Відомо, що прізвище дитині присвоюється під час державної реєстрації народження. Відповідно до статті 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Проте, якщо мати й батько мають різні прізвища, то прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Присвоєне при народженні прізвище можна змінити.
Про це повідомляє Міністерство юстиції України.
Батьки можуть змінити прізвище своєї дитини
Підстави для зміни прізвища дитини батьками визначені статтею 148 Сімейного кодексу, а саме:
- у разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років. Якщо ж дитина досягла семи років, то прізвище змінюється за її згодою;
- у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років;
- за заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків;
- якщо один із батьків проти зміни прізвища дитини, то спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Куди звертатися для зміни прізвища дитини
Батьки, які хочуть змінити прізвище дитині, мають звернутися у відділ державної реєстрації актів цивільного стану.
Українці, а також іноземці та особи без громадянства, які проживають за кордоном, можуть подати заяву до дипломатичного представництва або консульства.
Для внесення змін до актових записів цивільного стану потрібно подати такі документи:
- заяву про зміну прізвища малолітньої дитини;
- паспорт;
- свідоцтво про народження;
- судові чи нотаріальні документи (у разі наявності та необхідності).
У Мінюсті зазначають, що вищезазначені органи управління не можуть відмовити людині в прийнятті та розгляді заяви про зміну прізвища малолітньої дитини.
Строки розгляду заяви на зміну прізвища
Заяву можуть розглядати до трьох місяців, з дня її подання.
За наявності поважних причин цей строк може подовжитися ще на три місяці, з письмового дозволу керівника відділу ДРАЦС.
Дипломатичним представництвом або консульством таке питання розглядається у шестимісячний строк з дня подання заяви.
Скільки коштує зміна прізвища
За видачу свідоцтва зі зміною прізвища доведеться сплатити державне мито у розмірі 0,02 неоподатковуваного мінімуму, а це 0,34 гривні.
Проте у Міністерстві юстиції зазначають, що відповідно до ч.3 статті 20 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану громадян», відділи ДРАЦС можуть надавати платні послуги.
Читайте також:
- «Пакунок малюка» оновили у 2024 році: що додали та як отримати
- Відпустка при народженні дитини: нові правила з березня 2024 року
Підписуйтесь