Сім’я Вікторії Слісаренко перша у Вільногірській громаді стала патронатною родиною. Наразі це єдина сім’я у Вільногірську, яка тимчасово прихистила двох дівчат. Тепер 44 річна вільногірка виховує п’ятьох дітей, троє з них – її власні сини.
Більше у матеріалі Вільногірськ IN.UA
Патронатна родина у Вільногірську
Патронатна родина — це вид працевлаштування, коли сім’я бере до себе на тимчасове проживання та виховання дітей, позбавлених батьківського піклування.
У серпні та листопаді 2023 року родина Вікторії Слісаренко взяла до себе двох дівчат, яким на той момент було 3 і 8 років. Вікторія ділиться, менша дівчинка напочатку майже не розмовляла, в садочок дитина не ходить, жінка займається її розвитком вдома.
Восьмирічна дитина навчається у першому класі.
«Вона була замкнута, як їжачок. Вже з часом дівчинка зрозуміла, що в нашій родині безпечно. Навчається старанно, вчителька її хвалить», — розповідає Вікторія Слісаренко.
Відвідують дівчата й додаткові заняття у центрі розвитку «Змістовно». Там вони малюють, спілкуються з однолітками, відвідують гурток робототехніки, уроки української мови, математики та англійської мови.
«Я полюбляю малювати й бавитися ляльками. В мене їх багато. Але я хочу ще таку гарну, якої ні в кого немає», — розповідає старша дівчинка виховательки.
Про існування патронатних родин Вікторія дізналася лише торік, коли перебувала на обліку у центрі зайнятості.
«Я дізналася про дітей, які потребують захисту. Про роль патронатних родин для маленьких дітей. В цей же день я поспілкувалася зі своєю родиною чи згодні вони, щоб ми в один день стали більшою родиною. Адже всі члени сім’ї повинні бути згодними на такий важливий крок», — каже Вікторія Слісаренко.
Родина Слісаренко має велике господарство: качки, кури, кіт, собака, папуга, черепаха, кролі та город. Дбають про це тепер великою родиною з семи людей. А у великому будинку кожен з дітей має окрему кімнату.
«В нас в родині троє хлопців, а тепер ще й дві гарних дівчинки. Якщо є на трьох ложка, то знайдеться і на п’ятьох дітей. Патронату не слід боятися. Треба просто любити дітей і мати впевненість у своїх силах», — ділиться патронатна вихователька Вікторія Слісаренко.
Що таке патронатна родина
Патронатні вихователі забирають дітей на тимчасовий прихисток, коли їх рідні батьки долають складні життєві обставини.
Патронатний вихователь надає професійну соціальну послугу, яка відповідним чином оплачується. А це заробітна плата у сумі 5 прожиткових мінімумів, що близько 15 тисяч гривень, а також виплата на одну дитину у розмірі 2,5 прожиткових мінімумів, що близько 7 тисяч гривень.
Ці кошти необхідно витрачати на дитину, лікувати її, купувати необхідні речі та забезпечити якісні умови проживання. Ці гроші розраховані й на часткову сплату комунальних послуг. Контролюють витрати кошт на дітей працівники служби у справах дітей, розповідає начальниця служби у справах дітей Вільногірської міської ради Ольга Левченко.
«Є діти, які потрапляють в патронатну сім`ю з найскладніших життєвих обставин. Увага їм потрібна цілодобова. Іноді їх не можна залишити навіть на хвилину», — пояснює Ольга Левченко.
З патронатним вихователем укладають трудовий договір на кожну дитину окремо. Дитину влаштовують в патронат на три місяці, цей термін може бути продовжений, але не більше ніж на 6 місяців.
«Соціальні працівники приходили в наш будинок, перевіряли стан житлових умов. У кожного з дітей та чоловіка окремо питали чи вони згодні взяти в родину інших дітей. Якби хтось один з родини відмовився, то ми б не змоги взяти дівчаток до нас в родину», — розповідає патронатна вихователька Вікторія Слісаренко.
Патронатним вихователем може стати жінка або чоловік, вони мають бути повнолітніми та дієздатними. Переваги при виборі патронатної родини надають людям, які мають досвід виховання дітей.
«Ми дуже вдячні, що люди виявили бажання допомогти дітям. Не дивлячись на те, що в них є власні діти. Ми бачимо, що дітям в цій сім’ї добре. Вони спокійні, врівноважені, вільно спілкуються. Видно, що діти прогресують. Для кожної громади це велика допомога», — коментує начальниця служби у справах дітей Ольга Левченко.
Як стати патронатним вихователем
Щоб подати заяву про намір стати патронатним вихователем, необхідно зібрати певний перелік документів, а це:
- письмова згода від усіх повнолітніх членів родини, в тому числі й тих, кому 14 років;
- висновки про стан здоров’я вихователя та членів родини;
- довідки про притягнення або не притягнення до кримінальної відповідальності;
- паспортні документи;
- свідоцтво про шлюб;
- документи про власність на житло (якщо орендоване житло повинно бути укладений договір з винаймання квартири);
- довідка про доходи.
Додаткову інформацію можна дізнатися в Службі у справах дітей за адресою вулиця ім. Ю.Устенка, 29.
Читайте також: