Як архів у Вільногірську зберігає та поширює історію

Марія Макарович 13:00, 19 Липня 2024
Наталія Кульніч / фото з архіву героїні

«Хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього». Ці слова українського поета Максима Рильського у наш час набувають актуальності. Адже історія має здатність повторюватися, а розуміння своїх коренів підживлюють здатність народу до боротьби. Росіяни протягом століть намагалися не тільки знищити українську націю, але й приховати ці факти. Документи про різні злочини та трагедії приховувалися, вивозилися до росії, переписувалася шкільна програма. Але з моменту відновлення незалежності Україна почала роботу над збором та оприлюдненням цих документів. Редакція Вільногірськ.IN.UA поспілкувалася з начальницею архівного відділу виконавчого комітету Вільногірської міської ради Наталею Кульніч, яка розповіла про діяльність відділу.

Почнемо з історії створення архівного відділу.

Пряма мова Наталі Кульніч: «До 1990 року Вільногірськ мав статус міста районного підпорядкування. 28 березня 1990 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради України   №232, Вільногірськ став містом обласного підпорядкування. Рішенням І сесії Вільногірської міської ради народних депутатів І  скликання були створені відділи міськвиконкому, в тому числі та міський архів.

Перші свої документи архів отримав 27 вересня 1991 року від Верхньодніпровського районного архіву в кількості 411 одиниць. На теперішній час в архівному відділі зберігається 66 фондів. Це близько 11200 справ».

Основні напрямки роботи

Пряма мова Наталі Кульніч: «Архівний відділ Вільногірського міськвиконкому зберігає документи Національного архівного фонду. Це документи:

  • органів місцевого самоврядування;
  • установ освіти;
  • культури;
  • охорони здоров’я;
  • статистики та фінансів;
  • підприємств і організацій міста, які зберігаються постійно.

Також на зберігання до архіву надходять документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих підприємств, які були зареєстровані на території міста Вільногірська. Ці документи в архіві зберігаються протягом 75 років. Їх використовують для підтвердження законних прав та інтересів громадян.

На цьому напрямку роботу виконує головний спеціаліст Юлія Дронова. Вона готує та надає громадянам довідки соціально-правового характеру про:

  • підтвердження трудового та пільгового стажу;
  • розмір заробітної плати;
  • про навчання в учбових закладах тощо.

Усі довідки, копії документів та витяги архівом надаються безоплатно».

Популяризація архівних документів

Пряма мова Наталі Кульніч: «Пріоритетним напрямом в роботі архівного відділу є ознайомлення громадськості міста з архівними документами. Ця робота здійснюється шляхом організації виставок. Виставки архівних документів пов’язуються з визначними подіями у житті держави та міста, видатних державних та громадських діячів.

Наприклад, у 2023 році архівний відділ організував виставки архівних документів до 150-річчя з дня народження Павла Скоропадського, до роковин трагедії Бабиного Яру, до Дня Незалежності України, до Дня Пам’яті загиблих захисників України та до Дня захисників та захисниць України. Цього року також було вже проведено 3 виставки: до Дня Героїв Небесної Сотні, Чорнобильської катастрофи та Дня Конституції України. Архівний відділ співпрацює з відділом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконкому. Разом підготували онлайн-виставку за документами архіву «Вільногірську-65».

У КЗ «Центр профільного навчання та дитячої творчості» був організований для дітей тематичний захід до дня народження Лесі Українки, де ми представили стендову виставку архівних документів з життя видатної письменниці».

Примітка редакції: Робота з архівними документами вимагає уваги, концентрації та обробки великих обсягів інформації у поєднанні із творчим підходом. Результати мешканці можуть побачити на виставках під час візиту до архіву.

Також Наталя розповіла, як вона збирає дані про загиблих на сучасній війні мешканців Вільногірської об’єднаної територіальної громади, щоб зберегти пам’ять про них. Таке збереження сучасної трагічної історії нашої країни дасть можливість новим поколінням вільногірців розуміти те, як українці жили та боролися за свою свободу.

Пряма мова Наталі Кульніч: «Станом на сьогодні, одним з актуальних питань в архівній справі є створення фондів колекцій. Це робота, пов’язана зі збором документів за зазначеною темою, їх упорядкуванням, описом і систематизацією. На даний час за матеріалами відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконкому відібрано документи Національного архівного фонду України, які пов’язані зі збройною агресією російської федерації проти України та документи, що стосуються COVID-19. Також на сайті Вільногірської міськради створено рубрику під назвою «Пам’ятаємо…». Там розміщені світлини загиблих воїнів Вільногірської ОТГ з їх короткою біографією. Архівний відділ за документами сайту формує справу в паперовому вигляді «Мешканці Вільногірської громади, які віддали життя за Україну». Також за матеріалами, взятими з мережі формуються справи «Рік незламності», «Війна. Спогади очевидців». Ми збираємо й колекції фото- та відео документів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, які зберігаються в електронному вигляді».

Як працювати з архівом

Пряма мова Наталі Кульніч: «На сайті Вільногірської міської ради є сторінка «Міський архів». Не виходячи навіть з дому вільногірці мають можливість дізнатися:

  • адресу архівного відділу (електронну та юридичну);
  • графік прийому громадян;
  • перелік, що містить інформацію про архівні фонди, внесені до складу Національного архівного фонду України;
  • список ліквідованих підприємств, які знаходяться на зберіганні в архівному відділі.

Архів проводить планову, систематичну роботу з оцифрування архівних описів, які розміщуються в розділі «Електронний архів». Також розміщена інформація щодо звернень громадян (зразки заяв на отримання довідок соціально-правового характеру, на отримання копій, витягів з документів НАФ тощо)».

Примітка редакції : Наталя Кульніч зауважила, що місцева влада підтримує та уважно ставиться до потреб архівного відділу, надає відділу все необхідне для збереження історії міста, регіону та країни.
Неважливо, як називають себе росіяни в цей період часу: імперією, союзом, демократичною країною тощо. Московити, а, зокрема, їхні керманичі, всіляко намагаються знищити український народ, нашу мову, історію, традиції та звичаї та приховати сліди цього знищення.  У 2020 році голова Державної архівної служби Анатолій Хромов розповів, що в момент здобуття Україною незалежності в 1991 році засекречені архіви колишнього СРСР становили 50% від загальної кількості. Водночас він повідомив, що станом на 2020 рік таких документів залишилося менш як 1%. Тобто українці мають доступ до інформації про злочини, яку так ретельно приховували окупанти.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як зменшити ризик захворювань восени: поради

Наталія Москаленко 16:30, 7 Вересня 2024
Поради для імунітету
Поради / фото getty images

Осінь приносить не лише красиві пейзажі, але й підвищений ризик захворювань через прохолодну погоду та зміну кліматичних умов. Прості, але ефективні поради допоможуть уникнути неприємних осінніх хвороб і насолоджуватися золотими днями без турбот

Як зменшити ризик захворювань восени більше на Вільногірськ IN.UA.  

Збалансоване харчування 

Для зміцнення імунітету потрібно включити більше овочів та фруктів, наприклад: вітамін С – цитрусові, гранати, солодкий перець, авокадо тощо; також корисно вживати м’ясо та рибу (які містять в собі багато корисних елементів, зокрема, цинк і залізо). Споживати достатню кількість води в день – це гарантія правильного обміну речовин. В холодні та похмурі осінні дні допоможуть розслабитись трав’яні чаї – м’ята, ромашка, меліса тощо.

Фізична активність 

Регулярні фізичні вправи зміцнюють імунну систему та підтримують організм у тонусі. Восени корисні прогулянки на свіжому повітрі. Це не лише допомагає зміцнити імунну систему, але й покращує сон та зменшує рівень стресу. ВООЗ радить дорослим(18-64 роки) щонайменше 150 хвилин фізичної активності на тиждень.

Здоровий сон

Спіть 7-9 годин на добу, оскільки недостатній сон ослаблює імунітет і збільшує ризик інфекцій.

Уникнення стресу

Під час стресу організм виділяє гормони, такі як кортизол та адреналін. Кортизол може пригнічувати роботу імунної системи, знижуючи виробництво лімфоцитів — клітин, які борються з інфекціями та вірусами.

Дотримання гігієни 

•Мийте руки теплою водою з милом не менше 20 секунд після вулиці, контакту з поверхнями у громадських місцях, перед їжею та після кашлю або чхання. Використовуйте антисептик, якщо немає можливості помити руки;

•Уникайте дотиків до обличчя: віруси можуть потрапити в організм через очі, ніс і рот. Намагайтеся не торкатися обличчя немитими руками;

•Регулярне провітрювання приміщень: холодні осінні місяці можуть спонукати закривати вікна, але важливо провітрювати приміщення для циркуляції свіжого повітря та зниження концентрації вірусів;

•Дезінфекція поверхонь: регулярно очищуйте та дезінфікуйте часто використовувані предмети та поверхні, такі як телефони, дверні ручки, клавіатури та поручні;

•Особиста гігієна: регулярний душ допомагає змити мікроби, які можуть накопичуватися на шкірі та одязі протягом дня. Восени важливо зберігати шкіру чистою і сухою, щоб уникнути надмірного охолодження.

Дотримання цих простих правил  восени допоможе знизити ризик інфекційних захворювань і зберегти здоров’я.

Читайте також:

Підписуйтесь

Другу добу Павлоград оговтується після російського обстрілу

Наталія Москаленко 15:56, 7 Вересня 2024
Павлоград
Павлоград після прильоту / Дніпропетровська ОВА

Вже минуло більше доби після обстрілу Павлограду, що на Дніпропетровщині. На Павлоград росіяни випустили п’ять ракет типу “Іскандерів”. Станом на зараз відомо про 82 травмованих містян. 

Про це повідомив начальник Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак. 

На стаціонарному лікуванні залишається 60 травмованих. У важкому стані 69-річний чоловік. У нього черепно-мозкова травма та осколкове поранення. Інші пацієнти з середніми та легкими травмами. 

Серед поранених є і діти. Медики роблять все, аби їх врятувати. 

Нагадаємо, вибух стався вчора зранку. У місті сталося декілька займань. В одній з багатоповерхівок горіла квартира. Вогонь надзвичайники приборкали та врятували п’ятьох людей.

Крім того, у місті побита інфраструктура. Пошкоджені 2 оселі місцевих і одна зайнялася. Понівечені 2 торговельні павільйони, господарська споруда.  

Читайте також:

Підписуйтесь

Як зменшити ризик захворювань восени: поради

Осінь приносить не лише красиві пейзажі, але й підвищений ризик захворювань через прохолодну погоду та зміну кліматичних умов. Прості, але ефективні поради допоможуть уникнути неприємних […]

Другу добу Павлоград оговтується після російського обстрілу

Вже минуло більше доби після обстрілу Павлограду, що на Дніпропетровщині. На Павлоград росіяни випустили п’ять ракет типу “Іскандерів”. Станом на зараз відомо про 82 травмованих […]

Службова недбалість зі збитками майже 3 мільйони гривень: подробиці

Начальницю відділу освіти виконкому райради м. Кривого Рогу підозрюють у службовій недбалості під час закупівлі електроенергії. Недбалість призвела до збитків майже 3 мільйони гривень під […]

Фільми для створення осіннього настрою: підбірка

Осінь — це час, коли природа огортається в теплі кольори, а вдома хочеться затишку і тепла. Створити справжню осінню атмосферу допоможуть фільми, сповнені золотавого листя, […]

Палац Культури та спорту у Вільногірську подарував школярам виставу

Палац спорту та культури «Металург» у місті Вільногірськ привітав школярів і подарував їм неймовірне свято. В програму входила новостворена вистава «Пригоди у школі магії та […]