Важливо

Як ВПО у Вільногірську отримати тимчасове житло

Марія Макарович 17:00, 5 Липня 2024
Житло
Житло/ фото Вільногірськ IN.UA

Станом тільки на середину 2023 року, понад 3,5 мільйона українців втратили своє житло через повномасштабну війну, яку розпочала росія. Ці цифри тільки збільшуються. Близько 26% території країни окуповано, десятки міст вщент знищені, а ворог продовжує руйнувати цивільну інфраструктуру навіть на тилових територіях. Тому питання житла для українців зараз стоїть дуже гостро. Необхідність мати місце проживання є базовою потребою людини. Оскільки повноцінна відбудова України поки неможлива через активні бойові дії, у державі існує механізм надання переселенцям тимчасового житла. Місто Вільногірськ прийняло до себе багато людей, які вимушені були тікати від війни. Редакція Вільногірськ IN.UA поспілкувалася з адвокатом ГО «Платформа прав людини» Євгеном Воробйовим, дослідила питання надання такого прихистку переселенцям в місті.

Деталі у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Тимчасове житло для переселенців

В Україні існують різні законодавчі механізми надання тимчасово житла людям, які втратили власну домівку. Втім, з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ця проблема здобула ще більшу актуальність. Поки процес виплати компенсацій за зруйноване житло досі запускається, людям необхідно десь жити. Тому наразі існує можливість отримати тимчасове житло з фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, поза межами їхньої юрисдикції. Цей процес регламентується законодавством та постановами КМУ. Зокрема Постановою від 29.04.2022 № 495. Згідно із цим документом місцева рада формує перелік приміщень, які відповідають вимогам до проживання та можуть фінансуватися з державного, місцевого бюджетів, коштом міжнародних донорів чи внесками благодійників. 

Процес надання житла для ВПО у Вільногірську

Редакція Вільногірськ IN.UA запитала у міської ради про кількість переселенців, які подали заяви на отримання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання та кількість тих, хто по факту його отримало. У своїй відповіді міська рада повідомила, що у цьому списку на першочерговому порядку перебуває 5 людей. Крім того, для поселення ВПО, радою виділено 6 кімнат за двома адресами, які наразі частково заповнені. Також, з 2016 року у громаді існує соціальний гуртожиток для ВПО, який розрахований на проживання 32 людей та наразі є повністю заповнений. 

Міська рада у своїй відповіді посилається на Житловий Кодекс України, без згадок спеціалізованого законодавства, яке регламентує надання житла внутрішньо переміщеним особам.

«Законодавство щодо отримання житла ВПО поділяється на загальне та спеціальне. До загального можна віднести той же Житловий кодекс України, на який посилається  Вільногірська міська рада. Однак, як відомо, не тільки згаданим кодексом врегульовано питання отримання житла ВПО, є ще спеціальне законодавство, тому правильним є також посилання на інші чинні норми права»

Євген Воробйов // адвокат ГО «Платформа прав людини»

Як приклад адвокат наводить ст. 86 Кодексу цивільного захисту щодо забезпечення житлом постраждалих, житло яких стало непридатним для проживання внаслідок надзвичайної ситуації, здійснюється місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання. Також в Україні існує спеціальне законодавство для ВПО: Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». В ньому ст. 9 визначено право внутрішньо переміщених осіб на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено).

Право на тимчасове житло для переселенців
Право на тимчасове житло для переселенців/ фото pexels

Хто має право на першочергове отримання житла

Під час визначення того, яка група громадян має право на першочергове отримання тимчасового житла, Вільногірська міська рада також посилається на Житловий Кодекс, а саме на ст. 45. В цій статті вказані «Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, а також особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, «За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР» усіх трьох ступенів», як одна з багатьох пріоритетних груп. У Порядку КМУ №495 акцент спрямований на багатодійних чи неповних сім’ях та інших вразливих категорій осіб саме з-поміж ВПО. Однак, Євген пояснює, що ст. 45 не регламентує питання пріоритетності під час надання житла саме переселенцям. 

«Так, дійсно заплутатись дуже легко. Тому є два обліки: перший облік осіб визначених ст. 45, 46 Житлового кодексу, їм видають квартири в порядку та за документами передбаченими ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення. Якщо ми говоримо про ВПО, то вони в іншому обліку, це ст. 132-1, 132-2 Житлового кодексу. Їм надають житло для тимчасового проживання згідно з Порядком затвердженому постановою КМУ № 495 від 29.04.2022. Таким чином, Герої СРСР та ВПО не конкурують за житло, кому першому з них надати»

Євген Воробйов // адвокат

Ймовірно, вибір 5 людей, які очікують на надання тимчасового приміщення у першочерговому порядку, був сформований згідно зі статтею 45 Житлового Кодексу, яка не відповідає за внутрішньо переміщених осіб. 

Що робити людям, якщо їх право на тимчасове житло не реалізовують

Редакція також запитала адвоката про план дій у випадку, якщо людина має право на отримання тимчасового житла з житлового фонду, але її заявку відхилили або не розглядають. Перед тим варто пам’ятати, що необхідний пакет документів для подання такої заявки складається з: 

  • копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
  • копія довідки внутрішньо переміщеної особи про взяття на облік в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та копії відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);
  • копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
  • копія реєстраційного номера облікової картки платника податків 
  • копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень із фонду. Факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання

Якщо всі ці документи зібрані та подані правильно, але місцева рада відхилила заявку, то Євген каже, що можна звертатися до суду задля захисту своїх прав. 

«Якщо житло є і його не виділяють, тобто відмовляють або не розглядають заяву, то можна пробувати оскаржити бездіяльність через суд, для цього треба звернутись до окружного адміністративного суду за місцем знаходження відповідного органу місцевого самоврядування»

Євген Воробйов // адвокат ГО «Платформа прав людини»

Також адвокат наголошує, що за загальним правилом, державний бюджет України та місцеві бюджети на кожний рік повинні закладати у своїх бюджетах кошти на формування згаданих фондів житла. 

Втім, згідно з відповіддю Вільногірської міської ради, у громаді наразі відсутні житлові приміщення, на базі яких можливе створення такого фонду. Ще на початку лютого цього року редакція Вільногірськ.IN.UA писала про плани місцевої ради створити чергу з ВПО на отримання тимчасового житла, розробити Положення щодо створення фонду житла та взяття у комунальну власність недобудову комбінату. Втім, редакція не змогла знайти підтверджень активних дій в цьому напрямку, що підтверджується відповіддю міської ради на запит. 

Читайте також:

Підписуйтесь

Останній день для оновлення даних у ТЦК: на що чекати військовозобовʼязаним після 16 липня

Альона Щекодіна 18:00, 15 Липня 2024
Резерв + / фото ілюстративне

Вже завтра, 16 липня, останній день, коли військовозобовʼязані повинні оновити свої дані у ТЦК та СП. Тим, хто цього не зробить, загрожує штраф

Детальніше про те, як це зробити та що чекатиме тих, хто не оновить дані — читайте в матеріалі Вільногірськ IN.UA

Оновлення даних до 16 липня

18 травня 2024 року в Україні набув чинності новий закон “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, головною особливістю якого стала необхідність всім військовозобов’язаним, резервістам та призовникам оновити свої військово-облікові дані. На це законом їм відведено 60 днів — до 16 липня.

Тих, хто дані не оновить, будуть штрафувати. Нові суми штрафів значні: від 17 000 до 25 000 гривень для фізичних осіб та від 34 000 до 59 000 гривень для посадових і юридичних осіб.

Як оновити свої дані

Оновити свої дані можна трьома способами:

  • у ТЦК та СП;
  • у ЦНАПі;
  • у застосунку “Резерв+”.

Читайте також:

Підписуйтесь

Скільки раз з початку 2024 року лунав сигнал повітряної тривоги на Дніпропетровщині

Дмитро Скопіч 17:00, 15 Липня 2024
Повітряна тривога / фото ілюстративне

З початку 2024 року на Дніпропетровщині пролунало понад 1200 повітряних тривог. Їх сумарна тривалість склала понад 44 дні.

Про це повідомили журналісти “Суспільного

Повітряна тривога на Дніпропетровщині

За даними застосунку “Тривога”, які були опубліковані 12 липня 2024 року, з початку 2024 року на Дніпропетровщині було зафіксовано 1256 тривог, а сумарна тривалість склала 44 дні. Лідерами серед місяців є травень — 229 тривог та червень — 228 тривог. Найменше тривог лунало в лютому — 149. Середня тривалість тривог становить 49 хвилин.

В липні станом на 15 липня 2024 року було оголошено 97 тривог. Найбільша кількість була зафіксована 1 липня, коли відбулося 10 тривог. Найчастіше цей сигнал було чутно о 15:00 та 23:00.

Кількість тривог з 24 лютого 2022 року

З початку повномасштабного вторгнення в Україну на Дніпропетровщині було зафіксовано понад 3903 тривог. Відомо, що кількість діб, в яких була оголошена хоча б одна тривога, досягла 857 з 873. Максимальна кількість днів підряд без тривог на Дніпропетровщині не перевищувала 2.

Читайте також:

Підписуйтесь

Останній день для оновлення даних у ТЦК: на що чекати військовозобовʼязаним після 16 липня

Вже завтра, 16 липня, останній день, коли військовозобовʼязані повинні оновити свої дані у ТЦК та СП. Тим, хто цього не зробить, загрожує штраф Детальніше про […]

Скільки раз з початку 2024 року лунав сигнал повітряної тривоги на Дніпропетровщині

З початку 2024 року на Дніпропетровщині пролунало понад 1200 повітряних тривог. Їх сумарна тривалість склала понад 44 дні. Про це повідомили журналісти “Суспільного“ Повітряна тривога […]

17:00, 15.07.2024 Дмитро Скопіч

В Україні планують ввести новий порядок виплат грошового забезпечення родинам військових

В Україні планують ввести новий порядок виплат грошового забезпечення родинам військових на випадок полону або зникнення безвісти. Про це розповів народний депутат Олексій Гончаренко в […]

16:00, 15.07.2024 Дмитро Скопіч

Антон Боклаг: як працює депутат Вільногірської міської ради

Депутати місцевої ради це люди, які представляють інтереси мешканців громади у міській раді та безпосередньо впливають на прийняття рішень, що стосуються її функціонування. Депутати всіх […]

У Дніпрі допомагатимуть жінкам з інвалідністю: як саме

Організація Fight For Right розпочала набір учасниць до груп психологічної підтримки у Дніпрі. Проєкт спрямований на допомогу внутрішньо переміщеним жінкам з інвалідністю та тим, хто […]