“Перший квартал”: як народжувався Вільногірськ та які назви дали його районам місцеві

Стася Милославська 15:17, 18 Лютого 2025
Неофіційні назви районів Вільногірська / фото Вільногірськ IN.UA

Історія Вільногірська розпочалася в 1956 році, коли почалося будівництво Вільногірського гірничо-металургійного комбінату. Саме навколо нього сформувалося місто, яке офіційно отримало статус у 1965 році. Спочатку це було поселення для будівельників і працівників комбінату, а згодом воно перетворилося на повноцінний населений пункт. 

А чи відомо вам, що перші житлові будинки у Вільногірську з’явилися в районі, який місцеві жителі називають “Першим кварталом”? Хоча офіційно такої назви немає, саме тут бере початок справжня історія міста. У цьому районі звели двоповерхові будинки для керівництва комбінату ГМК, а в самому центрі працював фонтан із фігурками жабок. 

Редакція ВільногірськIN.UA поспілкувалися місцевими жителями, які пам’ятають як усе починалося.

Перший квартал — початок міста

“Перший квартал” став стартовою точкою для розвитку Вільногірська. Згодом почали будувати нові житлові райони, а на місці дерев’яних бараків виросли двоповерхові будинки. 

Перший квартал / фото ВільногірськIN.UA

Так “Перший квартал” поступово перетворювався на житловий район, де люди облаштовували свій побут, саджали перші клумби та знайомилися з сусідами.

Надія, мешканка Вільногірська, згадує: “А там, де зараз магазин „Чайка“, був автовокзал. Поруч працював книжковий магазин, а біля фонтану, в приміщенні, де зараз ветеринарна клініка, знаходився „Господарський“ магазин. Моя бабуся називала його „Скобяний“.

“Там, де зараз магазин „Теремок“, була  кулінарія, і я досі пам’ятаю на смак той молочний коктейль — такого вже не роблять”, — згадує Людмила.

“З старого міста пам’ятаю тільки автомати з газованою водою та квас у жовтих бочках. Автомати були біля кінотеатру “Мир”, там, де зараз „Мегамаркет“. А бочки з квасом влітку стояли по місту — я пам’ятаю одну біля „Черемшини“ на вулиці Центральній”, — розповідає Роман.

Зараз “Перший квартал” виглядає інакше: з роками фонтан перестав працювати, а жабки поступово руйнувалися. Та навіть сьогодні мешканці можуть із теплом розповісти про це місце.

Фонтан з жабенятами / Вільногірськ IN.UA

Інші квартали Вільногірська

У місті з’явилися й інші неофіційні райони, кожен з яких має свою унікальну історію. Один з них — це “Острова”, новий район, розташований біля залізниці. 

Район — “Шанхай”, що знаходиться на території гуртожитків за “Третім” магазином.  Та інші…

Перший квартал / ВільногірськIN.UA

Про кожен з районів редакції Вільногірськ IN.UA. розповість у своїх наступних матеріалах. 

Якщо ви знаєте цікаві факти про Вільногірськ або маєте власні спогади про його райони — напишіть нам!
Вільногірськ IN.UA збирає історії, щоб передати їх наступним поколінням.

Надсилайте свої розповіді на:
[email protected]

Читайте також:

Підписуйтесь

Субсидія на оренду житла: як подати документи, якщо власник за кордоном

Анастасія Гришкова 18:05, 20 Лютого 2025
Субсидія на оренду житла / ілюстративне фото, Rexels

Внутрішньо переміщені особи, які орендують житло, можуть отримати субсидію навіть у випадку, якщо власник помешкання перебуває за кордоном.

Як подати заяву читайте у матеріалі Вільноногірськ.IN.UA.

Власник за кордоном: що варто знати

Подати документи можна дистанційно через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Для цього наймач у своєму особистому кабінеті заповнює онлайн-форму заяви та договору найму, додає копії необхідних документів (за бажанням) та зберігає їх у системі.

Після цього документи стають доступними наймодавцю, який у своєму особистому кабінеті підтверджує правильність даних та підписує їх кваліфікованим електронним підписом (КЕП).

Далі свою електронну підпис накладає наймач, після чого документи надходять на розгляд до Пенсійного фонду України.

Нагадаємо, жінки, яка мають статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО), має право на отримання субсидії на оренду житла навіть у випадку, якщо її чоловік, який не має статусу ВПО, проживає в іншій області України.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Вільногірську вшанували памʼять Героїв Небесної Сотні

Катерина Тесленко 16:37, 20 Лютого 2025
День Героїв Небесної Сотні / фото Вільногірськ IN.UA

У четвер, 20 лютого, о 10:00 у Вільногірську відбувся захід, присвячений до Дня Героїв Небесної Сотні. Подія проходила в міському парку, на площі біля памʼятника воїнам Антитерористичної операції. У цей засніжений день мешканці міста зібралися, щоб вшанувати памʼять загиблих Героїв та віддати їм шану.

Журналістка Вільногірськ IN.UA також була присутня на цьому заході.

Захід на площі

День Героїв Небесної Сотні / фото Вільногірськ IN.UA

На заході були присутні представники установ, підприємств і організацій.Також були присутні міський голова Володимир Василенко та секретар міської ради Антон Боклаг. Вони згадували події 2014 року та віддавали шану тим, хто виступив за гідне життя, зміни в суспільстві, ідеали демократії та європейське майбутнє України.

Наприкінці заходу присутні поклали квіти до памʼятника воїнам Антитерористичної операції.

Герої Небесної Сотні

Небесна Сотня – це 107 людей, які загинули під час Революції Гідності та навесні 2014 року на початку російської агресії на сході України.

Небесну Сотню можна назвати першими учасниками сучасної російсько-української війни. У лютому 2014 року розпочалася збройна агресія проти громадян України. Перший бій у Києві продемонстрував дії росії в Україні сьогодні

Назва “Небесна Сотня” виникла від структурних одиниць Самооборони Майдану – сотень. Вперше її використали під час прощання із загиблими на майдані Незалежності 21-22 лютого 2014 року. 21 лютого поетеси Людмила Максимлюк і Тетяна Домашенко написали вірші, де вперше згадується “Небесна Сотня”. Наступного дня це словосполучення використовували на сцені Майдану і в інтернеті. На Урядовому порталі згадка про Героїв Небесної Сотні з’явилася 28 лютого 2014 року.

До Героїв Небесної Сотні належать люди різних національностей, віку, віросповідань та освіти. Серед них були громадяни України, Білорусі та Грузії. Наймолодшому з Героїв, Назарію Войтовичу, було 17 років, а найстаршому, Іванові Наконечному, – 82 роки. Зі 107 Героїв Небесної Сотні – три жінки: Антоніна Дворянець, Ольга Бура та Людмила Шеремет.

Ці люди залишили помітний слід у новітній історії України. Їхні імена згадують під час заходів, присвячених Революції Гідності, і в різних куточках країни встановлені пам’ятники та меморіальні дошки на їхню честь.

Читайте також:

Підписуйтесь

Субсидія на оренду житла: як подати документи, якщо власник за кордоном

Внутрішньо переміщені особи, які орендують житло, можуть отримати субсидію навіть у випадку, якщо власник помешкання перебуває за кордоном. Як подати заяву читайте у матеріалі Вільноногірськ.IN.UA. […]

У Вільногірську вшанували памʼять Героїв Небесної Сотні

У четвер, 20 лютого, о 10:00 у Вільногірську відбувся захід, присвячений до Дня Героїв Небесної Сотні. Подія проходила в міському парку, на площі біля памʼятника […]

Вільногірське комунальне підприємство орендує автовежу за понад 170 тисяч гривень

Комунальне підприємство “Жилкомсервіс” оголосило тендер послуги з оренди автомобільного підіймача. Вартість такої послуги для КП становить 176,4 тисячі гривень. Про це йдеться у тендері на […]

15:06, 20.02.2025 Дмитро Бойцун

Поліцейські Кам’янського розкрили вбивство по “гарячих слідах”

Поліцейські Камʼянського затримали чоловіка, який 14 лютого під час конфлікту завдав смертельних ножових поранень своєму знайомому. Повідомлення до поліції, про трупний запах у квартирі, надійшло […]

13:33, 20.02.2025 Дмитро Бойцун

СБУ викрила агентів, які планували вбивство колишнього правоохоронця в Дніпрі

Служба безпеки України (СБУ) запобігла терористичному акту в Дніпрі, затримавши групу агентів, які намагалися вбити колишнього правоохоронця. Всі вони діяли за завданням російських спецслужб. Про […]

12:02, 20.02.2025 Дмитро Бойцун