Як архів у Вільногірську зберігає та поширює історію

Марія Макарович 13:00, 19 Липня 2024
Наталія Кульніч / фото з архіву героїні

«Хто не пам’ятає свого минулого, той не вартий свого майбутнього». Ці слова українського поета Максима Рильського у наш час набувають актуальності. Адже історія має здатність повторюватися, а розуміння своїх коренів підживлюють здатність народу до боротьби. Росіяни протягом століть намагалися не тільки знищити українську націю, але й приховати ці факти. Документи про різні злочини та трагедії приховувалися, вивозилися до росії, переписувалася шкільна програма. Але з моменту відновлення незалежності Україна почала роботу над збором та оприлюдненням цих документів. Редакція Вільногірськ.IN.UA поспілкувалася з начальницею архівного відділу виконавчого комітету Вільногірської міської ради Наталею Кульніч, яка розповіла про діяльність відділу.

Почнемо з історії створення архівного відділу.

Пряма мова Наталі Кульніч: «До 1990 року Вільногірськ мав статус міста районного підпорядкування. 28 березня 1990 року, відповідно до Указу Президії Верховної Ради України   №232, Вільногірськ став містом обласного підпорядкування. Рішенням І сесії Вільногірської міської ради народних депутатів І  скликання були створені відділи міськвиконкому, в тому числі та міський архів.

Перші свої документи архів отримав 27 вересня 1991 року від Верхньодніпровського районного архіву в кількості 411 одиниць. На теперішній час в архівному відділі зберігається 66 фондів. Це близько 11200 справ».

Основні напрямки роботи

Пряма мова Наталі Кульніч: «Архівний відділ Вільногірського міськвиконкому зберігає документи Національного архівного фонду. Це документи:

  • органів місцевого самоврядування;
  • установ освіти;
  • культури;
  • охорони здоров’я;
  • статистики та фінансів;
  • підприємств і організацій міста, які зберігаються постійно.

Також на зберігання до архіву надходять документи з кадрових питань (особового складу) ліквідованих підприємств, які були зареєстровані на території міста Вільногірська. Ці документи в архіві зберігаються протягом 75 років. Їх використовують для підтвердження законних прав та інтересів громадян.

На цьому напрямку роботу виконує головний спеціаліст Юлія Дронова. Вона готує та надає громадянам довідки соціально-правового характеру про:

  • підтвердження трудового та пільгового стажу;
  • розмір заробітної плати;
  • про навчання в учбових закладах тощо.

Усі довідки, копії документів та витяги архівом надаються безоплатно».

Популяризація архівних документів

Пряма мова Наталі Кульніч: «Пріоритетним напрямом в роботі архівного відділу є ознайомлення громадськості міста з архівними документами. Ця робота здійснюється шляхом організації виставок. Виставки архівних документів пов’язуються з визначними подіями у житті держави та міста, видатних державних та громадських діячів.

Наприклад, у 2023 році архівний відділ організував виставки архівних документів до 150-річчя з дня народження Павла Скоропадського, до роковин трагедії Бабиного Яру, до Дня Незалежності України, до Дня Пам’яті загиблих захисників України та до Дня захисників та захисниць України. Цього року також було вже проведено 3 виставки: до Дня Героїв Небесної Сотні, Чорнобильської катастрофи та Дня Конституції України. Архівний відділ співпрацює з відділом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконкому. Разом підготували онлайн-виставку за документами архіву «Вільногірську-65».

У КЗ «Центр профільного навчання та дитячої творчості» був організований для дітей тематичний захід до дня народження Лесі Українки, де ми представили стендову виставку архівних документів з життя видатної письменниці».

Примітка редакції: Робота з архівними документами вимагає уваги, концентрації та обробки великих обсягів інформації у поєднанні із творчим підходом. Результати мешканці можуть побачити на виставках під час візиту до архіву.

Також Наталя розповіла, як вона збирає дані про загиблих на сучасній війні мешканців Вільногірської об’єднаної територіальної громади, щоб зберегти пам’ять про них. Таке збереження сучасної трагічної історії нашої країни дасть можливість новим поколінням вільногірців розуміти те, як українці жили та боролися за свою свободу.

Пряма мова Наталі Кульніч: «Станом на сьогодні, одним з актуальних питань в архівній справі є створення фондів колекцій. Це робота, пов’язана зі збором документів за зазначеною темою, їх упорядкуванням, описом і систематизацією. На даний час за матеріалами відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю виконкому відібрано документи Національного архівного фонду України, які пов’язані зі збройною агресією російської федерації проти України та документи, що стосуються COVID-19. Також на сайті Вільногірської міськради створено рубрику під назвою «Пам’ятаємо…». Там розміщені світлини загиблих воїнів Вільногірської ОТГ з їх короткою біографією. Архівний відділ за документами сайту формує справу в паперовому вигляді «Мешканці Вільногірської громади, які віддали життя за Україну». Також за матеріалами, взятими з мережі формуються справи «Рік незламності», «Війна. Спогади очевидців». Ми збираємо й колекції фото- та відео документів, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України, які зберігаються в електронному вигляді».

Як працювати з архівом

Пряма мова Наталі Кульніч: «На сайті Вільногірської міської ради є сторінка «Міський архів». Не виходячи навіть з дому вільногірці мають можливість дізнатися:

  • адресу архівного відділу (електронну та юридичну);
  • графік прийому громадян;
  • перелік, що містить інформацію про архівні фонди, внесені до складу Національного архівного фонду України;
  • список ліквідованих підприємств, які знаходяться на зберіганні в архівному відділі.

Архів проводить планову, систематичну роботу з оцифрування архівних описів, які розміщуються в розділі «Електронний архів». Також розміщена інформація щодо звернень громадян (зразки заяв на отримання довідок соціально-правового характеру, на отримання копій, витягів з документів НАФ тощо)».

Примітка редакції : Наталя Кульніч зауважила, що місцева влада підтримує та уважно ставиться до потреб архівного відділу, надає відділу все необхідне для збереження історії міста, регіону та країни.
Неважливо, як називають себе росіяни в цей період часу: імперією, союзом, демократичною країною тощо. Московити, а, зокрема, їхні керманичі, всіляко намагаються знищити український народ, нашу мову, історію, традиції та звичаї та приховати сліди цього знищення.  У 2020 році голова Державної архівної служби Анатолій Хромов розповів, що в момент здобуття Україною незалежності в 1991 році засекречені архіви колишнього СРСР становили 50% від загальної кількості. Водночас він повідомив, що станом на 2020 рік таких документів залишилося менш як 1%. Тобто українці мають доступ до інформації про злочини, яку так ретельно приховували окупанти.

Читайте також:

Підписуйтесь

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 09:30, 22 Листопада 2024
фото ілюстративне / Pexels

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець.

Про це повідомляє видання oboz.ua 

Законопроєкт, розроблений Кабінетом Міністрів, передбачає низку нововведень, які мають на меті спростити процедуру виконання судових рішень та оптимізувати процес стягнення боргів. 

Серед основних положень:

  • Автоматичний арешт коштів боржників у банках, з обов’язковим підключенням фінансових установ до системи взаємодії;
  • Звернення стягнення на депозитні рахунки боржників, що тепер регламентуватиметься окремим порядком;
  • Інтеграція виконавчого провадження з системою обліку цінних паперів, що дозволить блокувати активи боржників;
  • Взаємодія Єдиного реєстру боржників з іншими реєстрами, щоб запобігти відчуженню майна боржниками;
  • Автоматизоване виключення з реєстру боржників та зняття арешту з рахунків після повного погашення заборгованості.

У Міністерстві юстиції позитивно оцінили ініціативу, наголошуючи, що її реалізація дозволить скоротити строки виконання дій, підвищити їхню ефективність та збільшити надходження до бюджету шляхом стягування боргів.

“При цьому реалізація проєкту Закону … слугуватиме збільшенню надходжень до нього за рахунок стягнутих із боржників коштів”, – зазначили у міністерстві.

Законопроєкт також спрощує процедуру повторного пред’явлення виконавчих документів і виключає дублювання записів у реєстрі боржників.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Вільногірську студенти відвідали виробничі підприємства

Наталія Москаленко 18:30, 21 Листопада 2024
Екскурсія
Екскурсія / фото викладачка коледжу Катерина Бондаренко

У Вільногірському фаховому коледжі Українського державного університету науки та технологій відновили практику екскурсій на підприємства, яку не проводили з початку повномасштабного вторгнення. Це стало можливим завдяки підтримці місцевих підприємств, які, попри труднощі, готові поділитися досвідом і навчанням з майбутніми фахівцями. Однією з перших екскурсій стала поїздка студентів коледжу до Вільногірського гірничо-металургійного комбінату, де вони мали змогу побачити, як працює сучасне виробництво.

Читайте на Вільногірськ IN.UA.

12 студентів групи ВМ-222 Вільногірського фахового коледжу відправилися на комбінат, щоб на практиці дізнатися про технологічні процеси, які вивчають під час навчання. Вони оглянули основні цехи, познайомилися з роботою устаткування та дізналися про специфіку діяльності кожного відділу комбінату. 

“Це була чудова можливість для студентів побачити, як теоретичні знання перетворюються на реальний процес виробництва”, – розповіла викладачка Катерина Бондаренко. 

фото викладачка коледжу Катерина Бондаренко
фото викладачка коледжу Катерина Бондаренко

Особливу увагу студентів привернуло знайомство з професіоналами комбінату, які поділилися досвідом своєї роботи. Студенти також мали можливість поспілкуватися з випускниками коледжу, що працюють на комбінаті.

фото викладачка коледжу Катерина Бондаренко
фото викладачка коледжу Катерина Бондаренко

Випускники розповіли про свої перші кроки в професії, труднощі та переваги роботи на виробництві, а також поділилися цінними порадами, які допомогли їм успішно побудувати кар’єру. Це дало студентам можливість краще зрозуміти реалії трудового життя та розширити кругозір.

“Ми проводили опитування серед студентів після екскурсії. Усі висловили захоплення, найбільше їх вразила можливість побачити наживо обладнання, яке вони вивчають на заняттях. Мрія багатьох з них — працювати саме за цією спеціальністю, і вони надихнулися на подальше навчання, щоб отримати необхідні знання та навички“, — розповіла викладачка Катерина Бондаренко.

Де ще побували студенти?

Під час екскурсії студенти також відвідали ТОВ “Скляний Альянс”, де ознайомилися з технологіями виробництва та виробничими процесами на підприємстві. Вони оглянули 14-й цех підприємства, де було продемонстровано спеціальне обладнання, яке використовується в виробничому процесі. Студенти були вражені складністю та важкістю роботи, яку виконують працівники цього підприємства.

“Це не перша екскурсія на ці підприємства, і ми плануємо надалі організовувати подібні поїздки для наших студентів. Такі екскурсії дають їм важливі практичні знання, зокрема щодо роботи з обладнанням, і стимулюють їх до глибшого вивчення предметів та покращення своїх професійних навичок. Це чудова можливість для студентів побачити, як теоретичні знання застосовуються на практиці”, — підсумувала Катерина Бондаренко.

Екскурсія є важливим етапом навчального процесу, адже вони не лише збагачують знання студентів, але й допомагають їм визначити свої професійні орієнтири та надихають на подальші досягнення в обраній сфері. Ці візити на підприємства дають студентам цінний досвід, який буде корисним у їхній майбутній кар’єрі, а також допомагають побудувати міцні зв’язки з реальним сектором економіки.

Читайте також:

Підписуйтесь

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець. Про це […]

09:30, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

У Вільногірську студенти відвідали виробничі підприємства

У Вільногірському фаховому коледжі Українського державного університету науки та технологій відновили практику екскурсій на підприємства, яку не проводили з початку повномасштабного вторгнення. Це стало можливим […]

Загроза сказу у Вільногірську: лисиця наблизилася до дітей

У Вільногірську місцеві мешканці занепокоєні через лисиць, які вільно пересуваються містом і не бояться контакту з людьми. Нещодавно одна з них підійшла до дітей, що […]

Росіяни вдарили по Кривому Рогу: що відомо про наслідки та травмованих

Вдень росіяни вдарили по Кривому Рогу. Внаслідок атаки пошкоджено адміністративну будівлю та житлові будинки. Наразі відомо про 17 постраждалих, серед яких 2 дітей. Десятеро з […]

15:30, 21.11.2024 Бойцун Дмитро

Вільногірськ вшановує героїв у День Гідності та Свободи

У Вільногірську біля пам’ятника воїнам АТО представники влади та громадськості зібралися, щоб вшанувати пам’ять Героїв Небесної Сотні та загиблих у російсько-українській війні. Під час заходу […]

14:00, 21.11.2024 Бойцун Дмитро