Про це повідомляють сайті Міністерства культури та інформаційної політики України. В області ставалися як нові, так і повторні влучання у пошкоджені раніше пам’ятки культури.
Загалом в Україні через бойові дії понівечені 1096 пам’яток. З них національного значення – 121, місцевого – 892, щойно виявлених – 83. Найбільше пошкоджень зазнали об’єкти культурної спадщини на Харківщині, Херсонщині та Донеччині.
Культурна спадщина Дніпропетровщини: пошкодження
Станом на березень 2023 року в Дніпропетровській області були пошкоджені 34 пам’ятки культурної спадщини, доповнює Суспільне Дніпро. Серед них одна національного значення, 27 — місцевого значення та шість щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.
У Дніпровському районі були понівечені 15 пам’яток. На Криворіжжі – чотири, на Нікопольщині – 14. У Павлоградському районі ще одна.
Сімейний лікар Олексій Сєров розповідає, як розпізнати перші симптоми отруєння та надати ефективну допомогу. Його поради допоможуть вчасно зреагувати й уникнути серйозних ускладнень.
Редакція Вільногірськ.IN.UA поспілкувалась з сімейним лікарем Олексієм Сєровим щодо отруєння.
Основні симптоми отруєння
Олексій пояснює, що основні симптоми отруєння залежать від вида отруєння.
При отруєнні чадним газом:
частий пульс;
відчуття здавленості в голові;
шум у вухах;
головний біль;
запаморочення;
сплутаність свідомості;
непритомність.
Харчове отруєння:
діарея;
часта блювота;
біль і різь у животі;
блідість, слабкість;
підвищення температури;
озноб;
липкий піт.
Отруєння медикаментами:
утрудненим диханням;
сонливістю і нездужанням;
блювотою і діареєю;
болем в животі;
сильним запамороченням.
Отруєння хімікатами:
переривчасте дихання;
рясна пітливість і слиновиділення;
судоми.
Наркотична та алкогольна інтоксикація:
втрата сил;
нудота і блювота;
втрата орієнтації;
головний біль;
діарея;
спазми дихальних шляхів;
занепокоєння;
непритомність.
Проявлення симптомів дуже індивідуальне.
«Харчові отруєння проявляються протягом 2-24 годин. Отруєння хімічними сполуками можуть проявитися і через хвилини», – зазначає лікар.
Перші дії при підозрі на отруєння
«Якщо ми говоримо про отруєння хімічною речовиною чи газами – то перша дія припинити контакт з отрутою . Тобто покинути заражену місцевість, провітрити приміщення, прибрати хімічну речовину яка потрапила на одяг, відкрити ділянки тощо.
При харчових отруєннях: виявити причину отруєнн і запобігти, щоб інші члени родини не отруїлися. Рясне пиття, прийняти сорбенти і симптоматичне лікування. Але це підходить для легкого отруєння, яке не підлягає госпіталізації», – розповідає Олексій Сєров.
У випадку отруєння середнього ступеню та важкого слід негайно звернутися до лікарів і за потреби госпіталізуватися. Основні симптоми: порушення або втрата свідомості, пронос або блювота, які неможливо зупинити, судоми, галюцинації.
Запобіжні заходи щодо отруєння у повсякденному житті
«Щоб запобігти отруєнням у повсякденному житті слід виконувати прості правила: перевіряти строк придатності продуктів, зберігати продукти згідно з температурним режимом, перевіряти продукти візуально та на запах, не вживати все що виглядає неякісно, не вживати здуті або потерті консерви та закрутку, не їсти незнайомі гриби.
Для запобігання хімічним отруєнням у побутових умовах слід дотримуватися інструкцій на упаковці, до них належать: одягати захисні рукавички, носіння маски(респіратора), провітрювати кімнату, не змішувати різні компоненти побутової хімії», – стверджує Олексій.
Також слід памʼятати про дітей. Тому всі медикаменти, побутова хімія, алкоголь повинні зберігатися у недоступному для дітей місці. Це ж правило відноситься до літніх людей, які не можуть самостійно себе обслуговувати.
Індійське масло гхі — це не просто смачний інгредієнт, а справжній еліксир здоров’я. Його унікальні властивості допомагають покращити травлення, зміцнити імунітет та підтримати енергію протягом дня.
Редакція Вільногірськ.IN.UA зʼясувала користь масла гхі.
Масло гхі
Масло гхі — це очищене вершкове масло, з якого видаляють воду та всі тверді частки, залишаючи лише чистий вершковий жир. Цей процес нагрівання дозволяє відокремити воду та молочні речовини. Частина молока випаровується і твердне, а те, що залишається, — це масло гхі. Різниця між топленим маслом і маслом гхі полягає в тому, що топлене масло вариться трохи довше, що надає йому більш вираженого горіхового та карамельного смаку.
Користь масла гхі
кишківник: масло гхі містить масляну кислоту, яка сприяє здоровій роботі кишківника та покращує травлення;
імунна система: масло містить вітаміни, антиоксиданти, які зміцнюють імунну систему;
памʼять та когнітивні функції: воно багате на Омега-3 жирні кислоти, які допомагають підтримати памʼять та когнітивні функції;
шкіра: завдяки своїм природним зволожувальним властивостям цей продукт покращує стан шкіри та надає їй здорового вигляду;
засвоєння мінералів і жиророзчинних вітамінів: крім того, масло гхі сприяє кращому засвоєнню мінералів і жиророзчинних вітамінів з інших продуктів.
Матеріал містить інформаційний характер, масло може викликати алергію.
Сімейний лікар Олексій Сєров розповідає, як розпізнати перші симптоми отруєння та надати ефективну допомогу. Його поради допоможуть вчасно зреагувати й уникнути серйозних ускладнень. Редакція Вільногірськ.IN.UA […]
Індійське масло гхі — це не просто смачний інгредієнт, а справжній еліксир здоров’я. Його унікальні властивості допомагають покращити травлення, зміцнити імунітет та підтримати енергію протягом […]
Ароматний мандариновий пиріг — ідеальний десерт для зимових вечорів. Простий у приготуванні, він наповнить вашу оселю теплом і святковим настроєм, а ніжний цитрусовий смак підкорить […]
У Всесвітній день «дякую» українці мають особливу нагоду висловити вдячність тим, хто щодня боронить нашу свободу — Збройним Силам України. Подяка ЗСУ може проявлятися у […]
У Вільногірській міській громаді затвердили програму розвитку охорони здоров’я, яка передбачає серйозні зміни в медичній сфері до 2029 року. Головна мета програми — забезпечити доступну, […]