Петриківський розпис у Парижі: як вільногірка популяризує мистецтво Дніпропетровщини

Наталія Філоненко 15:30, 28 Серпня 2024
Петриківський розпис у Парижі
Петриківський розпис у Парижі / Фото з архіву Світлани Рогози

Художниця з Вільногірська  Світлана Рогоза виїхала до Парижу з початку повномасштабного вторгнення. Там навчає дітей та літніх людей мистецтву Петриківського розпису. На створення картин на полотні її надихають люди.

Більше журналістам Вільногірськ IN.UA розповіла майстриня з розпису Світлана Рогоза

Історія викладачки

Світлана Рогоза родом з селища Вишневе, що на Дніпропетровщині.  У творчій сім’ї мисткині батьки захоплювалися малюванням і прищеплювали любов до мистецтва не тільки Світлані, а й всім іншим дітям та онукам. Привчали бачити красу рідного краю. Тому вже з самого малечку Світлана захоплювалася малюванням. Вже у школі, де навчалася опанувала мистецтво розпису. 

«Батьки завжди заохочували мою творчість. У мене мама, до речі, непогано малює, її мрія була, малювати вже на пенсії. У моїй кімнаті завжди було багато олівців, фарб, пензликів. Для мого мистецтва в мене було всього багато. Тому зараз я займаюся улюбленою справою, малюю», – ділиться мисткиня Світлана Рогоза.

Майстриня малює на нігтях, стінах та різних тканинах. Також жінка оздоблювала петриківським розписом зупинки. У селищі, де проживала майстриня залучала учнів та вчителів школи.

Зупинка у Вишневому
Зупинка у Вишневому / фото Світлани Рогози

Освіта 

Закінчила Світлана Петриківське училище з розпису. Разом з тим опановувала б’юті індустрію, працювала у Вільногірську майстром з манікюру у власному салоні краси, де використовувала свій талант з розпису.

«Я була постійною клієнткою Світлани, обожнювала дизайн, який вона створювала на нігтиках. Вона чи не єдина в місті з майстрів, яка розвивалася, навчалася і виконувала свою роботу майстра на рівні столичних салонів краси», – ділиться вільногірка Надія. 

Працює майстриня в техніці Петриківського розпису  вже понад 25 років. Творчий шлях художниця продовжує вже у Парижі. Після закінчення війни планує повернутися додому.

Петриківський розпис на тканині
Петриківський розпис на тканині / Фото Світлани Рогози

«Я вирішила виїхати за кордон, через певні обставини. Протягом трьох секунд було прийнято рішення, що я їду до Парижу. Психологічно було тяжко. Я кожну годину була на телефоні з рідними. Дивилася, перегортувала всі новини. Це було страшно на відстані читати новини про Україну», – згадує Світлана.

Діяльність у Парижі 

Кожна людина в чомусь талановита, вважає жінка. У далекому Парижі вона викладає Петриківський розпис в українській школі Святого Володимира Великого. Долучається до благодійних проєктів з місцевими художниками. А також проводить майстер-класи, популяризує українську культуру і мистецтво. Серед її учнів дітлахи й пенсіонери.

Свої роботи не рахує, але із задоволенням бере фарби до рук і пензликом. Таким чином, відволікає себе від тяжких реалій сьогодення. Торік Світлана Рогоза стала учасницею показу мод у Парижі у рубриці «Національний костюм». Український костюм змоделювала й оздобила розписом сама. Жінка пишається тим, що вона українка. 

«Часто одягаю вишиванку, намиста. І з заплетеною косою йду по вуличках. Йду навчати дітей в українському вбранні. І бачу, як мої учні із захватом дивляться на мене, мій одяг та прикраси. Бо тільки українське так може зачаровувати. Мрію про повернення в Україну. Мрію, щоб настала перемога. Всім бажаю цінувати нашу мову, культуру та історію»,  – ділиться Світлана.

Жінка радить батькам допомагати розкривати творчість у дітей. Адже коли дитина спробує себе в спорті чи то в мистецтві, їй легше буде обрати майбутню професію, яка приноситиме задоволення та бути щасливими, каже Світлана.

Читайте також:

Підписуйтесь

Військовослужбовці можуть отримати безкоштовне зубопротезування у Вільногірській ЦМЛ

Анастасія Гришкова 12:00, 3 Квітня 2025
Центральна міська лікарня / фото, Вільногірськ.IN.UA.

Українські захисники та захисниці мають право на безкоштовне зубопротезування в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Про це повідомили в НСЗУ на запит редакції Вільногірськ.IN.UA.

Де у Вільногірську можна отримати стоматологічні послуги

Як йдеться у відповіді на запит журналістів, військовослужбовці можуть отримати послуги в КП “Вільногірська центральна Міська Лікарня”, що має відповідну угоду з НСЗУ.

Вартість стоматологічної допомоги не повинна перевищувати 34 966 гривень. Вартість послуги покривається за рахунок державного бюджету.

Крім того, як пояснили в НСЗУ, військові для отримання послуги з зубопротезування можуть безпосередньо звертатися до медичного закладу особисто або через представника, подавши заяву та оригінали документів.

Перелік документів, які необхідні для того, щоб скористатися послугою:

  • паспорт громадянина України;
  • облікова картка платника податків з Державного реєстру фізичних осіб платників податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
  • посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни” (ЗП України, 1994 р., № 9, ст. 218; 2022 р., № 19, ст. 1038).

Водночас, для отримання безоплатного зубопротезування військовослужбовець має надати такі посвідчення:

1. Посвідчення учасника бойових дій для осіб, які брали участь у бойових діях.

2. Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни для осіб, які отримали інвалідність під час війни.

3. Посвідчення учасника війни або військовий квиток для осіб рядового, сержантського та старшинського складу.

4. Довідка учасника бойових дій для осіб, які брали участь у захисті України під час антитерористичної операції або операції Об’єднаних сил.

Посвідчення має бути дійсне на момент подання заяви.

Контакти: Центральна міська лікарня знаходиться за адресою: вулиця ім. Ю. Устенка, 72, номер телефону 068 909 33 96.

Нагадаємо, у 2025 році Уряд продовжив проєкт з надання безоплатної стоматологічної допомоги та зубопротезування для захисників і захисниць. Витрата послуг на зубопротезування покривається за рахунок державного бюджету. Зокрема на Дніпропетровщині працює 10 лікарень, де військові та ветерани можуть безоплатно вилікувати зуби або зробити протезування.

Читайье також:

Підписуйтесь

Від захоплення у дитячому садочку до персональної виставки: історія Аріни Затульної з Вільногірська

Єва Буянова 12:30, 30 Березня 2025
Аріна Затульна/ фото з особистого архіву бабусі Світлани Іванівни

З 3 по 7 березня 2025 року у Вільногірському ліцеї №4 пройшов Тиждень мистецтв, у рамках якого свою персональну виставку представила Аріна Затульна, учениця 6-А класу. Редакція Вільногірськ.IN.UA поспілкувалася з бабусею Аріни Затульної, яка розповіла про перші кроки онуки у світі мистецтва, її улюблені техніки та натхнення.

Деталі читайте на Вільногірськ.IN.UA 

На персональній виставці, юна мисткиня представила свої малюнки, виконані в різних техніках, а також вироби декоративно-ужиткового мистецтва. 

Мистецький шлях Аріни розпочався ще в дитячому садочку, коли вона почала захоплюватися малюванням і ліпленням. Тоді дівчинку записали до гуртка з малювання у Палаці культури та спорту “Металург”. 

“17 квітня 2018 року Аріна почала малювати у гуртку, їй ще не було 5 рочків”, – каже бабуся дівчинки, Світлана Іванівна. 

Першою роботою Аріни був малюнок “Русалонька”. 

“У 2019 році Аріна почала приймати участь у конкурсах з малюнком “Русалонька””, – згадує Світлана Іванівна. 

“Русалонька”/ фото з особистого архіву бабусі

Найбільше юна мисткиня полюбляє малювати фломастерами, а надихається вона видатними українськими художницями. 

“Гапчинька, Марія Приймаченко та Катерина Білокур їй дуже подобаються”, – ділиться бабуся Аріни Затульної. 

Нещодавній малюнок/ фото з особистого архіву бабусі

Світлана Іванівна підтримує всі починання своєї онуки. Дівчинка займається танцями, вʼяже, ліпить з пластиліну, а також відвідує гурток інженерії і робототехніки. 

“Що їй подобається, тим вона і займається”, – каже Світлана Іванівна. 

Бабуся бажає своїй онуці, щоб у неї все завжди виходило. 

Читайте також:

Новини

Військовослужбовці можуть отримати безкоштовне зубопротезування у Вільногірській ЦМЛ

Українські захисники та захисниці мають право на безкоштовне зубопротезування в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Про це повідомили в […]

Новини

Підприємства Вільногірська сплатили понад 90 мільйонів гривень податків у 2024 році

До бюджету Вільногірської міської територіальної громади у 2024 році місцеві підприємства, що працюють у промисловій, будівельній та виробничій галузях, сплатили понад 91,3 мільйона гривень податків. […]