Нітрати є у всіх ранніх овочах і навіть у тих, які вирощені на власному городі, зазначають у центрі контролю та профілактики хвороб. Відомо, що нітрати – це не тільки мінеральні (азотні), але й органічні добрива (гній, торф, перегній) які додають у ґрунт для підвищення врожайності, прискорення процесу дозрівання плодів.
Про це повідомляє Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Нітрати в овочах: як зменшити їх кількість та вплив на організм
Найбільше вбирають в себе нітрати такі овочі:
- редиска;
- салат;
- шпинат;
- молода капуста;
- кріп.
Менше нітрати проникають в:
- кабачки;
- моркву;
- огірки;
- цвітну капусту;
- броколі.
В огірках, кабачках та молодих буряках нітрати найбільше скупчуються біля плодоніжки та у шкірці. Тому шкірку цих овочів бажано зрізати.
У капусті нітрати збираються на верхніх листочках, у редисці – біля кінчика знизу, у салаті та зеленій цибулі – біля корінця, а у перці, баклажані та помідорі – біля плодоніжки.
Молода картопля найбільше нагромаджує нітратів у шкірці, а морква – у верхній та нижній частині. Тому, саме ці частинки у ранніх овочах та зелені потрібно зрізати.
Кількість нітратів у свіжих овочах залежить і від того, коли зібрали врожай. Відомо, що у салаті, щавлі, багаторічних видах цибулі кількість нітратів найбільша в ранішній час, а ось до полудня вона істотно знижується, досягаючи мінімуму до 17 години, увечері вміст їх в листових овочах на 30-40% менше, ніж вранці.
Вміст нітратів залежить також від погодних умов і збільшується при недостатньому освітленні, низьких температурах, недостатній вологості.
На зовнішні ознаки плодів, їх розміри можуть впливати склад ґрунту, природні, кліматичні умови, де вирощуються овочі, технології їх вирощування.
В обласному центрі контролю та профілактики хвороб зазначають, що оцінити безпечність ранніх овочів, зокрема, за вмістом нітратів у них, можна лише проведенням лабораторних досліджень.
Як не отруїтися нітратами
Щоб не отруїтися нітратами, варто дотримуватися таких правил:
- купувати плоди цілком зрілі середнього розміру і без ознак гнилі;
- обов’язково зберігати їх у холодильнику;
- ретельно мити кожен овоч, ягоди, фрукти під проточною водою.
Перед споживанням овочі варто замочувати у холодній воді: у двох водах по 15 хвилин, цим можна зменшити концентрацію нітратів. Цей метод особливо ефективний для листових. Коренеплоди та капусту перед замочуванням краще нарізати невеликими шматочками.
- не можна зберігати свіжоприготовані салати та плодоовочеві соки, навіть у холодильнику, понад добу;
- найдієвіший метод нейтралізації нітратів – кулінарна обробка;
- вживати свіжі овочі невеликими порціями, а не їсти їх кілограмами.
Найбільш чутливі до надлишку нітратів є:
- новонароджені та діти молодшого віку;
- дорослі та діти зі зниженою кислотністю шлункового соку;
- хворі на гастрит з пониженою кислотністю;
- люди похилого віку, зокрема ті, які мають захворювання дихальної та серцево-судинної систем;
- вагітні.
Читайте також:
Підписуйтесь