Культурний спадок Петра Шияна: визначні постаті Вільногірська

Марія Макарович 18:08, 26 Липня 2024
Петро Шиян - Вільногірський митець
Петро Шиян – Вільногірський митець/ фото архів Ганна Кавецька

Петро Шиян відомий вільногірцям митець та педагог, який присвятив своє життя творчості та навчанню нових поколінь художників. На його честь у Вільногірську назвали Дитячу музичну школу, де він багато років працював. Культурний спадок чоловіка продовжує жити та радувати очі містян та гостей міста. Ганна Кавецька, донька митця поділилася з редакцією своїми спогадами про творчий шлях батька, розповівши про його дитинство, навчання та роботу. Адже містянам важливо пам’ятати про людей, які розвивали Вільногірськ та своїми силами створювали культурну спадщину для наступних поколінь. 

Більше — у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Дитинство митця

Петро Шиян народився у селі, в бідній родині. Тоді ніхто не думав, що малювання може бути роботою. Але жага Петра до мистецтва не втихала. Він знаходив способи продовжувати малювати та не втрачав шансу займатися улюбленою справою навіть у таких складних обставинах. 

У нього була вроджена потреба малювати, бо він малював з дитинства, хоча народився в селі, в зовсім незаможній сільській сім’ї, де про малювання ніхто не думав і не знав про це. Він малював завжди, на чому прийдеться і чим прийдеться: дешевими фарбами, олівцями, що потрапляло під руки.

Ганна Кавецька // донька Петра Шияна

Попри складні умови, Петро знайшов шлях до мистецтва. Після закінчення восьмого класу, він вступив до Дніпропетровського художнього училища. Через відсутність художньої освіти, чоловік спочатку навчався на факультеті скульптури, але згодом перевівся на художнє відділення. Так Петро здобув профільну освіту не тільки з малювання, але й зі скульптури. Вже після закінчення училища Петро Шиян вирішив продовжувати навчання за мистецькою спеціальністю та вступив до Київського художнього інституту, де поєднував навчання з роботою.

Робота у Вільногірську

Не зважаючи на досвід життя у Дніпрі та у Києві, Петро після навчання вирішив переїхати до Вільногірська. Ганна розповідає, що його батьки жили на станції Нова Миколаївка, тому він хотів бути ближчим до родини. Потім чоловік зустрів маму Ганни. Так Вільногірськ став йому домом і він продовжив свій професійний шлях у місті. Петро був тоді одним з небагатьох художників-педагогів, що робило його роботу надзвичайно цінною для місцевої громади. 

Перша робота, яку могли знайти художники, це педагогічна. Коли у Вільногірську відкрилось відділення Дніпропетровської художньої школи, його запросили працювати туди. Тоді небагато було педагогів-художників, особливо в маленьких містах. Він тоді працював і в художній школі, і на комбінаті художником був.

Ганна Кавецька //

Вже пізніше Петра запрошували працювати в інші міста, але він вирішив залишитися. Адже поруч були старенькі батьки, родина. Тож, він продовжував працювати та творити у Вільногірську.

Око художника і рука майстра завжди помітні

Петро Шиян за час свого життя створив багато пейзажів, графічних робіт, портретів. У місті відбувалися виставки з його роботами. Зараз його роботи можна побачити на третьому поверсі у другій школі та у бібліотеці Дитячої музичної школи імені Петра Шияна. Дочка передала закладу кілька робіт свого батька. 

Витвір його авторства мій улюблений, і він його багато виставляв на виставках, — це картина «Полільниці». Це досить велика картина, яка подобається багатьом. Там зображені просто жінки, які працюють у полі. Людям, які жили у той період ця вона буде дуже знайома. Це така життєва картина, яка відображає життя тої епохи.

Ганна Кавецька // донька Петра Шияна

Картина «Полільниці» Петра Шияна/ фото архів Ганна Кавецька

Ганна згадує, як її батько майстерно працював з олівцем, створюючи прості, але виразні штрихи, які перетворювалися на завершені роботи. 

Брат художник каже: «Ти розумієш, що значить талановита людина. Кілька штрихів, нескладна якась робота, а ти бачиш, що це вже закінчена картина». Око художника і рука майстра завжди помітні

Ганна //

По стопах батька

Творчі гени у родині Петра передаються з покоління у покоління. Син Петра пішов стопами батька. Сама ж Ганна також обрала для себе творчу професію – музикантка. 

Моя робота з батьковою не пов’язана, оскільки я музикантка, але це теж творча професія. Не знаю, може, тому що тут в сім’ї було вже два художники, тому я вирішила обрати іншу професію.

Ганна Кавецька // донька Петра Шияна

Робота Петра Шияна вплинула не тільки на родину. Він допоміг багатьом талановитим вихованцям поєднати своє життя з мистецтвом. Донька розповідає, що колись давно мала зустрічі з колишніми учнями. Хтось став художником, хтось залишив це заняття як хобі. Учні та колеги Петра Шияна завжди його згадують як старанного вчителя, який ніколи не кричав і у якого завжди на уроках була ідеальна дисципліна.

Коли колектив музичної школи запропонував перейменувати заклад на честь Петра, донька одразу підтримала цю ініціативу. Ганна каже, що це достойна пам’ять про батька, який багато зробив для міста. Петро привніс свій вклад в історію та розвиток Вільногірська, присвятив своє життя та творчість цьому місту. Тому приємно бачити, що місто віддає шану Петру за його роботу. 

Дякую, що в місті пам’ятають про мого батька. Хочу побажати, щоб його творчість і далі надихала нові покоління художників. Дуже корисно займатися мистецтвом, воно формує і виховує. Бажаю майбутнім художникам успіхів і процвітання

Ганна Кавецька //

Петро Шиян
Петро Шиян, художник та педагог/ фото архів Ганна Кавецька

Читайте також:

Підписуйтесь

З Вільногірська на світову арену: Тимофій Костюк та його перемога!

Наталія Філоненко 16:10, 9 Жовтня 2024
Вихованець "Файтер" на світовій арені
Вихованець “Файтер” на світовій арені / Фото Олімпіади Костюк

Тимофій Костюк виборов перемогу та отримав пояс на Чемпіонаті світу WFMC у Німеччині. Вихованець БК «Файтер» успішно представляв Україну в розділах лайт-контакт, лоу-кік, к-1 та бокс.

Більше на Вільногірськ IN.UA

Світові змагання для вихованця БК «Файтер»

У Німеччині нещодавно відбулися змагання «ULTIMATE WORLD CHAMPIONSHIPS 2024 RÜSSELSHEIM AM MAIN GERMANY», які стали успішними для вільногірця Тимофія Костюка.

Варто зазначити, що Україну на Чемпіонаті світу представляли лише двоє спортсменів. Тимофій змагався у ваговій категорії 45+ проти вихованців з Франції, Португалії, Вірменії та Німеччини. Загалом на Чемпіонаті були представлені понад 15 країн.

Тимофій Костюк виборов медалі:

  • 1 золото
  • 1 срібло
  • 2 бронзи

Також став володарем поясу переможця в розділі лоу-кік. 

«Це неймовірний результат! Ми пишаємося тобою, Тимофію! Тримали за тебе кулачки і ти не підвів», – прокоментувала прессекретарка клубу «Файтер» та заступниця голови правління Вільногірської федерації кікбоксингу Ольга Левковець.

Велику підготовку провели тренери Тимофія, Микола Білецький та Валерія Худякова.

«На змаганнях була велика конкуренція. Тимофій впевнено йшов до  абсолютної перемоги. Іноді ставалися перепони. Загалом, боєць гідно показав свою підготовку за що я дякую Валерії Худяковій. Дякую тим, хто фінансово підтримав участь спортсмена на світових поєдинках. Батькам, які завжди вірять у свого сина», – прокоментував тренер Микола Білецький.

Команда Тимофія Костюка дякує захисникам України за можливість привезти перемогу в рідну нескорену країну. Вона також висловлює вдячність усім, хто щиро підтримує спортсмена з Вільногірська, адже ця перемога є здобутком для всієї країни.

Читайте також:

Підписуйтесь

Екологічні ініціативи та фінансова грамотність: Вільногірська педагогиня вчить бути успішними

Наталія Філоненко 13:19, 9 Жовтня 2024
Вільногірська педагогиня
Вільногірська педагогиня / Фото Оксана Соха

Оксана Соха, викладачка економічних дисциплін у Вільногірському фаховому коледжі, вже 24 роки формує у студентів фінансову грамотність та активно залучає їх до екологічних ініціатив. Вона не лише навчає, а й надихає молодь відповідально ставитися до навколишнього середовища, сприяючи їхньому розвитку як свідомих громадян, готових змінювати своє місто на краще.

Більше на  Вільногірськ IN.UA

Педагогиня Вільногірська Оксана Соха

Оксана Соха давно визначилася з професією — ще зі шкільних років вона мріяла викладати. У її родині педагогічною діяльністю займаються тітка, сестра, а її донька вже мріє стати викладачем.

Після закінчення Запорізької академії Оксана працювала за фахом інженеркою-економісткою та бухгалтеркою. Згодом, за пропозицією директорки, вона стала викладачем у коледжі, де наразі має вищу категорію.

«До роботи спонукає молодь. Ми з ними рухаємося вперед і не стоїмо на місці. Вони нас навчають бути креативними, надають нам натхнення. Їх улюблене гасло: «Двіж» – це наше основне, тому і ми під них підлаштовуємося, стаємо прогресивними щодня», – ділиться викладачка економіки Оксана Соха.

Викладачка регулярно відвідує з учнями тематичні виставки, музеї та екскурсії. Разом вони готують новорічні свята та святкування студентського дня.

«З теплом згадую студентів, моїх випускників.  Їх багато було з 4 ліцею. Група була в нас дружня. Один одному завжди допомагали», – згадує викладачка.

З першого вересня Оксана Соха стала класною керівницею першокурсників, допомагаючи їм адаптуватися до студентського життя. Її учні вже взяли участь у змаганнях між групами коледжу «Козацькі забави», де читали вірші, співали пісні та змагалися за звання найсильнішої групи.

«Така активна молодь – це наше майбутнє. В них є розуміння, для чого вони вчаться. Що від них залежить майбутнє країни. В наших дітях немає байдужості в душах, а в очах я бачу їх перемогу, і вже хтось складає план для відбудови країни», – ділиться класна керівниця Оксана. 

Фінансова грамотність для студентів

Кожен перший урок педагогиня Оксана Соха починає з пояснення, навіщо в житті потрібна економіка. Вона викладає в групах електриків, механіків, металургів та автоматизації.

«Я завжди розповідаю життєві приклади. Кожен з нас повинен бути економічно підкованим. Знати, як проводиться нарахування вашої заробітної плати. Які податки та збори ми сплачуємо. Дуже багато студентів вже мають стипендію, тому вчу їх планувати свої витрати», – поділилася жінка.

За свою педагогічну діяльність у фаховому коледжі Оксана Соха випустила понад сім випускних груп. Вона радить батькам майбутніх студентів прислухатися до бажань своїх дітей і завжди бути підтримкою, незалежно від обраного напрямку.

«Молодь – це наше майбутнє! Я горджуся, що працюю з молодим поколінням, у нашому найкращому Вільногірську. Я вірю, що наше місто буде: гарним, креативним, неповторним, перспективним,  завдяки нашому молодому поколінню»,  – з вірою каже Оксана Соха. 

Плани на майбутнє

Студенти першого курсу разом із викладачкою планують взяти участь у проєкті «Екологія очима майбутніх спеціалістів». У листопаді вони також братимуть участь у щорічній конференції з економіки.

Студенти першокурсники
Студенти першокурсники / Фото Оксана Соха

«Студенти навчатимуться складати бізнес-план по економічному розвитку регіону.  Складатимуть план для покращення нашого міста. Багато пропозицій вже є від студентів стосовно перероблення сміття. Тому будемо наполегливо працювати саме в цьому напрямку»,  – каже освітянка.

Оксана Соха разом із першокурсниками також бере участь в акції «Принеси кришечку — отримаєш цукерку». Зібраний пластик буде переданий до волонтерських центрів.

Крім того, триває розробка проєкту «Крафт пакети», над яким студенти спільно з викладачкою працюють над бізнес-планом. Його планують подати на міську раду до кінця року для реалізації.

«За пропозицією регіонального методичного центру я зі студентами обрала саме цю тему для покращення екологічного стану нашого міста. Тепер маємо отримати підтримку від міськради»,  – коментує викладачка економічних дисциплін.

Читайте також:

Підписуйтесь

Вихованець "Файтер" на світовій арені

З Вільногірська на світову арену: Тимофій Костюк та його перемога!

Тимофій Костюк виборов перемогу та отримав пояс на Чемпіонаті світу WFMC у Німеччині. Вихованець БК «Файтер» успішно представляв Україну в розділах лайт-контакт, лоу-кік, к-1 та […]

Вільногірська педагогиня

Екологічні ініціативи та фінансова грамотність: Вільногірська педагогиня вчить бути успішними

Оксана Соха, викладачка економічних дисциплін у Вільногірському фаховому коледжі, вже 24 роки формує у студентів фінансову грамотність та активно залучає їх до екологічних ініціатив. Вона […]

Анна Кравцова

«Серце, що не втрачає доброти»: історія Анни Кравцової, яка знаходить красу в кожному дні

Анна Кравцова — продавчиня місцевого магазину, яка не лише обслуговує клієнтів, а й створює красу через свої вірші та фотографії.  Журналісти Вільногірськ IN.UA вирішили дізнатися […]

Бійцівський клуб "Файтер" на змаганнях з козацького двобою

Кубок Дніпропетровської області: Бійцівський клуб «Файтер» продемонстрував вражаючі результати

Бійцівський клуб взяв участь у змаганнях Кубка Дніпропетровської області з козацького двобою. 16 спортсменів, серед яких одна дівчинка, боролися на татамі з представниками клубів Запорізької, […]

Вчителька Сєда Варданян

Сучасний вчитель у TikTok: Як Сєда Варданян з Вільногірська формує майбутнє своїх учнів

23-річна Сєда Варданян викладає вже п’ятий рік у Вільногірському 3-му ліцеї і вважає свою діяльність справою всього життя. Класна керівниця 4-Б класу вже понад рік […]