Коли колектив музичної школи запропонував перейменувати заклад на честь Петра, донька одразу підтримала цю ініціативу. Ганна каже, що це достойна пам’ять про батька, який багато зробив для міста. Петро привніс свій вклад в історію та розвиток Вільногірська, присвятив своє життя та творчість цьому місту. Тому приємно бачити, що місто віддає шану Петру за його роботу. 

Дякую, що в місті пам’ятають про мого батька. Хочу побажати, щоб його творчість і далі надихала нові покоління художників. Дуже корисно займатися мистецтвом, воно формує і виховує. Бажаю майбутнім художникам успіхів і процвітання

Ганна Кавецька //

Петро Шиян
Петро Шиян, художник та педагог/ фото архів Ганна Кавецька

Читайте також:

Підписуйтесь

Військовослужбовці можуть отримати безкоштовне зубопротезування у Вільногірській ЦМЛ

Анастасія Гришкова 12:00, 3 Квітня 2025
Центральна міська лікарня / фото, Вільногірськ.IN.UA.

Українські захисники та захисниці мають право на безкоштовне зубопротезування в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Про це повідомили в НСЗУ на запит редакції Вільногірськ.IN.UA.

Де у Вільногірську можна отримати стоматологічні послуги

Як йдеться у відповіді на запит журналістів, військовослужбовці можуть отримати послуги в КП “Вільногірська центральна Міська Лікарня”, що має відповідну угоду з НСЗУ.

Вартість стоматологічної допомоги не повинна перевищувати 34 966 гривень. Вартість послуги покривається за рахунок державного бюджету.

Крім того, як пояснили в НСЗУ, військові для отримання послуги з зубопротезування можуть безпосередньо звертатися до медичного закладу особисто або через представника, подавши заяву та оригінали документів.

Перелік документів, які необхідні для того, щоб скористатися послугою:

  • паспорт громадянина України;
  • облікова картка платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
  • посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” (ЗП України, 1994 р., № 9, ст. 218; 2022 р., № 19, ст. 1038).

Водночас, для отримання безоплатного зубопротезування військовослужбовець має надати такі посвідчення:

1. Посвідчення учасника бойових дій для осіб, які брали участь у бойових діях.

2. Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни для осіб, які отримали інвалідність під час війни.

3. Посвідчення учасника війни або військовий квиток для осіб рядового, сержантського та старшинського складу.

4. Довідка учасника бойових дій для осіб, які брали участь у захисті України під час антитерористичної операції або операції Об’єднаних сил.

Посвідчення має бути дійсне на момент подання заяви.

Контакти: Центральна міська лікарня знаходиться за адресою: вулиця ім. Ю. Устенка, 72, номер телефону 068 909 33 96.

Нагадаємо, у 2025 році Уряд продовжив проєкт з надання безоплатної стоматологічної допомоги та зубопротезування для захисників і захисниць. Витрата послуг на зубопротезування покривається за рахунок державного бюджету. Зокрема на Дніпропетровщині працює 10 лікарень, де військові та ветерани можуть безоплатно вилікувати зуби або зробити протезування.

Читайье також:

Підписуйтесь

Від захоплення у дитячому садочку до персональної виставки: історія Аріни Затульної з Вільногірська

Єва Буянова 12:30, 30 Березня 2025
Аріна Затульна/ фото з особистого архіву бабусі Світлани Іванівни

З 3 по 7 березня 2025 року у Вільногірському ліцеї №4 пройшов Тиждень мистецтв, у рамках якого свою персональну виставку представила Аріна Затульна, учениця 6-А класу. Редакція Вільногірськ.IN.UA поспілкувалася з бабусею Аріни Затульної, яка розповіла про перші кроки онуки у світі мистецтва, її улюблені техніки та натхнення.

Деталі читайте на Вільногірськ.IN.UA 

На персональній виставці, юна мисткиня представила свої малюнки, виконані в різних техніках, а також вироби декоративно-ужиткового мистецтва. 

Мистецький шлях Аріни розпочався ще в дитячому садочку, коли вона почала захоплюватися малюванням і ліпленням. Тоді дівчинку записали до гуртка з малювання у Палаці культури та спорту “Металург”. 

“17 квітня 2018 року Аріна почала малювати у гуртку, їй ще не було 5 рочків”, – каже бабуся дівчинки, Світлана Іванівна. 

Першою роботою Аріни був малюнок “Русалонька”. 

“У 2019 році Аріна почала приймати участь у конкурсах з малюнком “Русалонька””, – згадує Світлана Іванівна. 

“Русалонька”/ фото з особистого архіву бабусі

Найбільше юна мисткиня полюбляє малювати фломастерами, а надихається вона видатними українськими художницями. 

“Гапчинька, Марія Приймаченко та Катерина Білокур їй дуже подобаються”, – ділиться бабуся Аріни Затульної. 

Нещодавній малюнок/ фото з особистого архіву бабусі

Світлана Іванівна підтримує всі починання своєї онуки. Дівчинка займається танцями, вʼяже, ліпить з пластиліну, а також відвідує гурток інженерії і робототехніки. 

“Що їй подобається, тим вона і займається”, – каже Світлана Іванівна. 

Бабуся бажає своїй онуці, щоб у неї все завжди виходило. 

Читайте також:

Новини

Військовослужбовці можуть отримати безкоштовне зубопротезування у Вільногірській ЦМЛ

Українські захисники та захисниці мають право на безкоштовне зубопротезування в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Про це повідомили в […]

Новини

Підприємства Вільногірська сплатили понад 90 мільйонів гривень податків у 2024 році

До бюджету Вільногірської міської територіальної громади у 2024 році місцеві підприємства, що працюють у промисловій, будівельній та виробничій галузях, сплатили понад 91,3 мільйона гривень податків. […]