Вивчення алгоритму M.A.R.C.H: тренінг від лікаря Олексія Сєрова

Наталія Філоненко 14:00, 16 Вересня 2024
Тренінг від лікаря Олексія Сєрова
Тренінг від лікаря Олексія Сєрова / Фото Вільногірськ IN.UA

Війна кожного дня нам нагадує про те, що наше завтра залежить від дій сьогодні. Від нашої оперативної допомоги може залежати наші життя та життя наших дітей, рідних, колег, тих хто поруч.

Тому редакція Вільногірськ IN.UA організувала тренінг практикум для вільногірців

Практика та теорія  по спасінню від лікаря Олексія

У цю суботу разом з лікарем сімейної медицини Олексієм Сєровим пройшов тренінг для містян. Попередньо охочі заповнювали анкету, адже кількість була обмежена.

На тренінгу 6 жінок та один чоловік навчалися швидко надавати допомогу: зупиняти кровотечу, накладати джгути,  зорієнтовували «швидку» та практично вивчали, як правильно укладати потерпілу людину. Вивчали й техніки  порятунку.

Знайомилися з чіткими діями у невідкладній ситуації, які забезпечують можливість надання термінової допомоги постраждалому та порятунку життя.

«Мені сподобалося, що на тренінг прийшли люди різної вікової групи, тобто прийшли ті хто дійсно зацікавлені рятувати життя», – ділиться лікар Олексій Сєров.

Лікар Олексій розпочав зустріч зі знайомства, після чого докладно пояснив, як правильно користуватися турнікетом. Учасники вивчали техніку його встановлення та перевіряли пульс після застосування для контролю ефективності накладання.

Накладання турнікету
Накладання турнікету / Фото Вільногірськ IN.UA

На початку заходу лікар наголосив на важливості мати при собі турнікети після ознайомлення з їх використанням. Під час практичних вправ, за командою «поранення правої руки», учасники оперативно реагували та відпрацьовували навички самодопомоги.

«До кінця тренінгу люди вже почали розуміти, як турнікетом користуватися. Як діють липучки. З «нуля» важко одразу зрозуміти всі процеси його накладання. Для мене особливо було важливо навчити саме правильно накладати, а потім вже і швидкість. Ми починали з більш простих речей до більш складних», – коментує лікар.

Вивчення алгоритму M.A.R.C.H: розшифровка

M (Massive bleeding) – Масивна кровотеча;

A (Airway Management) – Управління дихальними шляхами;

R(Respiration) – Дихання;

C (Circulation) – Циркуляція;

H (Head injury / Hypothermia / Hypovolemia) – Травма голови / Гіпотермія / Гіповолемія.

Після вивчення турнікета, учасники тренінгу розпочали  розглядати алгоритм М.A.R.C.H.

Відтворили ситуацію з порятунку людини, яка ніби лежить на вулиці в несвідомому стані. Лікар зазначив, що в цій ситуації треба піклуватися перш за все про себе.

Відтворення ситуації з порятунку людини / Фото Вільногірськ IN.UA

«Треба дивитися, що поруч цієї людини. Якщо там лежить електропровід обірваний, слід бути обережним й не йти до людини з допомогою. Адже ви можете собі нашкодити», – зазначив Олексій.

Лікар наголошує, в разі схожих випадків слід дзвонити у відповідні служби.

Також розібрали поняття про допомогу, і кому вона потрібна. Коли вже людина без свідомості її треба оглянути. Пересвідчитися чи є десь кровотеча.

Масивну кровотечу одразу помітно, і в разі такої учасники тренінгу виконали алгоритм M.A.R.C.H. — накладали турнікет потерпілому.

А (Airway Management) – ознайомилися з управлінням дихальними шляхами.

Навчилися перевіряти чи дихає людина. Виконували потрійний прийом «Сафара», де треба було стати позаду людини й відкрити нижню щелепу, аби правильно зазирнути й все побачити. Виконували маніпуляції для того, щоб розправити всі дихальні шляхи.

Після цього учасники перейшли до розкриття дихальних шляхів.

Р (Respiration) – перевіряли дихання, чи взагалі людина може самостійно дихати. Вивчали методику «чую, бачу, відчуваю».

C (Circulation) – вивчали циркуляцію постраждалої людини;

На останньому етапі розглядали вкрай важливу тему  (Head injury / Hypothermia / Hypovolemia) – травма голови / Гіпотермія / Гіповолемія.

Застосування аптечки “Айфак”

Після практичної частини учасники тренінгу розглядали кожну одиницю складу військової аптечки «Айфак».

Практикум з використанням аптечки
Практикум з використанням аптечки / Фото Вільногірськ IN.UA

«З огляду аптечки стало зрозуміло, що M.A.R.C.H. зроблений якраз таки під цю аптечку. В ній немає нічого зайвого. Там тільки те, що може врятувати життя людині тут і зараз», – поділилася учасниця тренінгу.

Під час зустрічі учасники навчилися виконувати прості, але життєво важливі маніпуляції, які можуть стабілізувати стан потерпілого та дати змогу швидкій допомозі вчасно прибути. Особливу увагу приділили алгоритму M.A.R.C.H., що є ключовим у наданні екстреної медичної допомоги.

«На такому заході я була вперше. Це було корисно, цікаво та пізнавально. Такі тренінги треба проводити частіше. Дякую Олексію та редакції Вільногірськ IN.UA за таку можливість навчитися рятувати людей», – подякувала Анастасія Манькус.

Читайте також:

Підписуйтесь

“Доступні ліки” у Вільногірську: чи стикаються жителі міста з браком медикаментів?

Тесленко Катерина 17:55, 3 Грудня 2024
Ліки / фото ілюстративне, Pexel

Вільногірськ стикається з проблемою доступності ліків. Попри фінансову підтримку, місцевий бюджет не завжди може забезпечити необхідні медикаменти. Історії вільногірок Олени Шевцової та Надії Войченко ілюструють реальні труднощі, з якими стикаються мешканці міста у пошуку життєво важливих ліків.

Ми також поспілкувалися із представницею Національної служби здоровʼя України Наталією Шулікою та Вікторією Головянко, медичною директоркою Вільногірського міського центру первинної медико-санітарної допомоги, щоб зрозуміти поточну ситуацію.

Доступні ліки: яка ситуація у Вільногірську

Як повідомила нам Наталія Шуліка, Національна служба здоров’я України регулярно надсилає пресрелізи для розповсюдження інформації про програму “Доступні ліки”. Голова цієї служби Наталія Гусак раз на рік проводить зустрічі в кожній області з головами громад з цього питання.

Зі слів Наталії Шуліки, до Національної служби здоров’я України скарг про неможливість отримання ліків у Вільногірську за 2024 рік не надходило. Однак проблеми все ж є, їх описують мешканки міста.

Історія Олени Шевцової

Вільногірка Олена Шевцова каже, що вже пів року не може отримати протиепілептичні ліки «Вальпроком» для свого сина. Причина проста — у місцевому бюджеті немає коштів.

«І це так в багатьох, з ким я спілкувалася. Не видають ліки навіть тим, у кого онко або цукровий діабет», — каже Олена.

Олена розповідає, що згідно з програмою, якщо у місцевій громаді не вистачає коштів на ліки, їх мають надавати з державного бюджету. Коли вона звернулася на гарячу лінію, їй сказали прийти отримати рецепт. Але ліки видали лише раз, потім жінка знову зіштовхнулася з відмовою через брак коштів у бюджеті.

«Якісь ліки підпадають під електронний рецепт, його виписують один раз. А наші ліки підпадають під фізичний рецепт. Тож щомісяця я ходила до нашого сімейного лікаря, брала рецепт і йшла до аптеки. Дуже добре, що така програма є. Але ж вона, на жаль, не виконується», — розповідає Олена.

Історія Надії Войченко

Надія Войченко вже майже пів року не може отримати необхідні ліки. Раніше вона без проблем отримувала паперовий рецепт від лікаря.

«Ліки ці мені дуже потрібні, постійно. Ось, наприклад, крапельниці я приймаю кожен 28-й день, тобто в листопаді я приймала їх двічі», — розповідає Надія.

Для отримання рецепта Надія привозила з Дніпра заключення, що потребує лікування. Тоді вже сімейний лікар надавав їй рецепт, через який вона отримувала необхідне в аптеці. Але тепер це стало неможливим, тож вона замовляє їх через застосунок «Tabletki.ua» для економії.

Вільногірка каже, що задоволена роботою аптек, але зазначає, що були моменти, коли препарати затримувалися. В таких випадках у аптеці їй давали номер телефону, за яким вона могла дзвонити та дізнаватися про наявність ліків. Інколи ліки надходили раніше.

«Було б добре, аби краще планували бюджет. А то виходить так, що виділених коштів на рік вистачило лише на половину року», — каже Надія.

Зі слів Надії, з кожним місяцем онкохворих стає дедалі більше, і багато з них не отримують безплатні ліки за програмою «Доступні ліки».

Також ми поспілкувалися із Вікторією Головянко, медичною директоркою Вільногірська. З її слів, всі, хто підпадають під необхідну категорію, отримують електронні рецепти. Тобто ті, хто мають серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальну астму тощо.

Проблем з видачею електронних рецептів немає, якщо наявні світло та інтернет. Все необхідне технічне забезпечення для цього є, додає співрозмовниця.

Де можна отримати ліки

Мережа аптек у Вільногірську, які беруть участь у програмі “Доступні ліки”:

  • ТОВ “Аптека низьких цін”;  
  • ТОВ “Фармація Дніпра”;
  • ТОВ “Подорожнік Дніпро”
  • КП “Фармація”;
  • ТОВ “Аптека 7”;
  • ТОВ “Дніпродзержинська фармацевтична компанія”;
  • ТОВ “Медсервіс Днепр”;
  • ТОВ “Олександрійська фармацевтична компанія”;
  • ТОВ “РАМ РУАН”.

Всього нарахували 9 аптечних закладів та 12 місць відпуску лікарських засобів за електронними рецептами.

Також дізнатися адресу найближчої аптеки, яка працює з “Доступними ліками” можна, звернувшись на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677.

Примітка. З квітня 2019 року в Україні запрацював електронний рецепт, в рамках відпуску препаратів за програмою реімбурсації “Доступні ліки”. Відтак, пацієнти та пацієнтки з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою за електронним рецептом. Крім того, з жовтня 2021 року до програми “Доступні ліки” додали медикаменти для лікування психічних захворювань. Також можливо отримати електронний рецепт на інсулінові препарати.

Читайте також:

Підписуйтесь

Благодійний збір: психолог Олександр Зінченко збирає кошти на капці для дітей

Тесленко Катерина 17:25, 3 Грудня 2024
Психолог Олександр Зінченко організував збір / фото надане героєм

Практичний психолог Олександр Зінченко, який працює у Вільногірську, організовує збір коштів на капці для дітей та їх матерів, які були вимушені залишити свої домівки через війну. Зараз вони перебувають у прихистку в Дніпрі.

Олександр Зінченко розповів деталі збору для Вільногірськ IN.UA 

Збір для мам

За словами Олександра Зінченка, він вирішив організувати збір, щоб допомогти людям, які все втратили через війну. Зокрема, ця допомога спрямована на дітей. Часто вони не мають необхідного одягу та взуття, пояснює чоловік. За кошти, які збирає Олександр, закуплять капці для дітей та їх мам. Допомогу передадуть в прихисток, який розташований в Дніпрі.

«Забезпечення їх базовими речами, такими як капці, підвищує їхній комфорт та психоемоційний стан. Це особливо важливо, оскільки діти в умовах евакуації та нестачі гігієнічних засобів можуть зіткнутися з проблемами здоров’я», — розповів Олександр Зінченко. 

Попередні збори

Зазначимо, що раніше Олександр вже проводив збір коштів. Тоді волонтер збирав донати на шкарпетки, колготки та спідню білизну. В результаті минулого збору було зібрано 1 600 гривень, які витратили на ці потреби.

«Звісно, що багато волонтерів також надають все необхідне. Але такі речі завжди були першою необхідністю. Тож я вирішив допомогти з цим людям», — каже Олександр Зінченко. 

Як долучитися до збору

Долучитися до збору можна за посиланням. Наразі вже зібрано 600 гривень. Олександр у коментарі додав, що не має конкретних очікувань, але дуже вдячний кожному, хто підтримує ініціативу.

На питання про те, як люди можуть побачити результати своєї допомоги, волонтер відповів, що він регулярно робить скриншоти банківських виписок та звітує про закупівлю на зібрані кошти. Усі звіти він публікує у своїх соціальних мережах.

Редакція Вільногірськ IN.UA закликає всіх небайдужих долучитися до збору Олександра Зінченка, аби підтримати тих, хто зараз потребує допомоги.

Читайте також:

Підписуйтесь

“Доступні ліки” у Вільногірську: чи стикаються жителі міста з браком медикаментів?

Вільногірськ стикається з проблемою доступності ліків. Попри фінансову підтримку, місцевий бюджет не завжди може забезпечити необхідні медикаменти. Історії вільногірок Олени Шевцової та Надії Войченко ілюструють […]

Благодійний збір: психолог Олександр Зінченко збирає кошти на капці для дітей

Практичний психолог Олександр Зінченко, який працює у Вільногірську, організовує збір коштів на капці для дітей та їх матерів, які були вимушені залишити свої домівки через […]

Як пройти безоплатну діагностику онкозахворювань у Вільногірську: детальний гід для пацієнтів

Жителі Вільногірська, зокрема внутрішньо переміщені особи, мають можливість безоплатно проходити діагностику для раннього виявлення онкозахворювань завдяки Програмі медичних гарантій. Своєчасне обстеження підвищує шанси на успішне […]

Бюджет Дніпропетровщини на 2025 рік: на що підуть гроші

9,3 мільярда гривень — саме стільки становить попередній обсяг фінансування бюджету Дніпропетровської області на 2025 рік. Про це повідомляє голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. […]

15:00, 03.12.2024 Бойцун Дмитро

Ремонт будинків, сантехніка та бензин: що купляли для “Жилкомсервісу” за останні місяці

З 17 вересня 2024 року по 3 грудня 2024 року вільногірське комунальне підприємство “Жилкомсервіс” витратило близько 2,4 мільйона гривень на тендери за різними напрямками. У […]

13:07, 03.12.2024 Бойцун Дмитро