Поліноз або сезонна алергія: симптоми та профілактика

Олександра Зоз 12:03, 23 Травня 2024
Сезонна алергія
Сезонна алергія/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Близько 10-30% населення світу страждає від алергії. Спровокувати її можуть, зокрема, харчові продукти, пилок, домашні тварини, побутова хімія, медичні препарати.

Що потрібно знати про сезонну алергію розповідає Вільногірськ IN.UA

Сезонна алергія: що потрібно знати

Навесні люди часто стикаються із сезонною алергією. Її ще називають полінозом. Викликає алергію рослинний пилок, захворювання характеризується гострими запальними змінами слизової оболонки дихальних шляхів та очей.

Сезонним захворювання зветься, бо спостерігається у певний період, коли на вулиці починається цвітіння окремих рослин. 

Пилок розносить вітер та комахи на великі відстані. Тому полінозом хворіють не лише у сільській місцевості, але й у місті. 

Сезонна алергія
Комахи переносять на собі пилок/ ілюстративне фото з відкритих джерел

В Україні спостерігають три періоди цвітіння:

  • весняний – з початку березня до середини травня – пов’язаний здебільшого із цвітінням дерев: вільхи, берези, ліщини, дуба, ясеню, граба, бузку;
  • літній – із середини травня до кінця липня, викликаний пилком лугових та злакових трав – тимофіївка, грястиця, лихоцвіт, пирій, пшениці, жита, вівса, кукурудзи, кульбаби;
  • літньо-осінній – з середини липня до жовтня, зумовлений цвітінням бур’янів: полину, лободи, подорожника, кропиви, амброзії.

Симптоми полінозу:

  • свербіж;
  • почервоніння очей;
  • відчуття піску в очах;
  • сльозотеча;
  • нежить;
  • напади чхання;
  • утруднене носове дихання. 

До симптомів алергічного риніту та кон’юнктивіту можуть приєднатися: 

  • кашель;
  • задуха;
  • бронхіальна астма;
  • прояви на шкірі по типу кропив’янки чи ангіоневротичного набряку.

Алергічні симптоми не варто лікувати самостійно, необхідно звернутися до лікаря.

Запобігати розвитку алергії допоможе специфічна алерговакцинація. Вилікувати алергію можна, лікування назначає лікар алерголог.

Аби уникнути загострення алергічного стану, необхідно дотримуватися правил профілактики:

  • у сезон цвітіння можна обмежити перебування на вулиці;
  • після приходу з вулиці вимити руки, промити очі водою, а ніс – сольовим розчином;
  • регулярно приймати душ та мити волосся;
  • змінювати одяг з вуличного на домашній;
  • завішувати вологими простирадлами відчинені вікна, щоб стримувати пил та пилок;
  • щоденно проводити вологе прибирання вдома;
  • виключити із раціону продукти, у яких може бути пилок (як-то мед);
  • носити на вулиці сонцезахисні окуляри;
  • не використовувати хімічні засоби у побуті.

Терміни цвітіння рослин можуть відрізнятися. Це залежить від клімату та особливостей погоди. Відстежувати цвітіння в Україні допоможе інтерактивна карта.

Читайте також:

Підписуйтесь

Страсний тиждень 2025: опис по днях, традиції та заборони

Єва Буянова 14:00, 12 Квітня 2025
Страсний тиждень/ фото ілюстративне, Pexels

Страсний тиждень — це останній тиждень Великого посту перед Великоднем, що починається в понеділок і триває до суботи. У 2025 році Страсний тиждень розпочинається 14 квітня і завершується 19 квітня.

Страсний тиждень 2025 – читайте на Вільногірськ.IN.UA

Страсний тиждень по днях

Цей тиждень особливий для християн, адже він присвячений спогадам останніх днів життя Ісуса Христа, його страждань, смерті та поховання. Кожен день Страсного тижня має свої обряди та символічні значення:

  1. Великий понеділок — День покаяння та очищення. Це перший день Страсного тижня, коли віряни через молитву та покаяння відновлюють свій дух і починають духовний шлях очищення.

  2. Великий вівторок — День прощення та милосердя. В цей день віряни намагаються примиритися з іншими та проявляють милосердя, піклуючись про нужденних і очищуючи душу від гріхів.

  3. Велика середа — День зради Юди. Згадка про зраду апостола Юди, який продав Ісуса, змушує вірян задуматися про прощення та духовне очищення.

  4. Великий четвер — Вечеря Господня. День, коли Ісус встановив Таїнство Євхаристії. Віряни моляться за духовне збагачення та вірність Христу, а також згадують обряд умивання ніг, який символізує служіння і покору.

  5. Велика п’ятниця — День страждань і розп’яття Христового. Це день скорботи, коли віряни згадують страждання Ісуса. Дотримуються суворого посту та утримуються від веселощів.

  6. Велика субота — Час очікування і молитви. Цей день присвячений перебуванню тіла Ісуса в гробі, а в ніч з суботи на неділю відбувається Великоднє богослужіння та освячення пасхальних продуктів.

  7. Неділя — Великдень, день святкування Воскресіння Христового. Це кульмінація Страсного тижня, що символізує перемогу життя над смертю, світла над темрявою.

Традиції та заборони

  • протягом Страсного тижня віряни моляться більше, намагаючись очистити своє серце від гріхів: 
  • віряни беруть участь у богослужіннях, зокрема на Страсну пʼятницю та Велику суботу; 
  • в ніч з суботи на неділю освячується великодній кошик
  • під час Страсного тижня не можна їсти мʼясо та молочні продукти, а також святкування та розваги, аби зберігати атмосферу скорботи та молитви. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як святкують Великдень в різних країнах

Єва Буянова 12:30, 12 Квітня 2025
Великдень в різних країнах/ фото ілюстративне, Pexels

Великдень — це свято, яке святкується по-різному в різних країнах світу. Від мовчання церковних дзвонів у Франції до яскравих карнавальних танців у Мексиці.  

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала традиції святкування Великодня з різних куточків світу. 

Франція

Основною традицією святкування Великодня у Франції є мовчання церковних дзвонів у період від Чистого четверга до Страсної суботи — на згадку про страждання Ісуса Христа. У неділю ж дзвони знову лунають, сповіщаючи про Воскресіння, і в цей момент французи вітають одне одного поцілунками й обіймами.

Іспанія

В Іспанії Великдень супроводжується унікальними традиціями. Однією з найпоширеніших є Великий хід, під час якого хлопчики несуть пальмове гілля, а дівчата — прикрашені цукерками пальмові гілочки. По завершенні ходи священник благословляє всіх дітей. Найвідоміший такий хід проходить у Севільї.

Румунія 

Від Чистого четверга у Румунії припиняються роботи та жінки стають до приготування традиційних страв, а саме паски, випеченого калача та великоднього ягняти. Також не забувають і про крашанки та писанки: існує схожа з Україною традиція створювати яйця з орнаментом. 

Бразилія

У цій країні на Великдень заведена традиція щодо дарування один одному шоколадних яєць з іграшками всередині, що загорнені в блискуче пакування. Тобто на святковий стіл обовʼязково ставлять солодке, а головною стравою є паска у формі хреста зі шматочками фруктів. 

Мексика

В Мексиці свято Великодня триває цілих 14 днів – Страснтй та Великодній тижні. Тут зазвичай проводять яскраві карнавали з вуличними танцями, феєрверками та святковими розвагами.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як святкують Великдень в різних країнах

Великдень в різних країнах

12:30, 12.04.2025 Єва Буянова

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської […]

18:00, 11.04.2025 Дмитро Бойцун

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з […]

09:30, 10.04.2025 Дмитро Бойцун