У 2024 році очікується зменшення загальних доходів бюджету майже на 15 мільйонів гривень, з яких 7,2 мільйона — власні доходи.
Про це Вільногірськ IN.UA повідомила начальниця міського фінансового управління Вільногірської міської ради Валентина Зюзь.
Зменшення бюджету Вільногірська
Через вилучення податку з доходів фізичних осіб військовозобов’язаних, зменшаться доходи у міський бюджет. Валентина Зюзь пояснює, тепер цей податок направляється до державного бюджету.
«Наші підприємства, бюджетоутворюючі та решта, мають тенденцію до зменшення кількості працівників, відправляють в «простої», не сплачують податки в терміни — всі ці чинники впливають на зменшення податкових надходжень до бюджету громади. Також, у 2022 році ми отримали податку з грошового забезпечення військовослужбовців, а саме від ДСНС та поліції, 4,2 мільйона гривень і він повністю залишився в місцевому бюджеті, а в 2023 році надійшло 2,67 мільйона гривень та вилучили у нас 875 тисяч гривень», — пояснює начальниця фінуправління.
У зв’язку з цим у проєкті бюджету не плануються витрати на капітальні видатки. Що призведе до зменшення витрат на дорожню інфраструктуру, доброустрій громади, облаштування укриттів, а також витрати, що пов’язані з житлово-комунальним господарством.
«На початок 2024 року, як і у 2023 році, ми не плануємо витрати на капітальні видатки. Будемо покривати лише захищені статті, але протягом року можуть бути зміни. У разі збільшення дохідної частини бюджету громади, будемо робити уточнення», — розповідає Валентина Зюзь.
У 2023 році після перерозподілу видатків і збереженого залишку з 2022 року, залишилося 45 мільйонів гривень, які були направлені на:
- придбання сміттєвоза та баків для сміття — 6,1 мільйона гривень;
- роботи з будівництва свердловини у місті, виконання капремонту покрівель у 4 житлових будинках, придбання генераторів на котельні, виготовлення майданчиків для розміщення сміттєвих баків та інші витрати – понад 17 мільйонів гривень;
- капітальний ремонт покрівлі у другому ліцеї;
- капітальний ремонт покрівлі музичної школи;
- облаштування укриттів освітніх закладів;
- передано субвенцію на капітальний ремонт покрівлі фінуправління;
- інші капітальні видатки.
Бюджет та військові
У 2022 році витрати на мобілізаційні заходи складали 116 тисяч гривень, а вже в поточному році на перевезення громадян які підлягають мобілізації, медичне обстеження витратили 2,1 мільйона гривень.
Наразі у міськради вже є запит від військових на 2024 рік. Військові просять придбати автотранспорт. На це у бюджет заклали 2 мільйони гривень.
Компенсувати зменшення у бюджеті громади планують коштом додаткової державної дотації, яка в поточному році склала 14,2 мільйона гривень. Суму на 2024 рік розраховуватимуть за спеціальною формулою.
Профіцит бюджету Вільногірська
Цьогоріч державна субвенція була додатковою сумою до місцевого бюджету, у наступному — ця сума покриватиме нестачу.
Бюджет Вільногірської громади й за 2022 і за 10 місяців 2023 року був профіцитним — коли дохідна частина перевищує витрати.
«З позитивного для бюджету громади те, що не буде вилучення реверсної дотації. В цьому році 2,7 мільйона гривень ми перерахували до державного бюджету, а розрахункові 6,7 мільйонів гривень у 2024 році залишаться у місцевому бюджеті», — каже Валентина.
У 2024 році поточні видатки, зокрема витрати на харчування дітей у дитсадках та школах, перевезення дітей, будуть більше, ніж у 2023 році. Крім того, через накладений мораторій на підняття тарифів, міські бюджети мають компенсувати 4% від ПДФО підприємствам, які виробляють теплову енергію або постачають воду.
«У проєкті бюджету передбачено на виконання цієї норми закону майже 7,4 мільйони гривень», — пояснює Валентина Зюзь.
Велику частину бюджетоутворення у Вільногірській громаді складають податки «Вільногірського гірничо-металургійного комбінату».
В цілому до бюджету громади від платників податків надійшло за 11 місяців 2023 року:
- податок та збір на доходи фізичних осіб: за 11 місяців 2023 року склав 116,4 мільйона гривень, у 2024 році очікують 111,2 мільйона;
- податок на майно: за 11 місяців 2023 року склав 66,6 мільйона гривень, у 2024 році очікують 70,7 мільйона гривень;
- екологічний податок: за 11 місяців 2023 року склав 118,4 тисячі гривень, у 2024 році очікують 95,5 тисяч гривень.